چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 January, 2019

علم و زندگی , علوم کشاورزی و دامپروری , گیاهان
بیش انباشتی وگیاهان بیش انباشت کننده


بیش انباشتی وگیاهان بیش انباشت کنندهخاکهای حاوی فلزات سنگین زیستگاه تعداد كمی از گیاهان متحمل فلزهستند كه گیاهان بیش انباشت كننده نامیده می شوند. یك تاكسون گیاهی زمانی یك بیش انباشت كننده نامیده می شود كه در زیستگاه طبیعی خود رشد كندو این زیستگاه حاوی بیش از۱۰۰میلی گرم كادمیوم،بیش از ۱۰۰۰میلی گرم كبالت،كروم،مس،نیكل،سرب یا سلنیوم یا بیش از ۱۰۰۰۰میلی گرم منگنزیا روی بر پایه بیوماس خشك بخش هوایی باشد.مفهوم بیش انباشتی اشاره به زیستگاه طبیعی گیاه دارد و نمی تواندبرای گیاهانی كه تحت شرایط آزمایشگاهی مصنوعی رشد می كنند به كار برده شود.تحت شرایط اخیر یك گیاه ممكن است فلزی را تا حد گیاهان بیش انباشت كننده در خود جمع كند،مشروط به اینكه غلظتهای ماكزیمم فلز در بخش هوایی ایجاد هیچگونه علامتی از سمیت ننماید یاحداقل این گیاهان مقادیری بیشتر از گیاهان كنترل كه درهمان شرایط آزمایشگاهی تحت شرایط غیر سمی رشد می كنندرا دارا باشند.از جمله گیاهان بیش انباشت كننده می توان به Thlaspi caerulescens اشاره كرد، گیاهی كه غلظتهای بالایی از روی را ،حدود۱۲۰۰۰میلی گرم تا بیش از ۴۸۰۰۰میلی گرم در واحد بیوماس خشك بخش هوایی بدون هیچگونه عوارضی از سمیت در خود انباشت می نماید.یكی از خطرناكترین آلاینده های خاك سرب می باشدو گیاهThlaspi rotundifolium قادر است كه۸۲۰۰-۱۳۰ میكروگرم سرب را در خود تجمع نماید. محل تجمع و انباشت فلز در سطح بافت گیاهان متفاوت است كه می توان به سلولهای اپیدرمی برگ وسلولهای پارانشیمی ریشه و برگ اشاره كرد.علاوه بر فلزات سنگین، گیاهان قادر به جذب عناصر رادیواكتیونیز می باشند كه از جمله این عناصر می توان سزیوم و اورانیوم را نام برد. توانایی گیاهان بیش انباشت كننده در استخراج،تحمل و تجمع غلظتهای بالای فلزات این ایده را تقویت می كند كه بتوان از آنها در پاكسازی خاكهای آلوده استفاده كرد.
منبع : گیاه شناسی

مطالب مرتبط


وبگردی
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار - صبح سه‌شنبه (۲ بهمن) جمعی از بازنشستگان کشور از جمله معلمان بازنشسته در اعتراض به وضعیت معیشتی و همچنین وضعیت نامشخص صندوق بازنشستگی، روبروی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند و همین مسأله هشتگ #بازنشستگان را در فضای مجازی پربازتاب کرد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.