جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ / Friday, 23 February, 2018

فرهنگ و جامعه / ادبیات و شعر / ادبیات
با جلال


با جلالجلال مند یعنی: سی سال از مرگت گذشته باشه اما هنوز مثل یک آدم فعال و زنده، مثل یک فکر اکتیو و مثل یک جریان پر انرژی نه فقط در لفافه های احتیاط گرای جریان های سیاسی و مصلحت طلب و خود به خود!
بلکه در روح و جان و متن زندگی اجتماعی و ایده آلیست های یک اجتماع، پر رنگ و مستقیم و نشانه دار، حضورت باقی و مستدام و تاثیرگذار و انرژی بخش باشد!
جلال مند یعنی اگر کسی نباشد بر آن سنگ سیاه با امضای زرد جلال آل احمد در قبرستانی از شهر ری فاتحه ای بخواند، اما روح صاحب آن مقبره با سنگ سیاه و امضای زرد (جلال آل احمد) همیشه خدا در اعلای مکان هایی است که روزی ( خسی در میقات) شد و به آن افتخار کرد، هر چند زبان تند و گزنده منتقدان به جای ستایش از رستگاری یک نویسنده مسلمان، این کتاب را حاصل.جلال مند بودن یعنی: از سیاست تا اقتصاد و ورزش آن زمان، همگی به دنبال ردپایی بودند که فقط در فکر کردنش، روش و قلم آل احمد قرار داشت و خود او نیز می دانست که زندگی دو روز است و او به لحاظ تفکر مستقل، صراحت لهجه نوع خاص ادبیاتی که بر آن تاکید داشت، روحیات مستقل و خاص که وابسته شخصیت کاریز ماتیکی که بر او غالب گشته بود می دانست که عدد روزهایی که در آن قلم فرسایی خواهد کرد اندک است و باید طرحی نو دراندازد و به عنوان تفکری سیال در زمان های متمادی و نزدیک به دوره خودش قدرتمند و مانا بماند تا حقوق روزهایی که خیلی زود در ۴۶ سالگی از او گرفته شد استیلا یابد.
جلال مند یعنی، سیمین سخت مریض است و قادر به حرف زدن درباره جلال نیست و نمی تواند بگوید از قصه ای که بر تعویض سنگ گور گذشت سنگ گوری که سفید بود و با امضای مایل و حالا سیاه است بر بال و خیال زرد و صاف و رسمی و خشک! شمس آل احمد هم از بی پولی و بد حالی اش می گوید که نمی گذارند به گور آل احمد رونق یک مقبره از جلال را ببخشد! در حالی که جلال همیشه جلال است.جلال مند یعنی: دوم آبان، تولد ۸۵ سالگی مردن را به او تبریک می گوییم که در شهریور ۱۳۴۸ از مردن گذشت و مثل یک حقیقت در کنار تمام درست و غلط های یک انسان باقی ماند تا این بار و این سال که فرصت کردیم و به کنار مقبره اش در گورستان فیروزآباد شهر ری رفتیم از خیراتی او با طعم (نون و القلم) یا (سنگ بر گوری) یا (مدیر مدرسه) یا (خسی در میقات) یا (غرب زدگی) یا (اورازان) یا (نفرین زمین) و... بی نصیب نباشیم.

تقی زاده
منبع : روزنامه خراسان

مطالب مرتبطوبگردی
ممنوعیت پروازهای «هواپیمایی آسمان» در اروپا
ممنوعیت پروازهای «هواپیمایی آسمان» در اروپا - پرواز تمام هواپیماهای «آسمان» در اروپا ممنوع است
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    یک سخنرانی موثر، ظرف مدت 30 تا 60 ثانیه
    تعریفی است از شغل شما و آنچه انجام می دهید و اینکه چرا یک نفر باید با شما همکاری کند در کمتر 30-60 ثانیه. این سخنرانی اصطلاحا