سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ / Tuesday, 11 December, 2018

کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , علوم کامپیوتر , کامپیوتر
کامپیوترهای قدیمی دشمن محیط زیست


کامپیوترهای قدیمی دشمن محیط زیستتجهیزات کامپیوتری قدیمی خود را در انبار یا بدتر از آن در زباله دانی نگهدارید. اخیراً یادم آمد که تعدادی دستگاه قدیمی شامل دو کامپیوتر شخصی از نوع tower، دو مونیتور CRT، یک دستگاه چند منظوره (اسکنر، کپی و فکس)، یک تلفن موبایل، یک دستگاه پخش CD تک دیسک و یک چاپگر جوهرافشان را در انبار قرارداده ایم. طبیعتاً تمایلی نداشتم که دستگاه های قدیمی از کار افتاده خود را در انبار قرار دهم اما واقعا نمی دانستم با آنها چه کنم.
هیچیک از آشنایان این وسایل را نمی خواستند. البته من تنها کسی نیستم که با این مشکل دست به گریبان است. بسیاری از شرکت های تجاری نیز تجهیزات قدیمی و از کار افتاده خود را به ناچار در انبارهایشان قرار می دهند. اما دور انداختن این وسایل بسیار بدتر از انبارکردن آنها است. طبق اظهارات مسئولین سازمان حفاظت از محیط زیست، هر مونیتور CRT و یا تلویزیون دارای حدودا چهار پوند (تقریباً معادل ۲ کیلوگرم) سرب می باشند. در ضمن در اکثر وسایل الکترونیکی موادی ماننده جیوه، کادمیم و بسیاری دیگر از فلزات وجود دارد. در حال حاضر تجهیزات الکترونیکی یک درصد از کل زباله های جامد را تشکیل می دهند اما تحقیقات نشان می دهد که این مقدار رو به افزایش است.
● کمک تولید کنندگان
یکی از خبرهای خوب در این مورد این است که سازندگان تجهیزات سخت افزاری و بسیاری از دیگر شرکت ها تصمیم گرفته اند در رفع این مشکل کمک کنند. تعدادی از این تولید کنندگان طرح هایی را برای آسانتر ساختن بازیافت به مشتریان ارائه داده اند. در ضمن مشتریانی که دستگاه های قدیمی را بازیافت می کنند مورد تشویق تولید کنندگان قرار می گیرند و می توانند از امکاناتی مانند تخفیف در خرید تجهیزات جدید استفاده نمایند. در چند سال گذشته دو شرکت Office Depot و HP طرحی را مورد بازیافت رایگان وسایل الکترونیکی به اجرا گذاشتند، تمام کاری که مشتریان باید انجام می دادند تحویل دستگاه قدیمی به یک فروشگاه محلی بود. شرکت هایی مثل دل، گیت وی و آی بی ام سرویس های بازیافت را نیز برای مشتریان خود فراهم ساختند. HP که در امر بازیافت وسایل الکترونیکی پیشگام بوده هر نوع کامپیوتر شخصی، مونیتور، چاپگر، اسکنر، دستگاه فکس یا ابزارهای دستی و حتی دستگاه های ساخت شرکت های دیگر را بازیافت خواهد نمود. تنها کاری که شما باید انجام دهید پر کردن فرم آن لاین (find.pcworld.com/۴۵۲۹۲) و ارسال دستگاه می باشد. البته این شرکت بابت هر دستگاه از ۱۳ تا ۳۴ دلار هزینه دریافت می کند که البته مقدار کمی نیست. اما استفاده از این سرویس بسیار آسان است و دردسری برای شما ندارد. اگر شما نیز مجموعه ای از این دستگاه ها را در خانه خود انبار کرده اید اکنون می توانید آنها را به شرکت HP تحویل دهید.
اگر بتوانید تعدادی از آنها را به افرادی بدهید که از آنها استفاده کنند بسیار خوب است در غیر اینصورت با صرف چند دقیقه زمان و اندکی پول آنها را بازیافت نمایید. در ابتدا لیستی از این مجموعه وسایل تهیه کنید. دستگاه های سالم را از دستگاه های از کار افتاده جدا کنید. در مورد مشکلات جزیی برخی از دستگاه ها نگران نباشید زیرا می توانید با تعمیر یا ارتقا آنها مشکل را برطرف سازید. مطمئنا نباید کامپیوتر یا دستگاه دیگری را که شامل اطلاعات محرمانه درباره شما می باشد، بدون پاک کردن کامل هارددیسک به کسی بدهید. (به خاطر داشته باشید که تنها پاک کردن اطلاعات حساس نمی تواند کافی باشد). بعضی از سرویس های بازیافت می توانند کار پاک کردن هارددیسک را برای شما انجام دهند اما توصیه ما به شما این است که اینکار را خودتان انجام دهید.برای این کاراز برنامه های کمکی در این زمینه نیز استفاده کنید .
البته پاک کردن کامل هارددیسک یک اشکال نیز دارد: بسیاری از مراکز خیریه و سازمان های غیرانتفاعی که کامپیوتر خود را به آنها اهدا می کنید منابعی برای جایگزین ساختن سیستم عامل و دیگر نرم افزارها را ندارند و دچار مشکل می شوند. اگر یک دیسک بازیابی برای کامپیوتر دارید و یا نرم افزار سیستم عامل را در اختیارتان است با همراه ساختن دیسک با کامپیوتر یا نصب مجدد نرم افزار به آنها کمک کنید.
تحویل سیستم پس از جمع آوری و حذف اطلاعات از روی هارددیسک می توانید به فکر خلاص شدن از آن باشید. آسانترین راه این است که یک شرکت متخصص بازیافت تجهیزات قدیمی را یافته و بقیه کار را به آنها بسپارید حتی اگر مجبور شوید چند دلاری خرج کنید.
برای شروع تحقیقات می توانید به National Recycling Coalition که یک پایگاه اطلاعاتی گسترده از شرکت های بازیافت کننده در هر ایالت را در اختیارتان قرار می دهد، رجوع کنید. سایت مفید دیگر Tech Soup است که لیستی از بازیافت کنندگان، شرکت های مخصوص نوسازی تجهیزات و مراکز خیریه را در هر ناحیه نشان می دهد. در بعضی از شهرها زمان هایی را برای تحویل دستگاه های الکترونیکی و دیگر تجهیزات تعیین می کنند. شرکت Recellular واقع در میشیگان هر گونه دستگاه الکترونیکی، PDA و تلفن های همراه بلااستفاده را جمع آوری نموده و پس از نوسازی به مراکز خیریه تحویل می دهد. فراموش نکنید که می توانید با تحویل بعضی از دستگاه های جدیدتر کمی پول به دست آورید. EBay با تشویق مشتریان به فروش کامپیوترهایی که دیگر مورد استفاده قرار نمی دهند بخشی از این کار را انجام می دهد.
سرویس PC Selling center این شرکت امکان توصیف کامل کامپیوتر قیمت گذاری آن را به شما می دهد. تنها با چند کلیک می توانید کامپیوتر خود را به معرض فروش بگذارید. David Stern مدیر ارشد سیستم ها در شرکت EBay می گوید: در تحقیقات متوجه شدیم که تقاضا برای سیستم هایی که بین یک تا سه سال از عمر آنها می گذرد بیشتر است. بنابراین بهتر است در این مورد به مشتریان خود کمک کنیم. بعضی از دستگاه ها مانند پخش سی دی یا چاپگر را می توان پس از تعمیر دوباره به کار گرفت. با تحویل دادن دستگاه ها به مراکز مخصوص علاوه بر اینکه از نگهداری بی مورد آنها خلاص می شوید به پاکیزه نگهداشتن محیط نیز کمک می کنید. در ضمن به خاطر داشته باشید که هر چه مدت زمان طولانی تری کامپیوتر خود را بدون استفاده در انبار رها سازید امکان بازسازی و استفاده مجدد آن کمتر می شود.
pcworldiran.com
منبع : روزنامه ابرار اقتصادی

مطالب مرتبط


وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».