دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ / Monday, 20 August, 2018

فرهنگی و هنری , سینما , بازیگر
« نقش منفی » ها، هیچ وقت داوری نمی شوند!


« نقش منفی » ها، هیچ وقت داوری نمی شوند!«سیاوش طهمورث» از هنرمندان با سابقه تئاتر کشور است که فعالیت در حوزه تئاتر را به عنوان بازیگر از اوایل دهه چهل و با حضور در تئاترهای تأثیرگذار سالهای چهل و پنجاه آغاز کرده است.
طهمورث جزء بازیگران مستقل سینما، تئاتر و تلویزیون ماست که با سختی بسیار و سالها کار و تلاش موقعیت خودش را تثبیت کرده و اگر چه جوایز متعدد و رنگارنگی دریافت نکرده اما توانسته سبک خودش را به عنوان یک بازیگر بشناساند و در جریان کارهای متعدد تقویت کند.
«سیاوش طهمورث» را بارها و بارها در نقش ضد قهرمان داستانهای مختلف در سینما، تئاتر و تلویزیون دیده ایم، اما نکته جالب در مورد این بازیگر این است که شخصیت او کاملاً با نقشهای قدرتمند و خشن داستانهایی که در آنها بازی کرده، متفاوت است.آنچه می خوانید گفتگویی کوتاه است که چندی پیش با این هنرمند سخت کوش و مهربان سینما، تئاتر و تلویزیون انجام دادیم:
▪ عموم کسانی که شما را می شناسند شاید بیشتر شناختشان نسبت به سیاوش طهمورث، به حوزه «بازیگری» مربوط باشد، اما من احساس می کنم که شما به عنوان یک کارگردان بیشتر به خودتان شبیه هستید و در این حوزه حرفهایی برای گفتن دارید که بازی در کار دیگر کارگردانان فرصت بازگویی آنها را به شما نمی دهد. نظر خودتان در این رابطه چیست؟
ـ به هر حال در حوزه بازیگری هم من سعی می کنم که حاصل دیدگاه و تفکرات خودم را عرضه کنم، اما در این عرصه کارگردانی با دیدگاه و نظری خاص وجود دارد و آن شخصیت را به شکلی که خودش می بیند، می خواهد.در نتیجه من سعی می کنم که کارم را با کارگردان و دیدگاهش تقسیم کرده و برای او زندگی کنم ولی با سبک و دیدگاه خودم! یعنی طوری که هم او راضی باشد و هم خود من. این بازیگری است. اما زمانی که کارگردانی می کنم، دیگر دیدگاه مطلقاً متعلق به خودم است. اینجاست که شاید بعضی ها (چون من را در سینما و تلویزیون و تئاتر بیشتر در مقام بازیگر دیده اند) فکر کنند من بیشتر بازیگرم تا یک کارگردان!
▪ شما بیشتر به بازیگری تجربی اعتقاد دارید یا بازیگری آکادمیک؟ و به نظر شما، بازیگران ما درحوزه تئاتر علمی و آکادمیک در چه سطحی هستند؟
ـ ببینید، این چیزهایی که الآن به این صورت در قالب آموزشهای آکادمیک وجود دارد و دانشجویان در طول ۵ سال تحصیل آنها را از استادان محترم دانشگاهها می آموزند، فقط در حد راهیابی است. این اول راه است. یعنی وقتی که دانشجویی وارد دانشگاه می شود و سر کلاس می نشیند، نباید توقع داشته باشد که آن کلاس، آنها را تبدیل به کارگردان، بازیگر یا نویسنده کند. این کلاسها فقط به شما یاد می دهد که چه راهی را بروید و چه مطالعاتی بکنید تا بتوانید نسبت به این عرصه شناخت پیدا کنید.اما زمانی که این دوره را گذراندید و آن را از یک دوره خام به عمل نشاندید و تجربه کردید، تازه استعداد خودتان را کشف و تئوری را به عمل تبدیل کرده اید و حالا دیدگاه پیدا کرده اید! عکس این هم صادق است. یعنی زمانی که فردی از تجربه آغاز کرد، تا به مطالعه نرسد و فرهنگها و دیدگاهها و روشهای مختلف را نخواند و نیاموزد و دانش و شعور آن را پیدا نکند، تجربه اش هیچ ارزشی نخواهد داشت. پس هر دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند.
▪ سؤالی که می خواهم بپرسم بیشتر به کار شما در حوزه بازیگری مربوط می شود.خیلی از مردم که شما را در تلویزیون دیده اند «سیاوش طهمورث» را با نقشهای منفی اش می شناسند. بماند که نقشهای منفی هم نقشهای جذابتری بوده اند. می خواهم بگویم شخصیت خود شما دقیقاً برعکس آن صدای خشن و چهره با هیبت قلدرانه است. شما خیلی شوخ طبع، مهربان و...
ـ می دانم که می خواهید چه بگویید !اولاً که من این کلمه «نقش منفی» را نمی پذیرم. بارها هم گفته ام، ممکن است بتوانیم بگوییم «نقش ضد قهرمان» اما نمی توانیم بگوییم «نقش منفی»! چون منفی یعنی اینکه شخصیتی به طور مادرزاد و «سیاه» متولد شده است. نه نمی تواند چنین چیزی باشد!
هر نقش ضد قهرمانی هم، به واسطه دلایل اجتماعی اش شکل گرفته است. یعنی هیچ کس فی نفسه بد نیست. بلکه اجتماع او را در مسیری قرار می دهد که او خواستهای خودش را به حق می بیند، اما جامعه آن خواستها را نمی پذیرد. این می شود ضد قهرمان! نمی خواهم مقایسه کنم، چون در این حد نیستم، اما بزرگترین بازیگران دنیا کسانی هستند که نقش ضد قهرمانها را بازی کرده و می کنند، اما متأسفانه در مملکت ما اگر کسی نقش «ضد قهرمان» بازی می کند، حتی او را برای جوایز هم نامزد نمی کنند. آقا، این بازیگر، «نقش بد» را خوب بازی کرده است !و سریع روی اسم بازیگر هم خط می کشند!
دوم اینکه، ما متأسفانه بیشتر مواقع بازیگرانمان را کلیشه می کنیم. یعنی تصور نمی کنیم این بازیگری که الآن دارد نقش خشن یک ضد قهرمان را بازی می کند ممکن است بتواند کمدی را هم خوب بازی کند. اگر بازیگر است باید حتماً بتواند این کار را بکند. من اخیراً همین دو، سه سال گذشته شاید بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ تله فیلم ۹۰ دقیقه ای بازی کرده و در همه آنها هم نقش مثبت داشته ام. هیچ کدام از نقشهایم در این کارها منفی نبوده، پس چرا کسی اینها را ندیده؟ به دلیل آن که حتماً تماشاگر آن طهمورث منفی را دوست دارد! شاید تماشاگر آن قدرت منفی را دوست دارد و آن قدرتمند بودن را می پسندد.
▪ خود شما از این نگاه و سلیقه راضی هستید یا اینکه دوست دارید این نگاه را در تماشاگران تغییر بدهید؟
ـ اتفاقاً تماشاگر خیلی به من لطف دارد. برخلاف اینکه شاید تصور کنید نقشهای منفی باعث فاصله گرفتن تماشاگر از من شده، نه، اتفاقاً تماشاگران خیلی هم به من لطف دارند. برای اینکه آن صلابت و قدرت را دوست دارند.
▪ شاید این فقط سلیقه من باشد اما فکر می کنم که در فیلمها و سریالهای ما خیلی از ضد قهرمانها جذاب تر و دوست داشتنی تر از قهرمانها از کار درآمده اند. داروغه سریال «گرگها» هم خیلی قویتر از «حکیم» به نظر می آمد. شاید دلیل آن این باشد که ما شخصیتهای مثبت مان را خیلی ضعیف و شعارزده پرداخت می کنیم. این طور نیست؟
ـ شاید دلیل آن این باشد که ما مثبت بودن را در چند تا جمله خلاصه کرده ایم.مثبت بودن این نیست که فقط تبسمی داشته باشیم و گذشتی بکنیم و... منطق مثبت بودن و قهرمان بودن و ضد قهرمان بودن چیز دیگری است و هر دوی اینها نگاه جامعی برای نشان دادن و پرداخت شدن لازم دارد.
بازیگری که قرار است این شخصیتها را نشان بدهد از هستی اش، از دیدگاه و فکرش و دانش و تجربه اش مایه می گذارد. هیچ کدام از اینها کم ارزش نیستند. هر دو ارزش خودشان را دارند و ما متأسفانه در جایگاه قدردانی و نگاه به هنرمندانمان، نگاه متفاوتی داریم و می گوییم: «اینها که نقش منفی اند، پس اینها هیچ»! نه، این درست نیست!
کسی که آنجا به عنوان داور نشسته، اگر توانست پنج دقیقه آن نقش منفی ( به قول خودش) را بازی کند. من، به شخصه این عرصه را می بوسم و کنار می گذارم!
▪ امسال آیا برنامه ای برای اجرای تئاتر دارید؟
ـ نه، معلوم نیست چه کار بتوانم بکنم! برای اینکه من هنوز برنامه ریزی تئاتر را نمی دانم. نه بودجه آن را می دانم چیست، نه می دانم چقدر پول به من می دهند که بتوانم به بازیگرم بدهم و خرج تئاتر بکنم و نه اینکه می دانم که اصلاً سالنی هست که به من بدهند یا ندهند، پس نمی توانم برنامه ای داشته باشم.
▪ بنابراین قرار نیست که امسال نمایشی را روی صحنه ببرید؟
ـ دوست دارم این کار را بکنم، دو، سه تا طرح هم دارم، اما نمی توانم !واقعیت این است که نمی توانم برنامه ریزی کنم چون هیچ چیز مشخص نیست...
آی سان نوروزی
منبع : روزنامه قدس

مطالب مرتبط


وبگردی
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد - اردیبهشت ۹۴ بود که روزنامۀ انگلیسی «گاردین»، در فقدان رسانه‌های کارآمد محلّی، گزارشی منتشر کرد با عنوان «عبادت، غذا، سکس و پارکِ آبی در شهر مقدس مشهدِ ایران»
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران - پیکر مرحوم عزت‌الله انتظامی بازیگر باسابقۀ سینما و تئاتر ایران صبح یکشنبه (۲۸ مرداد) با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، وزیر ارشاد و علاقه‌مندان سینما و تئاتر، از تالار وحدت تشییع شد. عزت سینمای ایران بامداد جمعه (۲۶ مرداد) در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی - پیکر عزت‌الله انتظامی، بازیگر فقید سینما، تئاتر و تلویزیون، صبح یکشنبه - ۲۸ مرداد - با حضور جمع زیادی از هنرمندان و علاقه‌مندان، از تالار وحدت تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی - اشک های جمشید مشایخی برای عزت الله انتظامی در بیمارستان و واکنشش به درگذشت همبازی و همکار چندین دهه اش
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.