یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ / Sunday, 21 October, 2018

سیاسی , جهان , شخصیتها
وداع شیراک با قدرت


وداع شیراک با قدرترسانه های صوتی و تصویری فرانسه خبر خداحافظی سیاسی مردی را تكرار می كنند كه ۱۲سال است سكان سیاست فرانسه را در دست دارد و در كوران حوادث داخلی و بین المللی، آخرین حرف را در این كشور اروپایی زده است.
«ژاك شیراك» رییس جمهوری فرانسه در یك نطق تلویزیونی بی میلی خود را به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری امسال فرانسه اعلام داشت و با این سخن خود بر همه زمزمه هایی كه ورود احتمالی او را به سومین دور از انتخابات ریاست جمهوری خبر می داد، پایان داد. صحنه سیاسی فرانسه در هفته های پیش با مواضعی از سوی یاران شیراك روبه رو بود كه می شد پیش بینی كرد كه او و اطرافیانش در كنار «نیكلا ساركوزی» رییس حزب حاكم فرانسه «یو.ام.پ» می ایستند.
البته از چند هفته پیش و از زمانی كه خانم «میشل آلیو ماری» وزیر دفاع فرانسه اعلام كرد كه حاضر است پشت سر ساركوزی بایستد و در محل برگزاری میتینگ های انتخاباتی با این نامزد جسور راست ها اعلام وفاداری كرد، می شد فهمید كه شیراك به پایان راه رسیده است. شیراك اخیرا در نشست انرژی اروپا دربلژیك نیز تلویحا ازاین كناره گیری خود خبر داده واعلام كرده بود كه برای آخرین بار در زمان ریاست اش در جمعی این چنین و در این سطح سخن می گوید.
شیراك در نطق های تلویزیونی خود به صراحت اعتراف كرد كه تلاش هایش در مورد تصویب قانون اساسی اروپا در فرانسه به شكست انجامیده و موفق نشد آنچه را كه آرزو داشت به تصویب مردم فرانسه برساند.
وی اذعان كرد كه ایده اروپا برای مردم فرانسه بطور كامل روشن نبوده و مردم فرانسه به روشنی نمی دانستند به چه رای می دهند، علاوه بر اینكه مردم فرانسه به گفته او همیشه نوعی پیوند عمیق و دیرین با كشور خویش، میراث فرهنگی و ریشه های تاریخی آن داشته اند. شیراك در آخرین سفررسمی خود در ۲۵مارس به برلین رفت و در نشست پیمان رم شركت كرد. برخی صاحبنظران احتمال می دهند، شیراك پس از نطق خود، در حركت بعدی حمایت خود را از ساركوزی اعلام و برای راست ها مسیر پس از خود را روشن خواهد كرد.
اطرافیان ساركوزی با تحسین نطق شیراك، خرسندی خود را در نهایت از این كنارگیری رسمی وی اعلام داشتند. «فرانسوا بایرو» رییس حزب راست میانه فرانسه بیش از همه تاكنون به تحسین و تمجید از شیراك پرداخته و از شجاعت و خدمات او به فرانسه و مردم آن سخن گفته است.به گزارش ایرنا بایرو عملكرد شیراك را در سیاست خارجی تحسین كرد و گفت: او نماینده شایسته ای برای فرانسه در عرصه خارجی بوده است.
وی به جنگ آمریكا علیه عراق اشاره كرد و ایستادگی شیراك را در برابر جنگ طلبی آمریكایی ها ستود و افزود: من از این سیاست او در برابر همه مخالفت ها حمایت كردم، چرا كه او ارزش های تاریخی فرانسه را در این مورد نمایندگی كرد.این نامزد ریاست جمهوری از بیان اختلافات خود در زمینه سیاست داخلی فرانسه با شیراك ابایی نكرد و گفت با این وجود شیراك وحدت مردم فرانسه را ورای همه اختلافات درونی و سیاسی قرار داد و نخواست كه بافت یك پارچه مردم آسیب ببیند و میان مردم و جناح های سیاسی تفرقه بیفتد.
طرفداران ساركوزی همچنین زمان را برای انصراف شیراك از نامزدی ریاست جمهوری مناسب دانستند و افزودند: این همان زمانی بود كه او می باید تكلیف خود را روشن می كرد.«ژان پیر رافرن» نخست وزیر سابق نیز این اعلام موضع شیراك را یك لحظه تاریخی برای فرانسه و مردم آن خواند و ضمن تجلیل از رییس سابق خود افزود: باید موضع او را محترم و زمان اعلام آن را گرامی داشت. برخی جناح ها و شخصیت ها این نوع خروج شیراك را، خداحافظی حساب شده و برنامه ریزی شده از سوی رییس حكومت فرانسه دانستند.
هنوز كسی نمی داند كه شیراك پس از ریاست جمهوری چه خواهد كرد، ولی آشنایان وی از هم اینك حدس می زنند كه او به اظهار نظر در مسایل خارجی و نیز مسایل زیست محیطی كه همیشه مورد علاقه او بوده است، ادامه خواهد داد. بسیاری نیز این احتمال را می دهند كه از این پس ذهن شیراك متوجه پرونده هایی خواهد بود كه پس از ریاست جمهوری علیه او گشوده خواهد شد. منتقدان بسیاری از این زمان به عنوان زمان پایان «مصونیت» قضایی رییس جمهوری فرانسه نام می برند كه با خروج او از الیزه در ماه مه آینده محقق می شود. به عقیده این گروه، از هم اینك پرونده های قضایی بسیاری انتظار او را می كشد. پرونده هایی كه همین مصونیت، مجال رسیدگی به آنها را نداده است.
مهمترین پرونده ای كه از همه بیشتر منتظر خلع شیراك از قدرت است پرونده مربوط به زمان شهرداری رییس جمهوری فرانسه است كه در زمان رسیدگی نیز سر و صدای زیادی به پا كرد. در این پرونده شیراك و دوستان او چون آلن ژوپه نخست وزیر اسبق فرانسه متهمند كه از بودجه و امكانات دولتی و شهرداری به نفع حزب خود (حزب دست راستی سابق شیراك به نام آر.پ.ار) بهره برداری كرده اند.
پیش از این «پاتریك دمور» قاضی دادگاه نانتر در حومه پاریس تعدادی از یاران رییس جمهوری از جمله آلن ژوپه را متهم شناخته و احكامی برای آنان صادر كرده بود. از آن زمان به بعد با اعمال فشارهایی تلاش شد تا از پیشروی كار رسیدگی به این پرونده با این استدلال كه باید از حیثیت رییس جمهوری فرانسه دفاع شود، به گونه ای جلوگیری و یا از سرعت رسیدگی به آن كاسته شود. الیزه حتی حاضر نشد رییس خود را به عنوان متهم به دادگاهی بفرستد كه برای رسیدگی به عملكرد او تشكیل شده بود و شیراك تنها در حضوری تشریفاتی به عنوان «شاهد» اظهاراتی بیان كرد.
پرونده در گنجه های دادگاه نانتر به انتظار امروز خاك می خورد و قضات جسور دادگاه منتظرند تا با كناره گیری شیراك از قدرت و رفع مصونیت سیاسی وی به عنوان رییس جمهوری زمینه برای رسیدگی شفاف آنها فراهم شود. انتقادات مخالفان شیراك از هم اكنون شروع شده است و آنان بیان ناگفته های خویش را آغاز كرده اند.
«فابیوس» از جناج چپ فرانسه و یار نزدیك «فرانسوا میتران» از اینكه شیراك در سال های ریاست جمهوری خویش وقت شهروندان و فرصت های فرانسه را به هدر داده، انتقاد كرده است. وی ریاست شیراك را به ویژه نسبت به جایگاه فرانسه در اتحادیه و قاره اروپا به «ریاست فرصت های از دست رفته» تشبیه كرد. فابیوس حمایت ظاهری شیراك از ساركوزی را در این پایان راه بی معنی دانست و گفت: این مساله چیزی را تغییر نمی دهد و همه واقعیت احساس او را در این مورد به خوبی می دانند.
شیراك به این ترتیب و با انصراف تاریخی، به پایان راهی رسیده است كه چهل سال پیش با شور و شوق و جاه طلبی آغاز كرده بود. راهی كه با فراز و نشیب فراوان همراه بوده و او برگ هایی تلخ و زرین را برای ملت و كشور فرانسه در كتاب تاریخ رقم زده است. آیا پایان راه سیاسی شیراك، تولد دوباره پرونده های قضایی وی و یارانش را به همراه خواهد داشت؟ آینده پاسخ خواهد داد.

منبع : روزنامه ابرار

مطالب مرتبط


وبگردی
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
وضعیت ناگوار زائرین اربعین در ایران
وضعیت ناگوار زائرین اربعین در ایران - زائرانی که از ایران عبور میکنند وضعیت نامناسبی دارند
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان