جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ / Friday, 19 October, 2018

سیاسی , ایران , رهبری
درس‌های یک دیدار برای سیاستمداران


درس‌های یک دیدار برای سیاستمداراندر حـالـی کـه پـرونـده هـسـته‌ای ایران در حـسـاس‌تـریـن شـرایـط خود قرار گرفته است، عالی‌ترین مقام جمهوری اسلا می‌ایران، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی را به حضور پذیرفتند تا آخرین و موثرترین مواضع نظام از طریق اوبه مهم‌ترین نهاد جهانی مرتبط با انرژی هسته‌ای منتقل شود. رهبری نظام در این دیدار ضمن تاکید شفاف بر حق خواهی ملت ایران و ایستادگی این ملت بـرای اسـتـیـفـای حـقـوق خـود – از جمله حق دسترسی به آخرین فناوری‌های روز – با ظرافت و دقت کافی، تلاش‌های کشورهای مخالف ایران برای ترسیم چـهـره قانون گریز از ایران را خنثی کردند. ایشان معاهدات بین المللی را از نظر جمهوری اسلا می‌ایران لازم الاتباع شمردند تا هر گونه چهره سازی منفی رسانه‌های پرمخاطب و عموما وابسته به قدرتمندان
جهانی را بی اثر سازند و یا حداقل علامت سوال بزرگی در برابر ادعاهای ضد ایرانی قرار دهند.
در ماه‌های گذشته، رسانه‌های پرنفوذ غربیبا بزرگ نمایی اظهار نظر برخی مقام‌های ایرانی به خصوص اظهارنظر‌های مرتبط با احتمال خروج ایران از پیمان ‌ N.P.T ‌به دنبال القای جدایی ایران از مـجـامـع بـیـن الـمللـی بـوده‌انـد. هـمـچـنـینسبک شمردن‌های مستمر و پیاپی قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت و تشبیه آنها به ورق پارهنکته دیگری بود که در ماه‌های اخیر مورد سوء استفاده خبرسازان پرنفوذ جهانی قرار گرفت. این در حالی است که متاسفانه در جهان امروز اولاً عدم حقانیت برخی مواضع شورای امنیت، چیزی از مـیــزان نـفــوذ آن نـمــی‌کـاهـد و از سـوی دیـگـر سرگرمی‌بیش از حد سیاستمداران ایرانی به برخی تسویه حساب‌های داخلـــی در مـــوضــوع هـسـتــه‌ای، تــوان آنـهــا بـرای مقابله با تبلیغات ضد ایرانی را به شـدت کـاهش داده است به طوری که به نظر می‌رسد برای بعضی رسانه‌ها و فعالان سیاسی داخلی، اثـبـات انـفـعـال دولـت‌هـای گــذشــتــه و الـقای مــوفقیـت نهـم، بیـش از اثبـات زورگـوئـی‌هـای غیرمنطقی بعضی مجامع و کشور‌ها اهمیت داشته است.
روز گذشته رهبری نظام، با جداسازی هوشمندانه امریکا از سایر کشورها، به خوبی این نکته را تبیین کردند که فشارها بر پرونده هسته‌ای، از اختلاف اساسی که میان دیدگاه‌های داخلی، منطقه‌ای و جهانی ایران و امریکا وجود دارد، ریشه می‌گیرد. ایـشان علیرغم انتقاداتی که به ساختار شورای امنیت دارند، بدون آنکه جایگاه آن شورا و مـصـوبـات آن را زیـر سـوال بـبرند، در حضور بـرجـسـته‌ترین مسئول نهاد بین المللی انرژی هسته‌ای مشروعیت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت را به چالش کشیدند. البته قبل از این هم برخی مسئولان ایرانی به همین نکته اشاره کرده بودند، اما همزمانی اظـهـارات آنـهـا بـا عباراتی که معنای آن تحقیر تمامی‌اعضای شورای امنیت و ابراز تردید نسبت به کلیت شورای امنیت بود ، از اثرگذاری آن اظهارنظرها می‌کاست و همین مسأله می‌توانست در میان افکار عمومی‌ جهانیان – که شـنـاخـت کـافـی از روابـط پـیـچـیـده جـهـانـی و فرمول‌های حاکم بر شورا ندارند – نوعی بی اعتنایی ایران به عالی‌ترین مرجع بین المللی یعنی سازمان ملل تلقی شود. سخنان کوتاه اما قاطع و مستدل رهبری نظام، قـطـعـاً بـر سـرنوشت پرونده هسته‌ای ایران تاثیر قابل توجهی خواهد داشت و حتی به نظر می‌رسد سخنان غیر سیاستمدارانه که در ماههای اخیر توسط بعضی سیاستمداران ایرانی بیان شده است را نیز جبران خواهد کرد.
ایــن سخنـان مـی‌تـوانـد بـرای بعضـی از دولتمردان و سیاستمداران نیز آموزنده باشد که آنــچــه قاطعیت را به اثبات می‌رساند نه ظاهر سخنان بلکه نتیجه حاصل از آن سخنان است و بــه نــظـر مـی‌رسـد ورود عـالی ترین مقام نظام به موضوع و به حضور پذیرفتن آقای البرادعی– که شـایـد بـا پـروتـکل‌های مرسوم نیز تطابق کامل نـداشته باشد– نیز برای هدایت جریان پرونده براساس همین منطق و استدلا ل است. سخنان مـقام رهبری در دیدار آقای البرادعی اکنون به سراسر جهان مخابره شده و مدیر کل آژانس نیز برداشت‌های خود را به صورت شفاف با اعضای شورای حکام و نیز کشورهای موثر بر روند پرونده در میان خواهد گذاشت. البته همانطور که رهبری جمهوری اسلا می‌ایران اعلام کرده‌اند اختلافات آمریکا با ایران، با پرونده هسته‌ای آغاز نشده و بسته شدن پرونده نیز این اختلافات را به پایان نخواهد برد . به عبارت دیگر در صورت تفاهم ایران با آژانس و خلع سلاح تبلیغاتی گروه مخالفان ایران در مـوضـوع هسته‌ای، باز هم باید به انتظار بهانه جویی هایی از سوی آمریکا و برخی هم پیمانان آن کشور درمنطقه بود. رفتار و گفتار دیروز رهبری می‌تواند – وباید– الگوی سیاستمداران و تریبون داران با نفوذ باشد تا با تنظیم رفتار و گفتار خود، ازیارگیری‌های ضد ایرانی در مجامع بین المللی و در میان افکار عمومی‌جهانیان جلوگیری کنند.

منبع : روزنامه آفتاب یزد

مطالب مرتبط


وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی