چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 21 November, 2018

سیاسی , جهان , مطبوعات
نگاهی به سرمقاله‌های مطبوعات جهان-۳ سپتامبر


نگاهی به سرمقاله‌های مطبوعات جهان-۳ سپتامبرموضوع کنگره حزب جمهوریخواه و مقارن شدن آن با طوفان گوستاو، نشست روز پنج شنبه نشست سوریه و رقابت­های انتخاباتی امریکا عمده سوژه­های سرمقاله­های امروز روزنامه­های جهان بودند.
روزنامه بوستون گلاب در سرمقاله امروز خود به موضوع انتخابات ریاست جمهوری امریکا و سخنرانی جان مک­کین نامزد جمهوری­خواه ریاست جمهوری امریکا در کمپ انتخاباتی جمهوریخواهان در آریزونا پرداخته و تحت عنوان فتوای قضایی در سنت­پائول، نوشته است، به نظر می­رسد، انتخابات درون حزبی در جمهوری­خواهان بسیار بدتر از وضعیت سازمانی جدید آنها است. ظاهر امر چنین بود که گویا جان مک­کین نیازی نمی­بیند که در رقابت­های انتخاباتی تغییری در شیوه بازی خود بدهد. اما وقتی وی در آریزونا از میان چندین نامزد مطرح جمهوریخواه بر روی سارا پیلین فرماندار آلاسکا سرمایه­گذاری کرد و وی را به عنوان معاون خود برگزید، بسیاری از پیش­بینی­ها به هم خورد. حال این که خود مک­کین شناخت چندانی از پیلین ندارد.
در ادامه این یادداشت آمده است، وقتی که نامزد ریاست جمهوری با دقت بسیار از سوی اعضای حزب انتخاب شد، گویا اعضای حزب دیگر نیازی نمی­بینند که بر روی تصمیم­های وی نیز رای دهند یا دقت بیشتری به خرج دهند. در حالی که در انتخابات درون حزبی دموکرات­ها باراک اوباما از دیگر اعضای حزب خواست، که به وی بیشتر از هیلاری کلینتون اعتماد کنند با این تصور که وی بیشتر میان مردم بوده است. مک­کین پیلین را انتخاب کرد زیرا وی در مقایسه با اوباما کمتر ریسک خطاپذیری داشت و در برابر تصمیمات مهم بازدهیش بالاتر است. به اعتقاد مک­کین پیلین اعتبار ویژه­ای به سیاست­هایش می­دهد و این باعث می­شود که رقبایش او را دست کم بگیرند.
روزنانه شیکاگو تریبیون در سرمقاله خود با عنوان علم سیاست چرک دختر آبستن، به قلم جان کاس، نوشته است که آیا سیاستمداران فعال در انتخابات ریاست جمهوری امریکا احساس خفت و تنفر نمی­کنند که دختر ۱۷ ساله معاون نامزد انتخاباتیشان از چنان فساد اخلاقی برخودار است که شخصیت افراد جنایتکار را تجسم می­کند؟ از فعالان چپ اینترنتی درباره این انتخاب و رفتار بپرسید تا متوجه شوید انتخاب وی تا چه اندازه نفرت انگیز بوده است.
در ادامه این یادداشت آمده است، از خانم بریستول پیلین نیز بپرسید چه کسی به او حق می­دهد، هنگامی که کارهایش سوژه حملات منتقدان مادرش به عنوان فرماندار آلاسکا و اکنون معاون نامزد رئیس جمهوری امریکا است. موضوعی که باعث شد اعضای حزب سریعا به سراغ مک­کین بروند و از وی بپرسند واقعا خانم پیلین یک جمهوریخواه مخالف سقط جنین هست؟
روزنامه ایندیپندنت چاپ بریتانیا در یادداشتی با عنوان طوفان می­تواند عرصه را بر مک­کین تنگ­تر کند، نوشته است، ایا گردباد گوستاو رقابت­های انتخاباتی امریکا را تحت تاثیر قرار داد و شیب پرتگاه آنها را تندتر کرد و فعالیت طاقت­فرسای آنها را سخت­تر کرده است؟ کنگره حزب جمهوری­خواه دو بار به تعویق افتاد و این باعث شد آنها در تبلیغات حزبیشان از دموکرات­ها عقب افتاده و به نوعی یک شکست خانگی را متحمل شوند.
وی در ادامه یادداشت خود به تاثیرات گردبادها بر روند رقابت­های انتخاباتی ریاست جمهوری امریکا اشاره می­کند و با یادآوری پیامدهای سیاسی گردبادهای گذشته می­پرسد، مک­کین چگونه می­تواند به تهدیدهای امنیتی این چنینی پاسخ دهد؟ او نگرانی خود را از گرم شدن کره زمین ابراز می­دارد اما هیچ اقدامی برای کاهش گازهای گلخانه­ای و جایگزین کردن سوخت­های تجدید شونده نکرده است. گرچه سارا پیلین معاونش اخیرا گفته است که گرم شدن زمین ساخته دست بشر است.
روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن سرمقاله امروز خود را به نشست چهار جانبه دمشق که قرار است فردا با حضور رهبران کشورهای فرانسه، قطر و ترکیه در دمشق برگزار شود، اختصاص داده­ است. در این یادداشت که طارق حمید با عنوان سوریه، نشست تناقض­ها نوشته شده، آمده است، در آستانه نشست دمشق تحلیل­های بسیاری انجام شده که در برخی موارد مبالغه­هایی به چشم می­خورد. عمده تحلیل­ها حول این دو موضوع است که اول این نشست به مثابه نشست روسای اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس است. و دیگری این که اهمیت این دیدار می­تواند نقشه بازی بازیگران اساسی منطقه را به نفع سوریه تغییر داده و از محوریت سوریه – عربستان – مصر به محور دیگری منتقل کند.
در انتهای یادداشت آمده است که این نشست، نشست بسیار با اهمیتی است اما طبیعتا تناقضات بسیاری را در خود دارد. نباید فراموش کرد که نه فرانسوی ­ها همانند امریکایی­ها از ایران و سوریه انتظارات آن چنانی دارند و نه ترکیه کشوری است که اسرائیل همانند سوریه از آن انتظار داشته باشد. اما سوریه می­تواند بیشترین بهره­برداری از این نشست ببرد، نشستی که می­تواند در بازگشت روابط دمشق با امریکا، مصر و عربستان بسیار مفید باشد.
نویسنده : علی موسوی خلخالی
منبع : دیپلماسی ایرانی

مطالب مرتبط


وبگردی
تهدید امنیتی جدید به نام پرایدساز
تهدید امنیتی جدید به نام پرایدساز - هشدار می‌دهم اگر تا دو هفته آینده با افزایش قیمت خودرو موافقت نشود تولید خودرو در جاده مخصوص کرج را متوقف می‌کنیم و سیل بیکاران روانه جامعه خواهند شد!
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.