دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 21 January, 2019

سیاسی , جهان , شخصیتها
وداع شیراک با قدرت


وداع شیراک با قدرترسانه های صوتی و تصویری فرانسه خبر خداحافظی سیاسی مردی را تكرار می كنند كه ۱۲سال است سكان سیاست فرانسه را در دست دارد و در كوران حوادث داخلی و بین المللی، آخرین حرف را در این كشور اروپایی زده است.
«ژاك شیراك» رییس جمهوری فرانسه در یك نطق تلویزیونی بی میلی خود را به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری امسال فرانسه اعلام داشت و با این سخن خود بر همه زمزمه هایی كه ورود احتمالی او را به سومین دور از انتخابات ریاست جمهوری خبر می داد، پایان داد. صحنه سیاسی فرانسه در هفته های پیش با مواضعی از سوی یاران شیراك روبه رو بود كه می شد پیش بینی كرد كه او و اطرافیانش در كنار «نیكلا ساركوزی» رییس حزب حاكم فرانسه «یو.ام.پ» می ایستند.
البته از چند هفته پیش و از زمانی كه خانم «میشل آلیو ماری» وزیر دفاع فرانسه اعلام كرد كه حاضر است پشت سر ساركوزی بایستد و در محل برگزاری میتینگ های انتخاباتی با این نامزد جسور راست ها اعلام وفاداری كرد، می شد فهمید كه شیراك به پایان راه رسیده است. شیراك اخیرا در نشست انرژی اروپا دربلژیك نیز تلویحا ازاین كناره گیری خود خبر داده واعلام كرده بود كه برای آخرین بار در زمان ریاست اش در جمعی این چنین و در این سطح سخن می گوید.
شیراك در نطق های تلویزیونی خود به صراحت اعتراف كرد كه تلاش هایش در مورد تصویب قانون اساسی اروپا در فرانسه به شكست انجامیده و موفق نشد آنچه را كه آرزو داشت به تصویب مردم فرانسه برساند.
وی اذعان كرد كه ایده اروپا برای مردم فرانسه بطور كامل روشن نبوده و مردم فرانسه به روشنی نمی دانستند به چه رای می دهند، علاوه بر اینكه مردم فرانسه به گفته او همیشه نوعی پیوند عمیق و دیرین با كشور خویش، میراث فرهنگی و ریشه های تاریخی آن داشته اند. شیراك در آخرین سفررسمی خود در ۲۵مارس به برلین رفت و در نشست پیمان رم شركت كرد. برخی صاحبنظران احتمال می دهند، شیراك پس از نطق خود، در حركت بعدی حمایت خود را از ساركوزی اعلام و برای راست ها مسیر پس از خود را روشن خواهد كرد.
اطرافیان ساركوزی با تحسین نطق شیراك، خرسندی خود را در نهایت از این كنارگیری رسمی وی اعلام داشتند. «فرانسوا بایرو» رییس حزب راست میانه فرانسه بیش از همه تاكنون به تحسین و تمجید از شیراك پرداخته و از شجاعت و خدمات او به فرانسه و مردم آن سخن گفته است.به گزارش ایرنا بایرو عملكرد شیراك را در سیاست خارجی تحسین كرد و گفت: او نماینده شایسته ای برای فرانسه در عرصه خارجی بوده است.
وی به جنگ آمریكا علیه عراق اشاره كرد و ایستادگی شیراك را در برابر جنگ طلبی آمریكایی ها ستود و افزود: من از این سیاست او در برابر همه مخالفت ها حمایت كردم، چرا كه او ارزش های تاریخی فرانسه را در این مورد نمایندگی كرد.این نامزد ریاست جمهوری از بیان اختلافات خود در زمینه سیاست داخلی فرانسه با شیراك ابایی نكرد و گفت با این وجود شیراك وحدت مردم فرانسه را ورای همه اختلافات درونی و سیاسی قرار داد و نخواست كه بافت یك پارچه مردم آسیب ببیند و میان مردم و جناح های سیاسی تفرقه بیفتد.
طرفداران ساركوزی همچنین زمان را برای انصراف شیراك از نامزدی ریاست جمهوری مناسب دانستند و افزودند: این همان زمانی بود كه او می باید تكلیف خود را روشن می كرد.«ژان پیر رافرن» نخست وزیر سابق نیز این اعلام موضع شیراك را یك لحظه تاریخی برای فرانسه و مردم آن خواند و ضمن تجلیل از رییس سابق خود افزود: باید موضع او را محترم و زمان اعلام آن را گرامی داشت. برخی جناح ها و شخصیت ها این نوع خروج شیراك را، خداحافظی حساب شده و برنامه ریزی شده از سوی رییس حكومت فرانسه دانستند.
هنوز كسی نمی داند كه شیراك پس از ریاست جمهوری چه خواهد كرد، ولی آشنایان وی از هم اینك حدس می زنند كه او به اظهار نظر در مسایل خارجی و نیز مسایل زیست محیطی كه همیشه مورد علاقه او بوده است، ادامه خواهد داد. بسیاری نیز این احتمال را می دهند كه از این پس ذهن شیراك متوجه پرونده هایی خواهد بود كه پس از ریاست جمهوری علیه او گشوده خواهد شد. منتقدان بسیاری از این زمان به عنوان زمان پایان «مصونیت» قضایی رییس جمهوری فرانسه نام می برند كه با خروج او از الیزه در ماه مه آینده محقق می شود. به عقیده این گروه، از هم اینك پرونده های قضایی بسیاری انتظار او را می كشد. پرونده هایی كه همین مصونیت، مجال رسیدگی به آنها را نداده است.
مهمترین پرونده ای كه از همه بیشتر منتظر خلع شیراك از قدرت است پرونده مربوط به زمان شهرداری رییس جمهوری فرانسه است كه در زمان رسیدگی نیز سر و صدای زیادی به پا كرد. در این پرونده شیراك و دوستان او چون آلن ژوپه نخست وزیر اسبق فرانسه متهمند كه از بودجه و امكانات دولتی و شهرداری به نفع حزب خود (حزب دست راستی سابق شیراك به نام آر.پ.ار) بهره برداری كرده اند.
پیش از این «پاتریك دمور» قاضی دادگاه نانتر در حومه پاریس تعدادی از یاران رییس جمهوری از جمله آلن ژوپه را متهم شناخته و احكامی برای آنان صادر كرده بود. از آن زمان به بعد با اعمال فشارهایی تلاش شد تا از پیشروی كار رسیدگی به این پرونده با این استدلال كه باید از حیثیت رییس جمهوری فرانسه دفاع شود، به گونه ای جلوگیری و یا از سرعت رسیدگی به آن كاسته شود. الیزه حتی حاضر نشد رییس خود را به عنوان متهم به دادگاهی بفرستد كه برای رسیدگی به عملكرد او تشكیل شده بود و شیراك تنها در حضوری تشریفاتی به عنوان «شاهد» اظهاراتی بیان كرد.
پرونده در گنجه های دادگاه نانتر به انتظار امروز خاك می خورد و قضات جسور دادگاه منتظرند تا با كناره گیری شیراك از قدرت و رفع مصونیت سیاسی وی به عنوان رییس جمهوری زمینه برای رسیدگی شفاف آنها فراهم شود. انتقادات مخالفان شیراك از هم اكنون شروع شده است و آنان بیان ناگفته های خویش را آغاز كرده اند.
«فابیوس» از جناج چپ فرانسه و یار نزدیك «فرانسوا میتران» از اینكه شیراك در سال های ریاست جمهوری خویش وقت شهروندان و فرصت های فرانسه را به هدر داده، انتقاد كرده است. وی ریاست شیراك را به ویژه نسبت به جایگاه فرانسه در اتحادیه و قاره اروپا به «ریاست فرصت های از دست رفته» تشبیه كرد. فابیوس حمایت ظاهری شیراك از ساركوزی را در این پایان راه بی معنی دانست و گفت: این مساله چیزی را تغییر نمی دهد و همه واقعیت احساس او را در این مورد به خوبی می دانند.
شیراك به این ترتیب و با انصراف تاریخی، به پایان راهی رسیده است كه چهل سال پیش با شور و شوق و جاه طلبی آغاز كرده بود. راهی كه با فراز و نشیب فراوان همراه بوده و او برگ هایی تلخ و زرین را برای ملت و كشور فرانسه در كتاب تاریخ رقم زده است. آیا پایان راه سیاسی شیراك، تولد دوباره پرونده های قضایی وی و یارانش را به همراه خواهد داشت؟ آینده پاسخ خواهد داد.

منبع : روزنامه ابرار

مطالب مرتبط


وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.