دوشنبه, ۱۰ مهر, ۱۴۰۲ / 2 October, 2023
مجله ویستا

وضع بشر - The Human Condition


وضع بشر - The Human Condition
سال تولید : ۱۹۵۹
کشور تولیدکننده : ژاپن
محصول : شیگرو واکاتسکوکی، تاتسوئوهاسویا و ماساکی کوبایاشی.
کارگردان : کوبایاشی
فیلمنامه‌نویس : زنزو ماتسویاما، کویچی ایناگاکیو کوبایاشی، برمبنای شش جلدی نوشته جومئی گومیکاوا.
فیلمبردار : یوشیو میاحیما.
آهنگساز(موسیقی متن) : چوبی کینوشیتا.
هنرپیشگان : تاتسویا ناکادائی، میچیو آراتاما، سو یامامورا، آکیرا ایشیهاما، شینجی نامبارا و اینکه آریما.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۲۱۱ دقیقه. (قسمت اول)، ۱۸۱ دقیقه. (قسمت دوم) و ۱۹۰ دقیقه. (قسمت سوم).


منچوری تحت اشغال ژاپن، سال‌های ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۵. قسمت اول ـ عشق بزرگ‌تری وجود ندارد: "کاجی" (ناکادائی) در مقام سرپرست کارگردان یک معدن در بهبود شرایط کار و رفاه کارگران می‌کوشد، اما متهم به خیانت می‌شود و او را به خدمت سربازی می‌فرستند. قسمت دوم ـ جاده ابدیت: "کاجی" در ارتش از خشونت بیزار است و به همین خاطر افسران را علیه خود برمی‌انگیزد. پس از نبردی خونین با سربازان چینی، او از معدود بازماندگان است. قسمت سوم ـ دعای یک سرباز، "کاجی" پس از شکست ژاپن و در راه بازگشت نزد همسرش (آراتاما)، اسیر روس‌ها می‌شود. او می‌گریزد، با این همه سرانجام در سرما و بوران، جان می‌دهد.
٭ این سه گانه عظیم کوبایاشی با زمانی قریب به نه ساعت‌ونیم، حماسه‌ای انسانی است درباره قهرمانی که می‌کوشد تحت تأثیر زمانه ددمنش و نابکار قرار نگیرد. با صحنه‌هائی نیرومند و تأثیرگذار که عوارض دردناک بی‌عدالتی و جنگ ـ به‌ویژه زوال و بی‌منزلتی خصایل انسانی ـ را به‌تصویر می‌کشند. این بی‌شک تجربه‌‌ای اخلاقی و تزکیه بخش است برای تماشاگر و نشانگر مهارت‌های کارگردانی کوبایشی که همواره به این گونه مضامین اجتماعی علاقه داشت وخود در دوران جنگ جهانی دوم، مصایب و ویرانی جنگ را از نزدیک لمس کرده بود.


همچنین مشاهده کنید

سایت عصرایرانسایت پارسینه پلاسسایت دیدارنیوزخبرگزاری برناسایت تاپ نازروزنامه تعادلروزنامه شهروندسایت مثلث آنلاینوبگردیخبرگزاری ایسنا