سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 23 October, 2018

اجتماعی , شهر و شهرنشینی , شهر
نمادی برای هویت تهران امروز


نمادی برای هویت تهران امروزنویسنده کتاب برج ایفل در مقدمه ای که بر این کتاب نگاشته است با بیان اینکه تنها دوست دارد در رستوران این برج غذایش سرو شود، در توضیح این مسئله می گوید: این رستوران تنها جایی است که می توان از آن این برج بزرگ را ندید...
برج میلاد و حاشیه های آن امروز دیگر نه به مثابه یک سازه صرف که به عنوان هویتی برای شهری محسوب می شود که عنوان پایتختی ایران را یدک کشیده و در بسیاری از زمینه ها خود را پیشرو و مدرن محسوب می کند; شهری که با وجود مشکلات و مصائب گوناگون توانسته است جایی را برای خود در بین شهرهای مطرح دنیا باز کرده و در مقابل بسیاری از آنها عرض اندام نماید. برج میلاد اما با ۴۳۵ متر ارتفاع پس از برج سی ان تورنتو کانادا با ۵۵۳/۳ متر ارتفاع، برج مسکو با ۵۳۳/۳ متر ارتفاع و برج شانگ های چین با ۵۰۰ متر ارتفاع در مکان چهارم برجهای مخابراتی جهان قرار دارد. این برج از ۵ قسمت اصلی شامل شالوده، ساختمان پای برج (لابی)، بدنه اصلی برج، سازه راس و دکل تشکیل شده است و ساختمان راس آن یکی از بزرگترین ساختمانهای راس در برج های مخابراتی دنیاست. نخستین مرحله اجرای این برج در تاریخ ۱۲ دی ماه سال ۱۳۷۷ آغاز شد. پس از پایان این مرحله، آسانسور حمل پرسنل با ظرفیت ۲۵ نفر در بخش مرکزی بدنه نصب شد.
هنگام اجرای بدنه، در هر ۱۲ متر یک سقف دسترسی در بخش مرکزی ساخته می شد. برای حفاظت از برج در مقابل صاعقه، سیم های مسی در بدنه برج کار گذاشته شده که تا کف پی امتداد دارند و در نهایت به شبکه هم پتانسیل کف پی متصل می شوند. علاوه بر این به منظور بررسی عملکرد نیروها، در زیر پی و بدنه برج ابزار دقیق استاتیکی و دینامیکی در مکان های مختلف بدنه جای گذاری می شوند که از نتایج آنها برای کسب اطلاعات بیشتر، برای نگهداری برج و همچنین کارهای تحقیقاتی می توان استفاده کرد. به همین ترتیب و برای اطلاع از هرگونه حرکت احتمالی بدنه برج و محدوده اطراف آن یک شبکه میکروژئودزی در بدنه و اطراف برج ایجاد شده است، تا در هنگام لزوم توسط دوربین های دقیق نقشه برداری بتوان اطلاعات لازم را ثبت و ضبط کرد. سمت چهارم ساختمان سازه راس است که ساختمانی ۱۲ طبقه و از جنس اسکلت فلزی است و از تراز ۲۴۵+ تا ۳۱۵+ متری ساخته می شود. نمای بیرونی این ساختمان شیشه ای است و طبقات مختلف آن علاوه بر کاربردهای تاسیساتی، مخابراتی و تلویزیونی دارای جاذبه های تفریحی شامل رستوران گردان، سکوی دید روباز و گنبد آسمان در آخرین طبقه است. مساحت طبقات ساختمان راس برج در مجموع حدود ۱۲ هزار مترمربع است و بیشترین قطر آن ۶۰ متر است. وزن کل اسکلت فلزی این ساختمان ۲ هزار تن است که توسط تیرهای شعاعی و اتصالات صفحه فلزی به بدنه بتنی متصل می شوند.
اما آنچه برج میلاد را امروز به سوژه ای داغ برای مردم و رسانه ها تبدیل کرده است نه مشخصات فنی آن که تاخیرهای پی درپی ای است که برای زمان افتتاح نهایی آن اززبان مسوولین امر به اطلاع افکار عمومی می رسد تا جایی که یکبار محمد باقر قالیباف شهردار تهران از بابت همین تاخیرها از مردم تهران عذر خواهی نموده و جدیت مدیران درگیر با این پروژه عظیم را در پیشبرد کارها خواستار شده بود. این بار اما برخلاف دوره های گذشته به نظر می رسد که وعده مسوولین امر در خصوص اعلام زمان افتتاح نهایی این پروژه رنگی از واقعیت به خود گرفته است و مردم تهران به واقع در مهر ماه سال جاری شاهد راه اندازی این پروژه عظیم خواهند بود زیرا آن گونه که روابط عمومی شرکت یادمان سازه از قول رضا میرصادقی آورده است فاز اول پروژه مرکز ارتباطات بین المللی تهران، شامل برج میلاد، مرکز همایش های بین المللی، پست برق، موتورخانه مرکزی، تونل، فضای سبز، راه های دسترسی و تاسیسات زیربنایی می شود، در مهر سال جاری همزمان با عید سعید فطر با حضور مقامات کشوری و میهمانان خارجی طی مراسم باشکوهی به بهره برداری خواهد رسید.
وی دراین زمینه افزوده است: هم اکنون بخش هایی از فاز اول پروژه مرکز ارتباطات بین المللی تهران نظیر سالن همایش ها، مورد بهره برداری نهایی قرار گرفته و برج میلاد نیز انجام وظایف مخابراتی خود را آغاز کرده است.
مجری پروژه برج میلاد با اشاره به اینکه با تلاش بدون تعطیلی در ایام نوروز نصب کامل دو آسانسور سریع و نصب شیشه های شفت و نیمی از شیشه های سازه راس میسر شده، می گوید: تست آزمایشی رستوران گردان برج میلاد انجام شده و به طور کامل آماده بهره برداری است.
وی با اشاره به اینکه تا زمان برگزاری مراسم بهره برداری از برج گزارش کارهای انجام شده به اطلاع مردم خواهد رسید، افزود: افتتاح و بر مدار قرار گرفتن نخستین پست منحصر به فرد برق خصوصی و موتورخانه مرکزی، از جمله این اقدامات است که اطلاعات آن در فرصتی دیگر اعلام می شود. میرصادقی در خصوص علت تاخیرهای به وجود آمده در بهره برداری نهایی از فاز اول پروژه نیز می گوید: براساس گزارش تهیه شده ۸۷ درصد تاخیر در کار مربوط به عوامل بین المللی و فسخ یک طرفه قراردادهای طرف خارجی و ۱۳ درصد باقیمانده شامل شرایط خاص آب و هوایی زمستان سال گذشته و سایر عوامل بوده است که قبلا برای مردم عنوان شده است اما این امر باعث تعذیر و عذرخواهی دست اندرکاران ساخت این پروژه مهم از مردم شریف تهران نمی شود. میرصادقی در خصوص شروع به کار فاز دوم پروژه مرکز ارتباطات بین المللی تهران نیز اظهار می کند: کار ساخت فاز دوم این پروژه که شامل هتل ۵ ستاره، مرکز تجارت جهانی و مراکز اداری و عمومی است نیز به طور رسمی در سال جاری آغاز شده و مهندسان در حال تکمیل نقشه ها و تامین تجهیزات برای شروع کار ساخت هستند.
اما امروز افتتاح و بهره برداری از برج میلاد نه تنها برای مردمان تهران که برای مردم سراسر کشور به عنوان واقعه ای مهم و سرنوشت ساز تلقی می شود و اینان در انتظارند تا از سرنوشت این پروژه که در سال های اخیر به یکی از پر سرو صدا ترین پروژه های سازه ای کشور تبدیل شده است، اطلاعی تام و تمام یابند و در صورت امکان از جذابیت های مختلف آن بهره مند گردند. جذابیت هایی که بی شک تا زمانی چند همچنان برای مردم ایران بی بدیل خواهد ماند...
نویسنده : پژمان موسوی
منبع : روزنامه مردم سالاری

مطالب مرتبط


وبگردی
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.