یکشنبه, ۷ خرداد, ۱۴۰۲ / 28 May, 2023
مجله ویستا

پنج انگشت


ـ نام علمی: Potentilla
گیاهی است که به‌علت دارا‌بودن برگ‌های مرکب که شامل ۳ تا ۵ برگچه می‌باشد به آن پنج برگ نیز می‌گویند. از تیره گل سرخیان است و اکثر گونه‌های آن بومی سردسیر شمالی جهان می‌باشد. گیاهان این تیره از جنس علفی یک‌ساله و چوبی دائمی را شامل می‌شود. تعدادکمی از گونه‌های آن در شمار درختچه‌های زینتی می‌باشد که دائمی و در برابر سرما مقاوم هستند.
یکی دیگر از مزایای قابل توجه درختچه پنج انگشت مقاوم بودن آن در برابر آفات و امراض می‌باشد. به‌طوری که درختچه‌هائی که در یکی از باغ‌های گیاه‌شناسی کاشته شده بود در مدت شصت و پنج سال به علت مصونیت آنها در برابر امراض و آفات هیچ‌گونه احتیاجی به سم‌پاشی و توجه مخصوص پیدا نکردند.
پنج انگشت گیاهی است دوستدار نور آفتاب و دوران کامل گل دادن آن به نور آفتاب بستگی دارد. در نقاط کم آفتاب و مخصوصاً در سایه رشد و نمو آن امکان پذیر نیست. این گیاه در انواع خاک‌های نرم غیر‌رسی، شنی و دامنه‌های کوهستانی با آب فراوان به خوبی رشد و نمو نموده و درختچه‌ای نیرومند با شاخ و برگ‌ها و گل‌های فراوان می‌شود. در خاک‌های ضعیف و با رطوبت کم نیز به حیات خود ادامه می‌دهد ولی رشد و نمو آن ضعیف است. بذر پنج انگشتی پس از ریزش گل‌هایش در نیام‌هائی به‌ وجود می‌آیند و در پائیز که بذر رسیده می‌شود باید جمع‌آوری شود و سپس نسبت به هرس آن اقدام نمود.
ـ ازدیاد:
بذر‌های پنج انگشتی را بلافاصله پس از رسیدن باید کاشت ولی تکثیر به وسیله قلمه نیز از شاخه‌های نرم و نیمه چوبی و همچنین چوبی آن امکان‌پذیر می‌باشد.


همچنین مشاهده کنید

سایت زومیتسایت خبرآنلاینسایت ورزش سهسایت جهان صنعت نیوزسایت رویداد 24سایت اقتصاد 24سایت جمارانسایت مثلث آنلاینسایت اصلاحات نیوزروزنامه توسعه ایرانی