پنجشنبه, ۶ آبان, ۱۴۰۰ / 28 October, 2021
مجله ویستا


ماجراهای تازه در «باغ مظفر»


ماجراهای تازه در «باغ مظفر»
بازیگران سریال روتین «باغ مظفر» همگی با هم از اتاق گریمی كه در كنار درب خاكستری رنگ باغ ساخته شده و نزدیك ناهارخوری است خارج می شوند.
مهران مدیری، لحظاتی قبل از آنان به باغ وارد شده و با گریمی متفاوت از كارهای قبلی اش، موبایل به دست دور استخر قدم می زند.با ورود بازیگران به باغ و انتخاب زاویه دوربین ها توسط مدیری، بازیگران به داخل خانه فراخوانده می شوند تا پیش از ضبط دیالوگ ها را با هم تمرین كنند.شخصیت های «باغ مظفر»، تركیبی از آدم های مدرن و سنت گرا هستند و این مساله در گریم و طراحی لباس ها نیز به چشم می خورد. اگرچه تاكنون شاهد نبوده ایم كه خانواده «بردبار» نیز برای شرفیابی در حضور خان مظفر مجبوربه پوشیدن لباسی مشابه آنها بشوند، اتفاقی كه در قسمت نهم و پس از پذیرفتن درخواست ازدواج «كامران» از سوی «نازی» به وقوع می پیوندد.
در اتاق گریم این سریال همانند اغلب كارها، عكس های بازیگران به هنگام تست گریم به دیوار آویزان شده است و اعلام می شود كه امكان در اختیار قرار دادن این عكس ها به خبرنگاران وجود ندارد.«بازیگران سریال باغ مظفر، هر كدام با دو یا سه بار تست گریم، كم كم به آنچه مدنظر كارگردان و نویسنده بوده است، رسیده اند.» این جمله را مهرداد شكرآبی، طراح گریم این مجموعه طنز می گوید و ادامه می دهد:حقیقت را بخواهید پس از تست گریم به این مساله واقف شدم كه گریم ها تا حدی رئال نیست، اما عمدی در كار نبوده است.
ضمن این كه كار طنز كه در آن داستان ها فانتزی است و بازیگران اغراق آمیز بازی می كنند، چنین گریمی را می طلبد.طراح صحنه سریال «باغ مظفر»، نظری كاملا متفاوت با شكرآبی دارد. بهاره ذبیحی، با تاكید بر طراحی های كاملا رئالیستی این سریال، متذكر می شود: درست است كار كمدی است، اما در دكورها نباید این كمدی بودن به چشم بخورد.
وی ادامه می دهد: در باغ مظفر، همه چیز جدی است و قرار است كمدی موقعیت را داشته باشیم.آوا سلطانی عربشاهی، طراح صحنه و لباس سریال «باغ مظفر» با همكارش هم عقیده است، او هم می گوید: درست است كه با كاری طنز مواجه هستیم، اما تا حدودی هم داستان ها رئال است بنابراین نمی توانم از خودم چیزی را طراحی كنم و بگویم به هیچ زمان خاصی تعلق ندارد. در طراحی لباس های بازیگران تلاش شده كه به گونه ای كار شود تا داستان به شهر، استان و قشر خاصی مربوط نشود.
ضمن این كه تاكید كرده اند كه كلاه های خان ها نباید به هیچ زمان خاصی تعلق داشته باشد.در نتیجه آوا عربشاهی مجبور شده تا كلاهی را برای این دو شخصیت- منصور خان و مظفرخان- اختراع كند.به گزارش ایسنا، نخستین پلان، این روز به صحنه ای اختصاص دارد كه كامران، رییس اداره اش را كه در لباس مبدل خان بردبار در باغ مظفر حاضر شده، به پدر و خواهرش معرفی می كند.در كنار خان بردبار همسر، دختر و پسرش لبخند به لب ایستاده اند و در سمتی دیگر نصرالله رادش، سبد گل به دست با تعجب به آنان نگاه می كند.
مظفرخان در برابر عرض ادب خانواده خان بردبار، همانند آنچه تاكنون شاهد بوده ایم، عكس العمل چندانی از خود نشان نمی دهد. این درحالی است كه در تصویر پشت آنها، منصورخان نیز نشسته و به شیوه خاص خود به مهمانان خوش آمد می گوید.پلان دیگر سریال «باغ مظفر»، در حالی ضبط می شود كه خانواده خان بردبار با ماشین مدل بالایی با سرعت بالا و كج و معوج به باغ مظفر وارد می شوند.شقایق دهقان، در حالی كه لباسی محلی پوشیده و ظاهری كاملا متفاوت با آنچه تاكنون در این سریال از وی شاهد بوده ایم، دارد، همراه برادرش (هادی كاظمی) یا همان «دوو،برره» معروف كه زره خود به تن كرده از ماشین خارج می شوند.
در پی این دو، نادرسلیمانی با همان خنده های آشنا و همسرش كه او هم مجبور به پوشیدن لباس محلی شده از ماشین خارج شده و پا به حیاط باغ می گذارند.نادر سلیمانی نیز در این قسمت لباس های گل من گلی خود را كه مخصوص سریال های طنز مدیری است از تن درآورده و ظاهری مشابه با خان مظفر دارد.«نازی» كه تا به حال چند نامزدی ناموفق داشته، بالاخره درخواست كامران برای ازدواج را قبول می كند و با پسری كه خانواده ای كاملا عجیب و غریب دارد،ازدواج می كند، اما این تازه شروع ماجراست، چرا كه به قول شقایق دهقان این وصلت در ادامه با مشكلاتی همراه خواهد بود.این بازیگر درباره ایفای نقش در سریال های روتین می گوید: كارهای روتین سختی های بسیاری دارد، اما مدتی كه كار كردیم به این مشكلات عادت می كنیم و این مشكلات برایمان قابل پیش بینی می شود.
بازیگران سریال «باغ مظفر»، اغلب در كارهای قبلی مهران مدیری نیز حضور داشته اند و می توان گفت با هم بسیار هماهنگ هستند، آنان در فواصل گرفتن پلان ها، با هم به گفتگو و تبادل نظر می پردازند ومی توان گفت جوی صمیمانه بر این جمع ۹۰ نفری حاكم است.مهراب قاسم خانی، یكی از نویسندگان «باغ مظفر»، كه در جمع عوامل كارهای قبلی مهران مدیری نیز حضور داشت، بر این نكته مهر تایید می زند.وی می گوید: در هر سریال جدید به هم نزدیك تر می شویم، بنابراین من الان می دانم كه چه دیالوگ هایی را برای چه بازیگری بنویسم تا با او جور در بیاید. گاه حتی لازم نیست برای سیامك انصاری توضیح صحنه بنویسم چراكه خودش با دیدن دیالوگ ها، متوجه صحنه می شود.
خانه های شخصیت های اصلی سریال «باغ مظفر» به نام های مظفرخان (با بازی مهران مدیری) و منصور خان (محمدرضا هدایتی)،دیوار به دیوار هم قرار دارند و تنها یك نرده آهنی ایوان ها را از هم جدا می كند.این خانه ها دو لوكیشن اصلی سریال «باغ مظفر» را تشكیل می دهند. خانه هایی كه به لحاظ ظاهر، بسیار شبیه به هم هستند و دیوارهای صورتی و آبی دو خانه وجه تمایز آنها محسوب می شود.
به محض ورود به خانه مظفر خان با انبوهی از وسایل عتیقه و قدیمی مواجه می شویم،كه در پلان های این سریال هربار بخشی از آنها به تصویر كشیده می شود.وجود اشیایی چون: ساعت پاندول دار،گرامافون، تلفن های عتیقه، تابلوهایی حاوی عكس های قدیمی و حتی زره خود، نشان از طرز فكر سنتی صاحبخانه دارد.آشپزخانه اپن منزل مظفر خان جالب ترین لوكیشن این سریال است كه تا قسمت نهم كمتر شاهد پخش صحنه هایی از آن بوده ایم .در این مكان در كنار وسایل قدیمی ای چون: كاسه، بشقاب های لعابی وگلی، سبدهای حصیری و فلفل هایی كه از سقف آویزان شده اند، وسایل مدرنی چون ماشین لباسشویی و اجاق گاز نیز به چشم می خورند.
اتاق «فروغ» و «كامران» ،بخشی از لوكیشن خانه مظفر خان را دربرمی گیرد كه با گذر از یك هال كوچك كه عمده دكور آن كتابخانه ای حاوی كتابهای قدیمی است به این اتاق ها می رسیم.اتاق دختر مظفرخان مظفر زرگنده، از دكوراسیونی مشابه با سایر نقاط خانه پیروی می كند و وجود دار قالی و حتی كالسكه دوران بچگی وی، گواهی بر این ادعاست.از سویی دیگر«كامران» دیگر فرزند مظفرخان،همان طور كه تا به حال دیده ایم، خود را كاملا با زندگی در قرن بیست و یكم وفق داده و اتاقش نیز حاكی از این مطلب است.
لوكیشن اداره ای كه كامران در آن كار می كند متشكل از یك اتاق است كه در پشت بام خانه ای كه سریال باغ مظفر در آن تصویربرداری می شود، ساخته شده است.خانه منصورخان دیگر لوكیشن سریال «باغ مظفر» است كه تاكنون به ندرت شاهد پخش صحنه هایی از این خانه بوده ایم. این لوكیشن همان طور كه گفته شد از طراحی مشابه با خانه مظفرخان برخوردار است.با این تفاوت كه لوكیشن این خانه تنها به پذیرایی و آشپزخانه محدود می شود، چرا كه منصورخان به جز یك كلفت از دار دنیا كسی را ندارد.
محمدرضا هدایتی در نقش منصورخان، همانند كارهای قبلی مهران مدیری در نقشی بسیار پیرتر از سن واقعی خود بازی می كند. برای او فرقی نمی كند كه مقابل دوربین پیر یا جوان ظاهر شود و علاقه ای هم به ایفای یك نقش خاص ندارد.هدایتی می گوید: « منصورخان »باغ مظفر همانند« طغرل» شبهای برره خشونت دارد، اما خشونت او این بار از نوع دیگری است.وی كه به استفاده از الفاضی عجیب مشهور است، خود این كلمات را اختراع می كند.
هدایتی در باغ مظفر بار دیگر از لهجه ای من درآوردی استفاده می كند كه به گفته خودش تا حدودی شبیه به جنوب خراسان است.در سریال باغ مظفر همانند برخی دیگر از سریالهای روتین كه تاكنون شاهد بوده ایم ، سرایداری حضور دارد كه اتفاقا در اغلب كارهای طنز، شخصیتی محبوب و دوست داشتنی محسوب می شود. در سریال باغ مظفر، نصرالله رادش نقش این سرایداررا بازی می كند كه با چهره ای كاملا متفاوت از آنچه تاكنون از وی شاهد بوده ایم مقابل دوربین ظاهر شده است.
او نیز در نقش «حیف نون»، بسیار مسن تر از سن واقعی اش گریم شده است و برای تداوم حسی، حتی در لحظاتی كه تصویربرداری قطع است از نقش اش خارج نمی شود، و به لهجه و فیگورهای خاصش ادامه می دهد.سریال «باغ مظفر» همانند اغلب كارهای تلویزیونی رج زده می شود و این مساله در خصوص نگارش متن ها نیز صدق می كند. مهراب قاسم خانی می گوید: عجیب ترین مساله در دنیا این است كه نویسنده در متن هم رج بزند.
برای مثال وقتی گروه از حیاط شروع می كنند، مجبورم اول این بخش را بنویسم و بعد به سراغ نگارش صحنه های نخستین بروم.نگارش سریال «باغ مظفر» توسط نویسندگانی چون: مهراب قاسم خانی، امید مهدی ژوله، خشایار الوند و حمید برزگر ادامه دارد و سرپرستی نویسندگان را همانند كارهای قبلی پیمان قاسم خانی، برعهده دارد، فردی كه به اعتقاد برادرش حضورش اهمیت بسیاری دارد و از دوباره كاری نویسندگان جلوگیری می كند.
منبع : روزنامه ابرار


خبرگزاری ایسناسایت اعتماد آنلاینسایت الفسایت ارانیکوسایت نوداقتصادیسایت ورزش سهروزنامه همشهریسایت فرادیدخبرگزاری ایرناروزنامه شهروند