یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ / Sunday, 22 October, 2017

اقتصاد و بازرگانی / فناوری‌اطلاعات‌و ارتباطات / دولت الکترونیکی
نگاهی به دولت الکترونیکی یا دولت اینترنتی


نگاهی به دولت الکترونیکی یا دولت اینترنتیدولت الكترونیك به عنوان مفهومی جدید در عرصه حكومت داری وفرصت هایی كه برای دولتمردان و شهروندان ایجاد می كند، نه فقط چهره ای جدید ازحكومت داری و دیوان سالاری پدید آورده، بلكه باعث شده است بالاترین مقامات رسمی كشورها بر ظهور جهانی تازه و نو و با عنوان«جامعه اطلاعاتی» صحه گذارند. سازمان ملل نخستین بار در سال ۱۹۹۸با توجه به اهمیت نقش فناوری های جدید و به ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات تصمیم گرفت در سال ۲۰۰۳ یك اجلاس جهانی سران در زمینه جامعه اطلاعاتی برگزار كند.
بسیاری از كشورهای توسعه یافته از جمله آمریكا و به ویژه كشور حوزه اسكاندیناوی در اروپا از پیشقروان تحقق رویای دولت الكترونیك هستند و باید اذعان داشت كه موفقیت این كشورها در تحقق دولت الكترونیك باعث شد سران كشورهای جهان نه از روی خلاقیت و یا اختیار بلكه از باب اجبار و ناچاری یكپارچه تصمیم گرفتند آرمان و اهداف جهان تازه تاسیس را تبیین و تشریح كنند.این اقدام سران كشورها در آن مقطع را باید از این جهت قابل اهمیت دانست كه عدم اهتمام به استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در كشورهای جهان باعث شده بود نوعی تقسیم بندی جدیدی در دنیا به وجود آید به این صورت كه كشورهای جهان به جای كشورهای صنعتی و غیرصنعتی یا توسعه یافته و نیافته یا در حال توسعه، تحت عنوان كشورها و دولت های الكترونیكی و غیرالكترونیكی تقسیم بندی شوند.
اگر پیش از این كشورها به عنوان «شمال» و «جنوب» تقسیم بندی می شدند، امروزه این طبقه بندی كارآیی خود را از دست داده و صحبت از«شكاف دیجیتالی»بین كشورها به میان آمده است.این موضع یعنی توجه سران كشورها در جهت الكترونیكی كردن اداره امور حكومتداری از این جهت نیز قابل اهمیت بود كه عدم همراهی همه كشورها در الكترونیكی كردن امور مملكت داری نه فقط باعث می شد فاصله های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی كشورها گسترش یابد، بلكه اساسا شیوه ارتباط دولت های الكترونیكی و سنتی امكان هرگونه تبادل اطلاعاتی را تقریبا غیر ممكن می ساخت.در كشورهای الكترونیكی همه امور جاری مملكت ودولت به صورت الكترونیكی انجام می شود اما افرادی كه دراین كشورها زندگی می كنند، در كشورهای غیرالكترونیكی سخت دچار مشكل می شوند.برای مثال، فردی كه در یك كشور الكترونیكی زندگی می كند كلیه امور اداری و مالی و بانكی و غیره را به صورت الكترونیكی انجام می دهد اما اگر این فرد بخواهد به كشور دیگری برود كه فاقد این امكانات است، باید همه امكانات و لوازم خود را دور اندازد و ابزار سنتی را در اختیار گیرد.در كشور غیرالكترونیكی از پول الكترونیكی، ویزای الكترونیكی، تجارت الكترونیكی و ارتباطات الكترونیكی خبری نیست و مسافر یاد شده باید هرگونه تعامل با كشور خودش را فراموش كرده و با شیوه های قدیمی زندگی كند.
پس به این ترتیب، اولین چیزی كه در دنیای جدید باید مورد توجه قرار گیرد ابزارها و زیرساختارهای سخت افزاری است، همچنانكه وقتی برق، رادیو، تلویزیون و ماهواره، تلفن و غیره وارد جامعه می شود، پیشاپیش باید امكانات لازم سخت افزاری آنها آماده سازی شده باشد.بر همین اساس اگر به توصیه ها و رهنمودهای كارشناسان و از جمله مصوبات اجلاس سران جامعه اطلاعاتی نیم نگاهی داشته باشیم متوجه می شویم نخستین گام برای تحقق دولت الكترونیكی ایجاد زیرساخت های سخت افزاری است.گرچه باید خاطرنشان كرد با توجه به اینكه بر خلاف فناوری های قبلی از جمله تلفن و ماهواره كه معمولا به صورت تك بعدی و به عبارت دیگر یك طرفه بوده است،اما در استفاده از فناوری های جدید چه در سطح اجرایی و مدیریتی و چه در سطح كاربران ابتدایی، باید دانسته های فنی و علمی در سطح جامعه افزایش یابد.چرا كه اساسا فناوری اطلاعات و ارتباطات به نوعی آدمی را از تك مخاطبی و غیرتعاملی به آدمی تعاملی و فعال تبدیل می كند.به دیگر سخن استفاده از تلفن به عنوان یك ابزاری قدیمی و سنتی در دنیا تا وقتی فقط تامین كننده انتقال مكالمه از شخص به شخص باشد نیازمند دانش و ابزار فنی بالایی نیست، اما وقتی همین فناوری بخواهد در خدمت بالاتری همچون جمع آوری اطلاعات و اخبار و برقراری ارتباطات تعاملی از جامعه و شخص و همچنین ارایه سرویس های جدید باشد، بدیهی است كه به دانش و مهارت های بیشتری نیازمند است.
● هدف یك دولت الكترونیك
اساسا هدف دولت الكترونیك آن است كه خدمات و دسترسی به سرویس های مختلف برای مردم ۲۴ساعته و در تمام ایام تعطیل و غیر تعطیل و از هر نقطه جغرافیایی امكان پذیر باشد.بر همین اساس آنچه در تحقق دولت الكترونیك نقش اساسی دارد استفاده از ابزارهای متنوع سخت افزاری و نرم افزاری و همچنین قابلیت همزمانی این از سخت افزارهای مختلف است.از سوی دیگر باید در نظر داشت از نظر سخت افزاری نیز به صرفه ترین روش در این خصوص استفاده از اینترنت به عنوان ستون فقرات ارتباطات جهان جدید است، زیرا در غیر این صورت ایجاد ستون فقرات و زیرساخت های ارتباطی، هزینه های گزافی طلب می كند كه امروز هیچ كشوری چنین رویكرد غیراقتصادی را پیگیری نمی كند.

منبع : روزنامه ابرار اقتصادی

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
آشتی کردن , سیاره فراخورشیدی , عرب کش , الخنساء , آش شله قلمکار , لیردف , رئیس‌علی دلواری‌ , برنامه موشکی ایران , محمد علی گودینی , مدار الکتریکی , عملیات تلافی جویانه , استعداد های درخشان , انصارالفرقان , پادشاه تایلند , وام 10 میلیونی , جاعل حرفه‌ای , مرغداری فعال , سبد حمایت غذایی , احسان روشن روان , میزبانی فوتسال , تمهیدات نیروی انتظامی , بندر شهید رجایی , ثروتمندترین ورزشکار , رئیس دانشگاه آزاد , هدی اثنی عشری , زیست کره , میاندرود، , میزاث , محسن گلابی , آیلین لینز , پت اسکن , معلولین شهر قدس , کشورهای آسیای مرکزی , شاهپور قنبری , آغاز به کار , سایت سگزآباد , تمیز کردن وسایل منزل , زندگی مخفی , فیلم استراحت مطلق , مسئول کمیته مسابقات , شناسنامه والدین , توسعه تسلیحات هسته ای , ایرباس بلوگا , صلح سوریه , همگانی و قهرمانی , شتر بی کوهان , فکر درست , موتور تراکتور , نتایجم قهرمانی کشوری , تمرین زدگی در ورزش ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
مناقشه‌ی مرد دهری با بوحنیفه , قلعه ها ، دژها و ایوان ها , زاینده‌رود، اصفهان , برنامه معافیت مالیاتی برای مدیریت وجوه نقد , تمثیل صابر شدن ممن چون بر شر و خیر بلا واقف شود , انتقال‌دهندهٔ اطلاعات , جامعه‌شناسی کلان , با شمع روی خوبان پروانه‌ای چه سنجد؟ , ماکائو , آرامگاه خواجه اباصلت، مشهد , امنیت اجتماعی , جدول ارتباط پتاسیم و فتوسنتز در برگ‌های ذرت در محیطی با شدت نور زیاد و درجه حرارت ۳۰ درجه , موضوعات مفهومی , چه غذاهائی کم‌چربی هستند‌؟ , در سماع , به تنگ آمد دلم ، یک خنجر کاری طمع دارد , سبک‌های جاز پس از ۱۹۵۰ , امام‌زاده علی، روستای شكرناب (تركمانان) , مرا عقیق تو باید شکر چه سود کند , ای پار دوست بوده و امسال آشنا ,

برخی منابع مهم خبری
mahdodeh.com محدوده , eramnews.ir ارم , ksabz.net خانواده سبز , atynews.com آتی نیوز , shahrdaronline.com شهردارآنلاین , footballiran.ir فوتبال ایران , esfahanemrooz.ir اصفهان امروز , poolnews.ir پول نیوز , shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند , zendeginews.com زندگی , persiankhodro.com پرشین خودرو , etedaal.ir اعتدال , ofoghnews.ir افق نیوز , tazeh.net تازه , bina.ir بینا , ashpazonline.com آشپزآنلاین , talanews.com طلانیوز , isunews.ir خبرنامه صادق , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , tamashanews.com تماشا , iscanews.ir ایسکانیوز , itanalyze.com آی تی آنالیز , golagha.ir گل آقا , computernews.ir رایانه خبر , asreertebat.com عصر ارتباط , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , madannews.ir معدن , vanews.ir وانیوز , cup.ir کاپ , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم ,


بازرگانی موسایی باغستانی  ◊  09125436383-07633676575
وبگردی
اظهارات جنجالی و درگیری فیزیکی بقایی با ماموران پس از دادگاهش!
اظهارات جنجالی و درگیری فیزیکی بقایی با ماموران پس از دادگاهش! - دادگاه دوم حمید بقایی،معاون اجرایی محمود احمدی نژاد بسیار جنجالی شد... / ویدیو از آپارات
همسر جهانگیری در ضیافت ناهار همسر اردوغان در کشتی!
همسر جهانگیری در ضیافت ناهار همسر اردوغان در کشتی! - همسر اسحاق جهانگیری و دیگر مقامات اجلاس دی-۸ در ضیافت ناهار همسر اردوغان را می‌بینید.
محسن افشانی باز هم جنجال آفرید.
محسن افشانی باز هم جنجال آفرید. - بتازگی فیلمی در استوری اینستاگرام خانم لنی برلین lennyberlin خواننده و دی جی اوکراینی منتشر شده که عجیب بود. حضور آقای محسن افشانی بازیگر کشورمان در کنسرت این خواننده و حضور در کنار این خانم آن هم با ظاهری نامتعارف جای سوال و تعجب دارد.
ظلمِ برخی مقامات، جمهوری اسلامی را با خود خواهد برد!
ظلمِ برخی مقامات، جمهوری اسلامی را با خود خواهد برد! - این روزها مردم حس می کنند سفره ای از پول و امکانات پهن شده و هر کسی بی توجه به کار و تلاشش و صرفا با نزدیکی به صاحبان قدرت پای آن نشسته اند و می خورند و می برند! باور کنیم ظلم و ستم اینان، همه ما را به زودی با خود خواهد برد. این روزها برخی مقامات در چشمان مردم زل می زنند و رانت دهی و رانت خواری را طبیعی و عادی جلوه می دهند و حتی طلبکار مردم هم می شوند.
میرشکاک: اختلاس مقدس شده است
میرشکاک: اختلاس مقدس شده است - خشت خام / نوبت سی و چهارم / گفتگوی حسین دهباشی با یوسفعلی میرشکاک / ویدیو از آپارات
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست - فیلم - کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار این ویدئو شایعه کرده اند فردی که کنار دونالد ترامپ ایستاده، ملانیا نیست و بدل او است.
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
    پربازدیدها