شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ / Saturday, 20 January, 2018

فرهنگی و هنری / کتاب و نشر / نویسندگان
نویسنده جهانی؛ تنها با دو کتاب


نویسنده جهانی؛ تنها با دو کتاب«دشت سوزان» و «پدرو پارامو» از شناخته‌ترین آثار خوان رولفو به‌شمار می‌آیند اما گستره فعالیت هنری این نویسنده از این دو اثر فراتر می‌رود.
خوان رولفو در ۱۶ مه سال ۱۹۱۷ در دهكده‌ای به‌نام سایولا یا سن‌گابریل به دنیا آمد و در ۷ ژانویه سال ۱۹۸۶ به علت حمله قلبی درگذشت. رولفو در سال‌های پایانی عمرش به فكر نوشتن رمان دیگری افتاد اما در نهایت قادر به اتمام آن نگردید. قابل ذكر است كه آثار خوان رولفو را می‌توان به دو اثر برجسته «دشت سوزان» و «پدرو پارامو» محدود كرد. كتاب «دشت سوزان» شامل ۱۵ داستان كوتاه می‌باشد، این كتاب چشم‌اندازی بی‌رحمانه از زندگی مردمی فقیر را به همراه دارد. رولفو در سال ۱۹۵۲ شروع به نوشتن رمان «پدرو پارامو» كرد، این رمان كه پیشگام رئالیسم جادویی می‌باشد در سال ۱۹۵۵ منتشر شد و یكی از تاثیرگذارترین آثار ادبیات آمریكای لاتین به‌شمار می‌آید. رمان «پدرو پارامو» فاقد یك ترتیب زمانی می‌باشد كه این ویژگی خاص به خواننده امكان پرواز به زمان‌های مختلف را می‌دهد. او در جایی ثابت قرار نمی‌گیرد؛ به بیان دیگر حس تداعی آزادی تصورات بشر را القا می‌كند و روح و ذهن خواننده را از یك فضای تكراری بیرون می‌كشد.
● تاثیر رولفو بر ماركز
گابریل گارسیا ماركز جمله‌ای از این كتاب را در صد سال تنهایی خود گنجانده است، همچنین شهر ارواح رولفو «كومالا» در رمان «پدرو پارامو» تا اندازه‌ای سرچشمه الهام شهر افسانه‌ای «ماكوندوی» ماركز در كتاب «صد سال تنهایی» می‌باشد. به گفته ماركز: كشف رمان‌ «پدرو پارامو» در سال ۱۹۶۱ زندگی او را تغییر داد و مسیر تالیف شاهكارش «صد سال تنهایی» را هموار كرد.
● فعالیت‌های دیگر رولفو
رولفو بعد از انتشار دو كتاب مشهور خود عملاً داستان‌نویسی را كنار گذاشت اما همچنان به فعالیت‌های هنری خود ادامه می‌داد. وی در سال ۱۹۵۶ شروع به فیلمنامه‌نویسی برای سینما و تلویزیون كرد و با همكاری كارلوس فوئنتس و گابریل گارسیا ماركز یكی از بهترین فیلمنامه‌هایش را نوشت كه در سال ۱۹۶۴ فیلمی براساس آن ساخته شد. با وجود پراكندگی كارهای هنری رولفو (البته نه فقط ادبی) و همچنین با بررسی مجدد روی آثار خوان رولفو به این نكته رسیده‌اند كه خوان رولفو كاری بیشتر از آنچه كه در نگاه اول به نظرمان می‌آید را در طول فعالیت ادبی ـ هنری‌اش انجام داده است. به عنوان مثال گردآوری عكس‌های هنری و قابل توجهی با مضامین سیاسی و اجتماعی از سوی این نویسنده كه به دنبال آن در سال ۲۰۰۲ كارلوس فوئنتس كتابی به‌نام «مكزیك خوان رولفو» منتشر كرد. این كتاب مجموعه‌ای از ۱۷۵ عكس و تنها مجموعه چاپ شده از عكس‌های رولفو می‌باشد. این اثر شرحی از تاریخ دردناك مردم مكزیك را دربردارد.
با نگاهی عمیق به تاریخچه فعالیت‌های هنری- ادبی رولفو به گستردگی آن پی می‌بریم و برای درك اثبات این موضوع از سوی مخاطبان رولفو، به منظور بررسی مجدد روی آثار خوان رولفو پروژه‌ای در «خانه دانشگاهی كتاب» در حال انجام گرفتن می‌باشد كه در طی این فعالیت متونی در باب این نویسنده برجسته از سوی نویسندگانی چون خوزه ماریا آرگداس، گابریل گارسیا ماركز، خورخه لوئیس بورخس و چند نویسنده دیگر ارائه می‌شوند همچنین نظریه‌ها و عقایدی نیز از سوی منتقدان دیگری روی آثار رولفو بیان می‌شوند.
به موازات این اتفاق به منظور بزرگداشت پنجاهمین سالگرد رمان «پدرو پارامو» مراسمی به رسم یادبود برگزار شد كه در طی آن نویسندگان و نمایندگان رسانه‌های جمعی راجع به آثار خوان رولفو بحث و گفت‌وگو كردند.
با وجود حجم كم آثار منتشر شده، برای رولفو احترام فراوانی قائل شده‌اند. به طوری كه در سال ۱۹۷۰ برنده جایزه ادبیات مكزیك شد و در سال ۱۹۸۰ به عضویت آكادمی زبان درآمد و همچنین در سال ۱۹۸۵ اسپانیا جایزه سروانتس را برای دستاورد‌های ادبی به او اعطا كرد.
بدون شك نام خوان رولفو بر فراز نام نویسندگان برجسته آمریكای لاتین تا ابد می‌درخشد و او را به جاودانگی رسانده است.

منبع : روزنامه تهران امروز

مطالب مرتبط

وبگردی
آتش‌نشانی هیچ قدمی برای شهدا برنداشت/حقوقِ فرزندم قطع شد
آتش‌نشانی هیچ قدمی برای شهدا برنداشت/حقوقِ فرزندم قطع شد - مادر شهید نظری با انتقاد از سازمان آتش نشانی می‌گوید؛ این سازمان هیچ قدمی برای پیگیری کار این شهدا برنداشته است. باید خودشان بروند و صحبت کنند تا بنیاد شهید آن‌ها را به عنوان شهید ایثار بپذیرد. نه اینکه خودِ ما، خانواده‌ها نباید از این اداره به آن سازمان، آواره و سرگردان باشند. هرجا که بگویید نامه نوشتیم، درخواست دادیم و مراجعه کردیم. به شورای شهر و نمایندگان شهر خودمان (اراک) در مجلس نامه نوشتم. این…
سرگیجه پلاسکو
سرگیجه پلاسکو - وام ٣٠٠‌میلیون تومانی تبدیل به رویای آنها شده؛ داغ پلاسکو برای کسبه هنوز تازه است. وامی که بعد از سوختن پلاسکو در بوق و کرنا کردند، امروز فقط به یکی از ساکنان پلاسکو داده شده و سهم دیگر کسبه انتظار است.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه - خبر «قرآن مطلا» در روزهای اخیر احساسات بسیاری را جریحه­ دار کرده است. اگربه جامعه و واقعیت ­های آن سری بزنیم چه می توانیم بگوییم؟ گیریم که قران مطلا کار درستی است. آیا با توجه به وجود فقط 100 خانوادۀ زیر فقر در جامعه، باز هم باید برخلاف سیره رسول خدا و امیرمومنان(علیهما السلام) آنان را نادیده گرفت و به کاری ازین دست پرداخت؟ در آن صورت، آیا قرآن مطلا با سیره و سنت رسول...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها