شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ / Saturday, 23 June, 2018

شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , موسیقی
سایت سومه


سایت سومههنگامه اخوان در سال ۱۳۳۴ در روستای کلاشم پائین از توابع بخش تولمات صومعه سرا دیده به جهان گشود . او آخرین فرزند خانواده بود که خوش صدایی در آنها ارثی بود اما در این میان هنگامه روی به خوانندگی حرفه ای آورد . وی آواز را از ده سالگی و با آموزش آواز دشتی ( یک سبک موسیقی مرسوم در ایران ) از پدرش آغاز نمود . عضویت و او و برادرش در گروه سرود مدرسه از نخستین گامهای هنگامه اخاوان در اجرای زنده موسیقی بود .
تعریف همیشگی پدر از قهرالملوک وزیری و روح انگیز ( دو خواننده زن نامدار آن زمان ) خصوصاً قهر که نه فقط به عنوان یک خوانند یلکمه به عنوان یک شخصیت سخاوتمند نام برده می شده انگیزه های هنگامه اخوان را برای ادامه تخصصی موسیقی بیشتر می کرد . او پس از پایان دوره دبستان برای دیدار خواهرش به تهران رفت و در این سفر توسط خواهد و شوهر خواهرش به ماندن در پایتخت و برای ادامه تعلیم و مطالعه در زمینه موسیقی تشویق گردید .
او تصمیم گرفت در تهران بماند و برای امتحان خوانندگی به رادیو ملی رفت . صدایش را با توجه به آموخته های پدر در یک کاست ضبط کرد که اعضای واحد موسیقی رادیو یفی اساتید بزرگی چون جواد معروفی ، علی تجویدی ، فلاح ، مرتضی حنانه ، حبیب ا... بدیعی پس از شنیدن این نواد و آزمایش حضوری از وی هنرش را مورد تائید قرار دادند و این آغاز همکاری هنگامه اخوان را رادیو ملی ایران بود .
او کاملاً به ردیف های موسیقی مسلط نبود بنابراین د ر کلاسهای موسیقی نامنویسی نمود و با تشویقهای علی تجویدی در محضر استاد ادیب خوانساری از اساتید مسلم موسیقی ایرانی حاضر گردید و بیش از ده سال نزد وی به یادگیری ردیف و تکنیک هایی از موسیقی فارسی نمود . او در ابتدای هماکری با رادیو ایران ( حدود سال ۱۳۵۴ ) و در بیست سالگی به بازسازی و خلق دوباره آثاری از قمر با کمک شیدا و عارف پرداخت .
پس از آن – به همکاری با آرشیو رادیو ایران دعوت گردید و کنسرتهای زیادی در ایران و اروپا برگزار نمود که از مهمترین آنها می توان به اجراهای مشترک وی و استاد محمدرضا لطفی اشاره نمود . می گویند وی وقتی به روستای زادگاهش در صومعه سرا می آید بسیار ساده وی پیرایه به روستای خود ، زبان گیلکی و فرهنگ بومی خود در همه ابعاد آن آنچنان اقدام می گذارد و به آنها عمل می کند که هیچکس تصورش را نمی کند. او شهرت بسیاری دارد و در بسیاری از کشورهای دنیا شناخته شده است اما به گفته خودش صومعه سرا را به هر نقطه ای در اروپا ، استرالیا و آمریکا ترجیح می دهد . هنگامه اخوان در حال حاضر کارشناس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و آواز تدریس می کند .

مطالب مرتبط


وبگردی
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!