سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 February, 2019

بانک اطلاعاتی فیلم
آرارات - ARARAT


آرارات - ARARATسال تولید : ۲۰۰۲
کشور تولیدکننده : کانادا و فرانسه
محصول : آتوم اگویان و رابرت لنتوس
کارگردان : آتوم اگویان
فیلمنامه‌نویس : آتوم اگویان
فیلمبردار : پل ساروسی
آهنگساز(موسیقی متن) : مایکل دانا
هنرپیشگان : دیوید الپی، شارل آزناوور، اریک بوغوسیان، برنت کارور، ماری ـ ژوزه کروز، بروس گرین‌وود، آرسینه خانجیان، الیاس کوئتاس و کریستوفر پلامر
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۵ دقیقه


̎ادوار سارویان̎ (آزناوور) فیلم‌ساز کهنه‌کار ارمنی‌الاصل به تورنتو رفته تا فیلمی دربارهٔ محاصرهٔ شهر وان بسازد ـ واقعه‌ای که طی آن ارتش عثمانی در سال ۱۹۱۵، ارمنی‌ها ساکن آن‌جا را مجبور به تخلیهٔ شهر کرد و در جریانش تعداد بسیاری ارمنی به‌دست سربازان ترک قتل‌عام شدند. ̎رافیِ̎ ۲۱ ساله (الپی) به ترکیه فرستاده شده تا مناظری از ترکیه را فیلم‌برداری کند؛ مادر ̎رافی̎، ̎آنی̎ (خانجیان̎، نویسنده و مورخ، به‌عنوان مشاور با این پروژه هم‌کاری دارد. ̎رافی̎ و ̎آنی̎ این اواخر میانه‌شان شکرآب شده و ̎رافی̎ با ̎سلیا̎ (کروز) دختر ̎آنی̎ از ازدواج دومش، پیوندی عاطفی برقرار کرده است. ̎سلیا̎ معتقد است که ̎آنی̎ هنگام مرگ پدرش تا حدودی تعلل کرده و تقصیرکار است. شوهر اول ̎آنی̎ ـ پدر ̎رافی̎ ـ نیز پس از شراکت در توطئهٔ سوءقصدی علیه یک دیپلمات ترک، درگذشته است. پس از آن‌که ̎رافی̎ سعی می‌کند هم‌راه با فیلم‌هائی که گرفته دوباره وارد خاک کانادا شود، توسط ̎دیوید̎ (پلامر)، مأمور کج‌خیالِ گمرک بازداشت می‌شود. ̎دیوید̎ نیز با سبک و سیاق زندگی پسرش، ̎فیلیپ̎ (کارور) مشکل پیدا کرده است...
● پس از چندین فیلم در هجرت، بازگشتی به تبار ارمنی خویش می‌کند ولی برای نخستین بار ریشه‌های تاریخی این تبار و اصلاً حادثه‌ای مشخص ـ کشتار ۵/۱ میلیون ارمنی به‌دست ترکان عثمانی طی جنگ جهانی اول ـ به‌طور مستقیم وارسی می‌شود. اگرچه این وارسی با لایه‌هائی از میانجی‌گری هنر و رسانه سنگین و روشنفکرانه شده است تا فراموش نکنیم این یک فیلم اگویان است و نه یک ادای دین شخصی و بی‌غرض به ملیت و گذشته. مسئلهٔ او، امکان یا عدم امکان تبدیل تاریخ به قصه و بازنمائی آن است. فیلم‌های اگویان بارها آئین‌های مرثیه خوانده شده‌اند و انکار یا طرد فاجعه از ذهن، دغدغهٔ شخصیت‌هایش بوده است. در این‌جا مرثیه برای فاجعه را تا حد زیادی به دوش ̎فیلم در فیلم̎ آرارات که ̎ادوار سارویان̎ / آزناوور آن را می‌سازد، می‌اندازد ولی حرف‌هایش را بیش‌تر در دهان نه ̎سارویان̎ که ̎رافی̎/ الپی جوان، که با معنای گنگ اما تعیین‌کنندهٔ این فاجعه در زندگی خودش دست به گریبان است، می‌گذارد. و این حرف‌ها بخشی از حجم وسیع حرف‌های آدم‌ها در فیلم است که باعث می‌شود آرارات طولانی و بیش از حد شلوغ باشد و ضمناً مرزهای میان فیلم اگویان و فیلم ̎سارویان̎ مرتب درهم بریزد. استراتژی اگویان پس از مدتی از فیلم، کار را سخت می‌کند. تماشاگر باید خودش را با زندگی آرشیل گورکیِ نقاش و تابلویش سرگرم کند که قصهٔ جذابی است اما مدام قطع می‌شود.


وبگردی
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان - در حالی که طی روزهای اخیر افزایش عجیب قیمت خودرو، بازار خرید و فروش را زمین گیر کرده و شرایطی ویژه بر این بازار حاکم کرده است، خودروسازان از امروز، ساعت ۱۰ صبح طرح ویژه پیش فروش فوری خودرو را با قول تحویل خودروها طی سی روز آغاز کرده‌اند.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.