پنجشنبه, ۹ آذر, ۱۴۰۲ / 30 November, 2023
مجله ویستا

قتل از روی شماره‌ها - MURDER BY NUMBERS


قتل از روی شماره‌ها - MURDER BY NUMBERS
سال تولید : ۲۰۰۲
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : ریچارد کریستال، سوزان هافمن و باربت شرودر
کارگردان : شرودر
فیلمنامه‌نویس : تونی گیتن
فیلمبردار : لوچانو توولی
آهنگساز(موسیقی متن) : کلینت منسل
هنرپیشگان : ساندرا بولاک، بن چاپلین، رایان گازلینگ، مایکل پیت، آگنس بروکنر، کریس پن و ر. د. کال
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۰ دقیقه


̎ریچارد هیوود̎ (گازلینگ)، دانش‌آموزی خوش‌سیما به اتفاق ̎جاستین پندلتن̎ (پیت)، هم‌شاگردیِ بی‌خانمانش انگیزه‌ای برای انجام جنایت ندارند. اما خیلی زود به فکر می‌افتند تا یک قربانی ̎تصادفی̎ انتخاب کنند و جنایت‌شان را نیز به گردن خرده قاچاقچی محلی، ̎ری̎ (پن) بیندازند چون مطمئن‌اند که پلیس هرگز در مورد چنین قتل وحشتناکی، به آنان شک نخواهند کرد. ̎کارآگاه کیسی می‌ودر̎ (بولاک)، پلیسی یکدنده را مأمور پی‌گیری پرونده می‌کنند و او نیز با وجود تردید بالادست‌ها و فقدان سند و مدرک، خیلی زود به آن نوجوان گریزپا مظنون می‌شود. ̎کارآگاه کیسی̎ که گوئی وارد یک زورآزمائی خطرناک فکر و روحی با نوجوانانی شده که بیش از پیش خطرناک و سرخورده می‌شوند، قدم به کوره‌راهی می‌گذارد که هم قابلیت‌هایش را به‌عنوان یک کارآگاه محک می‌زند و هم اراده‌اش را برای زنده ماندن.
● قتل از روی شماره‌ها همان داستان لیوپولد و لوب ـ دو دانشجوی ثروتمند دانشگاه شیکاگو که پسر چهارده‌ ساله‌ای را در ۱۹۲۴ به قتل رساندند ـ است که به روز شده و به حکایت جذاب ولی از لحاظ روان‌شناسی توخالیِ خانم کارآگاهی تبدیل گردیده که در پی به دام انداختن دو قاتل نوجوانِ مغرور است. شرودر با فیلم خوش ساختش که البته در مقایسه با تریلرهای رایج، خالی از هرگونه جاه‌طلبی به نظر می‌رسد، به قلمرو آلفرد هیچکاک (به‌خصوص در طناب، ۱۹۸۴) نقبی زده و از بازیگران اصلی‌اش، به‌خصوص بولاک، بازی‌های محکمی گرفته است. اما آنها که تصور فیلمی در مایه‌های هفت (دیوید فینچر، ۱۹۹۵) را در ذهن می‌پرورانند، سرخورده خواهند شد. قتل... به فیلم‌برداری خوب توولی تکیه دارد و از لوکیشن سن لوئیس اوبیسپو حداکثر استفاده را کرده ولی خانهٔ نیمه ویران کنار اقیانوس که جوانان گه‌گاه در آن‌جا با هم ملاقات می‌کنند، ظاهری بسیار تصنعی دارد (اما خب، دکور بسیاری از فیلم‌های هیچکاک نیز چنین بود!).


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری تسنیمخبرگزاری مهرسایت اصلاحات نیوزسایت بیتوتهسایت دیجیاتوسایت سلام نوخبرگزاری ایرناسایت فرازدیلیروزنامه شهروندخبرگزاری ایسنا