جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ / Friday, 18 January, 2019

اقتصاد و بازرگانی , نیرو و انرژی , انرژی
جایگزین‌هایی ارزان


جایگزین‌هایی ارزاندانشگاهیان و حامیان انرژی‌های تجدیدپذیر هزینه واقعی انرژی بادی و خورشیدی را به بحث گذارده‌اند.
حامیان انرژی‌های تجدیدپذیر با غرور به این نكته اشاره می‌كنند كه بیابان‌ها هر ساله انرژی خورشیدی كافی برای تامین نیروی برق سرتاسر جهان دریافت می‌كنند. اما اندك افرادی جرات می‌كنند توضیح دهند كه چگونه بودجه ساخت میلیون‌ها سلول خورشیدی مورد نیاز برای تبدیل آن انرژی به نیروی برق تامین می‌شود.
روسای بخش ساخت تجهیزات و سیاستگذاران بیشتر تمایل دارند انرژی‌های بادی و خورشیدی را به عنوان عواملی شگفت‌انگیز اما پرهزینه محسوب كنند كه تنها با یارانه‌های هنگفت تحقق آنها ممكن است. اما مطالعات جدید نشان می‌دهد كه انرژی‌های تجدیدپذیر آنقدرها هم كه منتقدان نسبت به آنها تردید دارند، پرهزینه نیستند.
در گزارشی كه روز ششم ماه جولای یك گروه محیط‌زیست به نام گرین‌پیس منتشر كرد آمده است كه سرمایه‌گذاری در تجهیزات انرژی‌های تجدیدپذیر موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. منطق این ادعا این است كه توربین‌های بادی اگرچه هزینه ساخت بالایی دارند، اما دیگر نیازی به خرید سوخت ندارند در حالی‌كه نیروگاه‌های ذغال یا گازسوز نیاز به تامین سوخت دارند. گرین‌پیس در این گزارش خود اعلام كرده است هزینه این سوخت‌ها در آینده به مراتب بیشتر از هزینه‌های اضافی در تامین انرژی‌های تجدیدپذیر خواهد بود.
انرژی اتمی هم كه به بهره‌برداری رسید، سهم تولید انرژی‌های تجدیدپذیر به ناگهان رشد زیادی یافت و بنابر محاسبات صرفه‌جویی سالانه بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۳۰ بالغ بر ۱۸۰میلیارد دلار خواهد شد.
البته این ارقام همه براساس فرضیاتی بنیان گذاشته شده‌اند كه مورد پرسش هستند. در سناریویی كه گرین‌پیس ارائه كرده است، قیمت‌های ذغال و گاز افزایش می‌یابد، به‌رغم آنكه مصرف گاز ثابت می‌ماند و تقاضا برای ذغال سنگ با افت شدیدی مواجه می‌شود. بنابه فرضیات گرین پیس آینده شاهد بهره‌وری بیشتر انرژی‌ها خواهد بود اگرچه كه فعالیت‌های اقتصادی كنونی هیچ نشانی از این روند را نشان نمی‌دهد. سازندگان تجهیزات نباید تحت هیچ شرایطی از این قاعده پیروی كنند چون آنها همچنان در نیروگاه‌های با سوخت فسیلی سرمایه‌گذاری می‌كنند.
سایر مطالعات میانه‌روی بیشتری را در پیش گرفته‌اند. برخی از این مطالعات حاكی از آن است كه افزایش توربین‌های بادی می‌تواند موجب كاهش مجموع هزینه‌های انرژی برق شود.
هزینه جانبی یك توربین بادی تقریبا هیچ است چون سوخت آن یعنی باد، مجانی است. بنابراین در یك روز بادی، ارزان‌ترین انرژی از توربین‌های بادی به دست می‌آید. این انرژی در عوض می‌تواند جایگزین انرژی‌هایی شود كه هزینه سوخت آنها بیشتر است مانند نیروگاه‌های گازسوز. بنابراین قیمت انرژی هنگام وزش باد سقوط می‌كند. یك شركت آلمانی ساخت تجهیزات به نام نئون برآورد كرده است كه در سال ۲۰۰۵ میانگین قیمت برق در بازار داخلی كشورش هنگامی كه هیچ بادی نمی‌وزید، بیش از ۴۵یورو (۵۶دلار) برای هر مگاوات ساعت بوده است، اما این رقم برای زمان‌هایی كه باد با سرعت میانگین ۱۳ متر بر ثانیه می‌وزیده،‌ كمتر از ۳۰یورو بوده است.
محققان در دانمارك یك قدم جلوتر رفته و ارزش را برای این پدیده تعیین كرده‌اند.
آنها معتقدند كه انرژی باد موجب شد در سال ۲۰۰۵ یك‌میلیارد كرونر (۱۶۷میلیون دلار) در قبض‌های برق دانماركی‌ها صرفه‌جویی شود. از سوی دیگر، مصرف‌كنندگان دانماركی ۴/۱میلیارد كرونر بابت یارانه توربین‌های بادی پرداخت كردند. اما رون موسگارد از سندیكای صنعت باد دانمارك اعلام كرد كه انرژی باد امسال برای اولین‌بار موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های مصرف‌كنندگان می‌شود چون سود حاصل از انرژی ارزان‌قیمت‌تر از هزینه‌های رو به كاهش یارانه‌ها بیشتر می‌شود.
مترجم: شادی آذری
منبع : روزنامه دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط


وبگردی
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد - سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به پیام تشکر رهبر انقلاب بعد از جام جهانی، گفت: بعد از آن پیام، وزارت ورزش کاملاً علیه من شد. خواسته وزیر ورزش این بود که نمی‌خواهد کی‌روش اینجا باشد، هیچوقت از بازیکنان و تیم ملی حمایت نشد و تمام برنامه آماده‌سازی ما لطمه خورد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
شبکه سه - میثاقی  و ماجرای عبور از فردوسی‌پور
شبکه سه - میثاقی و ماجرای عبور از فردوسی‌پور - در گذشته برنامه‌های پخش زنده فوتبال روی بازی متمرکز بود اما میثاقی در این برنامه بخش‌های مهمی از حواشی و سوژه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که دست برنامه «نود» را خالی می‌کند.
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند !
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند ! - بدون تعارف با سواره ای که از حال پیاده ها خبر دارد
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.