دوشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۰ / 21 June, 2021
مجله ویستا

وب سرور شخصی مایکروسافت PWS


وب سرور شخصی مایکروسافت PWS
كاربران كامپیوترهای شخصی و علاقمندان طراحی صفحات وب كه تمایل دارند سایتهای شخصی خود را بر روی سیستمهای عامل ویندوز ۹x (۹۵ تا ۹۸) و یا Me پیاده سازی و امتحان كنند، پیوسته با این مشكل مواجه هستند كه هیچ یك از سیستمهای عامل یاد شده، قابلیتهای یك سیستم عامل از نوع سرور را ندارند .به همین دلیل در زمان توسعه نرم افزارهای طراحی صفحات وب و اجرای برنامه های Server-side و نیز برقراری ارتباط بین نرم افزارهای وب، متقاضی اطلاعاتی نظیر فرمها (forms) و بانكهای اطلاعاتی با مشكلات عمده ای روبرو می شود.
وب سرورشخصی مایكروسافتPWS مخفف Personal WebServer پاسخگوی مشكلات طراحان صفحات وبی است كه می خواهند بر روی سیستمهای عامل ویندوز ۹۸ و Me یك وب سرور كوچك راهاندازی كنند .این سرور عملكردی نظیر سرور توسعه یافته مایكروسافت بر روی سیستمهای عامل) NT نسخه ۴.۰ و IIS (۲۰۰۰ یا Internet Information Server را در ویندوز ۹۸ و Me به عهده دارد .
همان طوری كه میدانیمIIS ، وظیفه ارائه سرویسهای وب سرور نظیرHTTP ،FTP ، NNTP وSMTP ، Certificate و ASP و Index و Transaction را به عهده دارد .به دلیل محدودیت ویندوز ۹۸ و Me در ارائه سرویسهای پروتكلهای یاد شده، یك طراح غیرحرفهای صفحات وب می تواند برای سهولت طراحی پایگاههای داده تحت وب خود و نیز پویا كردن فرمهای درخواست اطلاعات، اقدام به نصب PWS كند PWS .محیط یك وب سرور نسبتا كامل را در یك كامپیوتر دارای ویندوز ۹۸ و Me شبیه سازی میكند .
● نصبPWS
برای نصب PWS مراحل زیر را دنبال كنید:
CD) ( ۱مربوط به ویندوز ۹۸ را در درایو مربوطه قرار دهید) منظور CD حاوی نسخه كامل ویندوز ۹۸ است.
۲) در فهرستadd-ons ، CD مربوطه، در فهرست PWS برنامه Setup.exe را اجرا كنید .
۳) در پنجره نصب) PWS مطابق شكل (۱روی دكمه Next كلیك كنید .
۴) در پنجره جدید ظاهر شده روی گزینه Custom كلیك كنید .
۵) در انتخابهای موجود در پنجره جدید بر روی گزینه Microsoft Data Access Component دابل كلیك كنید و در پنجره فعال مربوط به MDAC:ADO,DDBC,and OLE DB شكل گزینه ADO documentation را انتخاب كرده و سپس دوبار دكمه OK را كلیك كنید.
۶) در پنجره اصلی نصب، روی گزینه PWS نیز دابل كلیك كنید تا پنجرهای مشابه شكل ۳ ظاهر شود .روی گزینه documentation دابل كلیك كرده و گزینه Active server page را در پنجره بعدی انتخاب كنید.
۷) دو پنجره را با انتخاب دكمه OK ببندید.
۸) گزینه Next را در پنجره نصب PWS انتخاب كنید .
۹) توجه داشته باشید كه محل پیش فرض انتشار صفحات وب بر روی سرور شخصیPWS ، فهرست X:Intpubwwwroot خواهد بود X .محل درایوهای انتخابی شماست .روی دكمه Next كلیك كنید.
۱۰) در پنجره بعدی محل پیش فرض مربوط به (Microsoft Transaction Server) MTS را به حال خود بگذارید و روی دكمه Next كلیك كنیدـ (شكل ۴)
۱۱) بعد از اتمام نصب PWS روی دكمه finish كلیك كنید .
۱۲) كامپیوتر خود را دوباره راه اندازی كنید .
توجه داشته باشید كه PWS نسخه۴.۰ ، دارای نرمافزار كمكی Frontpage ۹۸ server extension است .بهتر است در زمان نصب آن را غیرفعال كرده و از CD مربوط بهFrontpage ۲۰۰۰ ، نرم افزار Frontpage ۲۰۰۰ server extension را نصب كنید.
● استفاده از PWS
برای استفاده و تنظیمPWS ، روی آیكون PWS در ناحیه Quick launch از نوار وظیفه ویندوز دابل كلیك كنید تا پنجره PWS مطابق شكل ۵ ظاهر شود .
همان طوركه مشاهده می كنید، در پنجره اصلی آدرسی نظیر:Intpubwwwroot ، مشاهده می شود كه محل اصلی انتشار صفحات وب شماست.
پس از نصبPWS ، اگر بخواهید علاوه بر فهرست یاد شده، از فهرست دیگری نیز برای انتشار صفحات وب خود استفاده كنید، كافی است بر روی هر یك از فهرستهای دلخواه موجود در سیستم كلیك راست كنید و پس از انتخاب گزینهproperties ، زبانه web sharing را انتخاب كرده و گزینه share this folder را فعال كنید.(شكل ۶) برای ساختن یك صفحه وب شخصی با كمك نرمافزار Frontpage ۲۰۰۰ و انتشار آن روی وب سرور PWS مراحل زیر را دنبال كنید:
- نرم افزار Front page را اجرا كنید .
- از منوی File گزینه New و سپس Web را انتخاب كنید.
طبق پیش فرض در صورت نصب PWS وserver extension FrontPage۲۰۰۰ نرم افزار Frontpage برای Publishweb هر صفحه ذخیره شده، فهرست محلی http://host/myweb را برای انتشار صفحات وب در نظر میگیرد host .نام سیستمی است كه شما با آن كار می كنید .برای تغییر نامhost ، فقط كافی است در دسكتاپ روی آیكون Network Neighborhood كلیك راست كرده و پس از انتخاب properties در زبانه Identification نام Computer Name را تغییر دهید .
- پس از انتخاب New web از بین صفحات پیش فرض، گزینه personal web را انتخاب كرده و روی دكمه OK كلیك كنید .
- به صورت خودكار الگوی یك مجموعه صفحه وب شخصی در محل http://host قرار داده میشوند .این محل همان است كه به آدرس محلی C:Intpubwwwroot نسبت داده شده است.
در صورت ایجاد و ذخیره هر صفحه وب دیگر درFrontPage ۲۰۰۰ ، به سادگی می توانید صفحه یاد شده را بر روی Server شخصی خودتان انتشار دهید .این كار پس از ذخیره صفحه یاد شده با كمك انتخاب publish web از منوی fileصورت خواهد گرفت.
مهندس منصور دهستانی منفرد
منبع : وب ایران


همچنین مشاهده کنید
خبرگزاری ایلناروزنامه شهروندروزنامه جمهوری اسلامیخبرگزاری ایسناسایت آفتاب نیوزروزنامه رسالتروزنامه آرمان ملیروزنامه تعادلروزنامه سازندگیسایت زومیت