یکشنبه, ۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ / 18 April, 2021
مجله ویستا

چگونه اعتماد به نفس روحی – معنوی را در خود تقویت کنیم ؟


چگونه اعتماد به نفس روحی – معنوی را در خود تقویت کنیم ؟
بی گمان پیش از این هرگز اعتماد به نفس روحی – معنوی را نشنیده اید. اعتماد به نفس روحی و معنوی همانا اعتقاد و ایمان شما به جهان هستی و کل آفرینش و موجودات است. به عقیده ی دکتر باربارا دی آنجلیس مولف کتاب اعتماد به نفس، دست یابی به آن و زندگی با آن ، این مهم ترین نوع از اعتماد به نفس محسوب می شود، چرا که تعریف کننده ی رابطه شما و جهان هستی، جایی که در آن زندگی می کنید، می باشد. دکتر باربارا دی آنجلیس معتقد است که بدون این نوع از اعتماد به نفس، کسب و بدست آوردن اعتماد به نفس رفتاری و اعتماد به نفس احساسی – عاطفی مشکل خواهد بود.
این نوع اعتماد به نفس سه خصوصیت یا ویژگی بارز دارد:
۱) اعتقاد و ایمان داشتن به اینکه جهان هستی و موجودات، پدیده هایی اسرارآمیز و اعجازگونه اند که همواره رو به تحول و تکامل دارند و جریان هستی خود به خود به سوی خوبی و تکامل پیش می رود.
در درون هر جسم فیزیکی، حال چه یک سلول باشد یا یک جنگل یا انسان، هوش ذاتی، غریزی و درونی وجود دارد که آن ارگانیسم زنده را به سوی کمال و ظهور و نمودی کاملتر و متعالی تر می راند و جلو می برد. شما نیز بخشی از این اعجاز هستید که خود به سوی کمال اجتناب ناپذیر در حرکتید. اعتماد به نفس معنوی از این درک برخاسته است که کل هستی همواره در جهت و مسیری مثبت امتداد دارد. اعتماد به نفس معنوی، ایمان به این حقیقت است که زندگی شما نیز مانند کل حیات به موازات همین جهت مثبت در حرکت است. حتی اگر در برخی وقت ها این هدفمندی و مثبت بودن از دید و نظر شما پنهان باشد.
۲) اعتقاد و ایمان داشتن به نظم برتر نظام هستی و ایمان به اینکه معنی و مفهومی در آن نهفته است.
چنانچه برداشت و احساس شما این باشد که در دنیایی آشفته، مجنون و مغشوش زندگی می کنید که هیچ گونه قانونمندی و نظمی ندارد، اعتماد به نفس معنوی چندانی نخواهید داشت. از دید چنین انسانی، همه چیز کورکورانه و تصادفی به وقوع می پیوندد، از این رو او هرگز نمی تواند احساس امنیت داشته باشد.
اعتماد به نفس معنوی زمانی بدست می آید که شما مکانیزم منظم چرخه های طبیعت و خلقت را مشاهده کرده و به این حقیقت پی ببرید که هوشی برتر از واقعیت وجودی، ما را طراحی و سازمان دهی کرده که تصور آن در هیچ مخیله ای نیز نمی گنجد. حضور این هوش غالب و برتر در جزییات و ظرافت ساخت و خلقت پر یک پرنده گرفته تا چرخش ستارگان و اجرام آسمانی و کهکشان ها به دور یکدیگر بطور کامل نمود داشته و به چشم می خورد. هرگاه حقایق جهان هستی را که توضیح دهنده تجربه ها، ادراک و دریافت های درونی شما می باشند، درک می کنید، اعتماد به نفس روحی و معنوی تان نیز به موازات آن افزایش می یابد . در این هنگام است که در می یابید حتی بزرگترین سختیها و مصیبت های شما نیز مانند دیگر چیزهای این طبیعت و خلقت، هدف و مقصودی برتر را تعقیب می کنند وگرنه در غیر این صورت هرگز اتفاق نمی افتند.
۳) اعتقاد و ایمان داشتن به اینکه شما نیز انسانی هستید که مظهر، نمود و مخلوقی از خداوند، روح و هوش برتر یا هر چیز دیگری که آن را مسئول و مبدا آفرینش و خلقت جهان هستی می دانید، هستید.
شما ظهور، بروز و نمودی منحصر به فرد از هر کس یا چیزی هستید که تمامی آنچه را که هست، بوده و خواهد بود، خلق کرده و خواهد کرد. آیا این یک معجزه نیست ؟ به عنوان جزیی از کل، شما خود نیز حاوی و واجد تمامی عظمت و شکوهی هستید که هرگاه به کوهی سر به فلک کشیده خیره شده اید، در آن می بینید، می ستایید و تحسین می کنید. اعتماد به نفس معنوی برخاسته از این حقیقت است که به یاد بیاورید چه کسی هستید، آن هم فراتر از بدن و جسم فیزیکی، شخصیت، ماسک ها و صورتک هایی که بر چهره می زنید. این نوع اعتماد به نفس برخاسته و نشات گرفته از گرامیداشت و بزرگداشت خودتان است به عنوان یکی از معجزه های این خلقت.
علایم و نشانه های فقدان یا کمبود اعتماد به نفس روحی و معنوی عبارتند از :
۱) به سختی می توانید ماجراجو باشید و ریسک کنید. هنگامی که به دنیا اعتماد ندارید و فکر نمی کنید به طرزی منظم ، هدفمند و با معنی می چرخد و کار می کند، احساس امنیت نخواهید کرد. از این رو با احتیاط، رفتار و کار می کنید و محتاط نیز عشق می ورزید. زندگی محدودتر، در بسته تر و در عین حال بی انگیزه تر و خالی از شور و حال و در نتیجه ناخوشایندتری را تجربه خواهید کرد.
۲) به لحاظ روحی و عاطفی نیز احساس بی قراری و نا آرامی می کنید. هیچ چیز شما را ژرف و عمیق و آن طور که باید خشنود نمی کند، چرا که منتظرید زندگی، شما را ارزیابی کرده و برایتان ارزش و اعتبار قایل شود. منتظرید زندگی به شما دلیلی برای زندگی کردن و زنده بودن ارایه دهد. بنابراین از نکته اصلی غافل می مانید: اینکه شما اینجا هستید و به خودی خود یک معجزه اید. شما دوست داشتنی هستید و همین طوری که هستید، کافی است و کفایت می کند.
به منظور بالا بردن سطح اعتماد به نفس روحی و معنوی خود می توانید توصیه های زیر را بکار ببندید :
۱) به دنبال نشانه هایی بگردید که نشان می دهد جهان هستی، قانونمند و منظم بوده و هدفی مثبت را دنبال می کند.
به زندگی خود و دیگران نگاه کنید و ببینید چند بار موقعیت هایی را که مصیبت، بلا و مشکل می پنداشتید، موهبت هایی از آب درآمدند که می بایست شکرشان را به جای آورید. زمانی را به یاد بیاورید که همه درها را به سوی خود بسته دیدید اما ناگهان از جایی که فکرش را هم نمی کردید، در رحمتی به رویتان باز شد. ببینید که زندگی و زندگانی چگونه همواره رو به رشد و تکامل است.
۲) وقت بیشتری را در طبیعت بگذرانید و به آنچه می بینید توجه کنید
هنگامی که از لابه لای درختانی درهم فشرده رد می شوید و به جزییات و زیبایی های یک گل خیره می شوید یا در شب، ستارگان آسمان را نظاره می کنید که همه جا پراکنده اند، بی درنگ به شکوه، جلال، عظمت، هوش و ذکاوت نامحدود و لایتناهی وصل می شوید که مسئول خلقت تمامی آفرینش است. هر چه عجایب و شگفتی های عالم وجود را با چشم دل ببینید و بنگرید، اعتماد به نفس روحی و معنوی را با سادگی و سهولت بیشتری تجربه خواهید کرد.
۳) هر روز را به دنبال شناسایی معجزه هایی باشید که بی توجه و بی تفاوت از کنارش رد می شوید. هر روز به دنبال شواهد و نشانه هایی باشید که نشان می دهد خالق، شما را نیز بسیار دوست دارد و به شما عشق می ورزد.
هر روزه شواهد بسیاری را می توانید بیابید که نشان می دهند خداوند چقدر شما را دوست دارد، زیرا زنده هستید. هر روز می توانید نشانه هایی بیابید که بیان می کند دوست داشتنی هستید. درست و در همان لحظه که احساس می کنید به آخر خطر رسیده اید و مغلوب مشکلی شده اید، راه حلی پیش پایتان گذاشته می شود. به دنبال نشانه ها و شواهدی باشید که حاکی از آن هستند که کسی دوستتان دارد، مراقبتان است و راه را به شما می نمایاند.
می توان گفت که اعتماد به نفس روحی و معنوی در نهایت، حسی از آرامش و صلح درونی است. اعتماد به نفس معنوی قلبتان را سیراب و روحتان را از خود سرشار می سازد و به شما امکان می دهد که با اطمینان خاطر در راه، قدم بگذارید و بدانید که راه خود، راه را به شما نشان خواهد داد. اعتماد به نفس روحی و معنوی به شما اجازه می دهد تا دریابید و اعتماد کنید که هر جا هستید، همان جایی است که می بایست باشید، همان جایی که نیاز دارید باشید.
شما مقتدرتر از آن هستید که حتی فکرش را هم بکنید.
برازجانی
منبع : نشریه بازدم


همچنین مشاهده کنید
خبرگزاری فارسسایت فراروروزنامه ابتکارخبرگزاری مهرروزنامه تعادلسایت انتخابروزنامه شهروندسایت اینترآذروزنامه آرمان ملیروزنامه همدلی