چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ / Wednesday, 17 October, 2018

هنر , هنرهای تصویری و نمایشی , سینما
نخستین فیلم لائوس پس از ۳۳ سال


نخستین فیلم لائوس پس از ۳۳ ساللائوس برخلاف همسایگانش تایلند و ویتنام هرگز صنعت سینمایی خیلی بزرگی نداشته است. گروه‌های سلطنت‌طلب و کمونیست این کشور پس از کسب استقلال از فرانسه در سال ۱۹۴۹ هر یک فیلم‌های مستندی به حمایت از آرمان‌های خود بیرون دادند. اما از این که بگذریم، یک فقدان منابع و تجهیزات تلاش‌ها را برای توسعه یک صنعت فیلم‌سازی مستقل خنثی کرد. وقتی کمونیست‌ها در سال ۱۹۷۵ کنترل کشور را بدست گرفتند فیلم‌های تبلیغاتی به یک بخش جدانشدنی از ملت‌سازی تبدیل شدند و به استثنای قطره کوچکی از داستان های میهن‌پرستانه با سرمایه دولت – مانند «صدای تیراندازی در صحرای صداهای ناهنجار (۱۹۸۳) – تولید فیلم برای تفریح هرگز واقعاً آغاز نشد. اما اکنون یک فیلم برای نمایش آماده شده است. یک فیلم لائوسی ساخته شده با سرمایه خصوصی، اولین فیلم در ۳۳ سال، قرار است در ماه آوریل در تایلند و لائوس اکران شود.
«صبح بخیر لوانگ پرابانگ» به کارگردانی فیلم‌ساز لائوسی آنوسون سیری ساگدا و ساکچای دینان تایلندی، یک فیلم عاشقانه جاده ای درباره یک روزنامه‌نگار جوان است که در استرالیا بزرگ می‌شود و در جریان دیدارش از زادگاه پدرش لوانگ پرابانگ عاشق یک دختر زیبای لائوسی می‌شود. نقش‌های اصلی راهنرپیشه زیبای لائوسی کاملک پالاوانگ و آناندا اورینگهام، یک هنرپیشه ۲۵ ساله لائوسی – استرالیایی که امسال در حداقل پنج فیلم از جمله فیلم عاشقانه سنگاپوری «سال‌های جهش» ظاهر می‌شود، بازی می‌کنند. اورینگهام که هم‌چنین یکی از تهیه‌کننده‌های این فیلم جدید است امیدوار است آن را به جشنواره‌های بین‌المللی عرضه کند. او می‌گوید «این طرح خیلی هنری است و با یک بودجه بسیار کم ظرف ۱۳ روز ساخته شد، اما من یک احساس خیلی میهن‌پرستانه‌ای درباره آن دارم، چون اولین فیلم مستقلی است که تاکنون دراین جا تهیه شده است. این واقعاً یک نقطه عطف برای لائوس است.»این فیلم حتی از حمایت دولت هم برخوردار است. مقام‌های لائوس پس از سال‌ها نادیده گرفتن فیلم‌سازی، ناگهان به این صنعت، که می‌تواند درآمد زیادی برای اقتصاد نوپای این کشور پس از سال‌های انزوا به بار آورد، نشان داده‌‌‌اند. بونچائو فی چیت کارگردان آرشیو ملی فیلم می‌گوید: «دولت مایل است توسعه یک صنعت فیلم محلی را سرعت بخشد، اما در این مرحله همه چیز واقعاً تازه آشکار شده است.»
فی‌چیت انتظار می‌رود به عنوان مدیرعامل اداره به تازگی احیا شده سینما در داخل وزارت اطلاعات و فرهنگ منصوب شود. اداره قدیمی به تأمین مالی چند فیلم کمک کرد اما در سال ۱۹۸۶ به خاطر فقدان بودجه منحل شد.
پول و دانش‌فنی هنوز موانع عظیمی برای فیلم‌سازان لائوسی هستند. تعداد بسیار معدودی شرکت مستقل وجود دارد که هیچ‌یک از آنها تجربه‌ای در ساخت فیلم داستانی واقعی ندارند. درحالیکه دانش دیجیتالی در توسعه سینما در کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند مالزی و سنگاپور مهم بوده است، دوربین‌ها هنوز برای بیشتر لائوسی‌ها بسیار گران هستند. «صبح بخیر لوانگ پرابانک» در حقیقت یک محصول لائوس – تایلند است و خدمه فنی آن مجبور شدند بیشتر از تایلند استخدام شوند.

منبع: نیوزویک
مترجم: فریدون دولتشاهی
منبع : روزنامه اطلاعات

مطالب مرتبط


وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی