سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Tuesday, 24 April, 2018

هنر , هنرهای تصویری و نمایشی , سینما
نخستین فیلم لائوس پس از ۳۳ سال


نخستین فیلم لائوس پس از ۳۳ ساللائوس برخلاف همسایگانش تایلند و ویتنام هرگز صنعت سینمایی خیلی بزرگی نداشته است. گروه‌های سلطنت‌طلب و کمونیست این کشور پس از کسب استقلال از فرانسه در سال ۱۹۴۹ هر یک فیلم‌های مستندی به حمایت از آرمان‌های خود بیرون دادند. اما از این که بگذریم، یک فقدان منابع و تجهیزات تلاش‌ها را برای توسعه یک صنعت فیلم‌سازی مستقل خنثی کرد. وقتی کمونیست‌ها در سال ۱۹۷۵ کنترل کشور را بدست گرفتند فیلم‌های تبلیغاتی به یک بخش جدانشدنی از ملت‌سازی تبدیل شدند و به استثنای قطره کوچکی از داستان های میهن‌پرستانه با سرمایه دولت – مانند «صدای تیراندازی در صحرای صداهای ناهنجار (۱۹۸۳) – تولید فیلم برای تفریح هرگز واقعاً آغاز نشد. اما اکنون یک فیلم برای نمایش آماده شده است. یک فیلم لائوسی ساخته شده با سرمایه خصوصی، اولین فیلم در ۳۳ سال، قرار است در ماه آوریل در تایلند و لائوس اکران شود.
«صبح بخیر لوانگ پرابانگ» به کارگردانی فیلم‌ساز لائوسی آنوسون سیری ساگدا و ساکچای دینان تایلندی، یک فیلم عاشقانه جاده ای درباره یک روزنامه‌نگار جوان است که در استرالیا بزرگ می‌شود و در جریان دیدارش از زادگاه پدرش لوانگ پرابانگ عاشق یک دختر زیبای لائوسی می‌شود. نقش‌های اصلی راهنرپیشه زیبای لائوسی کاملک پالاوانگ و آناندا اورینگهام، یک هنرپیشه ۲۵ ساله لائوسی – استرالیایی که امسال در حداقل پنج فیلم از جمله فیلم عاشقانه سنگاپوری «سال‌های جهش» ظاهر می‌شود، بازی می‌کنند. اورینگهام که هم‌چنین یکی از تهیه‌کننده‌های این فیلم جدید است امیدوار است آن را به جشنواره‌های بین‌المللی عرضه کند. او می‌گوید «این طرح خیلی هنری است و با یک بودجه بسیار کم ظرف ۱۳ روز ساخته شد، اما من یک احساس خیلی میهن‌پرستانه‌ای درباره آن دارم، چون اولین فیلم مستقلی است که تاکنون دراین جا تهیه شده است. این واقعاً یک نقطه عطف برای لائوس است.»این فیلم حتی از حمایت دولت هم برخوردار است. مقام‌های لائوس پس از سال‌ها نادیده گرفتن فیلم‌سازی، ناگهان به این صنعت، که می‌تواند درآمد زیادی برای اقتصاد نوپای این کشور پس از سال‌های انزوا به بار آورد، نشان داده‌‌‌اند. بونچائو فی چیت کارگردان آرشیو ملی فیلم می‌گوید: «دولت مایل است توسعه یک صنعت فیلم محلی را سرعت بخشد، اما در این مرحله همه چیز واقعاً تازه آشکار شده است.»
فی‌چیت انتظار می‌رود به عنوان مدیرعامل اداره به تازگی احیا شده سینما در داخل وزارت اطلاعات و فرهنگ منصوب شود. اداره قدیمی به تأمین مالی چند فیلم کمک کرد اما در سال ۱۹۸۶ به خاطر فقدان بودجه منحل شد.
پول و دانش‌فنی هنوز موانع عظیمی برای فیلم‌سازان لائوسی هستند. تعداد بسیار معدودی شرکت مستقل وجود دارد که هیچ‌یک از آنها تجربه‌ای در ساخت فیلم داستانی واقعی ندارند. درحالیکه دانش دیجیتالی در توسعه سینما در کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند مالزی و سنگاپور مهم بوده است، دوربین‌ها هنوز برای بیشتر لائوسی‌ها بسیار گران هستند. «صبح بخیر لوانگ پرابانک» در حقیقت یک محصول لائوس – تایلند است و خدمه فنی آن مجبور شدند بیشتر از تایلند استخدام شوند.

منبع: نیوزویک
مترجم: فریدون دولتشاهی
منبع : روزنامه اطلاعات

مطالب مرتبط


وبگردی
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند - رییس سازمان ملی استاندارد ایران مجددا با خودروسازان در ارتباط با رعایت استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی از ابتدای دی‌ماه سال جاری اتمام حجت کرد.
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ...
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ... - مرتضوی هیچ گاه قاضی و حقوق دان نبود و نباید کار قضایی انجام می‌داد. اما این ضعف ماست که چنین فردی در جایگاه بالایی قرار می‌گیرد. شگفتی من از قاضی مرتضوی و رفتار او نیست که چرا خودش را برای اجرای حکم خود به زندان معرفی نکرد. من رفتار او با زهرا کاظمی را دیده بودم.
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!