چهارشنبه, ۴ خرداد, ۱۴۰۱ / 25 May, 2022
مجله ویستا

گــران‌تــرین دروازه‌بـــان دنیا


گــران‌تــرین دروازه‌بـــان دنیا
(جیانلوئیجی بوفون (جی‌جی)) بهترین دروازه‌بان ایتالیا و یكی از بهترین دروازه‌بان‌های این رشته در دنیاست. او در حال حاضر دروازه‌بان اول تیم یوونتوس و تیم ملی ایتالیا محسوب می‌شود. بوفون در سال ۲۰۰۱ از تیم پارما كه از نوجوانی در آن بازی می‌كرد به تیم بزرگ و معتبر یوونتوس انتقال یافت. قیمت او در زمان این انتقال ۳۲ میلیون پوند بود كه بیشترین قیمت در میان دروازه‌بان‌های دنیاست. بوفون از برترین‌های تاریخ فوتبال محسوب می‌شود و تاكنون سه بار در سال‌های ۲۰۰۳، ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ عنوان بهترین دروازه‌بان دنیا را به دست آورده است.
● دوران كودكی و خانواده
(جی‌جی بوفون) روز ۲۸ ژانویه سال ۱۹۷۸ در (كارارا) و در یك خانواده ورزش‌دوست و ورزشكار به دنیا آمد. مادرش (ماریا استلا) در رشته پرتاب دیسك فعالیت می‌كرد و پدرش (آدریانو) وزنه‌بردار بود. او دو خواهر به نام‌های (ورونیكا) و (جوندالینا) دارد كه والیبالیست می‌باشند و دایی‌اش (آنجلو ماسوكو) یك بسكتبالیست است. او با دروازه‌بان سابق ایتالیا و تیم آث.میلان كه (لورنزو بوفون) نام داشت نیز نسبت فامیلی دارد. لورنزو پسرعموی پدربزرگ جیانلوئیجی می‌باشد.
● فعالیت حرفه‌ای
بوفون در كودكی هافبك تیم بود. وقتی چهارده ساله شد یك روز به اجبار دروازه‌بان تیم شد زیرا در آن روز هر دو دروازه‌بان تیم مصدوم شده بودند و نمی‌توانستند در زمین بازی كنند. دو هفته بعد او دروازه‌بان اول تیمش بود. در سال ۱۹۹۵ وقتی هفده سال داشت با تیم مطرح (پارما) قرارداد بست و اولین بازی قهرمانی سری A خود را مقابل (آث.میلان) بازی كرد.
مدتی بعد او یكی از بهترین‌های تیم پارما شد و اولین كاپ را درتیم ملی ایتالیا و در نوزده سالگی در دست گرفت. در آن زمان او در بازی پلی‌آف جام‌جهانی ۱۹۹۸ جانشین دروازه‌بان مصدوم تیم ملی كشورش (جیانلوكا پاگلیوكا) شد و در مسكو برابر تیم روسیه بازی كرد. البته بوفون خود برای تیم ملی ایتالیا در آن جام‌جهانی انتخاب شده بود ولی حتی در یك مسابقه هم ظاهر نشد و در تمام بازی‌ها خود (جیانلوكا) دروازه‌بان بود.
بوفون پس از پایان بازی‌های مقدماتی یورو ۲۰۰۰ در سال ۲۰۰۱ از (پارما) به (یوونتوس) رفت. قیمت او در این انتقال ۳۲ میلیون پوند بود كه تعجب همگان را برانگیخت. زیرا با وجود این‌كه بوفون دروازه‌بان بسیار خوبی بود ولی تاكنون هیچ باشگاهی این مقدار پول را برای خرید یك دروازه‌بان هزینه نكرده بود. او در آن زمان در مصاحبه‌ای گفت (این پول برای یك بازیكن خیلی زیاد است ولی من احساس ناراحتی نمی‌كنم و به خاطر آن تحت فشار روحی نیستم.) بوفون نخستین بازی ملی خود را در جام فیفا ۲۰۰۲ انجام داد و در سال ۲۰۰۳ از سوی یوفا برنده جایزه (باارزش‌ترین بازیكن) و (بهترین دروازه‌بان) شد.
(پله) فوتبالیست سرشناس برزیلی به (بوفون) توجهی خاص دارد و او را یكی از ۱۲۵ پدیده فوتبال زنده دنیا می‌داند. (بوفون) در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ در چهار فصل بازی‌ها برای یوونتوس دروازه‌بانی می‌كرد. در تابستان ۲۰۰۵ بوفون در بازی سالانه به افتخار (لوئیجی برلوسكونی) با (كاكا) برخورد شدیدی كرد و در نتیجه این اتفاق، استخوان كتفش در رفت و مجبور شد تن به عمل جراحی بدهد. عمل او موفقیت‌آمیز بود ولی او را مدتی از بازی‌ها دور كرد. بوفون در نوامبر همان سال دوباره به زمین برگشت ولی فقط توانست در یك بازی حاضر شود زیرا ناراحتی‌اش دوباره تجدید و او اجبارا تا ژانویه نیمكت‌نشین شد.
● رسوایی
روز ۱۲ ماه می‌ سال ۲۰۰۶ شایعه شد كه بوفون به همراه (آنتونیو چیمنتی) دروازه‌بان سابق یوونتوس و چند تن از بازیكنان دیگر به طور غیرقانونی بر روی بازی‌های سری A شرط‌بندی كرده‌اند. روز بعد بوفون به طور داوطلبانه به اداره پلیس (تورین) رفت تا از او بازجویی شود و بدین ترتیب می‌خواست این لكه ننگ را از روی نام خود پاك كند. او در این بازجویی‌ها اعتراف كرد كه قبلا بر روی بازی شرط‌بندی می‌كرده ولی این كار را تنها تا اواخر سال ۲۰۰۵، یعنی زمانی كه مقررات جدید شرط‌بندی بازیكنان را غیرقانونی كرد، انجام می‌داده است. او به شدت شرط‌بندی بر روی مسابقات فوتبال ایتالیا را انكار كرد. همه می‌ترسیدند كه او به خاطر این رسوایی موقعیت خود را در جام‌جهانی ۲۰۰۶ به مخاطره انداخته باشد ولی در پانزدهم می سال ۲۰۰۶ نام او به عنوان دروازه‌بان تیم ملی ایتالیا در لیست اسامی انتخاب‌شدگان به چشم می‌خورد.
بوفون می‌گوید:
ـ (فكر می‌كنم از وقتی وارد سری B شده‌ام جذابیتم بین مردم كمتر شده است چون وقت كمتری برای جلب توجه دارم.)
ـ بدترین عادت من پرخوری است. سعی می‌كنم خودم را كنترل كنم چون هر چه باشد یك ورزشكارم ولی دلم می‌خواهد هفته‌ای یك‌بار پرخوری كنم.
● كوتاه از بوفون
▪ تولد بوفون و (جیمی كاراگر) بازیكن تیم لیورپول در یك روز است. این دو در بازی‌های یك چهارم نهایی قهرمانی یوفا ۲۰۰۵ در زمان بازی یوونتوس برابر لیورپول با یكدیگر ملاقات كردند و در همان روز بود كه این موضوع را فهمیدند.
▪ انتقال او به یوونتوس ازاین جهت نیز جالب بود كه مبلغ ۲۵میلیون پوند به خاطر توانایی اش در دروازه بانی و هفت میلیون پوند به خاطر شخصیتش به او پرداخته شد!
▪ نام مستعار او (سوپرمن) است و ۱۹۰ سانتیمتر قد و ۷۸ كیلوگرم وزن دارد.
▪ فوتبالیست‌های مورد علاقه بوفون (توماس نكونو) دروازه‌بان كامرون و (لوكا مارچه جیانی) دروازه‌بان ایتالیا هستند.
▪ او به پازل و مرتب كردن آن علاقه زیادی دارد.
▪ بوفون به گفته خودش صادق، بی‌ریا و واقع‌بین است. او اشتباهاتش را می‌پذیرد و یك انسان واقعی است.
▪ وقتی برای نخستین بار در سری A بازی كرد قبل از شروع بازی برای عكس گرفتن در كنار بازیكنان هم‌تیمی‌اش نایستاد و به دنبال توپ دوید زیرا نمی‌دانست عكس گرفتن قبل از بازی یك كار رسمی است.
▪ وقتی برای نخستین بار و به خاطر مصدوم شدن دروازه‌بان اصلی مجبور شد در یك بازی بین‌المللی وارد زمین شود دوست داشت زمین دهان باز كند و او را ببلعد. آن روز خداخدا می‌كرد مسابقه زودتر تمام شود چون هوا در مسكو خیلی سرد بود و او از سرما می‌لرزید.
▪ در خانه دفترچه‌ای دارد كه همه پنالتی‌های گل شده و دفع‌شده‌اش را در آن یادداشت می‌كند.
▪ او هنوز اولین پیراهن شماره ۱۲ قرمزرنگ سری A و دستكش‌های دروازه‌بانی كه وقتی كوچك بود (تافارل) به او داد را دارد.
▪ می‌گوید تا قبل از هفده سالگی یك هیولا بود زیرا آن‌قدر زشت بود كه اگر همان طور می‌ماند هیچ دختری راضی نمی‌شد با او ازدواج كند.
▪ از موسیقی آمریكای لاتین لذت می‌برد.
▪ آدم خوش خوراكی است.
▪ دوست دارد قبل از كناره‌گیری از حرفه‌اش یك‌بار گل بزند یا از نقطه پنالتی یا به هر صورت دیگری.
▪ وقت‌شناس نیست و همیشه آخرین كسی است كه سر تمرین می‌رسد.
▪ از آدم‌های چاپلوس بدش می‌آید و تحمل این جور افراد را ندارد.
▪ او با دختری به نام (آلنا سارادوا) از اهالی جمهوری چك نامزد است ولی هنوز تاریخی برای ازدواج معین نكرده است. آلنا متولد (پراگ) می‌باشد. او تاكنون در دو فیلم نیز بازی كرده است. آنها در تابستان سال ۲۰۰۵ با هم نامزد شدند.
منبع : خانواده سبز


همچنین مشاهده کنید

سایت انصاف نیوزسایت آفتاب نیوزسایت برترینهاسایت ساعدنیوزسایت مشرقسایت سلام نوسایت تاپ نازسایت نمناکسایت ارانیکوسایت مثلث آنلاین