پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ / Thursday, 15 November, 2018

آخرین اخبار سرویس علم و فناوری

پذیرش دانشجو در علمی کاربردی لرستان بر اساس ماموریت‌گرایی مراکز
پذیرش دانشجو در علمی کاربردی لرستان بر اساس ماموریت‌گرایی مراکز - رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان گفت: پذیرش دانشجو در سال جاری در این دانشگاه بر اساس ماموریت‌گرایی مراکز بوده است.
الگوگیری از سیره شهدا راهی برای پیروزی در جنگ نرم
الگوگیری از سیره شهدا راهی برای پیروزی در جنگ نرم - رئیس جهاد دانشگاهی قزوین گفت: در سال‌های دفاع مقدس در جنگ سخت نظامی در برابر دشمنان ایستادگی کردیم و امروز در موقعیتی قرار داریم که جنگ نرم نامیده می‌شود و در این میدان هم با الگوگیری از شهدا می‌توانیم پیروز شویم.
ثبت دانشگاه علوم کشاورزی خوزستان در شبکه هرباریوم‌های متصل به باغ گیاه‌شناسی نیویورک
ثبت دانشگاه علوم کشاورزی خوزستان در شبکه هرباریوم‌های متصل به باغ گیاه‌شناسی نیویورک - هرباریوم دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان در شبکه هرباریوم‌های متصل به باغ گیاه‌شناسی نیویورک ثبت شد.
حذف مزاحمت باد در کلاه کاسکت های جدید موتورسواری
حذف مزاحمت باد در کلاه کاسکت های جدید موتورسواری - یک شرکت نروژی موفق به تولید کلاه کاسکتی پیشرفته برای موتورسواری شده که سروصدای مزاحم باد را حذف می کند و بر آرامش موتورسوار می افزاید.
ارتباط تلفنی مشترکان ۶ مرکز مخابراتی دچار اختلال می شود
ارتباط تلفنی مشترکان ۶ مرکز مخابراتی دچار اختلال می شود - ارتباط تلفنی مشترکان ۶ مرکز مخابراتی در تهران به دلیل انجام عملیات کابل برگردان در ۳ روز آینده با اختلال همراه است.
ورزش از پیشرفت سرطان پروستات جلوگیری می کند؟
ورزش از پیشرفت سرطان پروستات جلوگیری می کند؟ - محققان در دانشگاه شفیلد انگلیس به دنبال بررسی ارتباط ورزش با جلوگیری و درمان بیملری سرطان پروستات هستند.
دانشمندان فضایی باید جای خوکچه‌های هندی باشند!
دانشمندان فضایی باید جای خوکچه‌های هندی باشند! - "دیمیتری راگوزین"، رئیس آژانس فضایی روسیه (روسکاسموس) در اظهارنظری عجیب که به نظر شوخی می‌آمد، گفت: باید از دانشمندان فضایی به جای حیوانات در پروازهای فضایی آزمایشی استفاده شود.
سالروز پرتاب "بوران"؛ کیهان‌پیمای ناکام
سالروز پرتاب "بوران"؛ کیهان‌پیمای ناکام - کیهان‌پیمای "بوران"(به همان معنای بوران در زبان فارسی) در ۱۵ نوامبر ۱۹۸۸(۲۴ آبان ۱۳۶۷) از پایگاه پرتاب‌های فضایی بایکونور راهی مدار زمین شد و ۳ ساعت و ۴۰ دقیقه بدون سرنشین در خارج از جو پرواز کرد و به زمین برگشت.
زمان برگزاری آزمون زبان دکتری پیام‌نور اعلام شد
زمان برگزاری آزمون زبان دکتری پیام‌نور اعلام شد - دانشگاه پیام نور اعلام کرد بیست و ششمین آزمون زبان دوره دکتری تخصصی این دانشگاه (ETPNU) در تاریخ یازدهم آذر ماه در پنج استان آذربایجان شرقی، اصفهان، تهران، خراسان رضوی و فارس و مرکز دبی برگزار می‌شود.
برگزاری کنفرانس "کدینگ رمزنگاری و محاسبات" در دانشگاه علم و صنعت
برگزاری کنفرانس "کدینگ رمزنگاری و محاسبات" در دانشگاه علم و صنعت - سومین کنفرانس "کدینگ رمزنگاری و محاسبات" از امروز، ۲۴ آبان ماه به مدت دو روز در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود.
تحقق اهداف یادگیری به کتب کمک درسی نیاز ندارد
تحقق اهداف یادگیری به کتب کمک درسی نیاز ندارد - تهران- ایرنا- سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت: کتاب های درسی برای تحقق اهداف یادگیری نه تنها کافی بلکه اضافه است و نیازی به کتب کمک درسی نیست.
اضافه‌وزن؛ افسردگی به بار می‌آورد
اضافه‌وزن؛ افسردگی به بار می‌آورد - نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، چاقی و اضافه‌وزن با خطر افزایش افسردگی همراه است.
نمایشگاه تاریخ کتابداری در ایران در دانشگاه تهران
نمایشگاه تاریخ کتابداری در ایران در دانشگاه تهران - کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران به مناسبت هفته کتاب نمایشگاهی با عنوان تاریخ کتابداری در ایران برگزار می‌کند.
گرفتن "اوریون" از آب!
گرفتن "اوریون" از آب! - ناسا اخیرا تصویری از انتقال فضاپیمای "اوریون" به عرشه کشتی نیروی دریایی ایالات متحده پس از انجام آزمایشات را منتشر کرده است.
ارتباط صنعت و دانشگاه در کهگیلویه و بویراحمد ضعیف است
ارتباط صنعت و دانشگاه در کهگیلویه و بویراحمد ضعیف است - رئیس دانشگاه یاسوج گفت: ارتباط بین صنعت و دانشگاه در استان کهگیلویه و بویراحمد ضعیف است.
برگزاری نشست دسترسی آزاد به اطلاعات در کنگره متخصصان علوم اطلاعات
برگزاری نشست دسترسی آزاد به اطلاعات در کنگره متخصصان علوم اطلاعات - نشست "مدیریت اطلاعات پژوهشی: دسترسی آزاد به اطلاعات" در کنگره متخصصان علوم اطلاعات برگزار می‌شود.
دوازدهمین کنگره بین‌المللی "بیماری‌های غدد درون‌ریز و متابولیسم" برگزار شد
دوازدهمین کنگره بین‌المللی "بیماری‌های غدد درون‌ریز و متابولیسم" برگزار شد - دوازدهمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های غدد درون‌ریز و متابولیسم برگزار شد.
اسکن قلب هزار بیمار با نسل سوم دستگاه تصویربرداری هسته‌ای قلب
اسکن قلب هزار بیمار با نسل سوم دستگاه تصویربرداری هسته‌ای قلب - محققان کشور نسل سوم دستگاه تصویربرداری هسته‌ای از بطن چب قلب را عرضه کردند که تاکنون هزار بیمار با این دستگاه تحت اسکن قلبی قرار گرفته‌اند.
انتقاد از تعدد واحدهای فعال در زمینه گیاهان دارویی/ نیاز به راه‌اندازی بنگاه‌های بزرگ
انتقاد از تعدد واحدهای فعال در زمینه گیاهان دارویی/ نیاز به راه‌اندازی بنگاه‌های بزرگ - رییس جهاد دانشگاهی با انتقاد از تعدد واحدهای فعال در زمینه گیاهان دارویی تاکید کرد: تولید گیاهان دارویی مستلزم ایجاد شرکت‌های بزرگ است و نباید با توجه به بودجه‌ محدود دولت، منتظر این نهاد ماند؛ بنابراین می‌توان با راه‌اندازی بنگاه‌های بزرگ هم در زمینه‌ کشت گیاهان دارویی و هم در زمینه‌ فرآوری این گیاهان فعالیت کرد.
الزامات پژوهش اخلاقی و نوآوری مسئولانه چیست
الزامات پژوهش اخلاقی و نوآوری مسئولانه چیست - تهران- ایرنا- جایگاه ملاحظات اخلاقی در پژوهش ها و فناوری های جدید کجاست و چطور می توان به راهکاری برای پژوهش های مسئولانه رسید، یکی از موضوعاتی است که در هفته ترویج علم توسط کارشناسان مطرح شد.
از ضرورت توجه اخلاقی به علوم زیستی تا جنگ های سایبری
از ضرورت توجه اخلاقی به علوم زیستی تا جنگ های سایبری - تهران- ایرنا- صاحبنظران فلسفه علم و اخلاق معتقدند توسعه علوم جدید اعمال ملاحظات اخلاقی در حوزه های مختلف دانش و توسعه گفتمانی این حوزه را ضروری کرده است.
امداد در سایه تکنولوژی
امداد در سایه تکنولوژی - تهران- ایرنا- سال قبل در همین روزها تمام ایران عزادار یک تکه از کشور بود؛ از هر گوشه ای نیز صدایی بلند می شد برای کمک به زلزله زدگانی که سرمایه زندگی را از دست داده بودند. در آن روزها کمک های زیادی شد، صدای آسیب دیدگان به همه جای ایران رسید به مدد ارتباطی که هیچگاه قطع نشد.
جانشین پروری در وزارت ارتباطات اجرا می شود
جانشین پروری در وزارت ارتباطات اجرا می شود - رئیس دانشکده پست و مخابرات از دریافت مجوز کانون ارزیابی شایستگی های عمومی مدیران توسط وزارت ارتباطات خبر داد و گفت: پروسه جانشین پروری در وزارت ارتباطات اجرا می شود.
آمریکا با سلاح‌های لیزری به جنگ پهپادها می‌رود
آمریکا با سلاح‌های لیزری به جنگ پهپادها می‌رود - ارتش آمریکا قصد دارد در آینده برای مقابله با پهپادهای دشمن، از سلاح‌های لیزری استفاده کند.
تصویر ماهواره چینی از سمت پنهان ماه
تصویر ماهواره چینی از سمت پنهان ماه - حدود ۶ ماه گذشته چین موفق به پرتاب ماهواره "Queqiao" از "مرکز پرتاب ماهواره شیچانگ چین"(China's Xichang Satellite Launch Center) به منظور بررسی سمت پنهان ماه شد. اکنون یکی از دو میکرو ماهواره‌های این ماهواره موفق به ثبت تصویری از سمت پنهان ماه شده است.
جایزه دکتر "درویش" برای ایده‌های برتر در حوزه زیست‌شناسی
جایزه دکتر "درویش" برای ایده‌های برتر در حوزه زیست‌شناسی - مرکز پژوهشی جانورشناسی کاربردی و انجمن علمی زیست‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد به مناسبت بزرگداشت پروفسور درویش، جایزه ایده برتر دانشجویی را برگزار می‌کند.
تسهیلات صحا به شرکت‌کنندگان نمایشگاه بین‌المللی اتوکام
تسهیلات صحا به شرکت‌کنندگان نمایشگاه بین‌المللی اتوکام - صندق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) از آمادگی صحا جهت ارائه تسهیلات مالی و صدور ضمانت‌نامه به شرکت‌کنندگان در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی اتوکام اصفهان خبر داد.
انسان ها اسامی را بهتر از چهره ها به یاد می آورند
انسان ها اسامی را بهتر از چهره ها به یاد می آورند - شاید تصور بسیاری از افراد این باشد که به یادآوردن چهره اشخاص مختلف راحت تر از به یادآوردن اسامی آنهاست، اما نتیجه یک بررسی علمی عکس این مطلب را نشان می دهد.
فضاپیمای ناسا روی قمرهای مشتری و زحل فرود می آید
فضاپیمای ناسا روی قمرهای مشتری و زحل فرود می آید - ناسا قصد دارد با همکاری یک شرکت، فضاپیمایی طراحی کند که روی قمرهای مشتری و زحل فرود بیاید.
اعضای هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی منصوب شدند
اعضای هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی منصوب شدند - طی حکمی از سوی رئیس جمهور و رئیس هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی، اعضای هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی منصوب شدند.