دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 25 June, 2018

فرهنگ و جامعه , ادبیات و شعر , ادبیات
با جلال


با جلالجلال مند یعنی: سی سال از مرگت گذشته باشه اما هنوز مثل یک آدم فعال و زنده، مثل یک فکر اکتیو و مثل یک جریان پر انرژی نه فقط در لفافه های احتیاط گرای جریان های سیاسی و مصلحت طلب و خود به خود!
بلکه در روح و جان و متن زندگی اجتماعی و ایده آلیست های یک اجتماع، پر رنگ و مستقیم و نشانه دار، حضورت باقی و مستدام و تاثیرگذار و انرژی بخش باشد!
جلال مند یعنی اگر کسی نباشد بر آن سنگ سیاه با امضای زرد جلال آل احمد در قبرستانی از شهر ری فاتحه ای بخواند، اما روح صاحب آن مقبره با سنگ سیاه و امضای زرد (جلال آل احمد) همیشه خدا در اعلای مکان هایی است که روزی ( خسی در میقات) شد و به آن افتخار کرد، هر چند زبان تند و گزنده منتقدان به جای ستایش از رستگاری یک نویسنده مسلمان، این کتاب را حاصل.جلال مند بودن یعنی: از سیاست تا اقتصاد و ورزش آن زمان، همگی به دنبال ردپایی بودند که فقط در فکر کردنش، روش و قلم آل احمد قرار داشت و خود او نیز می دانست که زندگی دو روز است و او به لحاظ تفکر مستقل، صراحت لهجه نوع خاص ادبیاتی که بر آن تاکید داشت، روحیات مستقل و خاص که وابسته شخصیت کاریز ماتیکی که بر او غالب گشته بود می دانست که عدد روزهایی که در آن قلم فرسایی خواهد کرد اندک است و باید طرحی نو دراندازد و به عنوان تفکری سیال در زمان های متمادی و نزدیک به دوره خودش قدرتمند و مانا بماند تا حقوق روزهایی که خیلی زود در ۴۶ سالگی از او گرفته شد استیلا یابد.
جلال مند یعنی، سیمین سخت مریض است و قادر به حرف زدن درباره جلال نیست و نمی تواند بگوید از قصه ای که بر تعویض سنگ گور گذشت سنگ گوری که سفید بود و با امضای مایل و حالا سیاه است بر بال و خیال زرد و صاف و رسمی و خشک! شمس آل احمد هم از بی پولی و بد حالی اش می گوید که نمی گذارند به گور آل احمد رونق یک مقبره از جلال را ببخشد! در حالی که جلال همیشه جلال است.جلال مند یعنی: دوم آبان، تولد ۸۵ سالگی مردن را به او تبریک می گوییم که در شهریور ۱۳۴۸ از مردن گذشت و مثل یک حقیقت در کنار تمام درست و غلط های یک انسان باقی ماند تا این بار و این سال که فرصت کردیم و به کنار مقبره اش در گورستان فیروزآباد شهر ری رفتیم از خیراتی او با طعم (نون و القلم) یا (سنگ بر گوری) یا (مدیر مدرسه) یا (خسی در میقات) یا (غرب زدگی) یا (اورازان) یا (نفرین زمین) و... بی نصیب نباشیم.

تقی زاده
منبع : روزنامه خراسان

مطالب مرتبط


وبگردی
تجمع برخی از کسبه بازار علاء الدین و چارسو
تجمع برخی از کسبه بازار علاء الدین و چارسو - تجمع برخی از کسبه بازار علاء الدین و چارسو در اعتراض به وضعیت ارز
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!