یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

بابا نوستالژی - DADDY NOSTALGIE


بابا نوستالژی - DADDY NOSTALGIE
سال تولید : ۱۹۹۱
کشور تولیدکننده : فرانسه
محصول : آدولف ویزی
کارگردان : برتران تاورنیه
فیلمنامه‌نویس : کولو تارونیه و ب.تارونیه بر مبنای داستانی نوشتهٔ کولو تاورنیه
فیلمبردار : دنی لنوار
آهنگساز(موسیقی متن) : آنتوان دوامل
هنرپیشگان : درک بورگارد، جین برکین، ادوت لوره، امانوئل باتای، شارلوت کادی، میشل مین و سوفی دالزیو
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۶ دقیقه


ـ ̎کارولین̎ (برکین)، فیلمنامه‌نویس پاریسی که به تازگی از شوهر و پسرش جدا شده،، به مناطق ییلاقی جنوب سفر می‌کند و نزد پسرش، ̎تونی̎ (بوگارد) می‌رود که وضعیت جسمانی خوبی ندارد و به تازگی یک عمل جراحی خطرناک انجام داده است.̎کارولین̎ همراه ̎تونی̎ و مادر ساکتش، ̎میش̎ (لوره) به خانهٔ زیبای کنار دریایشان می‌روند. ̎میش̎ مصمم است جلوی نوش‌خوارگی ̎تونی̎ را بگیرد و زیاد خودش را به او تحمیل نکند ولی در عوض ̎کارولین̎ دلش می‌خواهد در فرصت اندکی که پدرش پیش رو دارد، او را غرقه در لذت‌هایی کند که دیگر نصیبش نخواهد شد. آن دو سرخوشانه با هم انگلیسی حرف می‌زنند، حال آنکه ̎میش̎ فقط فرانسه صحبت می‌کند. ̎میش̎ دوست ندارد دربارهٔ گذشته حرفی بزند بنابراین، این ̎تونی̎ است که گذشتهٔ خود را به عنوان یک مرد سفر کرده و با فرهنگ به یاد می‌آورد و خاطراتش را برای ̎کارولین̎ تعریف می‌کند.
ـ درامی از تارونیه با دست‌مایه‌ای آشنا، داستان بازگشت یک زن (دختر، مادر یا خواهر) نزد یک مرد آشنای در حال مرگ (همسر، پدر یا برادر) و مرور خاطرات گذشته یا رسیدن به یک دنیای مشترک از آن دست داستان‌هائی است که سینما هرچند وقت یکبار به سراغش می‌رود و در کارنامهٔ اکثر فیلم‌سازان مهم ـ یا حتی در بایگانی فیلم‌نامه‌هاشان ـ هم بالاخره یک فیلم با این دست‌مایه پیدا می‌شود. در فیلم تاورنیه این دست‌مایه خوب جا افتاده است. شاید این ویژگی به انتخاب درست بازیگران هم برگردد. بوگارد در هفتاد سالگی همان شکوه و جلال گذشته را دارد و برکین هنوز هم برگردد. بوگارد در هفتاد سالگی همان شکوه و جلال گذشته را دارد و برکین هنوز هم همان بازیگر دوست‌داشتنی دههٔ ۱۹۷۰ است. بابا نوستالژی به این جهت از بهترین کارهای سال‌های اخیر تاورنیه است. او دست‌مایه‌ای آشنا را تبدیل به اثری روان و راحت می‌کند که با برخی پروژه‌های عظیم سال‌های اخیر او تفاوت‌هائی فاحش و آشکار دارد.


همچنین مشاهده کنید

سایت دنده 6سایت تاپ نازروزنامه شهروندسایت رویداد 24سایت دیجیاتوسایت مجله شبکهروزنامه ابتکارسایت فرادیدسایت زومیتسایت پارسینه پلاس