دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 18 February, 2019

دین و اندیشه , دین و مذهب , دین و جامعه
وحدت و همگرایی


وحدت و همگرایی● در راه وحدت فقهی مسلمانان
در این ایام دشواری که امت اسلامی را آشوب و اضطراب فرا گرفته و در برابر خطرهای پی در پی که حال و آینده سراسر این منطقه را دستخوش توفان کرده، بیش از پیش نیاز مبرم مسلمانان به وحدت و متحد کردن صفوف متفرق و هماهنگی و انسجام تلاشهای مختلف آنان نمایان می شود . این امر از آن رو ضروری است که مسلمانان باید در حرکت به سوی آینده و ترسیم سرنوشت تاریخی و ادای مسئولیتهایشان مسیر خود را بشناسند و به خویشتن اعتماد کنند . اتحاد کلمه و وحدت نیروها و افزایش توانها تنها برای این است که این موارد بزرگترین هدفهای دینی اند، یا آنکه وصیت پیامبر عظیم الشأن ( ص ) ماست، بلکه این مسائل با تمامیت زندگی ما و کرامت ما و وجود نسلهای ما مرتبط است و خود مسئله ای حیاتی به شمار می آید .
این اتحاد کلمه نباید تنها به صورت یک شعار یا جمله زیبا جلوه گر شود، بلکه باید در تار و پود اندیشه و احساس ما، در فکر و تپشهای قلب ما و در راه و روش ما خودنمایی کند . این وحدت رکن اساسی برای آینده است . این اتحاد جز با بذل عنایت فکری و در پی آن با تلاش وجدانی خاص و سعی و کوشش برای تحکیم آن به دست نمی آید . اگر چنین شود وحدت حقیقی بنیان گذاشته می شود و استوار می گردد و نمونه و الگویی پدید می آید که می توان بدان اقتدا کرد . ( یکی از راه های وحدت، وحدت فقهی است )
● وحدت فقهی
مبانی و بنیانهای اسلام، در اساس، یکی است و امت واحده نیز در عقیده، کتاب، مبدأ و معاد با هم مشترکند . بنابراین، چنین اشتراک گسترده ای اقتضا می کند که این امت در جزئیات نیز وحدت داشته باشند . وحدت در جزئیات مختلف یا نزدیک کردن آنها به هم، خواسته ای است که آرزوی بزرگ تحقق آن بر ضمیر دانشمندان گذشته مان – قدس الله اسرار هم – نیز پوشیده نبوده است .
ما می بینیم شیخ ابوجعفر محمد بن حسن طوسی، هزار سال پیش، کتابی به نام الخلاف در فقه تطبیقی تألیف می کند و نیز علامه حلی، حسن بن یوسف بن مطهر، به پیروی از شیخ، همین مسیر را با تألیف التذکره ادامه می دهد . در واقع، فقه تطبیقی همان هسته صالح برای رویانیدن وحدت فقهی و تکمیل وحدت شریعت است . در دوره ما، گروهی از نخبگان دانشمند و مجاهدان بزرگ از سلک علمای اسلام دست به تأسیس « دار التقریب بین المذاهب الاسلامیه » در شهر قاهره زدند که از جمله آنان علمای گران سنگی همچون استاد بزرگ مرحوم شیخ عبدالحمید سلیم و استاد مرحوم شیخ محمد شلتوت و مرحوم شیخ محمد محمد المدنی رئیس دانشکده شریعت الازهر را می توان نام برد، و نیز از دیگر دانشمندان بزرگ در لبنان و ایران و عراق باید از آیت الله العظمی سید حسین بروجردی و استاد علامه شیخ محمد تقی قمی، مسئول دائم دار التقریب، نام برد .
این مؤسسه، افزون بر خدمات گسترده اش، منشوری صادر کرد که در آن خط مشی های اولیه خود را ترسیم نمود . در این خصوص، مرحوم پدرم امام سید صدر الدین صدر، کتاب خود موسوم به لواء المحمد را تألیف و منتشر کرد . این کتاب در واقع تلاشی بود برای جمع آوری تمام روایاتی که مسلمانان فرقه های گوناگون از پیامبر ( ص ) در زمینه های عقیدتی و دینی نقل کرده بودند، تا پس از قرآن کریم مرجع مسلمانان واقع شود . به عبارتی دقیقتر، این کتاب تلاشی بود برای وحدت سنت مطهر نبوی . در این مدت هم برخی از بزرگان پژوهشها و کتابهایی درباره فقه و مذاهب اسلامی انتشار داده اند .
سپس دوره تألیف دایره المعارفهای فقهی فرا رسید؛ دانشگاه دمشق الموسوعه عبدالناصر للفقه الاسلامی را تألیف کرد . هم اکنون نیز در دانشگاه کویت تلاشهای گسترده ای برای تکمیل الموسوعه الفقهیه انجام می گیرد .
استاد بزرگ جناب آقای سید محمد تقی حکیم رئیس دانشکده فقه نجف اشرف نیز کتاب ارزشمندی درباره مبادی عمومی فقه تطبیقی تألیف کرده است . ثمرات این تلاشهای سازنده را، که در فتاوای فقهای مسلمان می تواند دید، مؤید آن است که ما با عنایت خداوند به مرحله و نقطه نزدیکی از اتحاد فقهی رسیده ایم.

منبع : ماهنامه صفا

مطالب مرتبط


وبگردی
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
ماجرای خجالت‌آور پراید برای کشور
ماجرای خجالت‌آور پراید برای کشور - رشیدپور: آقای روحانی واقعا قیمت پراید قابل کنترل نیست؟
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.