سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 20 November, 2018

بانک اطلاعاتی فیلم
فدرا - Phaedra


فدرا - Phaedraسال تولید : ۱۹۶۲
کشور تولیدکننده : آمریکا، فرانسه و یونان
محصول : جولز داسین.
کارگردان : داسین.
فیلمنامه‌نویس : مارگاریتا لیبراکی و داسین، برمبنای هیپولیتوس نوشته اوریپید.
فیلمبردار : ژاک ناتو.
آهنگساز(موسیقی متن) : میکیس تئودوراکیس.
هنرپیشگان : "ملینا" مرکوری، آنتونی پرکینز، راف والونه، الیزابت ارسی، الیمپیا پاپادوکا و داسین.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۱۵ دقیقه.


"فدرا" (مرکوری)، همسر دوم کشتی‌دار ثروتمند یونانی، "تانوس کیریلیس" (والونه) است. "تانوس" از "فدرا" می‌خواهد که به لندن برود و پسر بیست و چهار ساله او از همسر اولش ، "الکسیس" (پرکینز) را برای تابستان به یونان بازگرداند. به‌زودی "فدرای" پا به سن گذاشته و "الکسیس" جوان در پاریس به یکدیگر نزدیک می‌شوند. در بازگشت به خانه پدری که در یک جزیره واقع است، "الکسیس" از گناهی که مرتکب شده عذاب می‌کشد. اما "تانوس"، که از این‌ماجرای عاطفی خبری ندارد، برای پسرش برنامه‌ریزی می‌کند که با دختر سلطان کشتی دیگری ازدواج کند. با این همه، "فدرا" که نمی‌خواهد "الکسیس" را از دست بدهد، همه چیز را به "تانوس" می‌گوید. "تانوس" نیز پسرش را به شدت کتک می‌زند. "الکسیس" قصد ترک جزیره را دارد و به "فدرا" که می‌خواهد. همراهش باشد، جواب منفی می‌دهد. سرانجام "الکسیس" خود را با اتوموبیلش از بالای یک صخره به پائین می‌اندازد. "فدرا" نیز به اتاقش می‌رود و با خوردن تعدادی قرص خواب خودکشی می‌کند...
٭ زوج داسین و مرکوری، پس از موفقیت کمدی یکشنبه‌ها هرگز (۱۹۶۰)، یک بار دیگر با اقتباسی آزاد و امروزی از اثر کلاسیک اوریپید جلوی دوربین می‌روند. فیلم پیش از هرچیز از نمادین بودن حکایت و ضعف کارگردانی داسین (که خودش نیز نقش یونانی پیری را بازی می‌کند) لطمه می‌بیند و در حد هیچ‌یک از کارهای قبل و بعد از این او قرار نمی‌گیرد. سیاه و سفید بودن فیلم، حال و هوای خاصی به حکایت بخشیده و موسیقی تئودوراکیس شنیدنی است.


وبگردی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.