چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 15 August, 2018

سیاسی , جهان , شخصیتها
وداع شیراک با قدرت


وداع شیراک با قدرترسانه های صوتی و تصویری فرانسه خبر خداحافظی سیاسی مردی را تكرار می كنند كه ۱۲سال است سكان سیاست فرانسه را در دست دارد و در كوران حوادث داخلی و بین المللی، آخرین حرف را در این كشور اروپایی زده است.
«ژاك شیراك» رییس جمهوری فرانسه در یك نطق تلویزیونی بی میلی خود را به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری امسال فرانسه اعلام داشت و با این سخن خود بر همه زمزمه هایی كه ورود احتمالی او را به سومین دور از انتخابات ریاست جمهوری خبر می داد، پایان داد. صحنه سیاسی فرانسه در هفته های پیش با مواضعی از سوی یاران شیراك روبه رو بود كه می شد پیش بینی كرد كه او و اطرافیانش در كنار «نیكلا ساركوزی» رییس حزب حاكم فرانسه «یو.ام.پ» می ایستند.
البته از چند هفته پیش و از زمانی كه خانم «میشل آلیو ماری» وزیر دفاع فرانسه اعلام كرد كه حاضر است پشت سر ساركوزی بایستد و در محل برگزاری میتینگ های انتخاباتی با این نامزد جسور راست ها اعلام وفاداری كرد، می شد فهمید كه شیراك به پایان راه رسیده است. شیراك اخیرا در نشست انرژی اروپا دربلژیك نیز تلویحا ازاین كناره گیری خود خبر داده واعلام كرده بود كه برای آخرین بار در زمان ریاست اش در جمعی این چنین و در این سطح سخن می گوید.
شیراك در نطق های تلویزیونی خود به صراحت اعتراف كرد كه تلاش هایش در مورد تصویب قانون اساسی اروپا در فرانسه به شكست انجامیده و موفق نشد آنچه را كه آرزو داشت به تصویب مردم فرانسه برساند.
وی اذعان كرد كه ایده اروپا برای مردم فرانسه بطور كامل روشن نبوده و مردم فرانسه به روشنی نمی دانستند به چه رای می دهند، علاوه بر اینكه مردم فرانسه به گفته او همیشه نوعی پیوند عمیق و دیرین با كشور خویش، میراث فرهنگی و ریشه های تاریخی آن داشته اند. شیراك در آخرین سفررسمی خود در ۲۵مارس به برلین رفت و در نشست پیمان رم شركت كرد. برخی صاحبنظران احتمال می دهند، شیراك پس از نطق خود، در حركت بعدی حمایت خود را از ساركوزی اعلام و برای راست ها مسیر پس از خود را روشن خواهد كرد.
اطرافیان ساركوزی با تحسین نطق شیراك، خرسندی خود را در نهایت از این كنارگیری رسمی وی اعلام داشتند. «فرانسوا بایرو» رییس حزب راست میانه فرانسه بیش از همه تاكنون به تحسین و تمجید از شیراك پرداخته و از شجاعت و خدمات او به فرانسه و مردم آن سخن گفته است.به گزارش ایرنا بایرو عملكرد شیراك را در سیاست خارجی تحسین كرد و گفت: او نماینده شایسته ای برای فرانسه در عرصه خارجی بوده است.
وی به جنگ آمریكا علیه عراق اشاره كرد و ایستادگی شیراك را در برابر جنگ طلبی آمریكایی ها ستود و افزود: من از این سیاست او در برابر همه مخالفت ها حمایت كردم، چرا كه او ارزش های تاریخی فرانسه را در این مورد نمایندگی كرد.این نامزد ریاست جمهوری از بیان اختلافات خود در زمینه سیاست داخلی فرانسه با شیراك ابایی نكرد و گفت با این وجود شیراك وحدت مردم فرانسه را ورای همه اختلافات درونی و سیاسی قرار داد و نخواست كه بافت یك پارچه مردم آسیب ببیند و میان مردم و جناح های سیاسی تفرقه بیفتد.
طرفداران ساركوزی همچنین زمان را برای انصراف شیراك از نامزدی ریاست جمهوری مناسب دانستند و افزودند: این همان زمانی بود كه او می باید تكلیف خود را روشن می كرد.«ژان پیر رافرن» نخست وزیر سابق نیز این اعلام موضع شیراك را یك لحظه تاریخی برای فرانسه و مردم آن خواند و ضمن تجلیل از رییس سابق خود افزود: باید موضع او را محترم و زمان اعلام آن را گرامی داشت. برخی جناح ها و شخصیت ها این نوع خروج شیراك را، خداحافظی حساب شده و برنامه ریزی شده از سوی رییس حكومت فرانسه دانستند.
هنوز كسی نمی داند كه شیراك پس از ریاست جمهوری چه خواهد كرد، ولی آشنایان وی از هم اینك حدس می زنند كه او به اظهار نظر در مسایل خارجی و نیز مسایل زیست محیطی كه همیشه مورد علاقه او بوده است، ادامه خواهد داد. بسیاری نیز این احتمال را می دهند كه از این پس ذهن شیراك متوجه پرونده هایی خواهد بود كه پس از ریاست جمهوری علیه او گشوده خواهد شد. منتقدان بسیاری از این زمان به عنوان زمان پایان «مصونیت» قضایی رییس جمهوری فرانسه نام می برند كه با خروج او از الیزه در ماه مه آینده محقق می شود. به عقیده این گروه، از هم اینك پرونده های قضایی بسیاری انتظار او را می كشد. پرونده هایی كه همین مصونیت، مجال رسیدگی به آنها را نداده است.
مهمترین پرونده ای كه از همه بیشتر منتظر خلع شیراك از قدرت است پرونده مربوط به زمان شهرداری رییس جمهوری فرانسه است كه در زمان رسیدگی نیز سر و صدای زیادی به پا كرد. در این پرونده شیراك و دوستان او چون آلن ژوپه نخست وزیر اسبق فرانسه متهمند كه از بودجه و امكانات دولتی و شهرداری به نفع حزب خود (حزب دست راستی سابق شیراك به نام آر.پ.ار) بهره برداری كرده اند.
پیش از این «پاتریك دمور» قاضی دادگاه نانتر در حومه پاریس تعدادی از یاران رییس جمهوری از جمله آلن ژوپه را متهم شناخته و احكامی برای آنان صادر كرده بود. از آن زمان به بعد با اعمال فشارهایی تلاش شد تا از پیشروی كار رسیدگی به این پرونده با این استدلال كه باید از حیثیت رییس جمهوری فرانسه دفاع شود، به گونه ای جلوگیری و یا از سرعت رسیدگی به آن كاسته شود. الیزه حتی حاضر نشد رییس خود را به عنوان متهم به دادگاهی بفرستد كه برای رسیدگی به عملكرد او تشكیل شده بود و شیراك تنها در حضوری تشریفاتی به عنوان «شاهد» اظهاراتی بیان كرد.
پرونده در گنجه های دادگاه نانتر به انتظار امروز خاك می خورد و قضات جسور دادگاه منتظرند تا با كناره گیری شیراك از قدرت و رفع مصونیت سیاسی وی به عنوان رییس جمهوری زمینه برای رسیدگی شفاف آنها فراهم شود. انتقادات مخالفان شیراك از هم اكنون شروع شده است و آنان بیان ناگفته های خویش را آغاز كرده اند.
«فابیوس» از جناج چپ فرانسه و یار نزدیك «فرانسوا میتران» از اینكه شیراك در سال های ریاست جمهوری خویش وقت شهروندان و فرصت های فرانسه را به هدر داده، انتقاد كرده است. وی ریاست شیراك را به ویژه نسبت به جایگاه فرانسه در اتحادیه و قاره اروپا به «ریاست فرصت های از دست رفته» تشبیه كرد. فابیوس حمایت ظاهری شیراك از ساركوزی را در این پایان راه بی معنی دانست و گفت: این مساله چیزی را تغییر نمی دهد و همه واقعیت احساس او را در این مورد به خوبی می دانند.
شیراك به این ترتیب و با انصراف تاریخی، به پایان راهی رسیده است كه چهل سال پیش با شور و شوق و جاه طلبی آغاز كرده بود. راهی كه با فراز و نشیب فراوان همراه بوده و او برگ هایی تلخ و زرین را برای ملت و كشور فرانسه در كتاب تاریخ رقم زده است. آیا پایان راه سیاسی شیراك، تولد دوباره پرونده های قضایی وی و یارانش را به همراه خواهد داشت؟ آینده پاسخ خواهد داد.

منبع : روزنامه ابرار

مطالب مرتبط


وبگردی
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.