سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ / Tuesday, 24 October, 2017

فرهنگی و هنری / کتاب و نشر / نویسندگان
نویسنده جهانی؛ تنها با دو کتاب


نویسنده جهانی؛ تنها با دو کتاب«دشت سوزان» و «پدرو پارامو» از شناخته‌ترین آثار خوان رولفو به‌شمار می‌آیند اما گستره فعالیت هنری این نویسنده از این دو اثر فراتر می‌رود.
خوان رولفو در ۱۶ مه سال ۱۹۱۷ در دهكده‌ای به‌نام سایولا یا سن‌گابریل به دنیا آمد و در ۷ ژانویه سال ۱۹۸۶ به علت حمله قلبی درگذشت. رولفو در سال‌های پایانی عمرش به فكر نوشتن رمان دیگری افتاد اما در نهایت قادر به اتمام آن نگردید. قابل ذكر است كه آثار خوان رولفو را می‌توان به دو اثر برجسته «دشت سوزان» و «پدرو پارامو» محدود كرد. كتاب «دشت سوزان» شامل ۱۵ داستان كوتاه می‌باشد، این كتاب چشم‌اندازی بی‌رحمانه از زندگی مردمی فقیر را به همراه دارد. رولفو در سال ۱۹۵۲ شروع به نوشتن رمان «پدرو پارامو» كرد، این رمان كه پیشگام رئالیسم جادویی می‌باشد در سال ۱۹۵۵ منتشر شد و یكی از تاثیرگذارترین آثار ادبیات آمریكای لاتین به‌شمار می‌آید. رمان «پدرو پارامو» فاقد یك ترتیب زمانی می‌باشد كه این ویژگی خاص به خواننده امكان پرواز به زمان‌های مختلف را می‌دهد. او در جایی ثابت قرار نمی‌گیرد؛ به بیان دیگر حس تداعی آزادی تصورات بشر را القا می‌كند و روح و ذهن خواننده را از یك فضای تكراری بیرون می‌كشد.
● تاثیر رولفو بر ماركز
گابریل گارسیا ماركز جمله‌ای از این كتاب را در صد سال تنهایی خود گنجانده است، همچنین شهر ارواح رولفو «كومالا» در رمان «پدرو پارامو» تا اندازه‌ای سرچشمه الهام شهر افسانه‌ای «ماكوندوی» ماركز در كتاب «صد سال تنهایی» می‌باشد. به گفته ماركز: كشف رمان‌ «پدرو پارامو» در سال ۱۹۶۱ زندگی او را تغییر داد و مسیر تالیف شاهكارش «صد سال تنهایی» را هموار كرد.
● فعالیت‌های دیگر رولفو
رولفو بعد از انتشار دو كتاب مشهور خود عملاً داستان‌نویسی را كنار گذاشت اما همچنان به فعالیت‌های هنری خود ادامه می‌داد. وی در سال ۱۹۵۶ شروع به فیلمنامه‌نویسی برای سینما و تلویزیون كرد و با همكاری كارلوس فوئنتس و گابریل گارسیا ماركز یكی از بهترین فیلمنامه‌هایش را نوشت كه در سال ۱۹۶۴ فیلمی براساس آن ساخته شد. با وجود پراكندگی كارهای هنری رولفو (البته نه فقط ادبی) و همچنین با بررسی مجدد روی آثار خوان رولفو به این نكته رسیده‌اند كه خوان رولفو كاری بیشتر از آنچه كه در نگاه اول به نظرمان می‌آید را در طول فعالیت ادبی ـ هنری‌اش انجام داده است. به عنوان مثال گردآوری عكس‌های هنری و قابل توجهی با مضامین سیاسی و اجتماعی از سوی این نویسنده كه به دنبال آن در سال ۲۰۰۲ كارلوس فوئنتس كتابی به‌نام «مكزیك خوان رولفو» منتشر كرد. این كتاب مجموعه‌ای از ۱۷۵ عكس و تنها مجموعه چاپ شده از عكس‌های رولفو می‌باشد. این اثر شرحی از تاریخ دردناك مردم مكزیك را دربردارد.
با نگاهی عمیق به تاریخچه فعالیت‌های هنری- ادبی رولفو به گستردگی آن پی می‌بریم و برای درك اثبات این موضوع از سوی مخاطبان رولفو، به منظور بررسی مجدد روی آثار خوان رولفو پروژه‌ای در «خانه دانشگاهی كتاب» در حال انجام گرفتن می‌باشد كه در طی این فعالیت متونی در باب این نویسنده برجسته از سوی نویسندگانی چون خوزه ماریا آرگداس، گابریل گارسیا ماركز، خورخه لوئیس بورخس و چند نویسنده دیگر ارائه می‌شوند همچنین نظریه‌ها و عقایدی نیز از سوی منتقدان دیگری روی آثار رولفو بیان می‌شوند.
به موازات این اتفاق به منظور بزرگداشت پنجاهمین سالگرد رمان «پدرو پارامو» مراسمی به رسم یادبود برگزار شد كه در طی آن نویسندگان و نمایندگان رسانه‌های جمعی راجع به آثار خوان رولفو بحث و گفت‌وگو كردند.
با وجود حجم كم آثار منتشر شده، برای رولفو احترام فراوانی قائل شده‌اند. به طوری كه در سال ۱۹۷۰ برنده جایزه ادبیات مكزیك شد و در سال ۱۹۸۰ به عضویت آكادمی زبان درآمد و همچنین در سال ۱۹۸۵ اسپانیا جایزه سروانتس را برای دستاورد‌های ادبی به او اعطا كرد.
بدون شك نام خوان رولفو بر فراز نام نویسندگان برجسته آمریكای لاتین تا ابد می‌درخشد و او را به جاودانگی رسانده است.

منبع : روزنامه تهران امروز

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق , آنخل ماریا ویار , جنگل کاری , احمد آمون , بازارآمد , اسمعیل حاکمی , بیماری خودپنداری , الیاس رهبر , دختر تبهکار , استاندارکرمانشاه , حجت الاسلام و المسلمین ایزد پناه , امیرحسنخانی , پروژه فجر , محسن ناظمی , آف لاین , خواکین گوزمن , سرباز وظیفه شناس , اندیشه اسلامی , معاهدات بین المللی , نرم افزارهای اندروید , فرار داعش , گردان داعش , سازمان اطلاعاتی آمریکا , اسدالله هادی نژاد , ماده هسته‌ای , نگین دار , گرایش سیاسی , علی اکبر حیدری , دستیابی به سلاح اتمی , خدمات مصرفی , توامند سازی , انتخابات ریاست جمهوری ایران , قانون نظارت بر مسافرت های خارجی کارکنان دولت , توزیع روزنامه , پیراهن مسی , آینده ادبیات , مسیریابی مردان , حادثه دورتموند , سوازیلند , فوتبال علیه دشمن , جهنگیری , فیلتر اینترنت , ظرفیت روستاها , هسته ای , ابوالفضل زرویی نصرآباد , سرکنسول آسیا , تازه خوری , گفت و گوهای صلح , جان کیسک , لیگ آلمان ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
دورات (عروسی) , ثبت عملکردها , دشتها , آمدن ناظر و منظور به لشگرگاه اقبال و آگاهی شاه جهان... , چرم , انواع روش‌ها , تجمع دمکراتیک ملی (RND) , آن روز کو که روی غم اندر زوال بود؟ , واحد پول , تجهیزات نیروی زمینی , لوبیای قرمز , ای حلقه زده افعی مشکین تو بر دوش , زا , درمان , در التماس موزه , بخش‌های مختلف اقتصادی , بر رخ به قصد دل منه زلف دو تا را بیش ازین , شرح لب لعلت به زبان می‌نتوان داد , اپیدمیولوژی , رکورد تولیدمثل ,

برخی منابع مهم خبری
noorportal.net نورپرتال , mehrkhane.com مهرخانه , zistboom.com زیست‌بوم , didban.ir دیدبان , simafilm.ir سیما فیلم , cinemafarda.com سینما فردا , irdiplomatic.com ایران دیپلماتیک , rastannews.ir راستان نیوز , sport.shafaqna.com شفقنا ورزشی , home.abrarnews.com روزنامه ابرار , iran-newspaper.com روزنامه ایران , aparat.com آپارات , baharnews.ir بهارنیوز , banker.ir بنکر , chetor.com چطور , freezones.ir مرکز امور مناطق آزاد , funpatogh.com فان پاتوق , fararu.com فرارو , alamto.com آلامتو , seemab.ir سیماب , tarafdari.ir طرفداری , basirat.ir بصیرت , rasekhoon.net راسخون , memarinews.com معماری نیوز , literature.journals.modares.ac.ir نقد ادبی , eranico.com ارانیکو , yazdfarda.com یزدفردا , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , ibna.ir خبرگزاری کتاب ایران , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی ,


وبگردی
انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت!
انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت! - امروز كه این عكسا رو دیدم، یهو دلم واسه كل ایل و تبارشون تنگ شد. انصافاً هیچ دولتى در شیرین كارى، خلاقیت اینا رو نداشت.
مردم اسلام آباد، مدرسه را به آتش کشیدند / فیلم
مردم اسلام آباد، مدرسه را به آتش کشیدند / فیلم - عصر دوشنبه شایعه ای مبنی بر تعرض یک نیروی خدماتی مدرسه ای در اسلام اباد ارومیه به دانش آموز 12 ساله در شبکه های اجتماعی منتشر شد اگرچه هنوز صحت خبر تایید نشده اما مردم منطقه تجمع کرده و عده ای از فرصت طلبان به مدارس یورش بردند.
آشکارشدن ابعادجدیدی از تجاوز ناپدری به اهورا
آشکارشدن ابعادجدیدی از تجاوز ناپدری به اهورا - یکی از همسایه ها گفت: هنگامی که وارد خانه شدیم اهورا لخت مادرزاد بود و قاتل نیز در حالی که نیمه برهنه بود روی مبل نشسته بود. یکی دیگر از همسایه ها نیز گفت: اهورا را در حالی که از بینی، دهان و.... دچار خونریزی بود از خانه خارج کردیم.
۵۰ درصد ثروت کشور در اختیار ۳ یا ۴ نهاد
۵۰ درصد ثروت کشور در اختیار ۳ یا ۴ نهاد - بهزاد نبوی می‌گوید اگر رییس دولت اصلاحات هر ۹ روز با یک بحران مواجه می‌شد، حسن روحانی در هر ۹ ساعت با یک بحران روبه‌رو شده است.
خرابکاری سگ رئیس جمهور فرانسه حین جلسه رسمی!
خرابکاری سگ رئیس جمهور فرانسه حین جلسه رسمی! - امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در جلسه ای با سه وزیر این کشور مشغول صحبت بود که سگ سیاه او در کنار شومینه اقدام به قضای حاجت کرد. این اتفاق باعث خنده حضار و مکرون شد.
اظهارات جنجالی و درگیری فیزیکی بقایی با ماموران پس از دادگاهش!
اظهارات جنجالی و درگیری فیزیکی بقایی با ماموران پس از دادگاهش! - دادگاه دوم حمید بقایی،معاون اجرایی محمود احمدی نژاد بسیار جنجالی شد... / ویدیو از آپارات
همسر جهانگیری در ضیافت ناهار همسر اردوغان در کشتی!
همسر جهانگیری در ضیافت ناهار همسر اردوغان در کشتی! - همسر اسحاق جهانگیری و دیگر مقامات اجلاس دی-۸ در ضیافت ناهار همسر اردوغان را می‌بینید.
محسن افشانی باز هم جنجال آفرید.
محسن افشانی باز هم جنجال آفرید. - بتازگی فیلمی در استوری اینستاگرام خانم لنی برلین lennyberlin خواننده و دی جی اوکراینی منتشر شده که عجیب بود. حضور آقای محسن افشانی بازیگر کشورمان در کنسرت این خواننده و حضور در کنار این خانم آن هم با ظاهری نامتعارف جای سوال و تعجب دارد.
میرشکاک: اختلاس مقدس شده است
میرشکاک: اختلاس مقدس شده است - خشت خام / نوبت سی و چهارم / گفتگوی حسین دهباشی با یوسفعلی میرشکاک / ویدیو از آپارات
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست - فیلم - کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار این ویدئو شایعه کرده اند فردی که کنار دونالد ترامپ ایستاده، ملانیا نیست و بدل او است.
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
پربازدیدها