سه شنبه, ۳ اردیبهشت, ۱۳۹۸ / 23 April, 2019
مجله ویستا


پدر بزرگ ها، مادر بزرگ ها نعمتی از جانب خدا


آنها به این امید زندگی می كنند كه نظاره گر رشد نوه های خود باشند. در سالیان اخیر پدر بزرگها و مادر بزرگها می توانند در به دست آوردن هویت فردی به نوه ها و گاهی اوقات فرزندان نوه های خود، كمك كنند. همچنین آنها می توانند با ابراز عشق بی قید و شرط به نوه های خود و امیدوار كردن آنها به زندگی آینده نقش مهمی ایفا كنند. استقامت، ایجاد اطمینان خاطر، پند آموزی و آموزش ارزش ها، آرمان ها و عقاید صحیح از دیگر خصوصیات پدربزرگها و مادربزرگهاست.
غالباً رشته ارتباطی ویژه ای پدر بزرگ و مادر بزرگ را به نوه شان نزدیك می كند: هر دوی آنها خارج از جریان معمول جامعه قرار دارند، زیرا بچه ها «خیلی جوان» و پدر بزرگها و مادر بزرگها «خیلی سالخورده» هستند. به عنوان مثال ممكن است هنگامی كه بچه ها به سن نوجوانی می رسند، پدرها و مادرهایشان كه در جریان جامعه قرار دارند، گرفتاریها و نگرانیهای عاطفی داشته باشند. از سوی دیگر پدر بزرگها و مادر بزرگها، كه از نظر جسمی و عاطفی از جامعه و مشكلات آن دورتر هستند، می توانند با دیدی واقع گرایانه و گسترده به امور نگاه كنند. این موضوع باعث می شود آنها بدون قضاوت سطحی به مشكلات نوه های خود گوش دهند. بسیاری از بزرگترها خاطراتی را كه در این دوره از زندگی از پدر بزرگ و مادر بزرگ خود به یاد دارند با علاقه بسیار تعریف می كنند و احساسات خود را با جملاتی از این قبیل بیان می دارند:
- «بدون كمك پدر بزرگ و مادر بزرگم هرگز نمی توانستم این كار را انجام دهم.»
همچنین پدر بزرگها و مادر بزرگها از طریق عمل به روش های ذیل می توانند در پیشرفت نوه های خود تأثیرات عمیقی برجا بگذارند:
۱- آشكار كردن هویت نوه های خود- پدر بزرگها و مادر بزرگها پل های ارتباطی زنده ای به گذشته هستند، بنابراین حس هویت را در نوه های خود زنده می كنند و در شناخت اجدادشان به آنها كمك می نمایند. آنها می توانند نقش یك مورخ خانوادگی را بازی كنند و از این طریق حس قدردانی نسبت به پیشینیان را در خانواده ایجاد كنند. پدر بزرگها و مادر بزرگها با بازگو كردن خاطره های كودكی خود و تعریف نمودن داستانهایی درباره فرزندانشان (پدر و مادر نوه ها) حس وابستگی به خانواده را در نوه های خود به وجود می آورند. بدین ترتیب نوه ها احساس می كنند خانواده ای كه به آن تعلق دارند به آنها عشق می ورزد و از این طریق به خودباوری و اعتماد به نفس می رسند.
بزرگترین هدیه پدر بزرگها و مادر بزرگها به نوه هایشان عشق و حمایت بی قید و شرط است. تحقیقات نشان می دهد ارتباط میان پدر بزرگها و مادر بزرگها و نوه هایشان، بعد از ارتباط بین والدین و فرزند، عمیق ترین نوع ارتباط است.
۲- ایجاد امیدواری به زندگی آینده- پدر بزرگها و مادر بزرگها به نوه های خود نشان می دهند بالا رفتن سن به معنای كسل شدن یا كسل كردن دیگران نیست. آنها با ادامه تلاش برای یادگیری، فعال ماندن، انجام دادن و لذت بردن از سرگرمی های مختلف و فعالیت های جسمی و فكری به نوه های خود نشان می دهند در هر سنی كه باشند می توانند آینده درخشانی داشته باشند.
پدر بزرگها و مادر بزرگهایی كه با زمان خود هماهنگ هستند و از آنچه در اطرافشان می گذرد آگاهند، حس اعتماد بیشتری در نوه های خود ایجاد می كنند و بیشتر بر آنها تأثیر می گذارند. اگر آنها پر انرژی، هدفمند و خوش خلق باشند این پیام را انتقال می دهند كه «زندگی شیرین است حتی در سالخوردگی.»
۳- استقامت و ایجاد اطمینان خاطر- پدر بزرگها و مادربزرگها می توانند با كمك كردن به نوه های خود در زمانی كه نوه ها به آنها نیاز دارند سرچشمه استقامت و پایداری و پشت گرمی برای آنها باشند. بسیاری از پدر بزرگها و مادر بزرگها مانند صخره های محكمی برای افراد فامیل هستند كه همواره اعضای آن در هنگام نیاز به كمك، به آنها مراجعه می كنند. از آنجایی كه همه پدر بزرگها و مادر بزرگها در طول زندگی با سختی های زیادی مواجه شده اند، می توانند به نسل های بعد از خود اطمینان دهند كه آنان نیز قادرند در مواقع سختی بردبار باشند.
۴- پند آموزی- پدر بزرگها و مادر بزرگها معدنی هستند كه ذخایر ارزشمندی از اطلاعات، تجربه، اندرز، استعداد و مهارت در وجودشان نهفته است. بنابراین آنها می توانند با استفاده از توانایی هایشان راهی برای سپری كردن اوقات خود با نوه هایشان پیدا كنند. بعضی از این راه ها خواندن كتاب، تعریف كردن داستان و آموزش مهارت های مختلف از جمله باغبانی، قلاب بافی، آشپزی و تعمیر اتومبیل است. پدر بزرگها و مادر بزرگها با سپری كردن اوقات خود در كنار نوه هایشان نه تنها می توانند مهارت های خود را به آنان آموزش دهند، بلكه فرصتی به دست می آورند تا با آنها صحبت كنند، به حرف هایشان گوش دهند، آنها را نصیحت كنند و تجربیات و اعتقادات خود را با آنها در میان گذارند.
۵- آموزش ارزش ها، آرمان ها و عقاید صحیح- یكی از بهترین راه های آموزش به بچه ها نشان دادن نمونه های عملی به آنان است. بیشتر بچه ها بسیار تیزبین هستند و هرچه بزرگترها انجام می دهند تقلید می كنند. آنها اصول اخلاقی صحیح را با توجه به گفته پدر بزرگها و مادر بزرگها و نحوه عملكرد آنها یاد می گیرند.
بر اساس یك تحقیق كلی پدر بزرگها و مادر بزرگها همراه با نوه های خود به فعالیت های بسیاری می پردازند از جمله: جوك گفتن و شوخی كردن، پول دادن، صحبت كردن درباره رشد و بلوغ، مشورت كردن درباره مشكلات، ایجاد نظم و انضباط در امور، به سفرهای یك روزه رفتن، آموزش یك مهارت یا بازی، تلویزیون تماشا كردن و صحبت درباره اختلافات پدر و مادر با فرزندان.
با توجه به مطالب فوق، پدربزرگها و مادربزرگها، نقش بسیار مهمی در پیشرفت فرزندان دارند. بنابراین والدین باید به فرزندان خود اجازه دهند تا آنجا كه می توانند اوقات خود را با پدربزرگها و مادربزرگهایشان سپری كنند.
نوشته: سانا یاسین -منبع: سایت www.dawn.com- ترجمه: نازنین نیكوسرشت
منبع : روزنامه همشهری
همچنین مشاهده کنید
 آگهی
تعمیر یخچال فریزر ، لباسشویی ، ظرفشویی ، اسپیلت ، جاروبرقی ، مایکروفر ، …
تعمیر لپ تاپ

آموزش آنلاین تافل، ثبت نام تافل، کلاس تخصصی …
تولیدکننده و فروشنده پراستیک اسید
باربری ظرافت بارتهران(44048224-22372964)
اجاره خودرو
قایق بادی اینتکس و ماهیگیری

سرخط خبرها

 از میان خبرها

 گزارش / تحلیل