پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ / Thursday, 14 December, 2017

فرهنگ و جامعه / ادبیات و شعر / ادبیات
با جلال


با جلالجلال مند یعنی: سی سال از مرگت گذشته باشه اما هنوز مثل یک آدم فعال و زنده، مثل یک فکر اکتیو و مثل یک جریان پر انرژی نه فقط در لفافه های احتیاط گرای جریان های سیاسی و مصلحت طلب و خود به خود!
بلکه در روح و جان و متن زندگی اجتماعی و ایده آلیست های یک اجتماع، پر رنگ و مستقیم و نشانه دار، حضورت باقی و مستدام و تاثیرگذار و انرژی بخش باشد!
جلال مند یعنی اگر کسی نباشد بر آن سنگ سیاه با امضای زرد جلال آل احمد در قبرستانی از شهر ری فاتحه ای بخواند، اما روح صاحب آن مقبره با سنگ سیاه و امضای زرد (جلال آل احمد) همیشه خدا در اعلای مکان هایی است که روزی ( خسی در میقات) شد و به آن افتخار کرد، هر چند زبان تند و گزنده منتقدان به جای ستایش از رستگاری یک نویسنده مسلمان، این کتاب را حاصل.جلال مند بودن یعنی: از سیاست تا اقتصاد و ورزش آن زمان، همگی به دنبال ردپایی بودند که فقط در فکر کردنش، روش و قلم آل احمد قرار داشت و خود او نیز می دانست که زندگی دو روز است و او به لحاظ تفکر مستقل، صراحت لهجه نوع خاص ادبیاتی که بر آن تاکید داشت، روحیات مستقل و خاص که وابسته شخصیت کاریز ماتیکی که بر او غالب گشته بود می دانست که عدد روزهایی که در آن قلم فرسایی خواهد کرد اندک است و باید طرحی نو دراندازد و به عنوان تفکری سیال در زمان های متمادی و نزدیک به دوره خودش قدرتمند و مانا بماند تا حقوق روزهایی که خیلی زود در ۴۶ سالگی از او گرفته شد استیلا یابد.
جلال مند یعنی، سیمین سخت مریض است و قادر به حرف زدن درباره جلال نیست و نمی تواند بگوید از قصه ای که بر تعویض سنگ گور گذشت سنگ گوری که سفید بود و با امضای مایل و حالا سیاه است بر بال و خیال زرد و صاف و رسمی و خشک! شمس آل احمد هم از بی پولی و بد حالی اش می گوید که نمی گذارند به گور آل احمد رونق یک مقبره از جلال را ببخشد! در حالی که جلال همیشه جلال است.جلال مند یعنی: دوم آبان، تولد ۸۵ سالگی مردن را به او تبریک می گوییم که در شهریور ۱۳۴۸ از مردن گذشت و مثل یک حقیقت در کنار تمام درست و غلط های یک انسان باقی ماند تا این بار و این سال که فرصت کردیم و به کنار مقبره اش در گورستان فیروزآباد شهر ری رفتیم از خیراتی او با طعم (نون و القلم) یا (سنگ بر گوری) یا (مدیر مدرسه) یا (خسی در میقات) یا (غرب زدگی) یا (اورازان) یا (نفرین زمین) و... بی نصیب نباشیم.

تقی زاده
منبع : روزنامه خراسان

مطالب مرتبط

وبگردی
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟ - محمدرضا شریفی‌نیا بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در برنامه دورهمی درخصوص شایعه ازدواج با بازیگر زن جوان توضیحاتی ارائه کرد.
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه - ولادیمیر پوتین در مسیر سفر خود به قاهره، چند دقیقه در پایگاه الحمیمیم حاضر شد و برخورد فرد نظامی روس با رئیس جمهوری سوریه موجی از انتقادات را در فضای مجازی به راه انداخت.
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی !
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی ! - دولت روز گذشته و در اقدامی غیرمنتظره،عوارض خروج از کشور را با افزایش 300 درصدی! مواجه کرد...
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی - یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک فیلمی کوتاه از یک خرس قطبی منتشر کرده که در منطقه ای دورافتاده در جزیره بافین و به دور از یخ ها مشغول جستجو برای غذاست. در این بخشی از این فیلم حیوان مشغول جستجو در زباله هاست، سپس روی زمین می افتد و در انتظار مرگ می ماند.
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده - فیلم - علی هاشمی وزنه بردار کشورمان با توضیح اینکه مسلمان است از دست دادن با خانم اهدا کننده مدال خودداری کرد.
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون !
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون ! - کارشناس اقتصادی تلویزیون نمی داند که لغت Bitcoin به چه معناست و با تلفظ Bitqueen به این نتیجه رسیده که معنای ملکه بیت ها را می دهد!!
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح - وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است.
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی - رقص زیبای سرباز ایرانی در پادگان
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد - سرپرست فنی فدراسیون کبدی که بعد از مسابقات از سمتش برکنار شد، می‌گوید که دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد و او را به داخل زمین برد.
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟ - کاش بزرگان حوزه علم و فلسفه می‌دانستند سیاست هم برای خود علمی مجزاست و ظرافت‌های خود را دارد و نمی‌شود بدون توجه به آن، طرح ریخت و به نتیجه رسید.
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه!
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه! - فرمانده پیشین کروات های بوسنی پس از تایید محکومیت ۲۰ ساله اش در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، ظرف سم را سرکشید!
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز - محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش بسیج حقوقدانان نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری سابق کشورمان واکنش نشان داد.
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس - ناصر محمدخانی دو شب پیش در حالی با زن سومش ازدواج کرد که زن اولش توسط شهلا کشته شده بود و زن دومش - شهلا- در سال 89 اعدام شد.
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
    پربازدیدها