چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 21 November, 2018

فرهنگ و جامعه , ادیان و مذاهب , داستان‌‌های مذهبی
جایگاه زبان


یكی از یاران پیامبر(ص) به نام معاذبن جبل می گوید: در جنگ تبوك همراه رسول خدا(ص) بودیم، ناگهان طوفانی وزیدن گرفت و افراد ما پراكنده شدند و هركسی به گوشه ای رفت. من وقتی به اطراف خود نگریستم خود را دركنار رسول خدا دیدم.
با خود گفتم: خوب است امروز تنهایی پیامبر را غنیمت بشمارم. نزدیك رفتم و به ایشان عرض كردم: ای رسول خدا! به من بگویید چه عملی انجام دهم كه با آن وارد بهشت شوم و از آتش جهنم بدور باشم.
حضرت فرمود: درباره عملی بزرگ (سنگین) سؤال كردی، اما آن را برای كسی كه خداوند كمكش كند آسان است و آن این است كه خدا را عبادت كنی، به او شرك نیاوری، نماز واجب را برپا داری، زكات واجب را بپردازی، حج خانه خدا را انجام دهی و روزه ماه رمضان را بگیری و اگر می خواهی، درباره كارهای نیك برایت بگویم.
گفتم: بله یا رسول الله!
فرمود: روزه گرفتن، كه سپری است (دربرابر آتش دوزخ) و صدقه دادن كه گناهان را می پوشاند و عبادت كردن در تاریكی شب برای كسب رضای خدا حضرت آنگاه این آیه را تلاوت كرد:
تتجافی جنوبهم عن المضاجع...
پهلوهایشان از بسترها در دل شب جدا می شود (و بپا می خیزند و به درگاه خدا روی می آورند)... (سجده /۱۶). سپس ادامه داد: اگر می خواهی از رأس آن عمل و ستون آن و بالاترین درجه آن برایت بگویم.
گفتم: بله یا رسول الله!
فرمود: در رأس این عمل اسلام قرار دارد و ستون آن نماز و بالاترین مرتبه و نقطه آن جهاد است. و می خواهی به تو بگویم جامع همه اینها چه چیزی است؟
گفتم: آن چیست یا رسول الله؟
حضرت با دست به دهانش (زبان) اشاره كرد.
گفتم: آیا ما به خاطر آنچه كه از دهانمان خارج می شود و بر زبان می رانیم مؤاخذه خواهیم شد؟
حضرت فرمود: (آری) مگر چیزی جز محصول و عمل زبان، مردم را به جهنم خواهد انداخت؟ (۱)

۱- الدرالمنثور، ج۱، ص۲۳۱
منبع : روزنامه کیهان

مطالب مرتبط


وبگردی
تهدید امنیتی جدید به نام پرایدساز
تهدید امنیتی جدید به نام پرایدساز - هشدار می‌دهم اگر تا دو هفته آینده با افزایش قیمت خودرو موافقت نشود تولید خودرو در جاده مخصوص کرج را متوقف می‌کنیم و سیل بیکاران روانه جامعه خواهند شد!
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.