چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ / Wednesday, 17 October, 2018

کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , علوم کامپیوتر , کامپیوتر
کامپیوترهای قدیمی دشمن محیط زیست


کامپیوترهای قدیمی دشمن محیط زیستتجهیزات کامپیوتری قدیمی خود را در انبار یا بدتر از آن در زباله دانی نگهدارید. اخیراً یادم آمد که تعدادی دستگاه قدیمی شامل دو کامپیوتر شخصی از نوع tower، دو مونیتور CRT، یک دستگاه چند منظوره (اسکنر، کپی و فکس)، یک تلفن موبایل، یک دستگاه پخش CD تک دیسک و یک چاپگر جوهرافشان را در انبار قرارداده ایم. طبیعتاً تمایلی نداشتم که دستگاه های قدیمی از کار افتاده خود را در انبار قرار دهم اما واقعا نمی دانستم با آنها چه کنم.
هیچیک از آشنایان این وسایل را نمی خواستند. البته من تنها کسی نیستم که با این مشکل دست به گریبان است. بسیاری از شرکت های تجاری نیز تجهیزات قدیمی و از کار افتاده خود را به ناچار در انبارهایشان قرار می دهند. اما دور انداختن این وسایل بسیار بدتر از انبارکردن آنها است. طبق اظهارات مسئولین سازمان حفاظت از محیط زیست، هر مونیتور CRT و یا تلویزیون دارای حدودا چهار پوند (تقریباً معادل ۲ کیلوگرم) سرب می باشند. در ضمن در اکثر وسایل الکترونیکی موادی ماننده جیوه، کادمیم و بسیاری دیگر از فلزات وجود دارد. در حال حاضر تجهیزات الکترونیکی یک درصد از کل زباله های جامد را تشکیل می دهند اما تحقیقات نشان می دهد که این مقدار رو به افزایش است.
● کمک تولید کنندگان
یکی از خبرهای خوب در این مورد این است که سازندگان تجهیزات سخت افزاری و بسیاری از دیگر شرکت ها تصمیم گرفته اند در رفع این مشکل کمک کنند. تعدادی از این تولید کنندگان طرح هایی را برای آسانتر ساختن بازیافت به مشتریان ارائه داده اند. در ضمن مشتریانی که دستگاه های قدیمی را بازیافت می کنند مورد تشویق تولید کنندگان قرار می گیرند و می توانند از امکاناتی مانند تخفیف در خرید تجهیزات جدید استفاده نمایند. در چند سال گذشته دو شرکت Office Depot و HP طرحی را مورد بازیافت رایگان وسایل الکترونیکی به اجرا گذاشتند، تمام کاری که مشتریان باید انجام می دادند تحویل دستگاه قدیمی به یک فروشگاه محلی بود. شرکت هایی مثل دل، گیت وی و آی بی ام سرویس های بازیافت را نیز برای مشتریان خود فراهم ساختند. HP که در امر بازیافت وسایل الکترونیکی پیشگام بوده هر نوع کامپیوتر شخصی، مونیتور، چاپگر، اسکنر، دستگاه فکس یا ابزارهای دستی و حتی دستگاه های ساخت شرکت های دیگر را بازیافت خواهد نمود. تنها کاری که شما باید انجام دهید پر کردن فرم آن لاین (find.pcworld.com/۴۵۲۹۲) و ارسال دستگاه می باشد. البته این شرکت بابت هر دستگاه از ۱۳ تا ۳۴ دلار هزینه دریافت می کند که البته مقدار کمی نیست. اما استفاده از این سرویس بسیار آسان است و دردسری برای شما ندارد. اگر شما نیز مجموعه ای از این دستگاه ها را در خانه خود انبار کرده اید اکنون می توانید آنها را به شرکت HP تحویل دهید.
اگر بتوانید تعدادی از آنها را به افرادی بدهید که از آنها استفاده کنند بسیار خوب است در غیر اینصورت با صرف چند دقیقه زمان و اندکی پول آنها را بازیافت نمایید. در ابتدا لیستی از این مجموعه وسایل تهیه کنید. دستگاه های سالم را از دستگاه های از کار افتاده جدا کنید. در مورد مشکلات جزیی برخی از دستگاه ها نگران نباشید زیرا می توانید با تعمیر یا ارتقا آنها مشکل را برطرف سازید. مطمئنا نباید کامپیوتر یا دستگاه دیگری را که شامل اطلاعات محرمانه درباره شما می باشد، بدون پاک کردن کامل هارددیسک به کسی بدهید. (به خاطر داشته باشید که تنها پاک کردن اطلاعات حساس نمی تواند کافی باشد). بعضی از سرویس های بازیافت می توانند کار پاک کردن هارددیسک را برای شما انجام دهند اما توصیه ما به شما این است که اینکار را خودتان انجام دهید.برای این کاراز برنامه های کمکی در این زمینه نیز استفاده کنید .
البته پاک کردن کامل هارددیسک یک اشکال نیز دارد: بسیاری از مراکز خیریه و سازمان های غیرانتفاعی که کامپیوتر خود را به آنها اهدا می کنید منابعی برای جایگزین ساختن سیستم عامل و دیگر نرم افزارها را ندارند و دچار مشکل می شوند. اگر یک دیسک بازیابی برای کامپیوتر دارید و یا نرم افزار سیستم عامل را در اختیارتان است با همراه ساختن دیسک با کامپیوتر یا نصب مجدد نرم افزار به آنها کمک کنید.
تحویل سیستم پس از جمع آوری و حذف اطلاعات از روی هارددیسک می توانید به فکر خلاص شدن از آن باشید. آسانترین راه این است که یک شرکت متخصص بازیافت تجهیزات قدیمی را یافته و بقیه کار را به آنها بسپارید حتی اگر مجبور شوید چند دلاری خرج کنید.
برای شروع تحقیقات می توانید به National Recycling Coalition که یک پایگاه اطلاعاتی گسترده از شرکت های بازیافت کننده در هر ایالت را در اختیارتان قرار می دهد، رجوع کنید. سایت مفید دیگر Tech Soup است که لیستی از بازیافت کنندگان، شرکت های مخصوص نوسازی تجهیزات و مراکز خیریه را در هر ناحیه نشان می دهد. در بعضی از شهرها زمان هایی را برای تحویل دستگاه های الکترونیکی و دیگر تجهیزات تعیین می کنند. شرکت Recellular واقع در میشیگان هر گونه دستگاه الکترونیکی، PDA و تلفن های همراه بلااستفاده را جمع آوری نموده و پس از نوسازی به مراکز خیریه تحویل می دهد. فراموش نکنید که می توانید با تحویل بعضی از دستگاه های جدیدتر کمی پول به دست آورید. EBay با تشویق مشتریان به فروش کامپیوترهایی که دیگر مورد استفاده قرار نمی دهند بخشی از این کار را انجام می دهد.
سرویس PC Selling center این شرکت امکان توصیف کامل کامپیوتر قیمت گذاری آن را به شما می دهد. تنها با چند کلیک می توانید کامپیوتر خود را به معرض فروش بگذارید. David Stern مدیر ارشد سیستم ها در شرکت EBay می گوید: در تحقیقات متوجه شدیم که تقاضا برای سیستم هایی که بین یک تا سه سال از عمر آنها می گذرد بیشتر است. بنابراین بهتر است در این مورد به مشتریان خود کمک کنیم. بعضی از دستگاه ها مانند پخش سی دی یا چاپگر را می توان پس از تعمیر دوباره به کار گرفت. با تحویل دادن دستگاه ها به مراکز مخصوص علاوه بر اینکه از نگهداری بی مورد آنها خلاص می شوید به پاکیزه نگهداشتن محیط نیز کمک می کنید. در ضمن به خاطر داشته باشید که هر چه مدت زمان طولانی تری کامپیوتر خود را بدون استفاده در انبار رها سازید امکان بازسازی و استفاده مجدد آن کمتر می شود.
pcworldiran.com
منبع : روزنامه ابرار اقتصادی

مطالب مرتبط


کلمات در حال جستجو
قاضی سیامک مدیرخراسانی , مه لقا باقری , نشست سران سوچی , دومین جشنواره صنایع دستی فجر , نماینده پاوه , کمیته سوم مجمع عمومی درباره مسلمانان روهینگیا , کتاب «جون خادم المهدی» , مانور زلزله , نظر محمدی از سپید رود برکنار شد , ژولین پلیسیه ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
شترسواری , گریستن لیلی در هوای آشنا، و موج درونه را بدین غزل آب... , ضدعفونی بذر گندم , پیش‌گیری از بارداری و نوجوانی , عملیات تشریفات ورود و خروج اتباع ایرانی و غیرایرانی به منطقه قوانین، مقررات و آئین‌نامه‌ها>سیرجان , کراتوکنژونکتیویت سیکا (همراه باسندرم شوگرن) , استودان گبرها , ازدواج در الیگودرز , چهار روز ببودم به پیش تو مهمان , تنفس و رشد ,

برخی منابع مهم خبری
taraznews.com تراز نیوز , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , aftabnews.ir آفتاب نیوز , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , plus.ir تی وی پلاس , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , https: نکست هالیدی ,


وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی