دوشنبه, ۳ آبان, ۱۴۰۰ / 25 October, 2021
مجله ویستا

روش‌های مؤثر برای یادگیری فرمول‌های ریاضی و فیزیک


روش‌های مؤثر برای یادگیری فرمول‌های ریاضی و فیزیک
هیچ شده برای حفظ کردن فرمول‌های ریاضی و فیزیک شب امتحان را تا صبح بیدار بمانید؟ آیا برایتان اتفاق افتاده که مثلا" امروز یک سری فرمول را حفظ کنید و فردا همه‌ی آن‌ها را فراموش کرده باشید؟ ظاهرا" این فرمول‌ها که باید کار شما را راه بیاندازند خود تبدیل به معضل شده‌اند.
مقاله‌ی حاضر بی‌مقدمه راه‌هایی برای حل این مشکل ارائه داده است.
۱) آرام باشید. مسائل فیزیک و ریاضی (و احتمالا" هیچ مسئله‌ای؟) تحت فشار عصبی و استرس حل نمی‌شوند. ذهن خود را آرام کنید. با این کار قادر خواهید بود روی مسائل تمرکز بیش‌تری داشته و درک درستی از آن‌ها به دست آورید.
۲) بازبینی و بازگشت به کتاب‌ها را به حداقل برسانید. بسیاری بر این باورند که با نگاه انداختن و مرور کردن فرمول‌ها می‌توانند آن‌ها را در ذهن خود حک کنند. سعی کنید مسائل را بدون نگاه کردن دوباره به فرمول‌ها حل کنید. این روش را تمرین کنید بارها و بارها.
۳) بخش‌ها را به قسمت‌های کوچک‌تر تجزیه و سپس هر قسمت را بررسی و تحلیل کنید.
سعی کنید به متغیرها مقدار داده و نتیجه را در فرمول شهودی ببینید.
۴) سعی کنید بفهمید فرمول بر چه اساسی به دست آمده و چه طور ساخته شده است.
قاعدتا" شما از موضوع اصلی و محتوای آن یک درک کلی دارید. فرمول را در نظر بگیرید که a شتاب، m جرم جسم و F نیرو است. F در صورت کسر قرار دارد یعنی وقتی نیروی بیش‌تری به جسم وارد کنیم آن جسم، شتاب بیش‌تری می‌گیرد جرم پایین و در مخرج قرار دارد. پس جرم بیش‌تر یعنی نیروی بیش‌تر که باعث می‌شود جسم دیرتر شتاب بگیرد و حال معکوس فرمول بالا را در نظر بگیرید . فرمول اخیر هیچ معنی ندارد. "فرض کنید به جسم بیش‌تر نیرو وارد کنیم و دیرتر شتاب بگیرد!"
۵) با احساس رضایت مطالعه کنید. آیا تا به حال وقتی گرسنه یا تشنه بوده‌اید مطالعه کرده‌اید؟ چه حسی داشته‌اید؟ منطقا" احساس بی‌میلی به مطالعه و عدم تمرکز روی موضوع؛ زیرا تمام مدت در این فکر هستید که غذا بخورید. پس هنگامی که احساس گرسنگی یا تشنگی می‌کنید از مطالعه دست بردارید.
منبع : علوی


سایت مشرقسایت زومیتسایت نامه نیوزسایت سلام نوسایت فراروخبرگزاری صدا و سیماروزنامه تعادلسایت نوداقتصادیسایت آفتاب نیوزسایت تجارت نیوز