پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ / Thursday, 15 November, 2018

آخرین اخبار سرویس فرهنگ و هنر

زیرساخت‌های لازم برای توسعه روابط فرهنگی با روسیه فراهم است
زیرساخت‌های لازم برای توسعه روابط فرهنگی با روسیه فراهم است - ایلنا: وزیر ارشاد در فرودگاه شرمتیووا گفت: خوشبختانه زیرساخت‌های لازم برای توسعه مبادلات فرهنگی میان تهران و مسکو فراهم شده است.
یک‌سال تلاش بی‌وقفه مجموعه سعدآباد در صیانت از میراث‌فرهنگی کشور
یک‌سال تلاش بی‌وقفه مجموعه سعدآباد در صیانت از میراث‌فرهنگی کشور - ایلنا: از مهرماه ۱۳۹۶ تاکنون، ۵۰ نمایشگاه فاخر با موضوعات فرهنگی، هنری، تاریخی و پژوهشی از آثار هنرمندان صاحب‌نام در مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد برگزار شده و همچنین…
همایش بین المللی فرهنگی سن پترزبورگ آغاز شد
همایش بین المللی فرهنگی سن پترزبورگ آغاز شد - سن پترزبورگ - ایرنا - هفتمین همایش بین المللی فرهنگی سن پترزبورگ با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و مقام ها و شخصیت های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشورهای مختلف جهان در پایتخت فرهنگی روسیه (سن پترزبورگ) آغاز به کار کرد.
امضای پاییز بر پیشانی خیام
امضای پاییز بر پیشانی خیام - تهران - ایرنا - «سه سکانس از پاییز زده شد» و «راهی به غیر از عاشقی در این خانه باغ نماند»؛ پاییز به نیمه رسید و رنگ سبز خیام را زرد کرد.
16 وظیفه وزارت ارشاد به خانه مطبوعات استان ها واگذار می شود
16 وظیفه وزارت ارشاد به خانه مطبوعات استان ها واگذار می شود - تهران- ایرنا- رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات و رسانه های کشور از واگذاری 16 مورد از وظایف و اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استانها به خانه های مطبوعات و رسانه های استانها خبر داد.
چهار مدیر جدید وزارت ارشاد همزمان منصوب می‌شوند
چهار مدیر جدید وزارت ارشاد همزمان منصوب می‌شوند - ایلنا: در پی برخی شایعات در شبکه‌های اجتماعی پیرامون انتصاب سرپرست سازمان سینمایی، رییس مرکز روابط عمومی وزارت ارشاد گفت: انتصاب چهار مدیر جدید وزارتخانه که جایگزین…
مسجد شیخ لطف‌الله روی لباس
مسجد شیخ لطف‌الله روی لباس - آثار ۱۸ هنرجوی طراحی لباس با الهام از معماری مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان به نمایش درآمد.
گران‌ترین هتل جهان با پوششی از طلا+فیلم و عکس
گران‌ترین هتل جهان با پوششی از طلا+فیلم و عکس - ایلنا: قصر امارات که یکی گران‌ترین هتل جهان در سال ۲۰۰۵ بود، اینبار در سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفته که برای حفظ اینجایگاه، از ورقه‌های طلا برای پوشاندن سقف‌های خود استفاده کن…
مروری بر جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در «سینماگرام»
مروری بر جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در «سینماگرام» - برنامه تخصصی «سینماگرام» با محوریت فیلم کوتاه و جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران روی آنتن شبکه چهار می رود.
فلاش‌بک به «جبار باغچه‌بان» در یک روز بارانی
فلاش‌بک به «جبار باغچه‌بان» در یک روز بارانی - مراسم جشن صد سالگی تئاتر کودک و نوجوان در تهران با حضور هنرمندان، مسؤولان، اصحاب رسانه و فرهنگ‌دوستان با گرامیداشت یاد جبار باغچه‌بان در شهر ری برگزار شد.
از یافته‌های فرهنگی یک غار تا کلیدی‌ترین محوطه‌ای در غرب کشور
از یافته‌های فرهنگی یک غار تا کلیدی‌ترین محوطه‌ای در غرب کشور - «فصل نخست کاوش مشترک ایران و فرانسه در غار قلعه «کرد آوج» در استان قزوین به کشف و ثبت بیش از ۶۰۰۰ یافته فرهنگی در محوطه از دو گمانه‌ی مورد مطالعه منجر شد.»
نیازها و اولویت‌های جامعه در هنگام وقف مدنظر قرار گیرد
نیازها و اولویت‌های جامعه در هنگام وقف مدنظر قرار گیرد - مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور گفت: در هنگام وقف باید به نیازها و اولویت‌های جامعه نیز توجه داشته باشیم و در این راستا وقف کنیم.
امام رضا(ع) تعامل نیکو و سازنده‌ای در تقریب مذاهب با اهل سنت داشت
امام رضا(ع) تعامل نیکو و سازنده‌ای در تقریب مذاهب با اهل سنت داشت - رئیس دانشکده مذاهب اسلامی گفت: امام رضا(ع) تعامل نیکو و سازنده‌ای در تقریب مذاهب با اهل سنت دارد.
مجموعه کتاب «تهران نگاری» رونمایی شد
مجموعه کتاب «تهران نگاری» رونمایی شد - تهران- ایرنا- جلد دوم مجموعه کتاب «تهران نگاری» با محوریت «طهران در مطبوعات دوره قاجار- دوره های ناصری و مظفری» همزمان با روز کتابخوانی و کتابدار با حضور پیروز حناچی شهردار تهران رونمایی شد.
مختارپور: حضور در کتابخانه‌ها باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود
مختارپور: حضور در کتابخانه‌ها باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود - دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با تاکید بر این موضوع که کتابخانه‌ها مراکز فرهنگی و اجتماعی هستند که باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شوند، گفت: امروز بیش از ۳۴۰۰ کتابخانه داریم که نسبت به قبل از انقلاب تعداد آن‌ها به بیش از ۹ برابر رسیده است.
30 آبان ماه سوت پایان نمایش های بسیاری به صدا درمی آید
30 آبان ماه سوت پایان نمایش های بسیاری به صدا درمی آید - تهران- ایرنا- با نزدیک شدن به آخرین روزهای آبان ماه بسیاری از نمایش های پایتخت به اجراهای خود پایان می دهند.
برگزاری نخستین جشنواره و مسابقه سراسری انیمیشن «بانگ پویایی»
برگزاری نخستین جشنواره و مسابقه سراسری انیمیشن «بانگ پویایی» - دانشگاه سوره در بیست و پنجمین سال تأسیس خود اقدام به برگزاری نخستین جشنواره و مسابقه سراسری انیمیشن دانشجویی «بانگ پویایی» کرده است.
«ربه‌کا» دوباره به صحنه بازمی‌گردد
«ربه‌کا» دوباره به صحنه بازمی‌گردد - نت‌فلیکس به همراه یک کمپانی دیگر ساخت اقتباس سینمایی دیگری از مشهورترین اثر دافنه دوموریه یعنی «ربه‌کا» را کلید زدند.
«چیزی شبیه معجزه» و «گذرگاه مرزی» در شبکه های الکوثر و سحر
«چیزی شبیه معجزه» و «گذرگاه مرزی» در شبکه های الکوثر و سحر - فیلم های «چیزی شبیه معجزه» و «گذرگاه مرزی» روز جمعه ۲۵ آبان از شبکه الکوثر و کانال کردی شبکه سحر پخش می شوند.
تولد یک تشکل هنری مردمی در پنجمین جشنواره هنر مقاومت
تولد یک تشکل هنری مردمی در پنجمین جشنواره هنر مقاومت - ایلنا: یک تشکل هنری مردمی درحاشیه برگزاری کارگاه آموزشی جشنواره هنر مقاومت در استان قزوین شروع به کار کرد.
کتابداران و فعالان حوزه کتابخانه‌ها تقدیر شدند
کتابداران و فعالان حوزه کتابخانه‌ها تقدیر شدند - کتابداران برگزیده، بازنشستگان و فعالان حوزه ترویج کتاب و کتابخوانی در قالب برنامه روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار مورد تقدیر قرار گرفتند.
حوزه عمل و تئوریک همایش «سینما در عصر دیجیتال» به هم نزدیک شد
حوزه عمل و تئوریک همایش «سینما در عصر دیجیتال» به هم نزدیک شد - روح الله حسینی دبیر علمی همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» اعلام کرد هدف از برگزاری این همایش نزدیک کردن حوزه عمل و تئوریک در سینما بود.
آیت‌الله فاطمی‌نیا: تواضع و خویشتن داری ویژگی بارز آیت‌الله طباطبایی بود
آیت‌الله فاطمی‌نیا: تواضع و خویشتن داری ویژگی بارز آیت‌الله طباطبایی بود - استاد برجسته اخلاق و کارشناس دینی با اشاره به شخصیت آیت‌الله علامه طباطبایی و با بیان اینکه تفسیر المیزان ایشان ناسخ‌التفاسیر است، گفت: تواضع، خویشتن‌داری و فروتنی جزو ویژگی‌های بارز آیت‌الله طباطبایی بود. در تفسیر المیزان ظرفیتی وجود دارد که پرداختن به آن برای جامعه امروز ارزشمند است.
با کمک به فرهنگ وقف عدالت اجتماعی بهبود می‌یابد
با کمک به فرهنگ وقف عدالت اجتماعی بهبود می‌یابد - معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی گفت: بسیاری از موقوفات برای رسیدگی به مناطق محروم است و امام رضا(ع) به عنوان یک امین برای وقف در نظر گرفته شده است. از سویی آستان قدس به دنبال رفع نیازهای دیگری نیز هست. برای مثال در زمینه تولید آستان قدس می‌تواند اثرگذار باشد و امام رضا دوباره به عنوان امین این وقف در نظر گرفته شود.
پاسخ وزارت ارشاد به شایعه‌ها درباره رییس جدید سازمان سینمایی
پاسخ وزارت ارشاد به شایعه‌ها درباره رییس جدید سازمان سینمایی - «در پی برخی شایعه‌ها در شبکه‌های اجتماعی درباره انتصاب سرپرست سازمان سینمایی، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: انتصاب چهار مدیر جدید وزارتخانه که جایگزین مدیران بازنشسته می‌شوند به صورت همزمان انجام خواهد شد».
اکران ویژه فیلم «گرگ بازی» با هدف حمایت از کودکان زلزله زده کرمانشاه
اکران ویژه فیلم «گرگ بازی» با هدف حمایت از کودکان زلزله زده کرمانشاه - ایلنا: با هدف حمایت از کودکان زلزله زده کرمانشاه فیلم سینمایی «گرگ بازی» شنبه بیست و ششم آبان ماه اکران ویژه خواهد داشت.
بدون کتابخانه نمی‌توانیم به اهداف آموزشی برسیم
بدون کتابخانه نمی‌توانیم به اهداف آموزشی برسیم - بدون کتابخانه نمی‌توانیم به اهداف آموزشی خود برسیم. امروز که صنعت نشر ما باید پررونق باشد، کتابخانه می‌تواند این خلا را پر کرده و در حوزه آموزش به کمک مدارس بیاید.
تفاهم‌نامه‌ای برای اشاعه حفاظت بین المللی از بناهای تاریخی
تفاهم‌نامه‌ای برای اشاعه حفاظت بین المللی از بناهای تاریخی - ​یونسکو و صندوق احیاء و بهره‌برداری از بناهای تاریخی تفاهم کردند تا به منظور اشاعه دانش و توانمندی متخصصان حفاظت از ابنیه تاریخی و فرهنگی در زمینه احیاء و بهره‌برداری مجدد از این اماکن در داخل و خارج از کشور مشارکت و همکاری‌های لازم برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی با صندوق احیاء انجام خواهند داد.
بزرگداشت مقام علامه طباطبایی در تالار وحدت
بزرگداشت مقام علامه طباطبایی در تالار وحدت - مراسم بزرگداشت "روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار" همزمان با بزرگداشت مقام علامه طباطبایی در تالار وحدت برگزار شد و در این مراسم مسئولان کتابخانه‌های برگزیده، کتابداران برتر و استان‌های برتر در حوزه انجمن‌ها و کتابخانه‌های عمومی و همچنین از پیشکسوتان و خدمتگزاران برتر حوزه کتاب تقدیر شد.
فراخوان همکاری دبیرخانه فرهنگی هنری سرلشگر شهید ابراهیم خانی
فراخوان همکاری دبیرخانه فرهنگی هنری سرلشگر شهید ابراهیم خانی - دبیرخانه سرلشگر شهید ابراهیم خانی با محوریت فعالیت‌های فرهنگی و هنری پیرامون این شهید و شهدای تکاور با همکاری حوزه هنری استان البرز فراخوان داد.