شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ / Saturday, 19 January, 2019

سیاسی , جهان , مطبوعات
نگاهی به سرمقاله‌های مطبوعات جهان-۳ سپتامبر


نگاهی به سرمقاله‌های مطبوعات جهان-۳ سپتامبرموضوع کنگره حزب جمهوریخواه و مقارن شدن آن با طوفان گوستاو، نشست روز پنج شنبه نشست سوریه و رقابت­های انتخاباتی امریکا عمده سوژه­های سرمقاله­های امروز روزنامه­های جهان بودند.
روزنامه بوستون گلاب در سرمقاله امروز خود به موضوع انتخابات ریاست جمهوری امریکا و سخنرانی جان مک­کین نامزد جمهوری­خواه ریاست جمهوری امریکا در کمپ انتخاباتی جمهوریخواهان در آریزونا پرداخته و تحت عنوان فتوای قضایی در سنت­پائول، نوشته است، به نظر می­رسد، انتخابات درون حزبی در جمهوری­خواهان بسیار بدتر از وضعیت سازمانی جدید آنها است. ظاهر امر چنین بود که گویا جان مک­کین نیازی نمی­بیند که در رقابت­های انتخاباتی تغییری در شیوه بازی خود بدهد. اما وقتی وی در آریزونا از میان چندین نامزد مطرح جمهوریخواه بر روی سارا پیلین فرماندار آلاسکا سرمایه­گذاری کرد و وی را به عنوان معاون خود برگزید، بسیاری از پیش­بینی­ها به هم خورد. حال این که خود مک­کین شناخت چندانی از پیلین ندارد.
در ادامه این یادداشت آمده است، وقتی که نامزد ریاست جمهوری با دقت بسیار از سوی اعضای حزب انتخاب شد، گویا اعضای حزب دیگر نیازی نمی­بینند که بر روی تصمیم­های وی نیز رای دهند یا دقت بیشتری به خرج دهند. در حالی که در انتخابات درون حزبی دموکرات­ها باراک اوباما از دیگر اعضای حزب خواست، که به وی بیشتر از هیلاری کلینتون اعتماد کنند با این تصور که وی بیشتر میان مردم بوده است. مک­کین پیلین را انتخاب کرد زیرا وی در مقایسه با اوباما کمتر ریسک خطاپذیری داشت و در برابر تصمیمات مهم بازدهیش بالاتر است. به اعتقاد مک­کین پیلین اعتبار ویژه­ای به سیاست­هایش می­دهد و این باعث می­شود که رقبایش او را دست کم بگیرند.
روزنانه شیکاگو تریبیون در سرمقاله خود با عنوان علم سیاست چرک دختر آبستن، به قلم جان کاس، نوشته است که آیا سیاستمداران فعال در انتخابات ریاست جمهوری امریکا احساس خفت و تنفر نمی­کنند که دختر ۱۷ ساله معاون نامزد انتخاباتیشان از چنان فساد اخلاقی برخودار است که شخصیت افراد جنایتکار را تجسم می­کند؟ از فعالان چپ اینترنتی درباره این انتخاب و رفتار بپرسید تا متوجه شوید انتخاب وی تا چه اندازه نفرت انگیز بوده است.
در ادامه این یادداشت آمده است، از خانم بریستول پیلین نیز بپرسید چه کسی به او حق می­دهد، هنگامی که کارهایش سوژه حملات منتقدان مادرش به عنوان فرماندار آلاسکا و اکنون معاون نامزد رئیس جمهوری امریکا است. موضوعی که باعث شد اعضای حزب سریعا به سراغ مک­کین بروند و از وی بپرسند واقعا خانم پیلین یک جمهوریخواه مخالف سقط جنین هست؟
روزنامه ایندیپندنت چاپ بریتانیا در یادداشتی با عنوان طوفان می­تواند عرصه را بر مک­کین تنگ­تر کند، نوشته است، ایا گردباد گوستاو رقابت­های انتخاباتی امریکا را تحت تاثیر قرار داد و شیب پرتگاه آنها را تندتر کرد و فعالیت طاقت­فرسای آنها را سخت­تر کرده است؟ کنگره حزب جمهوری­خواه دو بار به تعویق افتاد و این باعث شد آنها در تبلیغات حزبیشان از دموکرات­ها عقب افتاده و به نوعی یک شکست خانگی را متحمل شوند.
وی در ادامه یادداشت خود به تاثیرات گردبادها بر روند رقابت­های انتخاباتی ریاست جمهوری امریکا اشاره می­کند و با یادآوری پیامدهای سیاسی گردبادهای گذشته می­پرسد، مک­کین چگونه می­تواند به تهدیدهای امنیتی این چنینی پاسخ دهد؟ او نگرانی خود را از گرم شدن کره زمین ابراز می­دارد اما هیچ اقدامی برای کاهش گازهای گلخانه­ای و جایگزین کردن سوخت­های تجدید شونده نکرده است. گرچه سارا پیلین معاونش اخیرا گفته است که گرم شدن زمین ساخته دست بشر است.
روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن سرمقاله امروز خود را به نشست چهار جانبه دمشق که قرار است فردا با حضور رهبران کشورهای فرانسه، قطر و ترکیه در دمشق برگزار شود، اختصاص داده­ است. در این یادداشت که طارق حمید با عنوان سوریه، نشست تناقض­ها نوشته شده، آمده است، در آستانه نشست دمشق تحلیل­های بسیاری انجام شده که در برخی موارد مبالغه­هایی به چشم می­خورد. عمده تحلیل­ها حول این دو موضوع است که اول این نشست به مثابه نشست روسای اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس است. و دیگری این که اهمیت این دیدار می­تواند نقشه بازی بازیگران اساسی منطقه را به نفع سوریه تغییر داده و از محوریت سوریه – عربستان – مصر به محور دیگری منتقل کند.
در انتهای یادداشت آمده است که این نشست، نشست بسیار با اهمیتی است اما طبیعتا تناقضات بسیاری را در خود دارد. نباید فراموش کرد که نه فرانسوی ­ها همانند امریکایی­ها از ایران و سوریه انتظارات آن چنانی دارند و نه ترکیه کشوری است که اسرائیل همانند سوریه از آن انتظار داشته باشد. اما سوریه می­تواند بیشترین بهره­برداری از این نشست ببرد، نشستی که می­تواند در بازگشت روابط دمشق با امریکا، مصر و عربستان بسیار مفید باشد.
نویسنده : علی موسوی خلخالی
منبع : دیپلماسی ایرانی

مطالب مرتبط


وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.