جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ / Friday, 20 October, 2017

اجتماعی / مشکلات و رفاه اجتماعی / برنامه‌های ایمنی و سلامت عمومی
آنچه بر سلامت گذشت


آنچه بر سلامت گذشتسال ۱۳۸۶ به سلامت سپری شد. اینک فرموده‌اند که تحلیلی به این تازه گذشته بنویسم. به دنبال شاخص‌های ارزیابی بودم که چهار اصل مراقبت‌های اولیه بهداشتی به عنوان غیرقابل تغییرترین شاخص‌های حوزه سلامت به ذهن متبادر شد. سعی می‌کنم خلاصه کنم و دست یافته‌ها و نایافته‌ها را یکجا تا آنجا که به نظرم درست می‌رسد، بیان کنم.
● اصل عدالت اجتماعی
مؤلفه‌ عدالت اجتماعی، ورد زبان همه آنهایی است که مسوولیت حکومت برگردن آویخته‌اند و یا قرار دارند در فردای حیات خود آن را زیور تخت و تاج کنند. جغرافیا در این مؤلفه‌ بی‌تأثیر است و نوع حاکمیت و حکومت هم تفاوتی نمی‌کند، اما منظور من «عدالت اجتماعی در سلامت» است، مقوله‌ای که هر چندگاه یک بار غبار از چهره پاک می‌کند و ویترینی برای نمایاندن می‌شود. در سال ۸۶ تثبیت اندیشه «پزشک خانواده» و عملی‌شدن این اندیشه تا حد قابل قبول در جامعه روستایی پس از رخوت یک ساله اول دولت محترم نهم، مهم‌ترین رفتار مرتبط با عدالت اجتماعی در سلامت است. توسعه رفتاری این عملکرد با در نظر گرفتن محوریت سلامت به عنوان یک مقوله جامع در توسعه جامعه روستایی قابل پیش‌بینی است. قابلیت دسترسی و دست‌یابی، امکانات تحلیل بر عدالت اجتماعی مصداق مناسبی است. آنچه بر این اقدام درست خدشه وارد می‌کند، عدم تعمیق و توسعه عرضی آن است که ان‌شاءالله به نحو مطلوب عمل خواهد شد.
در سال ۸۶ و در ماه‌های پایانی با تأخیری دو ساله، غنی‌سازی آرد در استان‌های کشور عملی شد (حداقل در تهران عملی شد). مصوبه این اقدام عادلانه برای همه کشور مربوط به سال ۱۳۸۳ است و اقدمات تحقیقاتی و اجرای نمونه‌ای آن از سال ۱۳۷۹ شروع شده بود. پاسخ‌گویی به نیازهای ریزمغذی‌های کشور، آن هم در قالب قوت غالب، اقدام عادلانه و درستی است. اشکال مطلب این است که جامعیت ریزمغذی‌ها که پیش‌تر طراحی شده بود، عملی نشده است و به آهن و اسیدفولیک بسنده شده که ان‌شاءالله مطلعی بر رفع نیاز عمومی مردم باشد. در بخش خدمات اورژانس، با رسیدن آمبولانس‌های خریداری شده، اقدامات مفیدی انجام شد. اگر چه تأثیر آن در میزان مرگ ناشی از تصادفات هنوز قابلیت ارزش‌یابی ندارد ولی در قالب نوع خدمت قابلیت تقدیر دارد. این حرکت عادلانه و فراگیر است.
آنچه عدالت اجتماعی را خدشه‌دار کرد، فراموش کردن اقتصاد سلامت و دامن زدن به آشفته بازاری است که پای بر حلقوم بینوایان بیمار ایرانی گذاشته است. بی‌توجهی به اقتصاد ملی و میزان سرانه ناخالص ملی (GDP) و باز کردن دروازه‌ها برای ورود تکنولوژی‌هایی که دفاع از آنها مصداق یقینی برکلام مبارک مولایمان امام علی (ع) است که فرمودند: «کلمه الحق یراد بهاالباطل». بزرگ‌ترین ضعف مدیریت سلامت، در مخدوش کردن «عدالت اجتماعی در سلامت» بود. عدالت در سلامت، یکی از شاخص‌های بین‌المللی برای ارزیابی عملکرد حوزه‌های سلامت در جهان است که متأسفانه در سال‌های اخیر همیشه ما در زمره‌ عقب‌ افتاده‌ترین کشورهای جهان بوده‌ایم و در سال ۱۳۸۶ نیز برای این امر نه تنها تلاش شد، بلکه آزادسازی ورود بعضی تکنولوژی‌هایی که اثربخشی هزینه آنها در سلامت مردم کاملا زیر سوال است، ضربه‌ای بود به بار شیشه عدالت در سلامت. کشور آمریکا که بیشترین میزان پول را در سلامت هزینه‌ می‌کند، از کشورهای عقب‌افتاده در عدالت است، به‌نحوی که به قولی در سال ۲۰۰۷ در جایگاه ۳۲ جهان قرار گرفت و کشور ژاپن برای اولین بار سکوی اول عدالت در سلامت را اشغال کرد و گوی سبقت را از کشورهای اروپایی نیز ربود.ما اگر به این مهم توجه نکنیم، در گودال تجارت در سلامت گرفتار و دفن خواهیم شد و مردم و سلامت آنها را از دست خواهیم داد.
● اصل مشارکت مردم
توجه به مردم و میزان توان آنها، آن گونه که در ساختارهای سیاسی اجتماعی متجلی است، از وظایف اصلی مدیران حوزه سلامت است. به اعتقاد اینجانب، این سرمایه اجتماعی در سال ۱۳۸۶ به‌درستی به کار گرفته نشد. ندیدیم که مردم در مورد مسایل مرتبط با سلامت اطلاعات لازم را درست و به موقع دریافت کنند و عکس‌العمل مناسب را به وقت نشان دهند. در بسیاری از مسایل مرتبط با سلامت، مردم فراموش شدند و آگاهی‌رسانی به آنها خیلی محدود و غیرقابل قبول است.
ریشه‌کنی، کنترل و مقابله با بیماری‌ها بدون توان‌مند کردن مردم غیرممکن است و این اصل اساسی مدیریت سلامت هرگز نباید به بوته فراموشی سپرده شود و یا به نحوی عمل شود که اعتماد مردم به حوزه سلامت کم شود. مردم همان مردمی هستند که حماسه کنترل سرخک و سرخجه را در طول ۳۳ روز با ظرفیت ۳۳ میلیون نفر ایجاد کردند و صفحه‌ای را در تاریخ سلامت جهان گشودند که هرگز تکرار نشده و احتمالا در آینده نیز نخواهد شد.
● اصل همکاری بین‌بخشی
رعایت این اصل از چارچوب‌های اصولی توفیق در سلامت است که البته توپ، بیشتر در زمین سایر بخش‌های مرتبط با توسعه است. بعضی همکاری‌ها مانند هماهنگی با پلیس در کنترل حوادث ترافیکی، اتفاق خوشایندی بود، اما نادیده گرفتن حوزه سلامت در ابعاد مختلف از نقاط ضعف رعایت این اصل به شمار می‌آمد.مجلس شواری اسلامی هیچ تلاشی برای پیاده کردن اصل ۹۰ قانون برنامه پنج ساله چهارم نکرد. بودجه دانشگاه‌ها کمتر شد و استقلال دانشگاه‌ها با بودجه‌ریزی متفاوت سال ۸۶ زیر سوال رفت. وزارت بازرگانی آن‌قدر شکر وارد کشور کرد که امکان توفیق برای بهره‌گیری از منابع مناسب کالری برای وزارت بهداشت را از بین برد. هنوز مواد اولیه روغن‌های مصرفی مردم و فرمولاسیون آن به جایگاه مورد درخواست وزارت بهداشت نرسیده است.
موضوع فلزات سنگین و باقیمانده سموم بر موادغذایی توفیق زیادی نداشته است. اختلاف نظر سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت که ریشه در اندیشه دارد، همچنان باقی است و موضوع تعرفه‌ها هم گوی‌بازی این میدان بزرگ است، اگر چه توخالی است و به هیچ وجه مساله اصلی مردم و سلامت مردم نیست.
● اصل رعایت تکنولوژی مناسب
این اصل همان است که اگر رعایت شود، عدالت برقرار و سلامت علمی می‌شود و اگر نه، عروسک‌های بزک‌کرده به جای واقعیت خودنمایی می‌کنند. در پزشکی مسیر علم تا عمل به‌خوبی روشن است و از جرقه یک تحقیق تا انجام یک کارآزمایی بالینی و متاآنالیز(فرابررسی) آن تا تبدیل شدن به یک راهنمای بالینی، مسیر مشخصی را طی می‌کند، اما در دنیای آشفته‌ گاهی از جیب مردم یا جیب دولت هزینه‌هایی را می‌کنیم که بدون در نظر گرفتن سلامت مردم و بی‌اطلاعی از اثربخشی هزینه‌های انجام شده، تنها به بزرگ‌تر شدن کیسه‌های از پیش دوخته شده شرکت‌های چند ملیتی کمک می‌کنیم و بهانه می‌آوریم که این موضوع در فلان مقاله یا کارآزمایی به اثبات رسیده است. غافل از اینکه همان صاحبان اصلی کارآزمایی حق ندارند از بودجه عمومی و یا جیب مردم این کارها را انجام دهند.
موضوع رعایت تکنولوژی مناسب که در دهه ۷۰ میلادی در دنیا شکلی جدی گرفت و در آلماآتا به عنوان اصل چهارم استراتژی سلامت جهانی مطرح شد، در سال ۱۳۸۶ مثل بقیه سال‌ها مورد عنایت جدی قرار نگرفت.

منبع : هفته نامه سپید

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
پايتخت , عسکری چاوردی , هنرستان های , پروتئین آلرژی زا , مرغداری , روباز , اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان , بندق , ناظران هفته , مسابقات جهانی بوسنی , جمعیت فلسطین , رزمندگان اسلام , سکوی پرتاب راکت , سربازان هلندی , کنونی , وزیر صنعت دولت دوازدهم , سلیمان زاده , ستاد دهه فحر , کاردار سفارت ایران , سالگرد پیروزی حزب الله در جنگ 33 روزه , کاپتاگون , اسکرین 22 بهمن , 31 هزار هکتار , النمر , رفتار فرانسه , جشنواره فیلم کالگری , بعد از محرم و صفر , رونمایی از 5 بذر جدید , فریادرس شهبازی , ضیا‌الدین دری , تیم ملی گراپلینگ بانوان , رییس فیفا , سازمان لیگ , اجرام سماوی , فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا , جزره البوحمید , مصدومزنجان , قیمت ویزا , تیم ملی روسیه , شهوت رانی , بانوی اول تنیس جهان اسپانیایی شد , چند دوازدهم , تعدادمراجعین , پرورش‌اندام , حصیر , برقی بنزینی , شیرینی تر , تعهد، , مذاکرات صلح فیلیپین , اعلم الدین ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
دانش‌آموزان نیازمند به مراقبت‌های ویژه (۲) , نقش یک گروه اجرائی محلی , مراسم عروسی , آغاز داستان (۴) , برنامهٔ کوتاه مدت , سی‌ام , سیر , خربزه , رسم آمریکا , ای خداوند یکی یار جفاکارش ده , نوروز , گاماسیاب ‌رود، نهاوند , بیان اشارت سلام سوی دست راست در قیامت از هیبت محاسب... , علایم، نشانه‌ها و تشخیص , عوامل تغییر اجتماعی (۲) , غزل , مو , چشمهٔ معدنی اسكل‌آباد، اسكل‌آباد، خاش , توزیع جغرافیائی , محاسبه تقاضا برای نیروی انسانی(۲) ,

برخی منابع مهم خبری
ictpress.ir آی سی تی , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , hodana.ir هدانا , rahva.ir رهوا , roydadnews.ir رویداد , mehrnews.com خبرگزاری مهر , bankia.ir بانکیا , nasimonline.ir نسیم , alborznews.net البرز , citypress.ir شهرداری تهران , tehranpress.com تهران پرس , javanonline.ir جوان آنلاین , sedayeeghtesad.ir صدای اقتصاد , isna.ir ایسنا , sourehcinema.ir سوره سینما , rahyabnews.com رهیاب نیوز , sedayiran.com صدای ایران , cinemakhabar.ir سینما خبر , basirat.ir بصیرت , daynews.ir دی , shahrdaronline.com شهردارآنلاین , memarinews.com معماری نیوز , eghtesadeiranonline.com اقتصاد ایران , seratnews.ir صراط نیوز , aecinema.ir هنر و تجربه , zamannews.ir زمان , atynews.com آتی نیوز , 9day.ir 9 دی , azadinews.ir آزادی , indexiran.ir ایندکس ایران ,


بازرگانی موسایی باغستانی  ◊  09125436383-07633676575
وبگردی
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست - فیلم - کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار این ویدئو شایعه کرده اند فردی که کنار دونالد ترامپ ایستاده، ملانیا نیست و بدل او است.
اخاذان خیابانی که پلیس با آنها کاری ندارد !
اخاذان خیابانی که پلیس با آنها کاری ندارد ! - با وجود آنکه همه دستگاه ها اعم از پلیس و شهرداری فعالیت پارکبانان را غیر قانونی می دانند، این افراد همچنان به دریافت پول غیرقانونی از مردم اقدام می کنند.
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند - کارخانه ایران خودروی مشهد در۶۰کیلومتری جاده مشهد به نیشابور و در منطقه‌ای به نام شهر جدید بینالود قرار دارد. این کارخانه دارای خطوط تولید بدنه، رنگ، تزئینات و تکمیل کاری است و در زمینی به مساحت ۷۳۰هکتار با هدف تولید۱۰۰هزار دستگاه خودروی سواری در سال ۱۳۸۷ آغاز بکار کرده است.
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس!
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس! - این بازیگر ایرانی که مدتهاست خبری از حضور او در عرصه هنر نیست برای اولین بار مقابل حریف چینی مسابقه داد.
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی - جمعه ۲۰ مرداد بیست و پنجمین مراسم «تولد ماه» به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی برگزار شد.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
    پربازدیدها