شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ / Saturday, 16 December, 2017

سیاسی / ایران / رهبری
درس‌های یک دیدار برای سیاستمداران


درس‌های یک دیدار برای سیاستمداراندر حـالـی کـه پـرونـده هـسـته‌ای ایران در حـسـاس‌تـریـن شـرایـط خود قرار گرفته است، عالی‌ترین مقام جمهوری اسلا می‌ایران، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی را به حضور پذیرفتند تا آخرین و موثرترین مواضع نظام از طریق اوبه مهم‌ترین نهاد جهانی مرتبط با انرژی هسته‌ای منتقل شود. رهبری نظام در این دیدار ضمن تاکید شفاف بر حق خواهی ملت ایران و ایستادگی این ملت بـرای اسـتـیـفـای حـقـوق خـود – از جمله حق دسترسی به آخرین فناوری‌های روز – با ظرافت و دقت کافی، تلاش‌های کشورهای مخالف ایران برای ترسیم چـهـره قانون گریز از ایران را خنثی کردند. ایشان معاهدات بین المللی را از نظر جمهوری اسلا می‌ایران لازم الاتباع شمردند تا هر گونه چهره سازی منفی رسانه‌های پرمخاطب و عموما وابسته به قدرتمندان
جهانی را بی اثر سازند و یا حداقل علامت سوال بزرگی در برابر ادعاهای ضد ایرانی قرار دهند.
در ماه‌های گذشته، رسانه‌های پرنفوذ غربیبا بزرگ نمایی اظهار نظر برخی مقام‌های ایرانی به خصوص اظهارنظر‌های مرتبط با احتمال خروج ایران از پیمان ‌ N.P.T ‌به دنبال القای جدایی ایران از مـجـامـع بـیـن الـمللـی بـوده‌انـد. هـمـچـنـینسبک شمردن‌های مستمر و پیاپی قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت و تشبیه آنها به ورق پارهنکته دیگری بود که در ماه‌های اخیر مورد سوء استفاده خبرسازان پرنفوذ جهانی قرار گرفت. این در حالی است که متاسفانه در جهان امروز اولاً عدم حقانیت برخی مواضع شورای امنیت، چیزی از مـیــزان نـفــوذ آن نـمــی‌کـاهـد و از سـوی دیـگـر سرگرمی‌بیش از حد سیاستمداران ایرانی به برخی تسویه حساب‌های داخلـــی در مـــوضــوع هـسـتــه‌ای، تــوان آنـهــا بـرای مقابله با تبلیغات ضد ایرانی را به شـدت کـاهش داده است به طوری که به نظر می‌رسد برای بعضی رسانه‌ها و فعالان سیاسی داخلی، اثـبـات انـفـعـال دولـت‌هـای گــذشــتــه و الـقای مــوفقیـت نهـم، بیـش از اثبـات زورگـوئـی‌هـای غیرمنطقی بعضی مجامع و کشور‌ها اهمیت داشته است.
روز گذشته رهبری نظام، با جداسازی هوشمندانه امریکا از سایر کشورها، به خوبی این نکته را تبیین کردند که فشارها بر پرونده هسته‌ای، از اختلاف اساسی که میان دیدگاه‌های داخلی، منطقه‌ای و جهانی ایران و امریکا وجود دارد، ریشه می‌گیرد. ایـشان علیرغم انتقاداتی که به ساختار شورای امنیت دارند، بدون آنکه جایگاه آن شورا و مـصـوبـات آن را زیـر سـوال بـبرند، در حضور بـرجـسـته‌ترین مسئول نهاد بین المللی انرژی هسته‌ای مشروعیت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت را به چالش کشیدند. البته قبل از این هم برخی مسئولان ایرانی به همین نکته اشاره کرده بودند، اما همزمانی اظـهـارات آنـهـا بـا عباراتی که معنای آن تحقیر تمامی‌اعضای شورای امنیت و ابراز تردید نسبت به کلیت شورای امنیت بود ، از اثرگذاری آن اظهارنظرها می‌کاست و همین مسأله می‌توانست در میان افکار عمومی‌ جهانیان – که شـنـاخـت کـافـی از روابـط پـیـچـیـده جـهـانـی و فرمول‌های حاکم بر شورا ندارند – نوعی بی اعتنایی ایران به عالی‌ترین مرجع بین المللی یعنی سازمان ملل تلقی شود. سخنان کوتاه اما قاطع و مستدل رهبری نظام، قـطـعـاً بـر سـرنوشت پرونده هسته‌ای ایران تاثیر قابل توجهی خواهد داشت و حتی به نظر می‌رسد سخنان غیر سیاستمدارانه که در ماههای اخیر توسط بعضی سیاستمداران ایرانی بیان شده است را نیز جبران خواهد کرد.
ایــن سخنـان مـی‌تـوانـد بـرای بعضـی از دولتمردان و سیاستمداران نیز آموزنده باشد که آنــچــه قاطعیت را به اثبات می‌رساند نه ظاهر سخنان بلکه نتیجه حاصل از آن سخنان است و بــه نــظـر مـی‌رسـد ورود عـالی ترین مقام نظام به موضوع و به حضور پذیرفتن آقای البرادعی– که شـایـد بـا پـروتـکل‌های مرسوم نیز تطابق کامل نـداشته باشد– نیز برای هدایت جریان پرونده براساس همین منطق و استدلا ل است. سخنان مـقام رهبری در دیدار آقای البرادعی اکنون به سراسر جهان مخابره شده و مدیر کل آژانس نیز برداشت‌های خود را به صورت شفاف با اعضای شورای حکام و نیز کشورهای موثر بر روند پرونده در میان خواهد گذاشت. البته همانطور که رهبری جمهوری اسلا می‌ایران اعلام کرده‌اند اختلافات آمریکا با ایران، با پرونده هسته‌ای آغاز نشده و بسته شدن پرونده نیز این اختلافات را به پایان نخواهد برد . به عبارت دیگر در صورت تفاهم ایران با آژانس و خلع سلاح تبلیغاتی گروه مخالفان ایران در مـوضـوع هسته‌ای، باز هم باید به انتظار بهانه جویی هایی از سوی آمریکا و برخی هم پیمانان آن کشور درمنطقه بود. رفتار و گفتار دیروز رهبری می‌تواند – وباید– الگوی سیاستمداران و تریبون داران با نفوذ باشد تا با تنظیم رفتار و گفتار خود، ازیارگیری‌های ضد ایرانی در مجامع بین المللی و در میان افکار عمومی‌جهانیان جلوگیری کنند.

منبع : روزنامه آفتاب یزد

مطالب مرتبط

وبگردی
فیلم | ملاقات وزیر بهداشت با «یانگوم»
فیلم | ملاقات وزیر بهداشت با «یانگوم» - فیلم - وزیر بهداشت ضمن دیدار با بازیگر نقش «یانگوم» ( لی یونگ ئه) به دلیل کمک انسان دوستانه 56 هزار دلاری به زلزله زدگان غرب ایران از او تقدیر کرد.
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟ - محمدرضا شریفی‌نیا بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در برنامه دورهمی درخصوص شایعه ازدواج با بازیگر زن جوان توضیحاتی ارائه کرد.
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه - ولادیمیر پوتین در مسیر سفر خود به قاهره، چند دقیقه در پایگاه الحمیمیم حاضر شد و برخورد فرد نظامی روس با رئیس جمهوری سوریه موجی از انتقادات را در فضای مجازی به راه انداخت.
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی !
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی ! - دولت روز گذشته و در اقدامی غیرمنتظره،عوارض خروج از کشور را با افزایش 300 درصدی! مواجه کرد...
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی - یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک فیلمی کوتاه از یک خرس قطبی منتشر کرده که در منطقه ای دورافتاده در جزیره بافین و به دور از یخ ها مشغول جستجو برای غذاست. در این بخشی از این فیلم حیوان مشغول جستجو در زباله هاست، سپس روی زمین می افتد و در انتظار مرگ می ماند.
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده - فیلم - علی هاشمی وزنه بردار کشورمان با توضیح اینکه مسلمان است از دست دادن با خانم اهدا کننده مدال خودداری کرد.
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون !
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون ! - کارشناس اقتصادی تلویزیون نمی داند که لغت Bitcoin به چه معناست و با تلفظ Bitqueen به این نتیجه رسیده که معنای ملکه بیت ها را می دهد!!
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح - وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است.
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی - رقص زیبای سرباز ایرانی در پادگان
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد - سرپرست فنی فدراسیون کبدی که بعد از مسابقات از سمتش برکنار شد، می‌گوید که دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد و او را به داخل زمین برد.
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟ - کاش بزرگان حوزه علم و فلسفه می‌دانستند سیاست هم برای خود علمی مجزاست و ظرافت‌های خود را دارد و نمی‌شود بدون توجه به آن، طرح ریخت و به نتیجه رسید.
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه!
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه! - فرمانده پیشین کروات های بوسنی پس از تایید محکومیت ۲۰ ساله اش در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، ظرف سم را سرکشید!
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز - محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش بسیج حقوقدانان نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری سابق کشورمان واکنش نشان داد.
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس - ناصر محمدخانی دو شب پیش در حالی با زن سومش ازدواج کرد که زن اولش توسط شهلا کشته شده بود و زن دومش - شهلا- در سال 89 اعدام شد.
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
    پربازدیدها