چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 14 November, 2018

بانک اطلاعاتی کتاب
لکان, دریدا, کریستوا


لکان, دریدا, کریستوانویسنده : پین - مایکل
مترجم : یزدانجو - پیام
محل نشر : تهران
تاریخ نشر : ۱۳۸۰/۰۷/۰۷
رده دیویی : ۱۰۹.۲۲
قطع : رقعی
جلد : شومیز
تعداد صفحه : ۳۹۴
نوع اثر : ترجمه
زبان کتاب : فارسی
نوبت چاپ : ۱
تیراژ : ۲۰۰۰
شابک : ۹۶۴-۳۰۵-۶۰۴-X

در کتاب حاضر, اندیشه‌های فلسفی سه تن از فیلسوفان مشهور فرانسوی یعنی 'ژاک لکان', 'ژاک دریدا 'و 'ژولیا کریستوا 'مقایسه و بررسی شده است . 'روان‌کاوی, شالوده شکنی, و نشانه شناسی به‌رغم تفاوت‌ها و گاه تضادهای موجود ;سه شاخه از مهم‌ترین شاخه‌های مطالعات فلسفی ـ انتقادی امروز و متعاقبا ژاک لکان, ژاک دریدا و ژولیا کریستوا است....آن چه این چهره‌ها را بیش از همه به هم نزدیک می‌کند, تاکید اساسی این سه تن بر 'زبان 'بوده, و همین تاکید است که در قالب مفاهیمی چون ساختار زبانی, نوشتار, و زبان شاعرانه, جلوه‌گر می‌شود .اما گذشته از این همگرایی کلی, لکان, دریدا و کریستوا در عرصه نظریه‌پردازی‌های خود تفاوت‌های عمده‌ای با یک دیگر دارند که چالش‌های سخت دریدا با لکان از جمله مهم‌ترین و مشهورترین آنهاست...سه نظریه‌پرداز مورد بحث در کتاب حاضر, با وجود اشتهار و تاثیرگذاری گسترده و انتشار و ترجمه‌های وسیع از آثارشان به زبان‌های فرانسوی و غیر فرانسوی, بنا به دلایلی هنوز در نظر اغلب خوانندگان سیمایی مبهم و مغشوش دارند .از این رو نویسنده تلاش کرده است تا به جای نظریه‌پردازی انتزاعی درباره نظریات این سه نماینده موج نوی اندیشه فرانسوی, چهره‌ای روشن از آنان تصور نماید .وی همچنین کوشیده است با در نظر گرفتن مهم‌ترین کتاب هر یک از سه تن به مقایسه حوزه‌های گوناگون اندیشه‌های آنان (برای مثال : روان‌کاوری, زبان‌شناسی, نشانه‌شناسی, پدیدارشناسی و (...بپردازد .'در بخشی از کتاب چنین آمده است' :لکان در بسیاری از جهات راه فروید را دنبال می‌کند...از نظر دریدا, گفتار ـ رسانه ممتاز لکان ـ اغلب ساختگی بودن مدعای خود را برای حاضر ساختن حقیقت کتمان می‌کند .
کاربر گرامی این کتاب در سایت ویستا موجود نیست. برای خرید کتاب به سایت www.karaketab.com مراجعه کنید.


وبگردی
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.