شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ / Saturday, 19 January, 2019

علم و زندگی , علوم انسانی , سیاسی
ادای احترام به استالین


ادای احترام به استالینپس از گذشت ۵۵ سال از درگذشت ژوزف استالین، دیکتاتور اتحاد شوروی، امروز حتی ذکر نام او احساسات بسیاری از شهروندان اروپای شرقی را بر می انگیزد.
از دید برخی، استالین بنیانگذار یک امپراتوری بود و برای بعضی یک دیکتاتور بی رحم و خونخوار. در گرجستان، کشور مادری استالین، هنوز برای برخی وی شخصیتی جذاب و اسرارآمیز است که کماکان به طرز غریبی حس احترام را برمی انگیزد.
گوری، زادگاه و محل موزه استالین شهری شبح وار است که هنوز با علاقه و توجه یادآور دوران حیات استالین است. جمیل زیادالیف، مردی است که طی ده سال گذشته خود را استالین جا زده و می گوید از این کار از حس غرور سرشار می شود.
جمیل زیادالیف می گوید: « بسیاری گفته اند من خیلی شبیه استالین هستم و باید شبیه او لباس بپوشم و یکی از دوستانم یک یونیفورم برایم خرید تا مردم همیشه او را به یاد بیاورند.»
یک حسابدار بازنشسته و یک راننده تاکسی پاره وقت هم شبیه استالین یونیفورم می پوشند. جمیل زیادالیف می گوید من موقعی که تاکسی می رانم یونیفورم نمی پوشم چون احتمالا استالین خوشش نمی آید.
جمیل زیادالیف که دوست دارد دیگران او را استالین صدا کنند، معمولا" در جشن های تولد، عروسی و مراسم مسیحی به طور علنی خود را استالین جا می زند.
جمیل زیادالیف می گوید :« همه جا یونیفورم می پوشم و مردم به همین دلیل بیشتر به من احترام می گذارند.» جمیل زیادالیف سالی دو بار همزمان با سالروز تولد استالین و سالگرد درگذشت وی به گوری زادگاه او سفر می کند.
این شهر غبارآلوده، برای استالین چندین آرامگاه بنا کرده و خانه کوچکی را که روزگاری خانواده او در آن زندگی می کردند و واگن قطاری که در دوران شهرت و قدرت سوار می شده، به یاد او نگه داشته است.
در موزه استالین، همه یادگارهای او گردآوری شده است؛ از دوران جوانی استالین که شعر می گفت، تا زمانی که به یک انقلابی بدل شد و علیه سزار های روسیه توطئه کرد و تا وقتی که به مقام دبیر کلی حزب کمونیست ارتقا یافت و به قدرتمندترین مرد اتحاد شوروی بدل شد.
زینا اوتاشویلی، طراح موزه استالین می گوید: «نسل جوان اطلاعات چندانی از استالین ندارند و خوب است که مردم این یادگار ها را ببینند . ۵۵ سال از زمان درگذشت او می گذرد اما مردم سراسر جهان هنوز به این مرد علاقه نشان می دهند.»
نام استالین حتی امروز احساسات قوی برمی انگیزد. از دیدگاه بسیاری، او بنیانگذار یک امپراتوری بود، مردی که بنیان اتحاد شوروی را شکل داد، در دوران جنگ جهانی دوم ارتش های نازی هیتلر را شکست داد و در دوران جنگ سرد، رودروی رقیبی همچون ایالات متحده قرار گرفت.
زینا اوتاشویلی، طراح موزه استالین می گوید: « نقش و نفوذ قدرتمند استالین در دوران جنگ، خاطره مثبتی در اذهان عمومی به جای گذاشته است. نقش او در جنگ جهانی دوم کلیدی بود و نقش او در دوران پاکسازی و تعداد تلفات انسانی، یادگار ناخوشایندی در ذهن مردم باقی گذاشته است.»
در اذهان اکثریت عموم ، استالین دیکتاتوری بی رحم است که عامل شکنجه، بازداشت، قطحی و گرسنگی و در نهایت عامل مرگ میلیون ها انسان بود.
زینا اوتاشویلی، طراح موزه استالین می گوید: « به نظر من این موزه به عنوان یک بنای یادبود اهمیت دارد چون استالین علیرغم همه اشتباهاتش، بنیان یک کشور و حکومت قدرتمند را بنا نهاد و یک رهبر معمولی نبود بنابراین خاطره او نباید فراموش شود.»
به نظر می رسد بسیاری از ساکنان گوری هم نظر مشابهی دارند. یک شهروند گوری می گوید: « استالین بخشی از تاریخ، فرهنگ و سنت های ماست. من به او افتخار می کنم. استالین نابغه و مردی بزرگ بود.»
بعضی به او افتخار می کنند اما بیشتر مردم چنین حسی ندارند و فکر می کنند نقش مثبتی در گرجستان ایفا نکرده است. جمیل زیادالیف که خود را استالین جا می زند، می گوید مردم پسر مرا به عنوان فرزند استالین می شناسند. البته همه با این ایده موفق نیستند اما خاطره استالین، چه خوب و چه بد کماکان زنده خواهد ماند.


منبع: صدای آمریکا
منبع : ایراس

مطالب مرتبط


وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.