شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

نکته هایی درباره خوراکی های سفر


نکته هایی درباره خوراکی های سفر
خوردن غذاهای سالم و متنوع، از مواردی است که لذت سفر را چند برابر می کند و گاهی اساسا دلیل سفرهای کوتاه خارج شهری است. اگر به این موارد، لزوم غذا خوردن در بین راه برای سفر های طولانی یا وسوسه چشیدن طعم های غذاهای تازه در مناطق محلی را هم اضافه کنیم، درمی یابیم که غذا و غذا خوردن، جز» لاینفک سفر است، اما از آنجایی که همین غذای لذتبخش، در صورت آلوده بودن می تواند خطرات زیادی را برای سلامت مسافران به همراه آورد و تبدیل به یکی از خطرات سفر شود، ذکر نکاتی برای تشخیص کیفیت مناسب غذاها ضروری است تا شاید به این وسیله در گذراندن تعطیلاتی سالم و خوش، به شما کمک شده باشد. افزایش اشتها در طول سفر سبب می شود تا اشتیاق مسافران برای خوردن مواد غذایی بیشتر شود. برای دوری از مشکلات احتمالی ناشی از خوردن غذاهای گوناگون بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:
۱) درست است که برای غذا خوردن در سفر باید مواد اولیه سالم و تازه را تهیه کرده و شخصا طبخ کنید، اما در همین مورد هم باید توجه داشته باشید که از خریداری مواد غذایی در کنار جاده پرهیز کنید، چراکه این مواد غذایی معمولا مدت زمان زیادی را در خارج از یخچال مانده اند، اغلب فله ای بوده و از کیفیت آنها اطلاع کافی ندارید. در همین راستا بد نیست بدانید که مواد حاوی پروتئین، فساد پذیری بالایی دارند، بنابراین گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ را فقط از مراکز مجاز که زیر نظر سازمان دامپزشکی کشور هستند تهیه کنید.
۲) در طول سفر، نوع غذایی که می خورید هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با توجه به اینکه رطوبت زیاد، رشد و تکثیر میکروب ها را بیشتر می کند، باید سعی کنید از غذاهای نیمه خشک با رطوبت کم استفاده کنید، در این میان، غذاهای کاملا داغ و تازه، میوه های تازه پوست کنده، انواع کنسروها، بستنی های پاستوریزه، غذاهای خشک و نان تازه جزو غذاهای سالم تلقی می شوند. اما سالاد ها بویژه سالادهایی که در آنها کاهو بکار رفته است و غذاهای دریایی در غذاخوری های بین راهی مناسب نیستند.
۳) بهترین میوه هایی که برای مسافرت می توان همراه داشت، میوه هایی مانند موز، سیب و پرتقال هستند که برای مصرف باید پوست آنها کنده شود.
۴) از خوردن میان وعده های بین راهی مثل لواشک های محلی، فلافل، سمبوسه و پیراشکی به دلیل عدم نظارت بهداشتی خودداری کنید.
۵) با توجه به مدت تعطیلات و احتمالا تعجیل در ساعت حرکت، ممکن است در تهیه غذا کوتاهی شود، اما هر چقدر هم عجله داشتید، سعی کنید غذا را به شکل کامل بپزید، زیرا اگر غذا، بویژه گوشت ها بطور کامل پخته نشوند، آلودگی و فساد در آنها افزایش می یابد. در مورد کباب ها هم این تفکر عامه اشتباه است که می گویند چون گوشت روی شعله مستقیم قرار گرفته، بنابراین قسمت درونی آن پخته است، چراکه بارها دیده شده که قسمت رویی (سطح) کباب به حالت سوخته درآمده، اما درون آن همچنان نپخته مانده است. همچنین از خوردن تخم مرغ نیم پز (عسلی) نیز به طور جدی بپرهیزید.
۶) زمانی که در بیرون از منزل کباب می پزید، از ظروف تمیز برای کباب های پخته استفاده کنید و هیچوقت از ظروفی که در آنها گوشت خام قرار داشته و هنوز شسته نشده است، برای قرار دادن کباب های پخته استفاده نکنید.
۷) در سفر به مناطق محلی و روستاها، از خوردن شیر تازه دوشیده شده از دام، یا بستنی و پنیر محلی و کلا محصولات لبنی تازه خودداری کنید و فکر نکنید که چون غذاهای روستایی، طبیعی اند، پس سالم هم هستند، زیرا ممکن است شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر تب مالت قرار دهد.
۸) هنگام استفاده از غذاهای محلی یا برای یافتن رستوران های معتبر در شهرستان ها، ازافراد بومی راهنمایی بخواهید، زیرا استفاده ازغذاهای محلی، نیاز به شناخت کیفیت آن دارد. بعنوان مثال، اگر به استان های شمالی کشور سفر می کنید، هنگام خوردن ماهی و... از افراد بومی راهنمایی بخواهید.
۹) چنانچه به مناطق کوهستانی مسافرت می کنید، از خوردن قارچ به طور جدی خودداری کنید.
۱۰) در طول سفر آب را فقط از منابع مطمئن تهیه کرده یا از آب های معدنی استفاده کنید و اگر در کنار جوی آبی توقف کرده اید تا غذا را در آن جا میل کنید، به هیچ وجه به فکر استفاده از آب جوی نیفتید. مصرف آب رودخانه ها، چشمه ها و دریاچه ها به هیچ وجه توصیه نمی شود. در مواردی هم که به سلامت آب مشکوک هستید یا می خواهید برای کودکان غذا تهیه کنید، جوشاندن آب به مدت ۵دقیقه یا استفاده از قرص های هالوژن(ماده ضدعفونی کننده آب) طبق دستورالعمل آن، به سالم سازی آب کمک می کند.
۱۱) یخ را از مراکز مطمئن تهیه کرده و از مصرف یخ هایی که در شرایط غیر بهداشتی و روی زمین نگهداری یا خرد می شوند، خودداری کنید.
۱۲) در سفر ممکن است برای بازدید چرخ های ماشین به آنها دست بزنید یا اگر از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس یا قطار استفاده می کنید به صندلی ها، پنجره و... دست بزنید، اما فراموش نکنید که قبل از خوردن غذا، دست های خود را بشویید. بطور کلی پس از استفاده از سرویس های بهداشتی، برداشتن گوشت خام، سیگار کشیدن، دست زدن به حیوانات و دست زدن به زباله یا چمن حتما دست های خود را بشویید.
۱۳) باید به کسانی که در رستوران های بین راهی غذا می خورند، یادآوری کنیم که رستوران های غیراستاندارد زیادی وجود دارد که متاسفانه سطح بهداشت در آنها ابتدایی است. چنانچه مجبور به خوردن غذا در رستوران های بین راهی شدید، در صورت امکان از رستوران های معتبر و مورد اطمینان استفاده کنید. برای ارزیابی سطح بهداشت در این گونه واحدها باید به وضعیت دستشویی ها، لباس کارگران،نظافت میزها، حضور مگس و سایر حشرات، وسایل صرف غذا مانند چنگال، قاشق، لیوان، پارچ آب و غیره توجه کنید. همچنین در این واحدها برای تشخیص سالم بودن غذا، باید از حواس خود استفاده کنید، مانند استفاده از حس بینایی برای تشخیص رنگ و کیفیت غذا، حس بویایی برای بوی غذا و حس چشایی برای طعم غذا!
۱۴) تا حد امکان از خوردن انواع خورش ، کباب کوبیده، سالاد الویه و همبرگر خودداری کنید، زیرا خورش از جمله غذاهایی هستند که می توان آن را چندین بار گرم کرد و ماندگی آن به سختی قابل تشخیص است. از مصرف کباب کوبیده و همبرگر به دلیل عدم اطلاع از کیفیت گوشت و ماندگی چند روزه گوشت چرخ شده و بکار بردن موادی مانند خرده نان، ادویه جات و... در تهیه آنها، باید خودداری کنید. از مصرف سالاد الویه به دلیل خام بودن مواد اولیه موجود در سس مایونز مانند تخم مرغ و...، همچنین عدم نظارت بر چگونگی تهیه الویه (زیرا بصورت دستی تهیه می شود) در رستوران های غیر معتبر بین راهی به طور جدی خودداری کنید.
۱۵) مهم ترین نکته برای پیشگیری از مسمومیت غذایی، پختن غذا و خوردن آن در همان روز است. طی سفر برای حمل مواد غذایی فاسد شدنی، از یخ دان مناسب استفاده کنید. هرگز غذاهای پخته شده را بیش از دو ساعت در دمای محیط رها نکنید و اگر هوای اتاق گرم است، بیش از یک ساعت نگه ندارید. برای دوباره گرم کردن غذاها باقیمانده آنها را تا ۷۴درجه سانتی گراد گرما دهید و همچنین غذاهایی را که بیش از سه روز، حتی در یخچال، باقی مانده اند را مصرف نکنید.
منبع : روزنامه ابتکار