شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ / Saturday, 19 January, 2019

فرهنگ و جامعه , ادیان و مذاهب , داستان‌‌های مذهبی
جایگاه زبان


یكی از یاران پیامبر(ص) به نام معاذبن جبل می گوید: در جنگ تبوك همراه رسول خدا(ص) بودیم، ناگهان طوفانی وزیدن گرفت و افراد ما پراكنده شدند و هركسی به گوشه ای رفت. من وقتی به اطراف خود نگریستم خود را دركنار رسول خدا دیدم.
با خود گفتم: خوب است امروز تنهایی پیامبر را غنیمت بشمارم. نزدیك رفتم و به ایشان عرض كردم: ای رسول خدا! به من بگویید چه عملی انجام دهم كه با آن وارد بهشت شوم و از آتش جهنم بدور باشم.
حضرت فرمود: درباره عملی بزرگ (سنگین) سؤال كردی، اما آن را برای كسی كه خداوند كمكش كند آسان است و آن این است كه خدا را عبادت كنی، به او شرك نیاوری، نماز واجب را برپا داری، زكات واجب را بپردازی، حج خانه خدا را انجام دهی و روزه ماه رمضان را بگیری و اگر می خواهی، درباره كارهای نیك برایت بگویم.
گفتم: بله یا رسول الله!
فرمود: روزه گرفتن، كه سپری است (دربرابر آتش دوزخ) و صدقه دادن كه گناهان را می پوشاند و عبادت كردن در تاریكی شب برای كسب رضای خدا حضرت آنگاه این آیه را تلاوت كرد:
تتجافی جنوبهم عن المضاجع...
پهلوهایشان از بسترها در دل شب جدا می شود (و بپا می خیزند و به درگاه خدا روی می آورند)... (سجده /۱۶). سپس ادامه داد: اگر می خواهی از رأس آن عمل و ستون آن و بالاترین درجه آن برایت بگویم.
گفتم: بله یا رسول الله!
فرمود: در رأس این عمل اسلام قرار دارد و ستون آن نماز و بالاترین مرتبه و نقطه آن جهاد است. و می خواهی به تو بگویم جامع همه اینها چه چیزی است؟
گفتم: آن چیست یا رسول الله؟
حضرت با دست به دهانش (زبان) اشاره كرد.
گفتم: آیا ما به خاطر آنچه كه از دهانمان خارج می شود و بر زبان می رانیم مؤاخذه خواهیم شد؟
حضرت فرمود: (آری) مگر چیزی جز محصول و عمل زبان، مردم را به جهنم خواهد انداخت؟ (۱)

۱- الدرالمنثور، ج۱، ص۲۳۱
منبع : روزنامه کیهان

مطالب مرتبط


وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.