یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 22 July, 2018

سیاسی , ایران , رهبری
درس‌های یک دیدار برای سیاستمداران


درس‌های یک دیدار برای سیاستمداراندر حـالـی کـه پـرونـده هـسـته‌ای ایران در حـسـاس‌تـریـن شـرایـط خود قرار گرفته است، عالی‌ترین مقام جمهوری اسلا می‌ایران، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی را به حضور پذیرفتند تا آخرین و موثرترین مواضع نظام از طریق اوبه مهم‌ترین نهاد جهانی مرتبط با انرژی هسته‌ای منتقل شود. رهبری نظام در این دیدار ضمن تاکید شفاف بر حق خواهی ملت ایران و ایستادگی این ملت بـرای اسـتـیـفـای حـقـوق خـود – از جمله حق دسترسی به آخرین فناوری‌های روز – با ظرافت و دقت کافی، تلاش‌های کشورهای مخالف ایران برای ترسیم چـهـره قانون گریز از ایران را خنثی کردند. ایشان معاهدات بین المللی را از نظر جمهوری اسلا می‌ایران لازم الاتباع شمردند تا هر گونه چهره سازی منفی رسانه‌های پرمخاطب و عموما وابسته به قدرتمندان
جهانی را بی اثر سازند و یا حداقل علامت سوال بزرگی در برابر ادعاهای ضد ایرانی قرار دهند.
در ماه‌های گذشته، رسانه‌های پرنفوذ غربیبا بزرگ نمایی اظهار نظر برخی مقام‌های ایرانی به خصوص اظهارنظر‌های مرتبط با احتمال خروج ایران از پیمان ‌ N.P.T ‌به دنبال القای جدایی ایران از مـجـامـع بـیـن الـمللـی بـوده‌انـد. هـمـچـنـینسبک شمردن‌های مستمر و پیاپی قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت و تشبیه آنها به ورق پارهنکته دیگری بود که در ماه‌های اخیر مورد سوء استفاده خبرسازان پرنفوذ جهانی قرار گرفت. این در حالی است که متاسفانه در جهان امروز اولاً عدم حقانیت برخی مواضع شورای امنیت، چیزی از مـیــزان نـفــوذ آن نـمــی‌کـاهـد و از سـوی دیـگـر سرگرمی‌بیش از حد سیاستمداران ایرانی به برخی تسویه حساب‌های داخلـــی در مـــوضــوع هـسـتــه‌ای، تــوان آنـهــا بـرای مقابله با تبلیغات ضد ایرانی را به شـدت کـاهش داده است به طوری که به نظر می‌رسد برای بعضی رسانه‌ها و فعالان سیاسی داخلی، اثـبـات انـفـعـال دولـت‌هـای گــذشــتــه و الـقای مــوفقیـت نهـم، بیـش از اثبـات زورگـوئـی‌هـای غیرمنطقی بعضی مجامع و کشور‌ها اهمیت داشته است.
روز گذشته رهبری نظام، با جداسازی هوشمندانه امریکا از سایر کشورها، به خوبی این نکته را تبیین کردند که فشارها بر پرونده هسته‌ای، از اختلاف اساسی که میان دیدگاه‌های داخلی، منطقه‌ای و جهانی ایران و امریکا وجود دارد، ریشه می‌گیرد. ایـشان علیرغم انتقاداتی که به ساختار شورای امنیت دارند، بدون آنکه جایگاه آن شورا و مـصـوبـات آن را زیـر سـوال بـبرند، در حضور بـرجـسـته‌ترین مسئول نهاد بین المللی انرژی هسته‌ای مشروعیت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت را به چالش کشیدند. البته قبل از این هم برخی مسئولان ایرانی به همین نکته اشاره کرده بودند، اما همزمانی اظـهـارات آنـهـا بـا عباراتی که معنای آن تحقیر تمامی‌اعضای شورای امنیت و ابراز تردید نسبت به کلیت شورای امنیت بود ، از اثرگذاری آن اظهارنظرها می‌کاست و همین مسأله می‌توانست در میان افکار عمومی‌ جهانیان – که شـنـاخـت کـافـی از روابـط پـیـچـیـده جـهـانـی و فرمول‌های حاکم بر شورا ندارند – نوعی بی اعتنایی ایران به عالی‌ترین مرجع بین المللی یعنی سازمان ملل تلقی شود. سخنان کوتاه اما قاطع و مستدل رهبری نظام، قـطـعـاً بـر سـرنوشت پرونده هسته‌ای ایران تاثیر قابل توجهی خواهد داشت و حتی به نظر می‌رسد سخنان غیر سیاستمدارانه که در ماههای اخیر توسط بعضی سیاستمداران ایرانی بیان شده است را نیز جبران خواهد کرد.
ایــن سخنـان مـی‌تـوانـد بـرای بعضـی از دولتمردان و سیاستمداران نیز آموزنده باشد که آنــچــه قاطعیت را به اثبات می‌رساند نه ظاهر سخنان بلکه نتیجه حاصل از آن سخنان است و بــه نــظـر مـی‌رسـد ورود عـالی ترین مقام نظام به موضوع و به حضور پذیرفتن آقای البرادعی– که شـایـد بـا پـروتـکل‌های مرسوم نیز تطابق کامل نـداشته باشد– نیز برای هدایت جریان پرونده براساس همین منطق و استدلا ل است. سخنان مـقام رهبری در دیدار آقای البرادعی اکنون به سراسر جهان مخابره شده و مدیر کل آژانس نیز برداشت‌های خود را به صورت شفاف با اعضای شورای حکام و نیز کشورهای موثر بر روند پرونده در میان خواهد گذاشت. البته همانطور که رهبری جمهوری اسلا می‌ایران اعلام کرده‌اند اختلافات آمریکا با ایران، با پرونده هسته‌ای آغاز نشده و بسته شدن پرونده نیز این اختلافات را به پایان نخواهد برد . به عبارت دیگر در صورت تفاهم ایران با آژانس و خلع سلاح تبلیغاتی گروه مخالفان ایران در مـوضـوع هسته‌ای، باز هم باید به انتظار بهانه جویی هایی از سوی آمریکا و برخی هم پیمانان آن کشور درمنطقه بود. رفتار و گفتار دیروز رهبری می‌تواند – وباید– الگوی سیاستمداران و تریبون داران با نفوذ باشد تا با تنظیم رفتار و گفتار خود، ازیارگیری‌های ضد ایرانی در مجامع بین المللی و در میان افکار عمومی‌جهانیان جلوگیری کنند.

منبع : روزنامه آفتاب یزد

مطالب مرتبط


وبگردی
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران!
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران! - دخترها پسرجوان را دوره کرده‌اند و پسرجوان خود را از پنجره به بیرون پرتاب می‌کند. باورتان نمی‌شود که نشود، اما این صحنه را در سریال تلویزیونی پدر دیدیم که حالا دوباره این موضوع تلویزیون و دست‌اندرکاران سریال را وارد حاشیه‌های اینستاگرامی کرده است. منبع
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده - بحران موجود، مشروعیت است. بحران مشروعیت ناشی از خیانتی است که به صداقت و آرمانگرایی و از خودگذشتگی ملت ایران انجام شده.
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟ - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از سخنرانی قدیمی شهید بهشتی در مجمع عمومی اتحادیه دانشجویان مسلمان در اروپا را درباره فساد در حکومت اسلامی و دلایل آن می شنوید.
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس - کامران غضنفری با کتاب «راز قطعنامه» شناخته شد؛ هر چند بیش از آن هم دستی بر آتش نوشتن و پژوهش داشت. غضنفری بعد از این تجربه های موفق دست به انتشار کتاب یا به قول خودش مقاله مفصل در مورد پیشنه، زندگی و عملکرد حسن روحانی در فضای مجازی زده است.
ماجرای احسان علیخانی و  ثامن الحجج
ماجرای احسان علیخانی و ثامن الحجج - پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی…
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند