جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ / Friday, 19 October, 2018

سیاسی , جهان , شخصیتها
کناره گیری رئیس ستاد ارتش اسرائیل


کناره گیری رئیس ستاد ارتش اسرائیلدر پی چند ماه مناقشه‌یی که بر سر نحوه اداره جنگ اسرائیل در لبنان در محافل اسرائیلی درگرفته بود سرانجام سپهبد دن حالوتس رئیس ستاد ارتش اسرائیلی ها از سمت خود کناره گیری کرد.
نیویورک تایمز که گزارشی در این باره منتشر کرده می نویسد؛ همزمان و در رویدادی دیگر یکی از مقامات قضایی اسرائیل دستور تحقیق درباره نحوه خصوصی سازی دومین بانک بزرگ آن کشور و عملکرد ایهود اولمرت در آن قضیه را صادر کرد.
بنا به گزارش نیویورک تایمز این دو تحول جدیدترین ضربه هایی است که به دستگاه رهبری سیاسی و نظامی اسرائیل وارد می آید. از تابستان سال جاری و جنگ در لبنان رهبری اسرائیل متحمل ضربات و رسوایی های متعدد شده است. افکار عمومی اسرائیل ژنرال حالوتس، ایهود اولمرت و عمیر پرتز وزیر دفاع را متهم به سوءمدیریت در جریان جنگ ۳۳ روزه با چریک های حزب الله در لبنان کرده و انتقادات وارده به آنان سنگین تر از مشکلات ناشی از جنگ بوده است. ژنرال حالوتس که ۵۸ساله است با تسلیم استعفانامه اش به ایهود اولمرت گفت که مسوولیت های جنگ را به عهده می گیرد و در استعفانامه اش نوشته است؛ مسوولیت در نظر من همه چیز است. یادآور می شود که پیش از ژنرال حالوتس چندین فرمانده ارشد دیگر همه رتبه های نظامی را یکی پس از دیگری طی کرده و به فرماندهی نیروی هوایی رسیده بود تا در سال ۲۰۰۵ به ریاست ستاد ارتش رسید.
اسرائیل در جریان جنگ ۳۳ روزه عمدتاً بر نیروی هوایی خود در برابر حملات حزب الله تکیه داشت. اما گروه حزب الله توانست این قدرت را از خود نشان دهد که در زیر بمباران های گسترده اسرائیلی ها گاه روزانه تا یکصد فروند موشک و راکت به خاک اسرائیل شلیک کرده و موجبات بی آبرویی رژیم اسرائیل را فراهم سازد.
اولمرت نخست وزیر و پرتز وزیر دفاع اسرائیل هر دو فاقد تجارب نظامی هستند و در اداره جنگ نتوانستند قاطعیت لازم را از خود نشان داده و نیروی زمینی را برای پیشبرد اهداف خود وارد عمل کنند.
ژنرال حالوتس نیز در خلال جنگ اتکایی بیش از اندازه به نیروی هوایی کرده بود. این امر موجب شد که بسیاری از مردم عادی اسرائیل هم از خود بپرسند که حالوتس به چه علت اقدام به استفاده مفرط از نیروی هوایی کرده است. از سوی دیگر وی بعد از جنگ متهم شد که قسمتی از سهام خود در بورس را ساعاتی پس از آغاز جنگ در روز ۱۲ جولای (دوم مردادماه سال جاری) فروخته است. به گفته حالوتس، وی پیش از آغاز حمله حزب الله پیامی به یکی از دلالان در این باره داده و از او خواسته مقداری از سهامش را بفروشد.
دلال بنا به خواسته حالوتس عمل کرده و وقتی خبر را به او می دهد ساعاتی از آغاز جنگ گذشته بوده است. انتشار این خبر موجب شده که مردم و افکار عمومی اسرائیل بیش از پیش نسبت به رئیس ستاد ارتش احساس انزجار کنند. اولمرت ساعاتی پیش از دریافت استعفانامه ژنرال حالوتس غرق در ناراحتی و نگرانی از صدور دستور دادستانی مبنی بر تحقیق از خود درباره خصوصی سازی بانک لیومی بود.
تحقیقات در این باره چندین ماه به طول خواهد انجامید و بر گرفتاری های نخست وزیر اسرائیل خواهد افزود. اولمرت که هنوز سالی از انتخابش به نخست وزیری نمی گذرد برابر نتایج نظرسنجی ها مقداری از محبوبیت خود را از دست داده است. او چهارمین نخست وزیر اسرائیل است که تحت تحقیقات قرار می گیرد. تحقیقات در مورد سه نخست وزیر پیش از او بنیامین نتانیاهو، ایهود باراک و آریل شارون به احراز اتهامات منجر نشد.
اولمرت منکر ارتکاب هرگونه خطا است. وی هفته گذشته در این باره ضمن دفاع از خود گفت؛ تردید ندارم که تحقیقات به بهترین نحو برگزار و به بهترین نتایج ختم خواهد شد. وی تاکید کرد که با هر تحقیقی نهایت همکاری را به عمل خواهد آورد. در همین حال رویترز نیز گزارش داده است که با کناره گیری رئیس ستاد ارتش و صدور دستور تحقیق از اولمرت، افق سیاسی نخست وزیر اسرائیل تیره و تار شده است. یکی از مقامات دولتی اسرائیل گفته است اولمرت با اکراه حاضر به پذیرش استعفای ژنرال حالوتس شد.
اما سپهبد دن حالوتس بنا به دستور اولمرت تا زمان انتصاب رئیس ستاد ارتش همچنان به کار خود ادامه خواهد داد. قرار است نتایج تحقیقات درباره جنگ لبنان تا یک ماه آینده در اسرائیل منتشر شود. احتمال دارد انتشار این تحقیقات رژیم اسرائیل را با گرفتاری های دیگر مواجه کند.

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط


وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی