دوشنبه, ۱۵ آذر, ۱۴۰۰ / 6 December, 2021
مجله ویستا

کنترل‌کننده‌های دور موتورهای الکتریکی و تأثیر آنها بر روی بهینه‌سازی انرژی


کنترل‌کننده‌های دور موتورهای الکتریکی و تأثیر آنها بر روی بهینه‌سازی انرژی
امروزه ماشین‌های الکتریکی نقش عمده‌ای در زندگی بشر دارند. مقوله الکترونیک قدرت نیز در تغذیه، بهره‌برداری و کنترل ماشین‌های الکتریکی از اهمیت بسیار برخوردار است. می‌توان گفت که دانش علمی و فنی این دو موضوع مکمل یکدیگر هستند.
در این تحقیق توضیحاتی در تحلیل و تشریح کار ماشین‌ها و عملکرد آنها و همچنین در شرایطی که با مبدل‌های الکترونیک قدرت تغذیه و کنترل می‌شوند، در نوع خود شاید کم‌نظیر باشد. اصول مشترک و اساسی محرکه‌های الکتریکی (موتور مبدل تغذیه‌کننده آنها) را در بر می‌گیرد. موتورهای dc تغذیه‌شده یا یکسوکننده‌های کنترل شده و برشگرها، موتورهای القائی قفس سنجابی کنترل‌شده با اینورترها، کنترل‌کننده‌های ولتاژ ac و سیکلوکنورترهای، موتورهای القائی رتور سیم‌پیچی شده با کنترل از طرف رتور. هر دو نوع سیستم‌های کنترل حلقه باز و حلقه بسته بحث شده‌اند.
محرکه‌های DC به‌طور وسیع در کاربردهائی که به سرعت متغیر قابل کنترل، تنظیم مناسب و سرعت و حالت‌های کاری نظیر ترمزی، جهت حرکت و راه‌اندازی نیاز دارند، به‌کار برده می‌شوند. برخی کاربردهای مهم این محرکه‌ها عبارتند از: غلطک‌های نورد صنایع فلزی، غلطک‌های کاغذ، ماشین‌های ابزار و موتورهای کششی نظیر قطارها.
مجید یگانه
منبع : انجمن تخصصي برق - الكترونيك


همچنین مشاهده کنید
سایت فرادیدخبرگزاری ایسناخبرگزاری ایلناروزنامه آفتاب یزدسایت مثلث آنلاینسایت سلام نوسایت تجارت نیوزخبرگزاری اسپوتنیکسایت اقتصادنیوزسایت آفتاب نیوز