جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ / Friday, 23 March, 2018

سیاسی / ایران / رهبری
درس‌های یک دیدار برای سیاستمداران


درس‌های یک دیدار برای سیاستمداراندر حـالـی کـه پـرونـده هـسـته‌ای ایران در حـسـاس‌تـریـن شـرایـط خود قرار گرفته است، عالی‌ترین مقام جمهوری اسلا می‌ایران، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی را به حضور پذیرفتند تا آخرین و موثرترین مواضع نظام از طریق اوبه مهم‌ترین نهاد جهانی مرتبط با انرژی هسته‌ای منتقل شود. رهبری نظام در این دیدار ضمن تاکید شفاف بر حق خواهی ملت ایران و ایستادگی این ملت بـرای اسـتـیـفـای حـقـوق خـود – از جمله حق دسترسی به آخرین فناوری‌های روز – با ظرافت و دقت کافی، تلاش‌های کشورهای مخالف ایران برای ترسیم چـهـره قانون گریز از ایران را خنثی کردند. ایشان معاهدات بین المللی را از نظر جمهوری اسلا می‌ایران لازم الاتباع شمردند تا هر گونه چهره سازی منفی رسانه‌های پرمخاطب و عموما وابسته به قدرتمندان
جهانی را بی اثر سازند و یا حداقل علامت سوال بزرگی در برابر ادعاهای ضد ایرانی قرار دهند.
در ماه‌های گذشته، رسانه‌های پرنفوذ غربیبا بزرگ نمایی اظهار نظر برخی مقام‌های ایرانی به خصوص اظهارنظر‌های مرتبط با احتمال خروج ایران از پیمان ‌ N.P.T ‌به دنبال القای جدایی ایران از مـجـامـع بـیـن الـمللـی بـوده‌انـد. هـمـچـنـینسبک شمردن‌های مستمر و پیاپی قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت و تشبیه آنها به ورق پارهنکته دیگری بود که در ماه‌های اخیر مورد سوء استفاده خبرسازان پرنفوذ جهانی قرار گرفت. این در حالی است که متاسفانه در جهان امروز اولاً عدم حقانیت برخی مواضع شورای امنیت، چیزی از مـیــزان نـفــوذ آن نـمــی‌کـاهـد و از سـوی دیـگـر سرگرمی‌بیش از حد سیاستمداران ایرانی به برخی تسویه حساب‌های داخلـــی در مـــوضــوع هـسـتــه‌ای، تــوان آنـهــا بـرای مقابله با تبلیغات ضد ایرانی را به شـدت کـاهش داده است به طوری که به نظر می‌رسد برای بعضی رسانه‌ها و فعالان سیاسی داخلی، اثـبـات انـفـعـال دولـت‌هـای گــذشــتــه و الـقای مــوفقیـت نهـم، بیـش از اثبـات زورگـوئـی‌هـای غیرمنطقی بعضی مجامع و کشور‌ها اهمیت داشته است.
روز گذشته رهبری نظام، با جداسازی هوشمندانه امریکا از سایر کشورها، به خوبی این نکته را تبیین کردند که فشارها بر پرونده هسته‌ای، از اختلاف اساسی که میان دیدگاه‌های داخلی، منطقه‌ای و جهانی ایران و امریکا وجود دارد، ریشه می‌گیرد. ایـشان علیرغم انتقاداتی که به ساختار شورای امنیت دارند، بدون آنکه جایگاه آن شورا و مـصـوبـات آن را زیـر سـوال بـبرند، در حضور بـرجـسـته‌ترین مسئول نهاد بین المللی انرژی هسته‌ای مشروعیت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت را به چالش کشیدند. البته قبل از این هم برخی مسئولان ایرانی به همین نکته اشاره کرده بودند، اما همزمانی اظـهـارات آنـهـا بـا عباراتی که معنای آن تحقیر تمامی‌اعضای شورای امنیت و ابراز تردید نسبت به کلیت شورای امنیت بود ، از اثرگذاری آن اظهارنظرها می‌کاست و همین مسأله می‌توانست در میان افکار عمومی‌ جهانیان – که شـنـاخـت کـافـی از روابـط پـیـچـیـده جـهـانـی و فرمول‌های حاکم بر شورا ندارند – نوعی بی اعتنایی ایران به عالی‌ترین مرجع بین المللی یعنی سازمان ملل تلقی شود. سخنان کوتاه اما قاطع و مستدل رهبری نظام، قـطـعـاً بـر سـرنوشت پرونده هسته‌ای ایران تاثیر قابل توجهی خواهد داشت و حتی به نظر می‌رسد سخنان غیر سیاستمدارانه که در ماههای اخیر توسط بعضی سیاستمداران ایرانی بیان شده است را نیز جبران خواهد کرد.
ایــن سخنـان مـی‌تـوانـد بـرای بعضـی از دولتمردان و سیاستمداران نیز آموزنده باشد که آنــچــه قاطعیت را به اثبات می‌رساند نه ظاهر سخنان بلکه نتیجه حاصل از آن سخنان است و بــه نــظـر مـی‌رسـد ورود عـالی ترین مقام نظام به موضوع و به حضور پذیرفتن آقای البرادعی– که شـایـد بـا پـروتـکل‌های مرسوم نیز تطابق کامل نـداشته باشد– نیز برای هدایت جریان پرونده براساس همین منطق و استدلا ل است. سخنان مـقام رهبری در دیدار آقای البرادعی اکنون به سراسر جهان مخابره شده و مدیر کل آژانس نیز برداشت‌های خود را به صورت شفاف با اعضای شورای حکام و نیز کشورهای موثر بر روند پرونده در میان خواهد گذاشت. البته همانطور که رهبری جمهوری اسلا می‌ایران اعلام کرده‌اند اختلافات آمریکا با ایران، با پرونده هسته‌ای آغاز نشده و بسته شدن پرونده نیز این اختلافات را به پایان نخواهد برد . به عبارت دیگر در صورت تفاهم ایران با آژانس و خلع سلاح تبلیغاتی گروه مخالفان ایران در مـوضـوع هسته‌ای، باز هم باید به انتظار بهانه جویی هایی از سوی آمریکا و برخی هم پیمانان آن کشور درمنطقه بود. رفتار و گفتار دیروز رهبری می‌تواند – وباید– الگوی سیاستمداران و تریبون داران با نفوذ باشد تا با تنظیم رفتار و گفتار خود، ازیارگیری‌های ضد ایرانی در مجامع بین المللی و در میان افکار عمومی‌جهانیان جلوگیری کنند.

منبع : روزنامه آفتاب یزد

مطالب مرتبط


وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
چگونه از زندگی بیشتر لذت ببریم؟
حتما تا به حال با افرادی ملاقات کرده اید که با وجود داشتن امکانات مالی فراوان از زندگی خود لذت نمی برند درحالی که عده ای از امکانات زندگی خود، همان طور که هست لذت می برند اگر خواهان …