یکشنبه, ۵ خرداد, ۱۳۹۸ / 26 May, 2019
مجله ویستا

تقسیم غم <نوری>


تقسیم غم <نوری>
<نمی‌دانم چه تقدیری است که نمایندگان مجلس ششم تا این حد در سوگ همکاران خود می‌نشینند.>این جمله نقل به مضمونی از سخنان مهدی کروبی رئیس مجلس ششم است که در روز تشییع دو نماینده مجلس ششم از مقابل ساختمان مجلس شورای اسلا‌می بیان کرد.
علیرضا نوری و ‌هاشم زهی البته اولین نمایندگان مجلس ششم نبودند که خانواده و همکارانشان در سوگ آنان می‌نشستند؛ پیش از آنکه خودروی حامل این نمایندگان در گردنه‌های شمال به پایین دره بغلتد. قدرت‌ا... نظری‌نیا را در تصادفی جاده‌ای و قربانعلی قندهاری، هزارجریبی، محمد صادقی، اترک طیار، سیدمنصور حسینی، علی کوهساری و عظیم گل را در سقوط هواپیمای حامل رحمان دادمان از دست داده بودند و به این ترتیب شاید مجلس ششم در میان مجالس پس از جنگ بیش از همه به سوگ نمایندگانش نشسته بود.
از میان این نمایندگان البته شاید تنها کسی که تا ۳ ماه پیش از انتخابات مجلس هیچ تصمیمی برای نمایندگی نداشت علیرضا نوری بود و شاید نیز اگر امکانی برای پیش‌بینی تقدیر خود داشت هرگز درمانگاه آرام خود را به رای سوم انتخابات تهران ترجیح نمی‌داد، اما به هر حال او پس از زندان رفتن برادرش به مجلس رفت و در تقدیری تلخ جان سپرد. پنجشنبه‌شب منزل عبدا... نوری که پنجشنبه اول هر ماه میهمانانی برای گوش فرادادن به سخنان یکی از روشنفکران دینی یا اقتصادادنان دارد این بار شاهد تقسیم غم <نوری> با میهمانانش بود؛ میهمانانی از طیف‌های متنوع و گوناگون. سیدحسن و سیدیاسر خمینی نوادگان امام خمینی(ره) و آیت‌ا... توسلی از بیت امام خمینی برای اعلا‌م تسلیت خود به منزل نوری آمده بودند.
اسحاق جهانگیری، احمد خرم، حجتی، موسوی‌لا‌ری، مجید انصاری و ناصر خالقی اعضای دولت قبل بودند که به همراه استاندارانی چون حسن رسولی میهمان تعزیت نوری بودند.آن‌سوتر مجلس نیز ابراهیم یزدی، محمد بسته‌نگار و داوود هرمیداس‌باوند به دیوار تکیه داده بودند. عبدا... مومنی، مهدی امین‌زاده و دیگر اعضای سابق و جدید دفتر تحکیم وحدت نیز در مجلس حاضر بودند.نمایندگان مجلس ششم از جمله جواد اطاعت، حسین انصاری‌راد، غلا‌محیدر ابراهیمبای‌سلا‌می، احمد بورقانی و قدرت علیخانی به همراه دیگر نمایندگان مجلس ششم برای گرامیداشت یاد همکار خود حاضر بودند.
حضور چهره‌های روحانی بیش از دیگر پنجشنبه‌های اول هر ماه بود و چهره‌هایی چون آیت‌ا... موسوی‌بجنوردی، عبدالحمید معادیخواه و محسن کدیور در مراسم حاضر بودند. مراسم اما به سبک سابق با قرائت دعای کمیل توسط عبدا... نوری آغاز شد و او با لحنی حزین‌تر از گذشته دعا را قرائت کرد. تفاوت مراسم با دیگر پنجشنبه‌های اول هر ماه شاید قرائت شعری توسط بادکوبه‌ای بود که از دیدگاه سعید لیلا‌ز شباهت بسیاری به عمادالدین باقی داشت و این شباهت سبب شد تا جمعیت دو صلوات بفرستند؛ صلوات اول برای آزادی باقی و دیگری برای اینکه بادکوبه‌ای به سبب شباهت چهره‌اش مانند باقی گرفتار نشود. جلسه سپس به مانند دیگر نشست‌ها با سخنرانی ادامه پیدا کرد و سخنران این ماه حجت‌الا‌سلا‌م ادیب بود.
احسان مهرابی
منبع : روزنامه اعتماد ملی
همچنین مشاهده کنید

 مرور روزنامه‌ها

سایت عصرایرانروزنامه تعادلسایت نامه نیوزسایت آفتاب نیوزسایت ارانیکو