پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ / Thursday, 19 July, 2018

اجتماعی , شهر و شهرنشینی , شهر
نمادی برای هویت تهران امروز


نمادی برای هویت تهران امروزنویسنده کتاب برج ایفل در مقدمه ای که بر این کتاب نگاشته است با بیان اینکه تنها دوست دارد در رستوران این برج غذایش سرو شود، در توضیح این مسئله می گوید: این رستوران تنها جایی است که می توان از آن این برج بزرگ را ندید...
برج میلاد و حاشیه های آن امروز دیگر نه به مثابه یک سازه صرف که به عنوان هویتی برای شهری محسوب می شود که عنوان پایتختی ایران را یدک کشیده و در بسیاری از زمینه ها خود را پیشرو و مدرن محسوب می کند; شهری که با وجود مشکلات و مصائب گوناگون توانسته است جایی را برای خود در بین شهرهای مطرح دنیا باز کرده و در مقابل بسیاری از آنها عرض اندام نماید. برج میلاد اما با ۴۳۵ متر ارتفاع پس از برج سی ان تورنتو کانادا با ۵۵۳/۳ متر ارتفاع، برج مسکو با ۵۳۳/۳ متر ارتفاع و برج شانگ های چین با ۵۰۰ متر ارتفاع در مکان چهارم برجهای مخابراتی جهان قرار دارد. این برج از ۵ قسمت اصلی شامل شالوده، ساختمان پای برج (لابی)، بدنه اصلی برج، سازه راس و دکل تشکیل شده است و ساختمان راس آن یکی از بزرگترین ساختمانهای راس در برج های مخابراتی دنیاست. نخستین مرحله اجرای این برج در تاریخ ۱۲ دی ماه سال ۱۳۷۷ آغاز شد. پس از پایان این مرحله، آسانسور حمل پرسنل با ظرفیت ۲۵ نفر در بخش مرکزی بدنه نصب شد.
هنگام اجرای بدنه، در هر ۱۲ متر یک سقف دسترسی در بخش مرکزی ساخته می شد. برای حفاظت از برج در مقابل صاعقه، سیم های مسی در بدنه برج کار گذاشته شده که تا کف پی امتداد دارند و در نهایت به شبکه هم پتانسیل کف پی متصل می شوند. علاوه بر این به منظور بررسی عملکرد نیروها، در زیر پی و بدنه برج ابزار دقیق استاتیکی و دینامیکی در مکان های مختلف بدنه جای گذاری می شوند که از نتایج آنها برای کسب اطلاعات بیشتر، برای نگهداری برج و همچنین کارهای تحقیقاتی می توان استفاده کرد. به همین ترتیب و برای اطلاع از هرگونه حرکت احتمالی بدنه برج و محدوده اطراف آن یک شبکه میکروژئودزی در بدنه و اطراف برج ایجاد شده است، تا در هنگام لزوم توسط دوربین های دقیق نقشه برداری بتوان اطلاعات لازم را ثبت و ضبط کرد. سمت چهارم ساختمان سازه راس است که ساختمانی ۱۲ طبقه و از جنس اسکلت فلزی است و از تراز ۲۴۵+ تا ۳۱۵+ متری ساخته می شود. نمای بیرونی این ساختمان شیشه ای است و طبقات مختلف آن علاوه بر کاربردهای تاسیساتی، مخابراتی و تلویزیونی دارای جاذبه های تفریحی شامل رستوران گردان، سکوی دید روباز و گنبد آسمان در آخرین طبقه است. مساحت طبقات ساختمان راس برج در مجموع حدود ۱۲ هزار مترمربع است و بیشترین قطر آن ۶۰ متر است. وزن کل اسکلت فلزی این ساختمان ۲ هزار تن است که توسط تیرهای شعاعی و اتصالات صفحه فلزی به بدنه بتنی متصل می شوند.
اما آنچه برج میلاد را امروز به سوژه ای داغ برای مردم و رسانه ها تبدیل کرده است نه مشخصات فنی آن که تاخیرهای پی درپی ای است که برای زمان افتتاح نهایی آن اززبان مسوولین امر به اطلاع افکار عمومی می رسد تا جایی که یکبار محمد باقر قالیباف شهردار تهران از بابت همین تاخیرها از مردم تهران عذر خواهی نموده و جدیت مدیران درگیر با این پروژه عظیم را در پیشبرد کارها خواستار شده بود. این بار اما برخلاف دوره های گذشته به نظر می رسد که وعده مسوولین امر در خصوص اعلام زمان افتتاح نهایی این پروژه رنگی از واقعیت به خود گرفته است و مردم تهران به واقع در مهر ماه سال جاری شاهد راه اندازی این پروژه عظیم خواهند بود زیرا آن گونه که روابط عمومی شرکت یادمان سازه از قول رضا میرصادقی آورده است فاز اول پروژه مرکز ارتباطات بین المللی تهران، شامل برج میلاد، مرکز همایش های بین المللی، پست برق، موتورخانه مرکزی، تونل، فضای سبز، راه های دسترسی و تاسیسات زیربنایی می شود، در مهر سال جاری همزمان با عید سعید فطر با حضور مقامات کشوری و میهمانان خارجی طی مراسم باشکوهی به بهره برداری خواهد رسید.
وی دراین زمینه افزوده است: هم اکنون بخش هایی از فاز اول پروژه مرکز ارتباطات بین المللی تهران نظیر سالن همایش ها، مورد بهره برداری نهایی قرار گرفته و برج میلاد نیز انجام وظایف مخابراتی خود را آغاز کرده است.
مجری پروژه برج میلاد با اشاره به اینکه با تلاش بدون تعطیلی در ایام نوروز نصب کامل دو آسانسور سریع و نصب شیشه های شفت و نیمی از شیشه های سازه راس میسر شده، می گوید: تست آزمایشی رستوران گردان برج میلاد انجام شده و به طور کامل آماده بهره برداری است.
وی با اشاره به اینکه تا زمان برگزاری مراسم بهره برداری از برج گزارش کارهای انجام شده به اطلاع مردم خواهد رسید، افزود: افتتاح و بر مدار قرار گرفتن نخستین پست منحصر به فرد برق خصوصی و موتورخانه مرکزی، از جمله این اقدامات است که اطلاعات آن در فرصتی دیگر اعلام می شود. میرصادقی در خصوص علت تاخیرهای به وجود آمده در بهره برداری نهایی از فاز اول پروژه نیز می گوید: براساس گزارش تهیه شده ۸۷ درصد تاخیر در کار مربوط به عوامل بین المللی و فسخ یک طرفه قراردادهای طرف خارجی و ۱۳ درصد باقیمانده شامل شرایط خاص آب و هوایی زمستان سال گذشته و سایر عوامل بوده است که قبلا برای مردم عنوان شده است اما این امر باعث تعذیر و عذرخواهی دست اندرکاران ساخت این پروژه مهم از مردم شریف تهران نمی شود. میرصادقی در خصوص شروع به کار فاز دوم پروژه مرکز ارتباطات بین المللی تهران نیز اظهار می کند: کار ساخت فاز دوم این پروژه که شامل هتل ۵ ستاره، مرکز تجارت جهانی و مراکز اداری و عمومی است نیز به طور رسمی در سال جاری آغاز شده و مهندسان در حال تکمیل نقشه ها و تامین تجهیزات برای شروع کار ساخت هستند.
اما امروز افتتاح و بهره برداری از برج میلاد نه تنها برای مردمان تهران که برای مردم سراسر کشور به عنوان واقعه ای مهم و سرنوشت ساز تلقی می شود و اینان در انتظارند تا از سرنوشت این پروژه که در سال های اخیر به یکی از پر سرو صدا ترین پروژه های سازه ای کشور تبدیل شده است، اطلاعی تام و تمام یابند و در صورت امکان از جذابیت های مختلف آن بهره مند گردند. جذابیت هایی که بی شک تا زمانی چند همچنان برای مردم ایران بی بدیل خواهد ماند...
نویسنده : پژمان موسوی
منبع : روزنامه مردم سالاری

مطالب مرتبط


وبگردی
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج - دو چهره مشهور تلویزیون نیز از مواهب موسسه ثامن الحجج بی نصیب نبوده‌اند. مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.