شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ / Saturday, 17 March, 2018

اجتماعی / شهر و شهرنشینی / شهر
نمادی برای هویت تهران امروز


نمادی برای هویت تهران امروزنویسنده کتاب برج ایفل در مقدمه ای که بر این کتاب نگاشته است با بیان اینکه تنها دوست دارد در رستوران این برج غذایش سرو شود، در توضیح این مسئله می گوید: این رستوران تنها جایی است که می توان از آن این برج بزرگ را ندید...
برج میلاد و حاشیه های آن امروز دیگر نه به مثابه یک سازه صرف که به عنوان هویتی برای شهری محسوب می شود که عنوان پایتختی ایران را یدک کشیده و در بسیاری از زمینه ها خود را پیشرو و مدرن محسوب می کند; شهری که با وجود مشکلات و مصائب گوناگون توانسته است جایی را برای خود در بین شهرهای مطرح دنیا باز کرده و در مقابل بسیاری از آنها عرض اندام نماید. برج میلاد اما با ۴۳۵ متر ارتفاع پس از برج سی ان تورنتو کانادا با ۵۵۳/۳ متر ارتفاع، برج مسکو با ۵۳۳/۳ متر ارتفاع و برج شانگ های چین با ۵۰۰ متر ارتفاع در مکان چهارم برجهای مخابراتی جهان قرار دارد. این برج از ۵ قسمت اصلی شامل شالوده، ساختمان پای برج (لابی)، بدنه اصلی برج، سازه راس و دکل تشکیل شده است و ساختمان راس آن یکی از بزرگترین ساختمانهای راس در برج های مخابراتی دنیاست. نخستین مرحله اجرای این برج در تاریخ ۱۲ دی ماه سال ۱۳۷۷ آغاز شد. پس از پایان این مرحله، آسانسور حمل پرسنل با ظرفیت ۲۵ نفر در بخش مرکزی بدنه نصب شد.
هنگام اجرای بدنه، در هر ۱۲ متر یک سقف دسترسی در بخش مرکزی ساخته می شد. برای حفاظت از برج در مقابل صاعقه، سیم های مسی در بدنه برج کار گذاشته شده که تا کف پی امتداد دارند و در نهایت به شبکه هم پتانسیل کف پی متصل می شوند. علاوه بر این به منظور بررسی عملکرد نیروها، در زیر پی و بدنه برج ابزار دقیق استاتیکی و دینامیکی در مکان های مختلف بدنه جای گذاری می شوند که از نتایج آنها برای کسب اطلاعات بیشتر، برای نگهداری برج و همچنین کارهای تحقیقاتی می توان استفاده کرد. به همین ترتیب و برای اطلاع از هرگونه حرکت احتمالی بدنه برج و محدوده اطراف آن یک شبکه میکروژئودزی در بدنه و اطراف برج ایجاد شده است، تا در هنگام لزوم توسط دوربین های دقیق نقشه برداری بتوان اطلاعات لازم را ثبت و ضبط کرد. سمت چهارم ساختمان سازه راس است که ساختمانی ۱۲ طبقه و از جنس اسکلت فلزی است و از تراز ۲۴۵+ تا ۳۱۵+ متری ساخته می شود. نمای بیرونی این ساختمان شیشه ای است و طبقات مختلف آن علاوه بر کاربردهای تاسیساتی، مخابراتی و تلویزیونی دارای جاذبه های تفریحی شامل رستوران گردان، سکوی دید روباز و گنبد آسمان در آخرین طبقه است. مساحت طبقات ساختمان راس برج در مجموع حدود ۱۲ هزار مترمربع است و بیشترین قطر آن ۶۰ متر است. وزن کل اسکلت فلزی این ساختمان ۲ هزار تن است که توسط تیرهای شعاعی و اتصالات صفحه فلزی به بدنه بتنی متصل می شوند.
اما آنچه برج میلاد را امروز به سوژه ای داغ برای مردم و رسانه ها تبدیل کرده است نه مشخصات فنی آن که تاخیرهای پی درپی ای است که برای زمان افتتاح نهایی آن اززبان مسوولین امر به اطلاع افکار عمومی می رسد تا جایی که یکبار محمد باقر قالیباف شهردار تهران از بابت همین تاخیرها از مردم تهران عذر خواهی نموده و جدیت مدیران درگیر با این پروژه عظیم را در پیشبرد کارها خواستار شده بود. این بار اما برخلاف دوره های گذشته به نظر می رسد که وعده مسوولین امر در خصوص اعلام زمان افتتاح نهایی این پروژه رنگی از واقعیت به خود گرفته است و مردم تهران به واقع در مهر ماه سال جاری شاهد راه اندازی این پروژه عظیم خواهند بود زیرا آن گونه که روابط عمومی شرکت یادمان سازه از قول رضا میرصادقی آورده است فاز اول پروژه مرکز ارتباطات بین المللی تهران، شامل برج میلاد، مرکز همایش های بین المللی، پست برق، موتورخانه مرکزی، تونل، فضای سبز، راه های دسترسی و تاسیسات زیربنایی می شود، در مهر سال جاری همزمان با عید سعید فطر با حضور مقامات کشوری و میهمانان خارجی طی مراسم باشکوهی به بهره برداری خواهد رسید.
وی دراین زمینه افزوده است: هم اکنون بخش هایی از فاز اول پروژه مرکز ارتباطات بین المللی تهران نظیر سالن همایش ها، مورد بهره برداری نهایی قرار گرفته و برج میلاد نیز انجام وظایف مخابراتی خود را آغاز کرده است.
مجری پروژه برج میلاد با اشاره به اینکه با تلاش بدون تعطیلی در ایام نوروز نصب کامل دو آسانسور سریع و نصب شیشه های شفت و نیمی از شیشه های سازه راس میسر شده، می گوید: تست آزمایشی رستوران گردان برج میلاد انجام شده و به طور کامل آماده بهره برداری است.
وی با اشاره به اینکه تا زمان برگزاری مراسم بهره برداری از برج گزارش کارهای انجام شده به اطلاع مردم خواهد رسید، افزود: افتتاح و بر مدار قرار گرفتن نخستین پست منحصر به فرد برق خصوصی و موتورخانه مرکزی، از جمله این اقدامات است که اطلاعات آن در فرصتی دیگر اعلام می شود. میرصادقی در خصوص علت تاخیرهای به وجود آمده در بهره برداری نهایی از فاز اول پروژه نیز می گوید: براساس گزارش تهیه شده ۸۷ درصد تاخیر در کار مربوط به عوامل بین المللی و فسخ یک طرفه قراردادهای طرف خارجی و ۱۳ درصد باقیمانده شامل شرایط خاص آب و هوایی زمستان سال گذشته و سایر عوامل بوده است که قبلا برای مردم عنوان شده است اما این امر باعث تعذیر و عذرخواهی دست اندرکاران ساخت این پروژه مهم از مردم شریف تهران نمی شود. میرصادقی در خصوص شروع به کار فاز دوم پروژه مرکز ارتباطات بین المللی تهران نیز اظهار می کند: کار ساخت فاز دوم این پروژه که شامل هتل ۵ ستاره، مرکز تجارت جهانی و مراکز اداری و عمومی است نیز به طور رسمی در سال جاری آغاز شده و مهندسان در حال تکمیل نقشه ها و تامین تجهیزات برای شروع کار ساخت هستند.
اما امروز افتتاح و بهره برداری از برج میلاد نه تنها برای مردمان تهران که برای مردم سراسر کشور به عنوان واقعه ای مهم و سرنوشت ساز تلقی می شود و اینان در انتظارند تا از سرنوشت این پروژه که در سال های اخیر به یکی از پر سرو صدا ترین پروژه های سازه ای کشور تبدیل شده است، اطلاعی تام و تمام یابند و در صورت امکان از جذابیت های مختلف آن بهره مند گردند. جذابیت هایی که بی شک تا زمانی چند همچنان برای مردم ایران بی بدیل خواهد ماند...
نویسنده : پژمان موسوی
منبع : روزنامه مردم سالاری

مطالب مرتبط


وبگردی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم - سرلشگر فیروزآبادی: مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم.
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت!
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت! - احمد نجفی امشب در اقدامی عجیب درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرفت! این اقدام او در اعتراض به وضعیت نمایش فیلمش (من یک ایرانی ام) صورت گرفته است.
انگیزه بساز، حکومت کن!
اگر به تازگی به عنوان مدیر یا رئیس مجموعه‌ای انتخاب شده‌اید یا می‌خواهید خودتان کارآفرین باشید، بهتر است در اولین قدم‌های ورود به این مسیر تازه، راه و رسم ارتباط با کارمندان را بهتر بشناسید.