چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 15 August, 2018

فرهنگی و هنری , کتاب و نشر , نویسندگان
نویسنده جهانی؛ تنها با دو کتاب


نویسنده جهانی؛ تنها با دو کتاب«دشت سوزان» و «پدرو پارامو» از شناخته‌ترین آثار خوان رولفو به‌شمار می‌آیند اما گستره فعالیت هنری این نویسنده از این دو اثر فراتر می‌رود.
خوان رولفو در ۱۶ مه سال ۱۹۱۷ در دهكده‌ای به‌نام سایولا یا سن‌گابریل به دنیا آمد و در ۷ ژانویه سال ۱۹۸۶ به علت حمله قلبی درگذشت. رولفو در سال‌های پایانی عمرش به فكر نوشتن رمان دیگری افتاد اما در نهایت قادر به اتمام آن نگردید. قابل ذكر است كه آثار خوان رولفو را می‌توان به دو اثر برجسته «دشت سوزان» و «پدرو پارامو» محدود كرد. كتاب «دشت سوزان» شامل ۱۵ داستان كوتاه می‌باشد، این كتاب چشم‌اندازی بی‌رحمانه از زندگی مردمی فقیر را به همراه دارد. رولفو در سال ۱۹۵۲ شروع به نوشتن رمان «پدرو پارامو» كرد، این رمان كه پیشگام رئالیسم جادویی می‌باشد در سال ۱۹۵۵ منتشر شد و یكی از تاثیرگذارترین آثار ادبیات آمریكای لاتین به‌شمار می‌آید. رمان «پدرو پارامو» فاقد یك ترتیب زمانی می‌باشد كه این ویژگی خاص به خواننده امكان پرواز به زمان‌های مختلف را می‌دهد. او در جایی ثابت قرار نمی‌گیرد؛ به بیان دیگر حس تداعی آزادی تصورات بشر را القا می‌كند و روح و ذهن خواننده را از یك فضای تكراری بیرون می‌كشد.
● تاثیر رولفو بر ماركز
گابریل گارسیا ماركز جمله‌ای از این كتاب را در صد سال تنهایی خود گنجانده است، همچنین شهر ارواح رولفو «كومالا» در رمان «پدرو پارامو» تا اندازه‌ای سرچشمه الهام شهر افسانه‌ای «ماكوندوی» ماركز در كتاب «صد سال تنهایی» می‌باشد. به گفته ماركز: كشف رمان‌ «پدرو پارامو» در سال ۱۹۶۱ زندگی او را تغییر داد و مسیر تالیف شاهكارش «صد سال تنهایی» را هموار كرد.
● فعالیت‌های دیگر رولفو
رولفو بعد از انتشار دو كتاب مشهور خود عملاً داستان‌نویسی را كنار گذاشت اما همچنان به فعالیت‌های هنری خود ادامه می‌داد. وی در سال ۱۹۵۶ شروع به فیلمنامه‌نویسی برای سینما و تلویزیون كرد و با همكاری كارلوس فوئنتس و گابریل گارسیا ماركز یكی از بهترین فیلمنامه‌هایش را نوشت كه در سال ۱۹۶۴ فیلمی براساس آن ساخته شد. با وجود پراكندگی كارهای هنری رولفو (البته نه فقط ادبی) و همچنین با بررسی مجدد روی آثار خوان رولفو به این نكته رسیده‌اند كه خوان رولفو كاری بیشتر از آنچه كه در نگاه اول به نظرمان می‌آید را در طول فعالیت ادبی ـ هنری‌اش انجام داده است. به عنوان مثال گردآوری عكس‌های هنری و قابل توجهی با مضامین سیاسی و اجتماعی از سوی این نویسنده كه به دنبال آن در سال ۲۰۰۲ كارلوس فوئنتس كتابی به‌نام «مكزیك خوان رولفو» منتشر كرد. این كتاب مجموعه‌ای از ۱۷۵ عكس و تنها مجموعه چاپ شده از عكس‌های رولفو می‌باشد. این اثر شرحی از تاریخ دردناك مردم مكزیك را دربردارد.
با نگاهی عمیق به تاریخچه فعالیت‌های هنری- ادبی رولفو به گستردگی آن پی می‌بریم و برای درك اثبات این موضوع از سوی مخاطبان رولفو، به منظور بررسی مجدد روی آثار خوان رولفو پروژه‌ای در «خانه دانشگاهی كتاب» در حال انجام گرفتن می‌باشد كه در طی این فعالیت متونی در باب این نویسنده برجسته از سوی نویسندگانی چون خوزه ماریا آرگداس، گابریل گارسیا ماركز، خورخه لوئیس بورخس و چند نویسنده دیگر ارائه می‌شوند همچنین نظریه‌ها و عقایدی نیز از سوی منتقدان دیگری روی آثار رولفو بیان می‌شوند.
به موازات این اتفاق به منظور بزرگداشت پنجاهمین سالگرد رمان «پدرو پارامو» مراسمی به رسم یادبود برگزار شد كه در طی آن نویسندگان و نمایندگان رسانه‌های جمعی راجع به آثار خوان رولفو بحث و گفت‌وگو كردند.
با وجود حجم كم آثار منتشر شده، برای رولفو احترام فراوانی قائل شده‌اند. به طوری كه در سال ۱۹۷۰ برنده جایزه ادبیات مكزیك شد و در سال ۱۹۸۰ به عضویت آكادمی زبان درآمد و همچنین در سال ۱۹۸۵ اسپانیا جایزه سروانتس را برای دستاورد‌های ادبی به او اعطا كرد.
بدون شك نام خوان رولفو بر فراز نام نویسندگان برجسته آمریكای لاتین تا ابد می‌درخشد و او را به جاودانگی رسانده است.

منبع : روزنامه تهران امروز

مطالب مرتبط


وبگردی
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.