شنبه, ۱ مهر, ۱۴۰۲ / 23 September, 2023
مجله ویستا

سیمون آیوازیان


سیمون آیوازیان
نوازنده (موسیقی فلامنكو) . متولد ۱۳۲۳ می باشد او ابتدا نوازندگی را با ساز ماندولین در سن ۱۲ سالگی آغاز كرد پس از ۱۴ سالگی با ساز گیتار آشنا شد و گیتار كلاسیك را به مدت هفت سال با اتدها و شیوه های آكادمیك به صورت خود آموز فراگرفت .
وی با اولین استاد فلامنكو خود خوان آلبا (Juan Alba) در سن ۲۱ سالگی آشنا شدند و ۵ توكه از توكه های معروف اسپانیایی را نزد ایشان آموختند . ضمن آنكه ایشان به موازات گیتار فلامنكو به یادگیری گیتار كلاسیك نیز ادامه می دادند .
ایشان همچنین مدتی نزد آلیریو دیاز (Alirio Diaz) گیتاریست به نام ونزوئلایی كه در این اواخر دستیار سگو ویا بوده است درسهایی را به صورت خصوصی فرا گرفتند .
سپس از توصیه های تخصصی جولیان بای زنتین (Jullian Byzentin) كه از شاگردان ممتاز جولیان بریم می باشد برای مدت كوتاهی استفاده می كند . از سالهای ۴۵ تا ۴۸ ایشان ۴ مدال طلای نوازندگی گیتار از مسابقات دانشگاهها و اموزشگاههای عالی كشور كسب كرده است .ضمن آنكه ایشان جایزه ویژه داوران كنگره دانشجویی (دانشجویان خارجی ) را در مادرید كسب كرده است .
در بین سالهای ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ از محضر ژان دورینگ (Jean During) كه از شاگردان نارسیسو یپس (Narciso Yepes) و شاگرد ممتاز كنسرواتوار پاریس بود استفاده كردند و ایشان بین سالهای ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۴ بیش از ده كنسرت گیتار به صورت تكنوازی و همنوازی (دوئت ) اجرا كرده است .
سیمون آیوازیان دارای درك دكتری معماری و هنر و فوق لیسانس تحلیل و بررسی تمدنهای اسلامی از سوربن می باشد و همچنین استاد دانشگاه هنرهای زیبای تهران و عضو هیئت علمی دانشگاه و مدرس رشته لیسانس كاربردی موسیقی در هنرستان می باشد .
ایشان حدود ۴۰ سال است كه به تدریس گیتار در آموزشگاهها و دانشگاهها ، هنرستان و كنسرواتوار پرداخته و می پردازد و همچنان نیز به اشاعه هنر گیتار كلاسیك و فلامنكو در این مرز و بوم می پردازد.
آخرین كنسرت ایشان در اردیبهشت ماه ۱۳۵۴ در سالن دانشكده هنرهای زیبا بوده است كه به صورت CD در دست اصلاح برای تهیه و تكثر قرار دارد .
منبع : رسانه هنر و موسیقی


همچنین مشاهده کنید

سایت سلام نوخبرگزاری تحلیل بازارسایت مثلث آنلاینروزنامه همشهریسایت دیدبان ایرانسایت ورزش سهسایت مجله شبکهسایت پارسینه پلاسروزنامه شرقخبرگزاری مهر