یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ / Sunday, 16 December, 2018

سیاسی , جهان , شخصیتها
کناره گیری رئیس ستاد ارتش اسرائیل


کناره گیری رئیس ستاد ارتش اسرائیلدر پی چند ماه مناقشه‌یی که بر سر نحوه اداره جنگ اسرائیل در لبنان در محافل اسرائیلی درگرفته بود سرانجام سپهبد دن حالوتس رئیس ستاد ارتش اسرائیلی ها از سمت خود کناره گیری کرد.
نیویورک تایمز که گزارشی در این باره منتشر کرده می نویسد؛ همزمان و در رویدادی دیگر یکی از مقامات قضایی اسرائیل دستور تحقیق درباره نحوه خصوصی سازی دومین بانک بزرگ آن کشور و عملکرد ایهود اولمرت در آن قضیه را صادر کرد.
بنا به گزارش نیویورک تایمز این دو تحول جدیدترین ضربه هایی است که به دستگاه رهبری سیاسی و نظامی اسرائیل وارد می آید. از تابستان سال جاری و جنگ در لبنان رهبری اسرائیل متحمل ضربات و رسوایی های متعدد شده است. افکار عمومی اسرائیل ژنرال حالوتس، ایهود اولمرت و عمیر پرتز وزیر دفاع را متهم به سوءمدیریت در جریان جنگ ۳۳ روزه با چریک های حزب الله در لبنان کرده و انتقادات وارده به آنان سنگین تر از مشکلات ناشی از جنگ بوده است. ژنرال حالوتس که ۵۸ساله است با تسلیم استعفانامه اش به ایهود اولمرت گفت که مسوولیت های جنگ را به عهده می گیرد و در استعفانامه اش نوشته است؛ مسوولیت در نظر من همه چیز است. یادآور می شود که پیش از ژنرال حالوتس چندین فرمانده ارشد دیگر همه رتبه های نظامی را یکی پس از دیگری طی کرده و به فرماندهی نیروی هوایی رسیده بود تا در سال ۲۰۰۵ به ریاست ستاد ارتش رسید.
اسرائیل در جریان جنگ ۳۳ روزه عمدتاً بر نیروی هوایی خود در برابر حملات حزب الله تکیه داشت. اما گروه حزب الله توانست این قدرت را از خود نشان دهد که در زیر بمباران های گسترده اسرائیلی ها گاه روزانه تا یکصد فروند موشک و راکت به خاک اسرائیل شلیک کرده و موجبات بی آبرویی رژیم اسرائیل را فراهم سازد.
اولمرت نخست وزیر و پرتز وزیر دفاع اسرائیل هر دو فاقد تجارب نظامی هستند و در اداره جنگ نتوانستند قاطعیت لازم را از خود نشان داده و نیروی زمینی را برای پیشبرد اهداف خود وارد عمل کنند.
ژنرال حالوتس نیز در خلال جنگ اتکایی بیش از اندازه به نیروی هوایی کرده بود. این امر موجب شد که بسیاری از مردم عادی اسرائیل هم از خود بپرسند که حالوتس به چه علت اقدام به استفاده مفرط از نیروی هوایی کرده است. از سوی دیگر وی بعد از جنگ متهم شد که قسمتی از سهام خود در بورس را ساعاتی پس از آغاز جنگ در روز ۱۲ جولای (دوم مردادماه سال جاری) فروخته است. به گفته حالوتس، وی پیش از آغاز حمله حزب الله پیامی به یکی از دلالان در این باره داده و از او خواسته مقداری از سهامش را بفروشد.
دلال بنا به خواسته حالوتس عمل کرده و وقتی خبر را به او می دهد ساعاتی از آغاز جنگ گذشته بوده است. انتشار این خبر موجب شده که مردم و افکار عمومی اسرائیل بیش از پیش نسبت به رئیس ستاد ارتش احساس انزجار کنند. اولمرت ساعاتی پیش از دریافت استعفانامه ژنرال حالوتس غرق در ناراحتی و نگرانی از صدور دستور دادستانی مبنی بر تحقیق از خود درباره خصوصی سازی بانک لیومی بود.
تحقیقات در این باره چندین ماه به طول خواهد انجامید و بر گرفتاری های نخست وزیر اسرائیل خواهد افزود. اولمرت که هنوز سالی از انتخابش به نخست وزیری نمی گذرد برابر نتایج نظرسنجی ها مقداری از محبوبیت خود را از دست داده است. او چهارمین نخست وزیر اسرائیل است که تحت تحقیقات قرار می گیرد. تحقیقات در مورد سه نخست وزیر پیش از او بنیامین نتانیاهو، ایهود باراک و آریل شارون به احراز اتهامات منجر نشد.
اولمرت منکر ارتکاب هرگونه خطا است. وی هفته گذشته در این باره ضمن دفاع از خود گفت؛ تردید ندارم که تحقیقات به بهترین نحو برگزار و به بهترین نتایج ختم خواهد شد. وی تاکید کرد که با هر تحقیقی نهایت همکاری را به عمل خواهد آورد. در همین حال رویترز نیز گزارش داده است که با کناره گیری رئیس ستاد ارتش و صدور دستور تحقیق از اولمرت، افق سیاسی نخست وزیر اسرائیل تیره و تار شده است. یکی از مقامات دولتی اسرائیل گفته است اولمرت با اکراه حاضر به پذیرش استعفای ژنرال حالوتس شد.
اما سپهبد دن حالوتس بنا به دستور اولمرت تا زمان انتصاب رئیس ستاد ارتش همچنان به کار خود ادامه خواهد داد. قرار است نتایج تحقیقات درباره جنگ لبنان تا یک ماه آینده در اسرائیل منتشر شود. احتمال دارد انتشار این تحقیقات رژیم اسرائیل را با گرفتاری های دیگر مواجه کند.

منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط


وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».