جمعه, ۲۰ تیر, ۱۳۹۹ / 10 July, 2020
مجله ویستا

جلوگیری از رشد هورمون و کاهش ابتلا به سرطان


با جلوگیری از رشد هورمونی كه رابطه مستقیم با اجزای مركب خون دارد، در سنین جوانی می توان خطر ابتلا به انواع سرطانها را بخصوص در افرادی كه سابقه چنین بیماریهایی در خانواده دارند، كاهش داد.
جلوگیری از رشد هورمون باعث كاهش عامل -۱ IGFمی شود كه كاهش این عامل خطر ابتلا به سرطان را ۴۵ درصد و خطر مرگ چنین بیمارانی را ۱۲ تا ۱۵ درصد كاهش می دهد. پزشكان معتقدند چنانچه ما بعد از بلوغ كم كم مانع از رشد این عامل شویم و این پروسه را در طول زندگی ادامه دهیم، می توانیم از بروز سرطان و بیماریهای كلیوی جلوگیری كنیم و حتی به طول عمر خود نیز بیفزاییم.
IGF-۱ كه می تواند باعث افزایش رشد سلولی و مانع از مرگ سلولی شود، به عنوان عاملی شناخته شد كه می تواند باعث بروز سلولهای بدخیم سرطانی شود و افزایش (رشد) هورمون باعث افزایش سطح IGF-۱ می شود و بالا رفتن سطح این عامل در خانمها قبل از یائسگی می تواند عامل مهمی در ابتلا به سرطان سینه باشد. حتی IGF-۱ می تواند به عنوان یك تومورساز فعال در مراحل اولیه سرطان ایفای نقش كند.
خانواده دارویی «سوماتوستاتین» برای كاهش هورمون توسط پزشكان توصیه می شود كه این داروها مانع رشد هورمون و باعث كاهش سطح IGF-۱می شوند.
منبع : روزنامه ایران


همچنین مشاهده کنید
سایت فراروخبرگزاری ایرناخبرگزاری ایسناخبرگزاری مهرخبرگزاری ایلناخبرگزاری برناخبرگزاری فارسروزنامه ابتکارسایت عصرایرانسایت تابناک