جمعه, ۱۷ آذر, ۱۴۰۲ / 8 December, 2023
مجله ویستا

دخانیات و سیگار


دخانیات و سیگار
● زیان‌های سیگار كشیدن برای سلامتی
دود تنباكو حاوی مواد آسیب رسان بسیاری برای سلامتی است: مثل قطران، مونوكسیدكربن و نیكوتین. قطران راه‌های هوایی را تحریك می‌كند؛ مونوكسیدكربن به گویچه‌های سرخ متصل شده، توانایی آنها را برای حمل اكسیژن كاهش می‌دهد؛ و نیكوتین هم اعتیادآور است. دودتنباكو حاوی مواد سرطانزا هم می باشد كه به شش‌ها و اعضای دیگر آسیب می رسانند. دود سیگار، چشم، بینی و گلو را تحریك می‌كند و در درازمدت ممكن است موجب سرطان ریه و بیماری قلبی ـ عروقی شود. مواجهه كودكان با دود سیگار، خطر پیدایش عفونت‌ها ـ مثلاً عفونت‌های گوش ـ را افزایش می‌دهد و قادر است آغازگر آسم و آلرژی باشد. شیرخوارانی كه از مادران سیگاری متولد می‌شوند، كوچك‌تر از حد معمول هستند و در معرض خطر بیشتری برای نشانگان مرگ ناگهانی شیرخوار (مرگ در گهواره) می‌باشند.
● سیگار كشیدن و سرطان ریه
این نمودار نشان می دهد كه احتمال پیدایش سرطان ریه، در مردان و زنان سیگاری به ترتیب بیش از ۲۰ و ۱۰ برابر مردان و زنان غیرسیگاری است. افرادی كه قبلاً سیگاری بوده‌اند ولی دیگر سیگار نمی‌كشند، دچار خطرات بسیار كمتری می‌باشند. ۱۵ سال پس از ترك سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه در این افراد بیش از ۵۰% كاهش یافته است.
● ترك سیگار
اگر سیگار نكشید یااگر قبل از پیدایش بیماری‌ها، آن را ترك كنید، می‌توانید مانع از بیماری‌های قلب یا ریه شوید. مهم نیست كه چه مدت سیگاری بوده‌اید؛ با ترك سیگار می توانید از صدمه رسیدن بیشتر به سلامتی خود جلوگیری كنید. اگر در ترك سیگار نیازمند كمك هستید، برای مشاوره به پزشك خود مراجعه كنید. اگر می خواهید خودتان به این كار مبادرت كنید، فهرستی از دلایل علاقمندی خود به آن فراهم كنید و فهرستی هم از دلایل علاقمندی خود به سیگار كشیدن تهیه نمایید. راه هایی برای مقابله با وسوسه سیگار كشیدن، پیدا كنید و از خانواده و دوستانتان هم بخواهید شما را یاری كنند. برای ترك كامل سیگار، روزی را انتخاب كنید كه تقریباً استرس نداشته باشید و همه سیگارها، كبریت‌ها، فندك‌ها و جاسیگاری‌ها را دور بریزید، ممكن است علایم ترك سیگار ـ مثل تحریك‌پذیری ـ ایجاد شود و میل بسیار به نیكوتین در شما ایجاد شود. چیزهایی مثل برچسب آدامس نیكوتینی مانع چنین تمایلی می شوند. اگر مجدداً شروع به سیگار كشیدن كردید، بررسی كنید كه این امر چرا روی داده است و به دلیل ترك رجوع كرده، از نو شروع كنید.
● استفاده از برچسب نیكوتینی
برچسب‌های نیكوتینی مقادیر ثابتی از نیكوتین را از طریق پوست به بدن می رسانند و مانع تمایل شدید فرد به سیگار كشیدن می‌شوند.
منبع : ایدیولوژی


همچنین مشاهده کنید

سایت تاپ نازخبرگزاری تحلیل بازارسایت اقتصاد 24روزنامه شرقسایت برترینهاسایت زومیتسایت نامه نیوزخبرگزاری فارسسایت دنده 6سایت مثلث آنلاین