شنبه, ۲۸ دی, ۱۳۹۸ / 18 January, 2020
مجله ویستا

نوروساینس


نوروساینس
Neuroscience رشته ای است که به مطالعات علمی در زمینه سیستم عصبی اختصاص داده شده است. برخی مطالعات که در این رشته جای دارند شامل شناسایی ساختار ، عمل ، رشد ، ژنتیک ، بیو شیمی ، فیزیولوژی (شناخت وظایف هر عضو) ، فارماکولوژی(تاثیر داروها برعضو بدن) وپاتولوژی(آسیب شناسی) سیستم عصبی است.در چندین سال گذشته به Neuroscience به عنوان علم زیستی نگریسته می شد. اما امروزه به صورت متشکل از همگرایی ازعلاقه های مختلف در زمینه های مختلف اما پیوسته و منظم علوم شامل نورو سایکولوژی ، علوم کامپیوتر ، آمار ، فیزیک و پزشکی می باشد. حدود وظایف Neuroscience امروزه به طوری گسترش پیدا کرده است که هر علم آزمایشی اصولی و روش دار و بررسی های دقیق و نظریه پردازی دستگاه عصبی مرکزی و محیطی موجودات زنده را شامل می شود.آنالیز و بررسی های دقیق ژنتیکی و بیوشیمی سلول عصبی وجزء اصلی و سازنده مولکولی آنها ، برای درک بهتر چگونگی دریافت اطلاعات وهمچنین وظیفه هر زنجبره ارتباطی مغزی برای مشاهده نحوه تبادل اطلاعات در Neuroscience مطالعه می شوند.
Neuroscience خط مقدم و پیشروی بررسی های ذهنی و مغزی است. مطالعه مغز، سنگ بنا و اساس فهمیدن اینکه چگونه " درک می کنیم و به محیط اطراف واکنش نشان می دهیم وتجربه کسب می کنیم و یاد می گیریم " می باشد.
مطالعات علمی سیستم عصبی در نیمه دوم قرن بیستم افزایش یافت که اساسا به انقلاب هایی در زمینه زیست شناسی سلولی ، شبکه های عصبی ، Neuroscience محاسباتی منجر شد. بدین گونه درک فرآیند های پیچیده که در داخل یک سلول عصبی(neuron) رخ می داد و شبکه ای که سرانجام یک رفتارعقلانی ، فکری ، ذهنی ، شناخت ، ادراک ، احساسات ، هیجانات و پاسخ فیزیولوی را ایجاد می کرند در جزئبات بسیار دقیق و حساس ممکن شد.
" وظیفه Neuroscience این است که چگونگی عمل رفتار را در بخش فعال مغز بیان کند و چگونه مغز میلیون ها سلول عصبی را برای ایجاد رفتار هدایت می کندو چگونه این سلول ها تحت تاثیر محیط قرار می گیرند. آخرین حد پیشروی علم زیست شناسی – چالش نهایی آن– این است که پایه های زیستس هوشیاری و پروسه ها (فرآیند ها) که باعث می شوند ما درک کنیم؛رفتار کنیم؛بیاموزیم و به یاد آوریم را شناسایی و مشخص کنیم "
شبکه عصبی از مجموعه نورون ها و سلول های پشتیبان ساخته شده است.نورون ها مدارها ی کارکردی را بوجود می آورند که هرکدام وظیفه مشخصی را دنبال می کنند. Neuroscience درسطح های مختلفی – سطح مولکولی ، سلولی ، سیستمی و شناسایی- مورد مطالعه قرار می گیرد.
سطح مولکولی شامل مکانیسم هایی است که نورون ها اعمال(بیان) می کنندو به سیگنال های مولکولی پاسخ داده و اینکه چگونه آکسون ها الگوهای پیچیده ارتباطی را شکل می دهند. در این سطح ، از زیست شناسی سلولی و نتیک کمک گرفته می شود که بتوان فهمید چگونه نورون ها رشد می کنند و می میرند و چگونه ژنتیک عملکرد زیستی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین مورفولوژی ، تشخیص مولکولی و کاراکتر های فیزیولوژی نورون ها وچگونگی ارتباط آنها با نقشهای مختلف یک رفتار از جمله بخش های مورد علاقه در این سطح است.
سطح سلولی شامل مکانیسم هایی است که نورون ها سیگنال های فیزیولوژی و الکتروشیمیایی را تولید می کنند؛دندریت ها و آکسون ها چگونه آنها را پردازش می کنند و چگونه انتقال دهنده های عصبی و سیگنال های الکتریکی برای پردازش سیگنال در نورون ها مورد استفاده قرار می گیرند.
سطح سیستمی شامل چگونگی شکل گیری شبکه ها و مدارها و نحوه فعالیت آنها به صورت تشریحی و فیزیولوژی برای انجام یک عمت فیزیولوژیک مثل عکس العمل های غیر عادی ،جمع آوری اطلاعات حسی ، هماهنگی های سریع ، پاسخ های احساسی ، آموزش و حافظه می باشد. به بیان دیگر مشخص می شود که چگونه این مدارها کار می کنند و چگونه مکانیسم آن در رفتار های مشابه دیگر متفاوت می باشد.برای مثال در این سطح سوالاتی نظیر: چگونه می بینیم ؟ چگونه پرنده آوازه خوان نغمه های جدید را یاد می گیرد؟ و چگونه خفاش امواج ما فوق صوت را می شنود؟ و در کل می توان گفت که چگونگی شکل گرفتن رفتارهای مختلف یک جانوروابسته به سیستم های پیچیده و شبکه های عصبی آن موجود است.
سطح شناسایی شامل عملکرد روان شناسی یک موجود تحت تاثیر شبکه های نورونی است.تکنیک های آزمایشی بسیار قوی برای شناسایی بیماریها مانند fMRI , PET , SPECT الکتروفیزیولوژی و آنالیز ژنتیکی انسان شامل این مورد می شود. نوروساینس دان ها بوسیله این متدها به پاسخ سوالاتی نظیر اینکه چگونه انسان فکر می کند و کدام بخش دستگاه عصبی مرکزی در این هنگام فعال می شود ، رسیده اند.در حال حاضرنیز دانشمندان در تلاشند تا به بعضی از سوالات بسیارپیچیده ومهم که چگونگی ارتباط مغز با محیط رانشان می دهد ، دست پیدا کنند.
به طور کلی Neuroscience شامل مطالعات علمی سیستم عصبی است . روان شناسی و روان پزشکی نیز که در موورد رفتارها وحالات یک انسان مطالعه می کنند ، می تواند به عنوان شاخه اصلی Neuroscience باشد.Neurobiology نیز در بعضی مواقع به جای واژه Neuroscience به کارمی رود. این در حالی است که Neurobiology زیست شناسی عصب ها را بررسی می کند ولی Neuroscience علم عملکرد سیستم بدنی است که اساس آن شبکه ها و مدارهای نورونی است.
Translated by : Mohamad
Source: www.Wikipedia.com\Neuroscience
منبع : کلوب

همچنین مشاهده کنید
 وبگردی


 از میان خبرها
سایت خبرآنلاینسایت تابناکوبگردیروزنامه اعتمادسایت مشرقروزنامه تعادلروزنامه خراسانسایت خبر ورزشیسایت زومیتروزنامه ایران