چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ / Wednesday, 21 February, 2018

اقتصاد و بازرگانی / فناوری‌اطلاعات‌و ارتباطات / دولت الکترونیکی
نگاهی به دولت الکترونیکی یا دولت اینترنتی


نگاهی به دولت الکترونیکی یا دولت اینترنتیدولت الكترونیك به عنوان مفهومی جدید در عرصه حكومت داری وفرصت هایی كه برای دولتمردان و شهروندان ایجاد می كند، نه فقط چهره ای جدید ازحكومت داری و دیوان سالاری پدید آورده، بلكه باعث شده است بالاترین مقامات رسمی كشورها بر ظهور جهانی تازه و نو و با عنوان«جامعه اطلاعاتی» صحه گذارند. سازمان ملل نخستین بار در سال ۱۹۹۸با توجه به اهمیت نقش فناوری های جدید و به ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات تصمیم گرفت در سال ۲۰۰۳ یك اجلاس جهانی سران در زمینه جامعه اطلاعاتی برگزار كند.
بسیاری از كشورهای توسعه یافته از جمله آمریكا و به ویژه كشور حوزه اسكاندیناوی در اروپا از پیشقروان تحقق رویای دولت الكترونیك هستند و باید اذعان داشت كه موفقیت این كشورها در تحقق دولت الكترونیك باعث شد سران كشورهای جهان نه از روی خلاقیت و یا اختیار بلكه از باب اجبار و ناچاری یكپارچه تصمیم گرفتند آرمان و اهداف جهان تازه تاسیس را تبیین و تشریح كنند.این اقدام سران كشورها در آن مقطع را باید از این جهت قابل اهمیت دانست كه عدم اهتمام به استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در كشورهای جهان باعث شده بود نوعی تقسیم بندی جدیدی در دنیا به وجود آید به این صورت كه كشورهای جهان به جای كشورهای صنعتی و غیرصنعتی یا توسعه یافته و نیافته یا در حال توسعه، تحت عنوان كشورها و دولت های الكترونیكی و غیرالكترونیكی تقسیم بندی شوند.
اگر پیش از این كشورها به عنوان «شمال» و «جنوب» تقسیم بندی می شدند، امروزه این طبقه بندی كارآیی خود را از دست داده و صحبت از«شكاف دیجیتالی»بین كشورها به میان آمده است.این موضع یعنی توجه سران كشورها در جهت الكترونیكی كردن اداره امور حكومتداری از این جهت نیز قابل اهمیت بود كه عدم همراهی همه كشورها در الكترونیكی كردن امور مملكت داری نه فقط باعث می شد فاصله های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی كشورها گسترش یابد، بلكه اساسا شیوه ارتباط دولت های الكترونیكی و سنتی امكان هرگونه تبادل اطلاعاتی را تقریبا غیر ممكن می ساخت.در كشورهای الكترونیكی همه امور جاری مملكت ودولت به صورت الكترونیكی انجام می شود اما افرادی كه دراین كشورها زندگی می كنند، در كشورهای غیرالكترونیكی سخت دچار مشكل می شوند.برای مثال، فردی كه در یك كشور الكترونیكی زندگی می كند كلیه امور اداری و مالی و بانكی و غیره را به صورت الكترونیكی انجام می دهد اما اگر این فرد بخواهد به كشور دیگری برود كه فاقد این امكانات است، باید همه امكانات و لوازم خود را دور اندازد و ابزار سنتی را در اختیار گیرد.در كشور غیرالكترونیكی از پول الكترونیكی، ویزای الكترونیكی، تجارت الكترونیكی و ارتباطات الكترونیكی خبری نیست و مسافر یاد شده باید هرگونه تعامل با كشور خودش را فراموش كرده و با شیوه های قدیمی زندگی كند.
پس به این ترتیب، اولین چیزی كه در دنیای جدید باید مورد توجه قرار گیرد ابزارها و زیرساختارهای سخت افزاری است، همچنانكه وقتی برق، رادیو، تلویزیون و ماهواره، تلفن و غیره وارد جامعه می شود، پیشاپیش باید امكانات لازم سخت افزاری آنها آماده سازی شده باشد.بر همین اساس اگر به توصیه ها و رهنمودهای كارشناسان و از جمله مصوبات اجلاس سران جامعه اطلاعاتی نیم نگاهی داشته باشیم متوجه می شویم نخستین گام برای تحقق دولت الكترونیكی ایجاد زیرساخت های سخت افزاری است.گرچه باید خاطرنشان كرد با توجه به اینكه بر خلاف فناوری های قبلی از جمله تلفن و ماهواره كه معمولا به صورت تك بعدی و به عبارت دیگر یك طرفه بوده است،اما در استفاده از فناوری های جدید چه در سطح اجرایی و مدیریتی و چه در سطح كاربران ابتدایی، باید دانسته های فنی و علمی در سطح جامعه افزایش یابد.چرا كه اساسا فناوری اطلاعات و ارتباطات به نوعی آدمی را از تك مخاطبی و غیرتعاملی به آدمی تعاملی و فعال تبدیل می كند.به دیگر سخن استفاده از تلفن به عنوان یك ابزاری قدیمی و سنتی در دنیا تا وقتی فقط تامین كننده انتقال مكالمه از شخص به شخص باشد نیازمند دانش و ابزار فنی بالایی نیست، اما وقتی همین فناوری بخواهد در خدمت بالاتری همچون جمع آوری اطلاعات و اخبار و برقراری ارتباطات تعاملی از جامعه و شخص و همچنین ارایه سرویس های جدید باشد، بدیهی است كه به دانش و مهارت های بیشتری نیازمند است.
● هدف یك دولت الكترونیك
اساسا هدف دولت الكترونیك آن است كه خدمات و دسترسی به سرویس های مختلف برای مردم ۲۴ساعته و در تمام ایام تعطیل و غیر تعطیل و از هر نقطه جغرافیایی امكان پذیر باشد.بر همین اساس آنچه در تحقق دولت الكترونیك نقش اساسی دارد استفاده از ابزارهای متنوع سخت افزاری و نرم افزاری و همچنین قابلیت همزمانی این از سخت افزارهای مختلف است.از سوی دیگر باید در نظر داشت از نظر سخت افزاری نیز به صرفه ترین روش در این خصوص استفاده از اینترنت به عنوان ستون فقرات ارتباطات جهان جدید است، زیرا در غیر این صورت ایجاد ستون فقرات و زیرساخت های ارتباطی، هزینه های گزافی طلب می كند كه امروز هیچ كشوری چنین رویكرد غیراقتصادی را پیگیری نمی كند.

منبع : روزنامه ابرار اقتصادی

مطالب مرتبطوبگردی
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    دستور العمل دوستی
    ▪ یک پیمانه تواضع ▪ یک دوم پیمانه صبر ▪ یک سوم پیمانه تفاهم ▪ یک پیمانه کلمات محبت آمیز ▪ تحسین به میزان کافی ▪ مزاح به مقدار لازم ـ نکته مواد لازم را فقط با چاشنی زندگی پخته و …