پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

کرمانشاه در انقلاب اسلامی


کرمانشاه در انقلاب اسلامی
مردم قهرمان پرور كرمانشاه از ابتدای نهضت امام خمینی با هدایت های شهید محراب آیت الله اشرفی اصفهانی در نهضت فعال بودند. با آزادی امام خمینی پس از وقایع پانزده خرداد، آیت الله اشرفی اصفهانی از سوی امام خمینی (ره) به عنوان نماینده تام الاختیار ایشان در كرمانشاه تعیین شدند و از آن پس كرمانشاه به یكی از كانون های انقلاب اسلامی تبدیل شد. تلاش آیت الله اشرفی اصفهانی برای تثبیت مرجعیت امام خمینی در این منطقه یكی از اقدامات مهم ایشان به شمار می آید كه مخالفت رژیم و حساسیت عوامل ساواك را نسبت به ایشان در برداشت. عوامل ساواك در پی این اقدامات آیت الله اشرفی از تمامی وعاظ كرمانشاه و كسانی كه جهت تبلیغ به این منطقه عزیمت می كردند تعهد می گرفت كه به هیچ وجه حق نام بردن از آیت الله خمینی را ندارند. اقدامات آیت الله اشرفی باعث شد كه ساواك چندین بار ایشان را دستگیر و مورد آزار و اذیت قرار دهد. مقاومت و ایستادگی شهید محراب، آیت الله اشرفی اصفهانی موجب تثبیت مرجعیت امام خمینی در كرمانشاه شد. با شروع مجدد نهضت اسلامی در دی ماه ???? كرمانشاه نیز یكی از كانون های انقلاب بود، برگزاری مجالسی متعدد بزرگداشت برای شهدای قم، تبریز، یزد و ... شوری در كرمانشاه به پا كرده بود. برپایی مجلس ختم برای شهید حاج سید مصطفی خمینی نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی بود كه به همت آیت الله اشرفی منعقد شد و عكس العمل شدید ساواك را موجب شد. در آستانه عزیمت امام از نجف به كویت كه در پی فشارهای رژیم بعثی عراق رخ داد تظاهرات عظیمی در تاریخ ۱۱/۷/۵۷ به رهبری آیت الله اشرفی در كرمانشاه به وقوع پیوست. قبل از این تظاهرات در ۹/۷/۵۷ تظاهرات مردم كرمانشاه بر ضد رژیم با سركوب نیروهای نظامی مواجه شد و چهار نفر من جمله صادق صابونی و مصطفی امامی به شهادت رسیده ۲۵ نفر زخمی شدند. اعتراض مردم و علما به سركوب مردم توسط رژیم در ۱۱/۷/۸۵ نیز با سركوب مردم به خشونت كشیده شد.
چند روز بعد كه مصادف با عید سعید فطر بود تظاهرات گسترده ای در كرمانشاه رخ داد كه سازماندهی آن را آیت الله اشرفی و یاران امام بر عهده داشتند انجام تظاهرات گسترده و مسالمت آمیز توفیق بزرگی برای انقلابیون محسوب شد. آبان ماه ???? شاهد اوجگیری نهضت انقلابی در شهرهای مختلف از جمله كرمانشاه بود. در ۱/۸/۵۷ با اعلام عزای عمومی موجی از اعتصاب و تظاهرات كرمانشاه را فرا گرفت، این اقدام به منظور اعلام حمایت از مردم كرمان و محكوم نمودن جنایات رژیم در شهر كرمان بود. در دوم آبان ۱۳۵۷ تظاهرات گسترده ای از سوی دانش آموزان كرمانشاهی برپا شد. روز بعد نیز دانش آموزان به همراه فرهنگیان صبح و بعد از ظهر راهپیمایی كردند و با گلباران كردن نظامیان حاضر در خیابان آنها را به پیوستن به انقلاب دعوت نمودند. موج تظاهرات مردمی در روزهای چهارم و پنجم آبان ماه هم به شكل گسترده ای ادامه داشت كه با مخالفت چماقداران طرفدار رژیم به خونریزی كشیده شد. حمله چماقداران به مردم در خیابان و مسجد نواب باعث عكس العمل مردم شد. در این درگیری ۸۶ نفر از مردم بیگناه را چماقداران زخمی كردند. در ۲۱/۸/۵۷ تظاهرات دانش آموزان كرمانشاهی به خاك و خون كشیده شد و تعدادی زخمی و كشته شدند. در این روز بازار كرمانشاه تعطیل بود. در ۲۳/۸/۵۷ كادر قضایی و اداری كرمانشاه به اعتصاب پیوستند. این اعتصاب در اعتراض به حمله پلیس به مدارس دخترانه و پسرانه كرمانشاه كه منجر به زخمی شدن پنجاه دانش آموز شد صورت گرفت. موج اعتصاب و اعتراض كرمانشاه را فرا گرفته بود. در ۵/۹/۱۳۵۷ تظاهرات گسترده ای در كرمانشاه و شهرهای استان كرمانشاهان در گرفت. در ۸/۹/۵۷ نیز دانش آموزان كرمانشاهی تظاهرات كردند.
در ۱۱/۹/۵۷ تظاهرات مردم به گلوله بسته شد و پسر بچه ۱۱ ساله ای بر اثر اصابت تیر به شهادت رسید. روز بعد نیز تظاهرات در كرمانشاه ادامه داشت. در ۱۳/۹/۵۷ علما و مردم طی تظاهراتی نابودی رژیم را خواستار شدند. در ۱۵/۹/۵۷ كرمانشاه همچنان درگیر اعتصاب و تظاهرات بود. تظاهرات روز ۱۷/۹/۵۷ منجر به درگیری و كشته شدن تظاهركنندگان در كرمانشاه شد. تظاهرات در مناطقه دیگر استان نیز ادامه داشت . در ۱۹/۹/۵۷ تظاهر كنندگان فراوانی كفن پوش به خیابان ها آمدند. عاشورا و تاسوعای حسینی در سال ۱۳۵۷ با شور فراوانی در كرمانشاه برگزار شد، تظاهر كنندگان شعار می دادند: "خمینی بیا كه وطن انقلاب است". در ۲۰/۹/۵۷ جمعیت كثیری به تظاهرات در شهر پرداختند. جمعیت قصد داشت با پایین كشیدن مجسمه شاه، انزجار خود را از خاندان پهلوی اعلام نماید كه با مقاومت ماموران و سركوب آنها مواجه شدند. در یك مورد دیگر كه مردم قصد پائین آوردن مجسمه شاه را داشتند به دستور پالیزبان تعداد زیادی از مردم به گلوله بسته شدند . تظاهرات مردمی تا ۲۲ بهمن ۵۷ ادامه داشت كه منجر به سرنگونی رژیم پهلوی شد.
نویسنده:موسی فقیه حقانی
منبع:WWW.IICHS.ORG
منبع : خبرگزاری فارس