یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ / Sunday, 18 February, 2018

فرهنگ و جامعه / گاه‌شمار / گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی
۱۹ شهریور ۱۳۸۶ ــ ۱۰سپتامبر ــ مهستان ایران مهرداد سوم را از شاهی برکنار کرد


دهم سپتامبر سال ۵۶ پیش از میلاد مهستان (سنای ایران) در پی وصول شکایتهای متعدد از مهرداد سوم، با اکثریت آراء وی را از شاهی ایران برکنار کرد و برادرش «ارد Orod» را به شاهی برگزید. مهرداد سوم با این که در دوره کوتاه سلطنت خود در جنگ با رومیان و طوایف شمالشرقی به پیروزی نائل شده بود مردی خودسر و ستمگر بود و دست به تصفیه بدون دلیل مقامات کشوری و لشکری زده بود و بدون دادرسی، به چند مورد مصادره اموال اقدام کرده بود و باعث گسترش نارضایی در کشور شده بود. مهستان در همان جلسه ای که مهرداد سوم را برکنار کرد رای داد که از آن پس عنوان شاه کشور به شاه ملت (ایرانیان) تبدیل شود تا فراموش نکند که انتخابی است.
هشت سال بعد چنین پیشنهادی به سنای روم شد که عنوان امپراتور انتخابی روم نیز« امپراتور رومی ها » شود که این پیشنهاد به دلیل این که همه اتباع قلمرو روم، رومی نبودند رد شد
در سپتامبر سال ۱۷۹۱ مجلس نمایندگان فرانسه ضمن اشاره به همین شواهد تاریخی تصویب کرد که چون کشور دارای قانون اساسی شده است و شاه باید برای رعایت و اجرای آن در مجلس سوگند یاد کند ؛ از آن پس به جای پادشاه فرانسه "پادشاه فرانسویان "عنوان خواهد داشت که لوئی ۱۶ در چهاردهم سپتامبر ۱۷۹۱ با اکراه تمام این سوگند را به جای آورد، ولی انقلاب به او مجال زیادی نداد که شاه فرانسویان باشد.
منبع : تاریخ ایران و جهان در این روز

مطالب مرتبط

دمی یا عدس‌ پلوی متفاوت شیرازی ها
شیرازی‌ها عدس‌ پلوی متفاوتی دارند که در آن از انواع و اقسام سبزی های فصل به مراه کلم استفاده می شود. این پلوی مخلوط به خاطر داشتن گوشت و عدس، هم انرژی لازم را به شما می دهد، هم سبزی دارد و شما در روز تشنه نمی شوید.
وبگردی
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟ - اقتصاد سیاسی - محمودسریع القلم با بیان اینکه تقابل ما با جهان هزینه دارد،گفت:»هیچ انسانی پیدا نمی شود که بگوید با ظلم موافقم هستم،اما حکمرانی در کشور باید سود و زیان کند که با چه هزینه ای می خواهد این موضوع را پیش ببرد.»
سیف بعد از کاهش 30 درصدی ثروت مردم بجای استعفا وعده داد / عقب نشینی از کاهش دستوری نرخ سود
سیف بعد از کاهش 30 درصدی ثروت مردم بجای استعفا وعده داد / عقب نشینی از کاهش دستوری نرخ سود - تدابیر بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز؛ شامل انتشار اوراق گواهی سپرده ریالی، انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و طرح پیش فروش سکه بهارآزادی در نشست...
دولت ثبات و امید 4 سال پیش در مورد ارز چه گفت؟
دولت ثبات و امید 4 سال پیش در مورد ارز چه گفت؟ - یادآوری سخنی از رئیس جمهور،در برنامه تلویزیونی "دیدگاه"، پیش از انتخابات سال 1392 و نگاهی به نرخ ارز امروز ، 25 بهمن 1396
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!!
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!! - امیرقادری منتقد سینما: حاتمی کیا یک فیلم بد و کاریکاتوری ساخته است
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر - آیین اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و سید عباس صالحی وزیر ارشاد برپا شد.