شنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۱ / 21 May, 2022
مجله ویستا

آشنائی با اصول طب کل نگر


آشنائی با اصول طب کل نگر
طب کل نگر هنر و علم درمان است كه همه وجود انسان شامل &#۵۹۴۵۰; بدن ، ذهن ، روح &#۵۹۴۵۰; را در بر می گیرد. درمان با طب کل نگر باعث تکمیل درمانهای رایج در زمینه پیشگیری و معالجه بیماریها می شود و مهمتر اینكه سلامتی را به حد مطلوبی ارتقا می دهد .این وضعیت سلامتی كلی ، به عنوان جریان آزاد ، نامحدود و بدون مانع انرژی حیاتی در بدن ، ذهن و روح ، توصیف می گردد.
طب کل نگر در تشخیص و درمان بیماریها از مجموعه ای از روشهای مناسب و بی خطر(ایمن) استفاده می کند. بعلاوه مواردی چون وضعیت جسمی ، تغذیه ای ، محیطی ، احساسی ، معنوی و شیوه زندگی را نیز بررسی می نماید. طب کل نگر بر آموزش به بیماربا هدف افزایش آگاهی او و شركت وی در فرایند درمان تأ كید دارد.
● اصول درمانی طب کل نگر
▪ پزشكان کل نگر از انواع راههای مطمئن(ایمن) و مؤثر در تشخیص و درمان استفاده می كنند كه عبارتند از :
ـ آموزش بیمار برای ایجاد تغییرات مناسب در شیوه زندگی و مراقبت از خود
ـ جایگزینهای تكمیلی ( complementary alternatives )
ـ داروهای رایج و جراحی
▪ جستجو برای عوامل زمینه ساز بیماری، نسبت به درمان علائم به تنهایی ، ارجحیت دارد.
▪ پزشكان کل نگر برای پاسخ به این سوال که چه نوع بیمار دچار بیماری شده بمراتب بیشتر تلاش می کند تا اینکه بدانند بیمار به چه نوع بیماری مبتلا است .
▪ پیشگیری نسبت به درمان ارجحیت دارد و مقرون به صرفه تر است. اقتصادی ترین روش، برانگیختن تواناییهای ذاتی خود بیمار برای شفای اوست.
▪ بیماری به عنوان تظاهری از عدم تعادل و احتلال عملکرد در کلیت وجود فرد محسوب می گردد و نه به عنوان یك رویداد جداگانه.
▪ یكی از مهمترین عوامل موثر برنتیجه درمان ، كیفیت رابطه ایجاد شده بین پزشك و بیمار است كه در آن آزادی عمل بیمار مورد حمایت قرار می گیرد.
▪ لازمه ایچاد یک رابطه ایده آل بین پزشك کل نگر و بیمار ، توجه همزمان وپایاپای به نیازها ، خواسته های قلبی ، آگاهی و بصیرت هر دوی آنها است.
▪ پزشكان به عنوان یک الگو به طور قابل توجهی بیماران را تحت تأ ثیر قرار می دهند.
▪ بیماری ، درد و فرایند مرگ می تواند فرصتی برای آموزش بیماران و پزشكان باشد.
▪شور و شوق نموده و آنان را از عواقب مسموم خصومت ، شرمندگی ، طمع ، افسردگی ، ترس ، عصبانیت و اندوه رها می كنند.
▪ عشق بی قید و شرط ، قدرتمند ترین داروی زندگی است . پزشكان کل نگر برای نهادینه کردن این عشق مطلق در بیمارانشان، خودشان و سایر همکاران خود ، همت می كنند.
برخورداری از سلامت مطلوب ، بسیار فراتر از فقدان بیماری است و در اصل ، پویشی آگاهانه جهت دستیابی به بالاترین كیفیت از نظر جسمی ، محیطی ، ذهنی ، احساسی ، معنوی و جنبه های اجتماعی تجربه بشری به شمار می رود.
برگردان : زهره باقری زاده
ویرایش: فرزانه قیصریان
تصحیح نهایی: دکتر کیارش ساعتچی
منبع : در گاه طب مکمل جایگزین ایران


همچنین مشاهده کنید

سایت اکوایرانسایت زومیتخبرگزاری تسنیمسایت مجله شبکهخبرگزاری ایرناسایت دیدارنیوزسایت اقتصادنیوزخبرگزاری ایسناسایت سلام نوسایر منابع