یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

طلوع تکیلا - Thquila Sunrise


طلوع تکیلا - Thquila Sunrise
سال تولید : ۱۹۸۸
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : تام ماونت
کارگردان : رابرت تاونی
فیلمنامه‌نویس : رابرت تاونی
فیلمبردار : کانراد هال
آهنگساز(موسیقی متن) : دیو گروسین.
هنرپیشگان : مل گیبسن، میشل فایفر، کورت راسل رائول جولیا، ج. ت. والش، آرلیس هوارد، گابریل دیمن، ارگراس و تام نولان.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۵ دقیقه.


منطقه ساوت بی، لس آنجلس «دیل مکاسیک» (گیبسن) - روزگاری قاچاقچی موادمخدر بوده و حالا تلاش می‌کند زندگی شرافتمندانه‌ائی داشته باشد - می‌پذیرد در مورد یک معامله موادمخدر به دوست وکیلش، «اندی لنرد» (گراس) کمک کند. «رابط» آنان در این ماجرا «نیک‌فرشیا» (راسل) مأمور مخفی دایره موادمخدر و دوستش قدیمی «مکاسیک» است، که اجازه می‌دهد «مکاسیک» فرار کند و بعدها نیز در برابر فشارهای مأمور اداره مدرال موادمخدر، «مگوایر (والش)، برای دستگیری «مکاسیک»، ایستاده‌گی می‌کند در اینجا رفت‌وآمدهای «مکاسیک» به رستوران والناری زیر نظر گرفته می‌شود، زیرا به‌نظر می‌رسد صاحب رستوران «جو آنوال‌ناری» (فایفر) - نیز رابط قاچاق مواد مخدر است. افراد پلیس متنظر ورود یکی از بدنام‌ترین رابط‌های «مکاسیک»، «کالوس» (جولیا) به شرح هستند. کم‌کم «فرشیا» می‌فهمد که تنها رابطه میان «مکاسیک» و «جوآن» عشق است؛ به‌خصوص بعد از آن که معلوم می‌شود «جوآن» برای راه انداختن مهمانی جشن تولد «کودی» (دیمن)، پسر «مکاسیک»، خود را درگیر یکی از معامله‌های موادمخدر کرده است. یکی از دوستان «مکاسیک»، «لیند‌روف» (هِوارد) هم او تهد فشار گذاشته تا در معامله‌ائی نیم میلیون دلاری کمکش کند. وقتی «فرشیا» سرآشپز رستوران «جوآن» را از مجازات به جرم رانندگی در حال مستی نجات می‌دهد تنش میان او و «مگ‌وایر» شدت می‌گیرد. حالا «فرشیا» در می‌یابد که خودش هم دل‌باخته «جوآن» شده، ولی «جوآن» او را متهم می‌کند که تنها برای رسیدن به مکاسیک است که به او تمایل نشان می‌دهد نیروهای پلیس از «اسکاران‌ته» یک قاچاق‌چی مکزیکی برای شناسائی «کالوس» کمک می‌گیرند و از آنجائی که «لیند‌روف» جاسوس بوده و معامله نیم میلیون دلاری نیز تله‌ائی برای «مکاسیک» محل اختفای او را می‌یابند. اما در اینجا معلوم می‌شود که «اسکالان‌ته» همان «کالوس» است؛ «کالوس»، «لیندروف» را می‌کشد و به «مکاسیک» پیشنهاد می‌کند از شر «جوآن» خلاص شود.«مکاسیک» نیز «کالوس» را گروگان می‌گیرد و قایقی را که پانزده میلیون دلار در آن پنهان شده به تله‌ائی انفجاری تبدیل می‌کند. اما در آخرین لحظه، نظرش عوض می‌شود «کالوس» اسلحه می‌کشد و ظاهراً به دست «مگ‌وایر» - که تازه سر رسیده - کشته می‌شود. «فرشیا» نیز «مگ‌وایر» را - که قصد کشتن «مکاسیک» را دارد - می‌کشد قایق منفجر می‌شود و پول‌ها و ظاهراً - خود «مکاسیک» نابودی می‌شوند. اما صبح روز بعد «مکاسیک» از دریا باز می‌گردد تا به «جوان» منحق شود و «فرشیا» شاید این صحنه است.
* فیلمی از فیلم‌نامه‌نویس محبوب هالیوود در دهه‌های 1970 و 1980 (با فیلم‌هائی مثل محله چینی‌ها، رومن‌پلانسکی، 1974) که در پشت صحنه سینمای آمریکا به عنوان «دکتر فیلم‌نامه» (برای رفع و رجوع فیلم‌های مشکل‌دار شهرت داشت) اینجا کار او متکی بر یک مثلث عشق است که آثار هوارد هاکس را به یاد می‌آورد. اما، متأسفانه حواشی داستان (موادمخدر و عملیات پلیسی) فرصت پرداخت کافی را به رابطه دوستی دو مرد در دو سوی یک جبهه، نمی‌دهد. نکته مثبت فیلم، فیلم‌برداری هال، از مناظر دیدنی ساوت بی‌کالیفرنیاست.


همچنین مشاهده کنید

سایت انتخابسایت آفتاب نیوزسایت سلام نوسایت رکناسایت جهان صنعت نیوزروزنامه توسعه ایرانیسایت اعتماد آنلاینسایت فرازدیلیسایت پارسینه پلاسسایت بیتوته