سه شنبه, ۱۲ مرداد, ۱۴۰۰ / 3 August, 2021
مجله ویستا

زمستان بستنی بخورید


زمستان بستنی بخورید
کمتر پیش می آید کسی طرفدار بستنی نباشد خصوصا امروزه که از انواع مختلف آن به رنگ ها و طعم های مختلف در سوپرمارکت ها موجود است، اما این دسر خوشمزه علاوه بر اینکه مصرف آن هنگام سرماخوردگی مضر است دردسرهای دیگری هم دارد.
وقتی هر خوراکی که به اندازه کافی سرد باشد به سقف دهان برخورد کند مرکز عصبی که درست بالای کام قرار دارد را تحریک می کند. وظیفه طبیعی این مرکز این است که دمای مغز را در حد مناسب نگه دارد و با کم و زیاد کردن جریان خونگرم با تغییرات دما مقابله کند ولی تقریبا در ۳۰ درصد مردم این مرکز می تواند در برابر چنین تحرکی بیش از حد واکنش نشان بدهد و باعث گشادگی شدید رگ های خونی شود.
این اتفاق به طور لحظه ای فشار استخوان های سر را افزایش می دهد و ۳۰ تا ۴۰ ثانیه سردرد شدید (مانند میگرن) ایجاد می کند. این پدیده فقط در هوای گرم اتفاق می افتد و خوردن همان بستنی در هوای سرد هیچ سردردی ایجاد نمی کند. شاید علتش به این خاطر است که هرچه اختلاف دما بیشتر باشد، سلول های عصبی راحت تر و شدیدتر تحریک می شوند.
منبع : روزنامه کارگزاران


همچنین مشاهده کنید
وبگردیسایت ورزش سهخبرگزاری تسنیمسایت فرادیدسایت همشهری‌آنلاینسایت عصرایرانسایت تابناکخبرگزاری اسپوتنیکسایت نامه نیوزخبرگزاری ایلنا