پنجشنبه, ۲۹ فروردین, ۱۳۹۸ / 18 April, 2019
مجله ویستا


ضعف معنویت؛ عامل خزان تلخ جوانی


ضعف معنویت؛ عامل خزان تلخ جوانی
آسیبهای اجتماعی از عوامل تهدید کننده حیات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هر جامعه هستند که شکلهای مختلفی دارند، در جامعه امروز ایران، اعتیاد به مواد مخدر از مهمترین آسیبها است که می بایست به پیشگیری از آن اقدام و راهکارهای مناسب را به کار گرفت، از جمله عوامل بسیار مؤثر در این زمینه تقویت معنویت در نوجوانان و جوانان به عنوان سپری محافظ برای جلوگیری از خزان تلخ آینده سازان کشور است .
امروزه مواد مخدر به راحتی قابل دسترسی است و مدت زمان دسترسی به آن نیز کاهش یافته است. سن مصرف کنندگان، روز به روز کاهش می‌آید، به طوری که در حال حاضر گفته می‌شود از ۱۵ سال به بالا درگیر این پدیده زیانبار هستند.
با وجود اینکه پیشگیری از اعتیاد، قبل از درمان کار پیچیده‌ای است، اما مؤثرترین و موفقیت ‌آمیزترین روش است که توجه به آن، از آسیبها و زیانهای بعدی جلوگیری خواهد کرد .
گرچه گفته می شود مسئولان برای کنترل نفوذ اعتیاد در مدارس تلاش می کنند اما ناهماهنگی ها و نبود برنامه ریزی جامع این تلاش ها را ناکام گذاشته است.
دوران جوانی دوران بروز و ظهور احساسات است، در موارد بسیاری، احساسات جوانان بر منطق آنها غلبه می کند، به طور طبیعی جوان کم تجربه است و برای کنترل احساسات، همچنین بهره گیری مناسب از آن و هدایت صحیح، به فضاسازی مناسب و هدایتگری مطلوب نیاز دارد .
رقم ۳۰ هزار نفری دانش آموزان معتاد، در خانواده ۱۶ میلیونی آموزش و پرورش، فقط مربوط به گروهی است که خودخواسته به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کرده اند، اما رقم قابل توجهی از دانش آموزان نیز مصرف کنندگان تفننی هستند .
از آنجایی که مسئله اعتیاد و گرایش روز افزون مردم به ویژه نوجوانان و جوانان به استفاده از مواد مخدر به عنوان یکی از مهمترین آسیبهای اجتماعی مطرح است و این موضوع، معضلی حساس برای خانواده ها ، مسئولین و مردم است، لزوم به کارگیری راهکارهای پیشگیرانه توسط خانواده ها ، نهادهای آموزشی نظیر آموزش و پرورش ، دانشگاهها ، رسانه ها بیش از پیش احساس می شود .
پیشگیری به عنوان آسانترین و کم خرج ترین راه باید مورد توجه مسئولان و برنامه ریزان باشد . به اعتقاد بسیاری از متخصصان، آموزش مهارتهای اجتماعی نظیر آموزش حل مسئله، تقویت قدرت نه گفتن ، آموزش پرهیز از دوستی با افرادی که رفتارهای پر خطر دارند، آموزش اینکه برای حل یک مشکل تنها یک راه حل وجود ندارد ، آموزش اینکه استفاده از بعضی مواد تنها برای یک بار هم ضایعات جبران ناپذیری دارد، نقش بسیار مهم و اساسی در پیشگیری از گرایش نوجوانان و جوانان ایران اسلامی به اعتیاد دارد .
بی تردید آموزش این مهارتها با بهره گیری از مبانی و آموزه های دینی، بسیار عمیق و ریشه ای بوده، اعتماد به نفس نوجوان را به درستی ارتقاء می بخشد . وقتی قشر تأثیرپذیر و حساس جامعه، با قدرت درک و تشخیص بالا و اعتماد به نفسی که به دلیل آگاهی از مسائل دینی و اجتماعی ایجاد شده، در معرض آسیب قرار گیرد، به درستی می تواند به آن مقابله کرده، در دام نیفتند .
خودشناسی و خودسازی از جمله دستاوردهای آگاهی دقیق و صحیح از مبانی دینی است که به واسطه آموزش صحیح در مدارس ایجاد می شود، نوجوانی که به این مرحله رسیده باشد، برای خود چنان ارزشی قائل است که هرگز حاضر نمی شود آسیبی به خود وارد کند، به همین دلیل در حفظ خود از خطراتی که او را تهدید می کند، کوشا و هوشیار خواهد بود .
بطور کلی مقابله مذهبی ، متکی بر باورها و فعالیتهای مذهبی است و از این طریق در کنترل استرسهای هیجانی و ناراحتیهای جسمی به افراد کمک می‌کند. داشتن معنا و هدف در زندگی ، احساس تعلق داشتن به منبعی والا ، امیدواری به کمک و یاری خداوند در شرایط سخت زندگی، برخورداری از حمایتهای اجتماعی و حمایت روحانی همگی از جمله منابعی هستند که افراد مذهبی با برخورداری از آنها می‌توانند در مواجهه با حوادث سخت و استرس زا که در مواردی برای تحمل آنها به مواد مخدر پناه می برند، به خوبی مقاومت کرده، آسیب کمتری را متحمل شوند.
تقویت باورهای دینی، تقویت کنترل کننده های درونی انسان را در پی داشته ، نتایج آن در برخوردهای انسان با مسائل پیرامون به خوبی قابل مشاهده است .
تحقیقات نشان می دهد کسانی که اعتقاد به خدای متعال داشته و خدا را بر اعمال و رفتار خود شاهد و ناظر می دانند، بسیار کمتر عملی خلاف عقل، شرع و قانون انجام می دهند .
در این میان از نقش خانواده نیز نباید غافل شد، خانواده دیندار، نسل دینداری را تربیت می کند که در آینده کمتر در خطر ابتلا به آسیبهای مختلفی که در اجتماع وجود دارد، قرار خواهد گرفت . چنین نسلی، با قدرت تشخیص بالا، یارای مقابله و مقاومت در برابر وسوسه ها و تشویقهای منفی و مخرف را داشته، خود را از انحراف و سقوط در ورطه نابودی حفظ می کند .
منبع : پایگاه اطلاع رسانی گمیشان
همچنین مشاهده کنید
 آگهی
ترخیص کالا از گمرکات
تعمیر لپ تاپ

پرداخت paypal
بازگشایی و جابجایی گاوصندوق , باز کردن گاوصندوق …
باطری ساز سیار مکانیک سیار امداد خودرو شبانه …
مرکز تخصصي آموزش زبانهاي خارجي زبان نگار
آموزش آنلاین تافل، ثبت نام تافل، کلاس تخصصی …

سرخط خبرها

 از میان خبرها

 گزارش / تحلیل

آخرین اخبار سایت دیدارنیوز
آخرین اخبار سایت زومیت
آخرین اخبار سایت شفقنا
آخرین اخبار سایت تابناک
آخرین اخبار سایت همشهری‌آنلاین