جمعه, ۲۳ مهر, ۱۴۰۰ / 15 October, 2021
مجله ویستا

جاذبه‌‌های جهانگردی پرورش گل، محلات


   تفرجگاه گلم زرد و گره‌چگا، صالح‌آباد، ايلام
تفرجگاه گلم زرد و گره‌چگا در فاصله ۶۰ کيلومترى ايلام و در مسير صالح‌آباد واقع شده است. اين تفرجگاه زمستانى به دليل آب و هواى مساعد، سرسبزى و زيبايى‌هاى طبيعى مورد استفاده مردم ايلام و دوستداران طبيعت قرار مى‌گيرد اين تفرجگاه در مجاورت دشت وسيع و زيباى دشتلک قرار دارد که جذابيت‌هاى آن را دو چندان مى‌کند.
   تفرجگاه وكيل‌آباد، مشهد
در جادهٔ مشهد به طرقبه، پارک بسيار وسيع وکيل‌آباد قرار گرفته، که از نظر انبوهى درختان و آب جارى و استخر، يکى از تفرجگاه‌هاى مطلوب و بسيار زيباى شهر مشهد محسوب مى‌شود.
پارک وکيل‌آباد بخش وسيعى از روستايى است که به همين نام خوانده مى‌شود. اين تفرجگاه يکى از نقاط بسيار ديدنى شهر مشهد است، که علاوه بر اهالى مشهد، مسافرينى که به قصد زيارت به اين شهر سفر مى‌کنند نيز از آن ديدن مى‌کنند.
   تفرجگاه‌هاى جنگلى و چشم‌اندازهاى طبيعى، استان ايلام
استان ايلام به لحاظ موقعيت کوهستانى، تنوع آب و هوا، بالا بودن مقدار نزولات جوى و ديگر خصوصيات طبيعى، از جنگل طبيعى پوشيده شده است. هرچند به مرور زمان از تراکم و وسعت اراضى جنگلى استان کاسته شده، لکن در حال حاضر نيز باقى‌ماندهٔ جنگل‌هاى استان نسبت به برخى از استان‌هاى کشور قابل توجه است و چشم‌اندازهاى زيبايى از طبيعت استان را به نمايش مى‌‌گذارد. در گذشتهٔ نه چندان دور، ‌ اين استان داراى جنگل‌هاى وسيع و متراکم با درختان تنومند در مناطق کوهستانى و بيشه‌هاى انبوه در دشت‌هاى گرمسيرى بود. هنوز هم بقاياى اين جنگل‌ها را در نواحى شمالى استان مى‌توان مشاهده کرد که عمدتاً از گونهٔ‌ بلوط هستند.
نواحى جنگلى استان علاوه بر زيبائى‌هاى طبيعى، دو نوع محصول سقز و کتيرا نيز دارد که درآمد قابل توجهى براى مردم بومى به بار مى‌آورد. مساحت جنگل‌هاى استان را حدود ۵۰۰ هزار هکتار تخمين مى‌زنند. انواع گونه‌هاى درختى آن عبارتند از : پسته کوهى، کيکُم، ‌ زالزالک، بادام‌کوهى، زبان گنجشک، شَن، انجير کوهى، ارغوان، گيلاس وحشى، مورد، کُنار و ارژن‌ (ارجن).
   تفريحگاه تجريان، ايلام
تفريحگاه زيبا و جنگلى تجريان در فاصلهٔ ۲۰ کيلومترى شهر ايلام در مسير چوار - مورت و بولى قرار دارد و داراى چشمه‌هاى آب زلال مى‌باشد. اين تفريحگاه در مجاور تنگ زيباى موسوم به تنگ بهشت واقع شده است و با توجه به اقليم و آب و هواى منطقه از فصل زمستان تا بهار مورد استفاده قرار مى‌‌گيرد.
   تفريحگاه جنگلى تنگ دالاو، ايلام
اين تفريحگاه در مسير جادهٔ‌ اسلام‌آباد - ايلام در فاصلهٔ ۲۵ کيلومترى شهر ايلام قرار گرفته و داراى جنگل‌هاى انبوه بنه، زالزالک و بلوط و چشمه طبيعى آب مى‌باشد. تفريحگاه دالاو از وسعت قابل توجهى برخوردار است و با توجه به مجاورت با ارتفاعات طبيعى و تفريحى و شکارگاه‌هاى منطقه و ييلاقى بودن آن، ‌در بهار و تابستان مورد استفاده دوستداران و مشتاقان زيبايى‌هاى طبيعت قرار مى‌گيرد.
   تفريحگاه جنگلى ششدار، ايلام
اين تفريحگاه در ۵ کيلومترى شهر ايلام و در کنار کوه قلاقيران در مسير جادهٔ‌ ايلام - کرمانشاه واقع شده و از شاخص‌ترين تفريحگاه‌هاى استان محسوب مى‌شود. اين ناحيهٔ تفرجى به خاطر مجاورت با شهر ايلام و نزديکى به يکى ديگر از تفريحگاه‌هاى زيباى طبيعى به نام منجل، مورد استفادهٔ ‌وسيع مردم و دوستداران طبيعت به ويژه در ايام فصول بهار و پائيز قرار مى‌گيرد. در حد فاصل بين اين تفريحگاه و ناحيهٔ منجل، چشمه‌سارها و باغات زيباى سلطان‌آباد قرار گرفته است.
   تفريحگاه كلم بدره، دره‌كلم، ايلام
اين تفريحگاه ييلاقى در فاصلهٔ ۷۰ کيلومترى ايلام در درهٔ کلم (حد فاصل ايلام - بدره) قرار دارد. وجود باغات، گونه‌هاى مختلف گياهى و رودخانهٔ پر آبى که از دامنهٔ کبيرکوه سرچشمه مى‌گيرد، اين منطقه را به يکى از زيباترين مناطق استان مبدل ساخته است. زمان استفاده از تفريحگاه کلم بدره، تمام فصول سال و به ويژه فصل تابستان است و عمدهٔ مراجعين آن را اهالى شهرهاى نزديک استان تشکيل مى‌دهد.
ساير تفرجگاه‌هاى جنگلى استان ايلام عبارتند از:
ـ تفريحگاه جنگلى کنار سد مهران و رودخانهٔ کُنجان‌چم در ۶ کيلومترى صالح‌آباد شهرستان مهران.
ـ مناظر زيباى تنگ قير در چرداول.
ـ چشم‌اندازهاى کشتزارها و شاليکارى‌هاى پيرامون شهرهاى شيروان و چرداول.
ـ مناظر طبيعى و تفريحگاه سهراب در آبدانان.
ـ چشم‌اندازهاى طبيعى کبير کوه و مناظر کنار رودخانهٔ سيمره در شهرستان دره شهر.
ـ مناظر طبيعى کوه اناران در شهرستان آبدانان.
ـ‌ تفريحگاه‌هاى جنگلى مله‌ پنجاو، حاجى بختيار و آبزا، ‌ منجل و تنگ ارغوان در اطراف شهر ايلام.
   جاذبه‌‌هاى جهانگردى پرورش گل، محلات
استان مرکزى به ويژه شهرستان محلات و تا حدودى خمين از مناطق عمده پرورش گل در ايران محسوب مى‌شوند. پرورش گل در محلات داراى قدمت ۵۰ ساله است. مناطق پرورش گل در شهرستان محلات عمدتاً به پايين محله محلات اختصاص دارد. در محلات انواع گل‌هاى شاخه‌اى و گلدانى پرورش داده مى‌شود. گل‌هاى شاخه‌اى محلات عبارتند از : ميخک، داودى، گلايول، ‌ مريم، مينا، صدفى و رز. انواع عمده گل‌هاى گلدانى نيز عبارتند از : فوتوس، ‌ فيل دندان، گرتى، برگ انجيرى، شويدى، فينکس، سيکلمه، سنگيز، پامچال، فيلکوس (آفريقايى، جنگلى و آلماني) و انواع گوناگون ديگر. گل‌‌هاى گلدانى در گلخانه پرورش مى‌يابد و در طول سال بهره‌بردارى و به فروش مى‌رسد.
   جنگل‌ها و پارك‌هاى جنگلى، استان گلستان
جنگل‌هاى گرگان با مناظر و چشم‌اندازهاى بسيار زيباى دره‌ها و کوه‌هاى جنگلى، ‌ رودخانه‌ها، چشمه‌سارها، فضاهاى روستائى ويژه و منحصر بفرد، قابليت‌هاى مهم توريستى - جنگلى استان را به نمايش گذاشته و در حال حاضر از طريق مجتمع نهارخوران و جاده خوش ييلاق مورد بهره‌بردارى قرار مى‌‌گيرند.
همجوارى اين مجموعه جنگلى با دشت‌ها و کوهستان‌هاى شرقى مازندران، ويژگى‌هاى جهانگردى کم‌نظيرى به آن بخشيده که در صورت دسترسى و ايجاد امکانات صحرايى، بخش عظيمى از نيازهاى تفريحى و گذران اوقات فراغت استان سمنان و خراسان و مسافران گذرى را پاسخ خواهد گفت.
جنگل‌هاى استان گلستان در هر فصلى از سال چهره مى‌‌آرايند و رنگى دگر مى‌‌‌يابند. بهار سرسبز و با طراوت است و عطر گل‌هاى وحشى آن سراسر مناطق جنگلى را فرا مى‌گيرد. تابستان خنک و آرام با سايه‌هاى درختان بلند به تمدد اعصاب و آرامش درونى يارى مى‌رساند، پاييز الوان و رنگارنگ که در هر منظرى تابلوى بديعى را به نمايش مى‌گذارد و زمستان پوشيده از برف (به ويژه در مرتفعات) که زيبايى‌هايى جذاب دارد. اهم اين نواحى جنگلى عبارتند از:
   چرام، چرام، كهكيلويه (دهدشت)
در مسير چرام ارتفاعات پوشيده از درختان جنگل همراه با شاليزارهاى پيوسته، چشم هر بيننده‌اى را خيره مى‌کند. با اين همه، ضلع شمالى غربى چرام که موقعيت مناسبى براى ايجاد تفرجگاه دارد، تاکنون بدون استفاده مانده است. اين مکان هم اکنون داراى برق، ‌ مخابرات، راه آسفالته و سرويس‌هاى خدمات پستى است.
  حاشيهٔ رودخانهٔ شاپور، داراب
در حاشيهٔ رودخانهٔ شاپور و در مجاورت تنگ چوگان، فضايى سبز و خرم که آميز‌ه‌اى از درختان بيد و بلوط است به شکل يک گردشگاه جالب توجه دامن گسترده است. اين منطقه همه روزه انبوهى از بازديدکنندگان را به سوى خود جلب مى‌کند. در حال حاضر اين گردشگاه از قابليت‌هاى بسيار ارزندهٔ گردشگاهى برخوردار است.
   خيرآباد، خيرآباد، گچساران
از مهم‌ترين آثار تاريخى شهرستان گچساران، محوطهٔ باستانى خيرآباد است. اين مجموعه از مدرسه، آتشکده، قلعه، آب‌انبار و چهار طاقى‌هاى بسيارى تشکيل شده است. افزون بر اين، قلعه سنگى کوچکى نيز در بالاى کوه کم ارتفاعى وجود دارد که به نظر مى‌رسد، از معبدهاى قديمى آناهيتا باشد.
محوطهٔ باستانى خيرآباد به دورهٔ‌ ساسانيان مربوط است و بيانگر تمدن کهن مردمان آن روزگار و بناهاى شايان توجه آنان است. خيرآباد مجموعه‌اى از روستاهايى است که در پيرامون رود شيرين واقع شده‌اند. بيشتر جغرافيا‌نويسان و مورخان از اين مجموعه به عنوان «خيرآباد» نام برده‌اند. رود شيرين، در واقع همان رود مارون است که از خاک بهبهان (ارجان قديم) مى‌‌گذرد. در دو سوى رود، ‌ آثار و بناهايى از زمان ساسانيان برجا مانده که امروزه فقط جزء‌ کوچکى از آن‌ها مشهود است. به نظر مى‌رسد که در دورهٔ‌ صفويان، اين آثار براساس سبک اصلى معمارى بازسازى و نوسازى شده است اين مجموعه تاکنون مورد توجه و کاوش جدى باستان‌شناسان قرار نگرفته است.
   درهٔ ييلاقى هفتاو ميشخاص «هفت آب»، روستاى جعفرآباد، ايلام
درهٔ‌ پرآب و درخت و مصفاى ميشخاص از روستاى جعفرآباد در فاصلهٔ ۳۰ کيلومترى ايلام شروع شده و تا ارتفاعات طولاب که در آن جنگل و باغ درهم آميخته‌اند، ادامه مى‌يابد. درختان گردو، انواع ميوه‌ها، چندين روستا در مسير ييلاقى دره با مردمانى فعال و مهربان، سرچشمه‌هاى خروشان چشمه‌ساران متعدد، ‌ نزديک بودن اين درهٔ ييلاقى با تفريح‌گاه جنگلى گاوز و مزارع متنوع آن باعث نشاط و علاقه در بازديدکنندگان از محل مى‌گردد. در دو کيلومترى اين درهٔ ييلاقى و در طول مسير جادهٔ اصلى ايلام به دره شهر جنگل انبوه و زيباى مله‌پنجاو، زيبايى خاصى به اين مجموعه بخشيده است. درهٔ‌ ييلاقى هفتاو ميشخاص با باغات و مزارع يکى از مناطق سرسبز و ديدنى و پر درآمد استان ايلام مى‌باشد که محصولات آن کيفيت مطلوبى دارند و در داخل و خارج استان به فروش مى‌رسد و باعث رونق اقتصادى منطقه مى‌گردد.
   دهدشت قديم، كهكيلويه (دهدشت)
براساس نوشته‌هاى تاريخى اين ناحيه در گذشته بلاد شاپور نام داشت که توسط شاپور اول ساسانى فرزند اردشير اول بنا نهاده شده است.
به استناد فارسنامهٔ ناصرى اين شهر باستانى زمانى يک شهر بزرگ بوده است. حدود ۲۰۰۰ خانه، مسجد، ‌حمام و کاروانسرا در آن وجود داشت که فى‌الحال بسيارى از آثار مخروبه آن‌ها بر جاى مانده است.
اين شهر در اواخر دورهٔ صفويه به دليل عدم اطمينان به راه‌هاى بازرگانى آن، صدماتى ديد و در زمان هرج و مرج دورهٔ زنديه غارت و ويران گرديد. آثار اين شهر باستانى معمارى مخصوصى و جالب توجهى دارند.
آثار بسيار زيبايى از قبيل: آب انبار، بازار، امام‌زاده‌ها، ارگ حکومتى و برج و باروها که همان حصار پيرامون شهر بود، مشخص شده‌اند و توجه محققين و اهل فن را جلب مى‌کند. مصالح بسيار دقيق و محاسبه شده‌اى از نوع گچ ساروج، آهک و لاشه در آن بکار برده شده و تنها در سقف گنبدى حمام آن آجر به کار رفته است.


همچنین مشاهده کنید
سایت اقتصادنیوزسایت نامه نیوزسایت زومیتروزنامه توسعه ایرانیسایت سلام نوسایت فراروسایت انتخابخبرگزاری فارسسایت ارانیکوخبرگزاری ایسنا