جمعه, ۱۲ خرداد, ۱۴۰۲ / 2 June, 2023
مجله ویستا

مقایسه اینترنت در ایران و پاکستان


مقایسه اینترنت در ایران و پاکستان
بازار اینترنت پرسرعت در کشور پاکستان تاکنون چندان پررونق نبوده و این در حالی است که خدماتADSL از ۵ سال پیش تاکنون در این کشور در دسترس است.
در حال حاضر تعداد کل مشترکان حقیقی و حقوقی اینترنت پرسرعت در این کشور از ۱۳۲ هزار نفر فراتر نمی رود که رقم قابل قبولی محسوب نمی شود.
با این حال دولت این کشور برای حل این مشکل طی یک سال اخیر تلاش های جدی به عمل آورده و با شناسایی موانع پیش رو برای استفاده مردم از فناوریADSL تلاش کرده تا استفاده از خدمات اینترنت پرسرعت را همه گیر کند.
● کاهش تعرفه ها
از جمله مهم ترین موانع بر سر راه استفاده از اینترنت پرسرعت در پاکستان تعرفه های بالای دسترسی به خدمات مذکور در این کشور است. شرکت مخابرات پاکستان موسوم به PTCL به منظور حل این مشکل خود راسا وارد عمل شد و از تابستان سال قبل ارائه سرویس های پرسرعت و باکیفیت ADSL را در این کشور آغاز نموده است. سرویس های این شرکت هم اکنون در شهرهای اسلام آباد، پیشاور، لاهور، کراچی و ۹ شهر دیگر مهم پاکستان به سادگی و با قیمت مناسب در دسترس است.
● اینترنت یک مگابیت ماهانه ۲۸ هزار تومان
شرکت مخابرات پاکستان برای ارائه این خدمات هیچ هزینه ای بابت نصب مودم و دیگر تجهیزات دریافت نمی کند و هیچ محدودیت ترافیکی نیز برای کاربران خود وضع نمی کند.
سرویس های ADSL شرکت مخابرات پاکستان در سه نوع ۵۱۲ کیلوبایتی، یک و دو مگابیتی عرضه می شود. به عبارت بهتر این شرکت سرعت اتصال کمتر از ۵۱۲ کیلوبیت به اینترنت را پرسرعت محسوب نمی کند!
اما تعرفه این خدمات به شرح زیر است:
▪ اینترنت ۵۱۲ کیلوبیت نامحدود همراه با نصب رایگان، هر ماه ۱۱۹۹ روپیه ( معادل حدودا ۱۷ هزار تومان )
▪ اینترنت یک مگابیت نامحدود همراه با نصب رایگان، هر ماه ۱۹۹۹ روپیه ( معادل حدودا ۲۸ هزار تومان)
▪ اینترنت دومگابیت نامحدود همراه با نصب رایگان، هر ماه ۴۹۹۹ روپیه ( معادل حدودا ۷۲ هزار تومان )
گفتنی است که برای بهره مندی از این خدمات تنها کافی است با شماره ۰۸۰۰ ۸۰۸۰۰ تماس حاصل شده یا فرم مربوطه توسط متقاضی به صورت آنلاین پر شود.
● کاهش تعرفه های ISP ها و چهار برابر شدن مشترکان ADSL در یک سال
این ابتکار عمل شرکت دولتی مخابرات پاکستان باعث شده تا دیگر ISP های پاکستان که تعداد آنها از ۳۵ شرکت فراتر می رود مجبور به کاهش تعرفه های خدمات خود شده و از دریافت هزینه های اضافی به بهانه نصب مودم و تجهیزات نیز خودداری کنند. در حال حاضر هزینه استفاده از خدمات اینترنت پرسرعت دیگر ISP های این کشور نیز تقریبا برابر با تعرفه های شرکت مخابرات این کشور است
بررسی های شرکت مخابرات پاکستان نشان می دهد در حالی که تا تابستان سال ۲۰۰۷ تنها ۳۵ هزار نفر در این کشور مشترک خدمات اینترنت پرسرعت بوده اند این رقم تا ابتدای تابستان امسال حدودا ۴ برابر شده و پیش بینی می شود تا دو سال دیگر تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت در پاکستان به نیم میلیون نفر برسد.
کارشناسان معتقدند تداوم این وضعیت و رقابت فشرده ISP ها برای جلب نظر کاربران هزینه های دسترسی به اینترنت پرسرعت در پاکستان را باز هم کاهش خواهد داد.
● افزایش نقاط تحت پوشش
در کنار هزینه های بالای دسترسی به اینترنت، پوشش محدود سرویس دهندگان اینترنت پرسرعت مشکل دیگری بود که باعث شده بود تنها ساکنان مناطق شهری و به ویژه شهرهای بزرگ بتوانند به اینترنت دسترسی پیدا کنند و در مقابل ساکنان شهرهای کوچک و روستاها از این خدمات بی بهره مانده بودند.
شرکت دولتی مخابرات پاکستان برای حل این مشکل نیز وارد عمل شده و با صرف هزینه های کلان در حال ایجاد شبکه های دیتا در سرتاسر پاکستان است. استفاده از تجهیزات بی سیم راه حل دیگری است که دولت این کشور به آن روی آورده است. به همین منظور نصب تجهیزات WiMax برای تسهیل دسترسی بی سیم به اینترنت در نواحی روستایی در دستور کار دولت پاکستان قرار دارد. اولین بار شرکت خصوصی وطن تلکام در دسامبر سال ۲۰۰۷ خدمات WiMax را در پاکستان معرفی کرد و تنها در عرض ۴ ماه ۱۰ هزار مشترک حقیقی و حقوقی از این خدمات بهره مند شدند.
● مرور تعرفه های چند ISP مشهور در پاکستان
سایبر نت یکی از مشهورترین ISP های کشور پاکستان است که طیف گسترده ای از خدمات اینترنتی و تحت وب را به مشتریان خود ارائه می دهد. خدمات اینترنت پرسرعت این شرکت طیف گسترده ای از سرعت ۶۴کیلوبیت در ثانیه تا ۸مگابیت در ثانیه را شامل می شود که البته سرعت های بسیار بالا به علت کارکردهای خاص و مشتریان محدودتر تنها به شرکت های تجاری ارائه می شود. هزینه ماهانه بهره مندی از سرویس ۲۵۶ کیلوبیتی این شرکت معادل ۱۵۰۰ روپیه ، (حدود ۲۱ هزار تومان) است.
Cube XS دیگر ISP پاکستانی است که سرویس های ۵۱۲، ۷۶۸ و ۱۰۲۴ (یک مگابیت) کیلوبیت در ثانیه ارائه می دهد. هزینه ماهانه استفاده از این خدمات برای کاربران خانگی به ترتیب حدودا ۲۸، ۱۰۸ و ۲۸۷ هزار تومان در ماه است. حداقل حجم ترافیک هر یک از این سرویس ها نیز به ترتیب ۶، ۲۴ و ۷۲ گیگابایت در ماه در نظر گرفته شده است.
Pak Net دیگر ISP پاکستانی است که سرویس های ۲۵۶، ۵۱۲ و ۱۰۲۴ کیلوبیت در ثانیه خود را به قیمت ماهانه حدودا ۱۷، ۲۸ هزار تومان و ۷۲ هزار تومان ارائه می دهد.
و در نهایت LINK DSL، خدمات اینترنت ۵۱۲ کیلوبیتی و نیز ۱ و ۲ مگابیتی خود را به قیمت حدودا ۱۷، ۲۹ و ۵۶ هزار تومان در ماه و بدون محدودیت ترافیکی ارائه می کند.
مقایسه این تعرفه ها با تعرفه های خدمات اینترنت پرسرعت در ایران که برای حداکثر سرعت ۱۲۸ مگابیت در ثانیه در بهترین حالت و با اعمال محدودیت های ترافیکی و قطع و وصل مکرر به حداقل ۱۸ هزار تومان می رسد گویای واقعیات بسیاری است که توجه بیشتر مسئولان بخش دولتی و خصوصی و کارشناسان عرصه فناوری اطلاعات را طلب می کند.
● ارزش یک روپیه پاکستان معادل ۱۴۵ ریال ایران است.
منبع : ایرسا نیوز


همچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارخبرگزاری فارسروزنامه آرمان ملیسایت ساعدنیوزسایت دیپلماسی ایرانیروزنامه تعادلسایت دیدارنیوزسایت دیجیاتوسایت آفتاب نیوزسایت مثلث آنلاین