پنجشنبه, ۹ آذر, ۱۴۰۲ / 30 November, 2023
مجله ویستا

چشم طلائی - GOLDEN EYE


چشم طلائی - GOLDEN EYE
سال تولید : ۱۹۹۵
کشور تولیدکننده : امریکا و انگلستان
محصول : مایکل ویلسن و باربارا بروکولی
کارگردان : مارتین کامبل
فیلمنامه‌نویس : جفری کین و بروس فیراستاین، بر مبنای داستانی نوشتهٔ مایکل فرنسن، از شخصیت‌هائی خلق شده توسط ایان فلمینگ
فیلمبردار : فیل میهیو
آهنگساز(موسیقی متن) : اریک سرا
هنرپیشگان : پیرس برازنان، شان بین، ایزابلا اسکوروپکو، فامکه یانسن، جو دان بیکر، جودی دنچ، دزموند لولین
نوع فیلم : رنگی، ۱۳۰ دقیقه


ـ سلاحی سری موسوم به ̎چشم طلائی̎ توسط یک ژنرال روس که دست در دست مافیای این کشور دارد، از سیستم ماهوارۀ نظامی روسیه، ربوده می‌شود. ارسال (حتی یک‌بار) امواج این سلاح الکترومغناطیسی ویرانگر کافی است تا همهٔ دستگاه‌های الکترونیکی یک کشور برای همیشه از کار بیفتد. حتی پیشرفته‌ترین سیستم‌های الکترونیکی نیز توانائی جلوگیری از این کار را ندارند. ربایندگان ̎چشم طلائی̎ که از همکاری یک مأمور خائن انگلیسی (که همگان تصور می‌کنند مرده است) نیز بهره‌مندند، با استفاده از توانائی‌های این ابزار در جهت تبدیل جهان از عصر دیجیتال به عصر حجر، سعی در گرفتن باجی کلان از جهانیان را دارند، تا اینکه ̎جیمز باند̎ (برازنان) به مصاف‌‌شان فرستاده می‌شود.
ـ در این ̎باند̎ پس از جنگ سرد (بر خلاف جواز کشتن جان گلن، ۱۹۸۹) زمینهٔ ماجراها با موفقیت به روسیه بازگردانده شده، به علاوه بدعت‌هائی در طرح داستانی و شخصیت‌ها به چشم می‌خورد: برای نخستین بار مأموری انگلیسی خائن از آب در می‌آید، همچنین ایفاگر نقش M̎ ̎ بازیگری مؤنث است. از بازیگران قدیمی تنها لولین (در نقش ̎کیو̎) بر جای مانده است. برازنان که پیش از این در مجموعهٔ تلویزیونی رمینگتن استیل (۱۹۸۲ ـ ۱۹۸۶) و فیلم نگهبان شب آلیستر مک‌لین (دیوید جکسن، ۱۹۹۵) در نقش‌هائی شبه ̎جیمز باند̎ی ظاهر شده بود، در نقش ̎باند̎ بیشتر یادآور شان کانری و البته فاقد سرزندگی، شوخ‌طبعی و صلابت خاص او به نظر می‌آید. در فیلم نهایت کوشش به جهت معادل‌سازی برای نشانه‌های آشنای فیلم‌های موفق مجموعه به عمل آمده: گذشته از نام آن و قرابتش با گلدفینگر (گای هامیلتن، ۱۹۶۴)، ترانهٔ ̎چشم طلائی̎ تینا ترنر به خوبی یادآور کارهای شرلی بسی است، هرچند موسیقی سرا توان تداعی کارهای جان باری را ندارد. ایان فلمینگ رمانی به این نام ندارد، چشم طلائی نام ویلای او در جامائیکا بود که در آن ̎جیمز باند̎ را خلق کرد.


همچنین مشاهده کنید

سایت انتخابخبرگزاری مهرسایت نامه نیوزسایت فراروسایت همشهری‌آنلاینسایت دیدبان ایرانسایت فرادیدسایت آفتاب نیوزسایت اصلاحات نیوزخبرگزاری ایلنا