چهارشنبه, ۱۲ بهمن, ۱۴۰۱ / 1 February, 2023
مجله ویستا

بی نظیر بوتو


بی نظیر بوتو
خانواده بوتو مانند خانواده نهرو-گاندی در هند، یکی از مشهورترین خاندان سیاسی در جهان به شمار می رود. پدر بی نظیر، ذوالفقار علی بوتو، در اوایل دهه ۷۰ میلادی نخست وزیر پاکستان بود و دولت او یکی از معدود دولت های غیرنظامی پاکستان پس از استقلال این کشور بود. بی نظیر بوتو در سال ۱۹۵۳ متولد شد و تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه های هاروارد امریکا و آکسفورد انگلستان انجام داد. او با وجود اینکه در ابتدا تمایل چندانی به فعالیت سیاسی از خود نشان نمی داد، اما تدریجاً به عرصه سیاسی پاکستان کشیده شد و بعد دو بار به عنوان نخست وزیر این کشور انتخاب شد، هرچند هر دو بار به اتهام فساد از سوی رئیس جمهور برکنار شد. خانم بوتو در زمان اوج محبوبیت خود، یعنی بعد از نخستین پیروزی انتخاباتی اش، یکی از شناخته شده ترین رهبران زن جهان به حساب می آمد اما بعد از برکناری از قدرت برای دومین بار، نامش با فساد و بی کفایتی مترادف شد.
بی نظیر اراده قاطع و سرسختی را از پدرش به ارث برده است، که بعد از یک کودتای نظامی در سال ۱۹۷۷ توسط ژنرال ضیاءالحق دستگیر و به اتهام قتل زندانی شد. ذوالفقار علی بوتو دو سال بعد اعدام شد و بی نظیر درست قبل از مرگ پدرش زندانی شد و ۵ سال را در حبس انفرادی گذراند؛ دورانی که آن را بسیار سخت و طاقت فرسا توصیف می کند. خانم بوتو در مقاطعی که برای مداوای پزشکی از زندان خارج شد، دفتر حزب مردم پاکستان را در لندن تاسیس و فعالیت سیاسی خود را علیه ژنرال ضیا آغاز کرد. وی در سال ۱۹۸۶ به پاکستان بازگشت و دو سال بعد هنگامی که ژنرال ضیا بر اثر انفجار هواپیمایش کشته شد، او به عنوان اولین نخست وزیر زن منتخب در یک کشور اسلامی به قدرت رسید. بی نظیر بوتو و همسرش، عاصف علی زرداری، با اتهامات متعددی مبنی بر فساد مواجه بوده اند، اما تاکنون هیچ کدام از این اتهامات در دادگاه ثابت نشده است.
منبع : روزنامه اعتماد


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری برناسایت مشرقسایر منابعسایت اکوایرانروزنامه شهروندخبرگزاری ایلناسایت بیتوتهسایت تابناکخبرگزاری ایسناسایت مثلث آنلاین